Постанова від 19.01.2011 по справі 2-а-37/11

Справа№ 2-а- 37 /2011 р.

ПОСТАНОВА

Іменем України

"19" січня 2011 р. м. Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано - Франківської області в складі: головуючого - судді Якиміва Р.В.

секретаря -Заткальницької Н.І.

з участю :

представника відповідача -

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Калуші справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші про визнання дій неправомірними та зобов'язання до проведення перерахунку та виплати недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни",

встановив:

що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, має статус дитини війни й відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" № 2195 - IV від 18.11.2004 року та ст. 6 зазначеного Закону з 01.01.2006 року він має право на отримання щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Однак відповідач проводив зазначену виплату в розмір 10 % мінімальної пенсії за віком. Позивач звертався до Управління пенсійного фонду України в м.Калуші із заявою про перерахунок та виплату йому недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни".

Отримавши відмову у проведенні перерахунку, він звернувся до суду із позовом до Управління пенсійного фонду України в м.Калуші про перерахунок та виплату йому недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни" за період з 09 .07. 2007 року по 25.10.2010 рік .

ОСОБА_1 в судове засідання не зявився ,однак подав заяву в якій вказав,що позов підтримує,просить його задоволити та розглянути справу у його відсутності.

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші в судове засідання не зявився ,однак подав суду клопотання про розгляд справи у його відсутності та письмове заперечення де зазначив те, що вимоги позивача є безпідставними, а соціальні виплати проводились згідно чинного законодавства,а також зазначив, що ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни передбачене підвищення пенсії на ЗО % мінімальної пенсії за віком. Проте дію цієї статті було призупинено згідно з Прикінцевими положеннями Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік".

Статтею 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" установлено, що доплата до пенсії дітям війни з 01.01.2007 року підвищення до пенсії у відповідності до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачувались лише тим особам, які є інвалідами у розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Тому, виходячи з положень даної статті, права на отримання підвищення, як дитина війни у 2007 - 2010 роках позивач не мав, оскільки не являвся інвалідом.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції Українинорми ст. 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".

Встановлення надбавки "Дітям війни" у 2008 році було передбачено ст. 41 п. 2 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та виплачувалось в розмірі 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність незалежно від встановлення інвалідності. Після скасування Конституційним Судом України 22.05.2008 року окремих положень Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" було прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, якою передбачено, що розмір підвищення пенсії "Дітям війни" встановлюється на рівні підвищення для ветеранів війни (10 % прожиткового мінімуму).

З 01.10.2008 року розмір надбавки становить 49,80 грн., тому що прожитковий мінімум - 498,00 грн. (10 %). В такому розмірі вона призначається і зараз, оскільки змін щодо прожиткового мінімуму не має.

22.05.2008 року рішенням № 10 - рп/2008 Конституційний Суд України визнав внесені зміни з 01.01.2008 року до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" неконституційними.

Дане питання врегульоване постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року, яка є обов'язковою для виконання Управлінням Пенсійного фонду України в м. Калуші. Тому просить у задоволенні позову відмовити за безпідставністю позовних вимог. При винесенні постанови просить врахувати вимоги ст.99 КАС України щодо строку звернення до суду.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи із наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,має статус дитини війни відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має право на підвищення пенсії, що підтверджується відомостями пенсійного посвідчення НОМЕР_1.

Згідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Ст. 71 п. 12 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" було зупинено на 2007 рік з урахуванням ст. 111 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", якою було передбачено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6 - рп/2007 у Справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. ст. 29, 36 ч. 2, ст. 56 ч. 2, ст. 62 ч. 1, ст. 66 п. 7, 9, 12 - 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43 - 46, ст. ст. 71, 98, 101, 103, 111 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення ст. 71 п. 12 та ст. 111 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік".

Отже, позивач мав право на підвищення пенсії на 30 %, як дитина війни у період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік.

Розділ II п. 41 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107 - VI від 28.12.2007 року положення ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладено в новій редакції, відповідно до якої дітям війни (крім тих на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі 10 % від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10 - рп/2008 визнано таким, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення Розділу І ст. 67 п. 2 - 4, 6 - 8, 10 - 18, підпункту 19, п. 20 - 22, 24 - 34, підпунктів 1 - 6, пункту 35, п. 36 - 100 Розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 Розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Таким чином, позивач мав право на підвищення пенсії на 30 % як дитина війни у період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 рік.

Щодо вимог позивача стосовно виплати недоплаченої пенсії як "Дитині війни" за 2009 рік, то згідно ст. 54 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік" встановлено, що у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, встановлений в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.

Статтею 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік" Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Дана норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Отже, нарахування та виплата у 2009 році "Дітям війни" підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачуються замість пенсії, повинні здійснюватись відповідно до норм Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Таким чином, при визначенні розміру пенсії позивачеві підлягає застосування ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Згідно ст. 1 ч. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на пенсійне забезпечення.

Згідно ст. 107 ч. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Пенсійний фонд України, його органи та посадові особи, за шкоду заподіяну особам, внаслідок несвоєчасного або неповного надання соціальних послуг, призначення (перерахунку) та виплати пенсій, передбачених цим Законом, а також за невиконання або неналежне виконання ними обов'язків з адміністративного управління Накопичувальним фондом, несуть відповідальність згідно із законом. Таким чином, для покладення на органи Пенсійного фонду України обов'язку із нарахування та виплати недоплачених сум пенсій, необхідно встановити факт протиправності дій вказаних органів по невиплаті пенсії чи гарантованих Законом надбавок до пенсії.

Враховуючи, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Калуші не виплачено у встановленому Законом порядку позивачу надбавки до пенсії, то суд вбачає підстави для визнання відмови у виплаті ЗО % підвищення до пенсії позивача протиправною. Щодо визнання дій відповідача неправомірними та зобов"язання проведення перерахунку та виплати недоплаченої щомісячної соціальної державної допомоги в 2010 році , суд вважає, що оскільки з 01.01.2010 року розпочався новий бюджетний рік, у якому видатки на загальносуспільні потреби, їх розмір і цільове спрямування визначені Законом „Про державний бюджет України на 2010 рік". Зазначеним Законом збережено право позивача на щомісячну державну соціальну допомогу «Дітям війни»у такому ж розмірі.

Статтею 99 КАС України встановлено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи. Підстав для поновлення цього строку суд не вбачає. Позивач подав позов до суду 28.10.2010 року.

Оскільки правовідносини між сторонами тривають, то суд вважає, безпідставною зазначення позивачем вимоги щодо кінцевої дати періоду позовних вимог.

Таким чином суд приходить до висновку, що відмова відповідача у проведені перерахунку і виплаті недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни»є неправомірною, а тому позов слід задоволити частково, визнати його дії неправомірними та зобов»язати відповідача провести перерахунок та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги, позивачу як дитині війни, виходячи з розміру - ЗО % мінімальної пенсії за віком, встановленого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист Дітей віни»та визначеному Законом України «Про державний бюджет України»на відповідні роки, за період з 28 квітня 2010 року з врахуванням проведених у цей час виплат.

На підставі ст.ст. 22, 64, 152 Конституції України, ст. ст. 1, 3, 6, 8 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ст. 28 ч. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України «Про державний бюджет України», рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6 - рп/2007, рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10 - рп/2008, й керуючись й керуючись ст. ст. 99, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити частково.

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні і виплаті недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни".

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни" у розмірі 30 відсотків мінімального розміру пенсії за віком у відповідності до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та згідно ст. 28 ч. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і визначеному Законом України «Про державний бюджет України» на відповідні роки, з 28 квітня 2010 року з врахуванням проведених у цей час виплат.

У задоволенні решти позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом 10 днів з часу її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Калуський міськрайонний суд.

Головуючий: