Рішення від 27.03.2026 по справі 280/11109/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2026 року Справа № 280/11109/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у взятті на військовий облік військовозобов'язаних ОСОБА_1 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 видалити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запис про взяття ОСОБА_1 на військовий облік військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Визнати протиправною та скасувати відмову ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невнесення даних про результати медичного огляду та виключення з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, оформлену листом від 23.10.2025 №12/10454.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 внести дані про результати медичного огляду та виключення з військового обліку ОСОБА_1 Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1937,92 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем 2 протиправно не було внесено інформацію про результати медичного огляду 22.03.2023 та виключення з військового обліку позивача. Відмова відповідача 2 з посиланням на вилучення Першим слідчим відділом Територіального управління Державного бюро розслідувань Журналів реєстрації тимчасових посвідчень, виданих військовозобов'язаним, Книг протоколів військово-лікарські комісії (далі - ВЛК) є протиправною. Позивача протиправно взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідач 1 будучи органом ведення реєстру вніс неактуальні відомості відносно позивача до Реєстру, тому повинен забезпечити актуалізацію бази даних у відповідності до наявних персональних та службових даних позивача. Позивач просить суд позов задовольнити.

Ухвалою суду від 22 грудня 2025 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

09 січня 2026 року відповідач 1 подав до суду відзив на позовну заяву. ІНФОРМАЦІЯ_3 заперечує проти адміністративного позову в повному обсязі, з наступних підстав. Згідно інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 . Станом на 02.05.2025 в Реєстрі та у ІНФОРМАЦІЯ_1 була відсутня інформація про медичний огляд військово-лікарської комісії позивача. Позивач з 2010 року перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , керівник не видавав направлення позивачу (не приймав рішення) на проходження медичного огляду для визначення ступеня придатності до військової служби, як це передбачено законодавством України, тому у ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутні законні підстави для виключення з військового обліку позивача. В Реєстрі відсутні будь-які відомості про перебування позивача на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідач 1 просить суд у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

09 січня 2026 року відповідачем 1 подане до суду клопотання про витребування доказів, у якому ІНФОРМАЦІЯ_3 просить суд витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_2 , належним чином засвідчені копії наступних документів: 1. Рішення керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 про направлення ОСОБА_2 на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за 2023 рік. 2. Картку обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного ОСОБА_2 за 2023 рік. 3. Довідку ВЛК військовозобов'язаного ОСОБА_2 за 2023 рік, в тому числі, але не виключно від 22.03.2023 року № 518 . 4. Витяг із книги протоколів засідань військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 де містяться відомості про військовозобов'язаного ОСОБА_2 за 2023 рік. 5. Книгу обліку вихідних документів з інформацією про реєстрацію Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного ОСОБА_2 від 27.07.2023 року № 4/1686.

Ухвалою суду від 19 січня 2026 року витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_2 , належним чином засвідчені копії: рішення керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 про направлення ОСОБА_1 на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за 2023 рік; картку обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 за 2023 рік; довідку ВЛК ОСОБА_1 за 2023 рік, в тому числі, але не виключно від 22.03.2023 року № 518; витяг із книги протоколів засідань військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 де містяться відомості про ОСОБА_1 за 2023 рік; книгу обліку вихідних документів з інформацією про реєстрацію Тимчасового посвідчення ОСОБА_1 від 27.07.2023 року № 4/1686.

22 січня 2026 року до суду надійшов відзив на позовну заяву від ІНФОРМАЦІЯ_2 , у якому відповідач 2, зокрема, повідомляє, що документи військовозобов'язаних вилучено в рамках кримінального провадження №62024100130000414 від 07.03.2024 Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованим у місті Києві. ІНФОРМАЦІЯ_5 не погоджується з позовними вимогами у повному обсязі та надає наступні заперечення. Позивач не надав до матеріалів підтвердження проживання/перебування/реєстрації в Голосіївському районі міста Києва. Згідно даних наявних в Реєстрі позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , де і зареєстрований згідно наданих документів. Виключення позивача з військового обліку можливе лише після отримання та перевірки висновку ВЛК, який є єдиним належним та допустимим доказом непридатності до військової служби. Оскільки оригінали таких документів вилучені у рамках кримінального провадження і перебувають у розпорядженні органу досудового розслідування, відповідач позбавлений законної можливості виконати вимоги позивача. Також, необхідно підтвердити направлення позивача на військово-лікарську комісію відповідним ІНФОРМАЦІЯ_6 . Відповідач 2 просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

10 лютого 2026 року позивачем надана до суду відповідь на відзив, у якій представник позивача зазначив наступні доводи. Відповідач 1, без перевірки відповідності персональних та службових даних позивача існуючим обліковим даним у тимчасовому посвідченні позивача, вніс до Реєстру інформацію про перебування позивача на військовому обліку. Позивач звернувся до відповідача 2, але останній протиправно відмовився вносити зміни до Реєстру. Також, представником позивача долучена до відповіді на відзив копія листа Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві на адвокатський запит адвоката О.Мендруха, в інтересах позивача, у якому вказано, що під час досудового розслідування в кримінальному провадженні №62024100130000414 від 07.03.2024 у ІНФОРМАЦІЯ_6 вилучено копію довідки від 22.03.2023 №518 про проходження військово-лікарської комісії ОСОБА_1 . В той же час, не вилучалися будь-які інші медичні чи військово-облікові документи відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Ухвалою суду від 02 березня 2026 року витребувано у Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві:

- відомості щодо вилучення під час досудового розслідування в кримінальному провадженні №62024100130000414 від 07.03.2024 у ІНФОРМАЦІЯ_2 : оригіналів/копій документів щодо постановлення ОСОБА_1 на облік ІНФОРМАЦІЯ_2 , виключення з обліку, та проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії 22.03.2023 у ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- копії документів, вилучених під час досудового розслідування в кримінальному провадженні №62024100130000414 від 07.03.2024 у ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо постановлення ОСОБА_1 на облік ІНФОРМАЦІЯ_2 , виключення з обліку, та проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії 22.03.2023 у ІНФОРМАЦІЯ_2 .

04 березня 2026 року відповідач 2 подав до суду пояснення по справі. На виконання ухвали повідомлено, що витребувані документи, а саме рішення керівника ІНФОРМАЦІЯ_6 про направлення ОСОБА_1 на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за 2023 рік; картку обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 за 2023 рік; довідку ВЛК ОСОБА_1 за 2023 рік, в тому числі, але не виключно від 22.03.2023 № 518; витяг із книги протоколів засідань військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 де містяться відомості про ОСОБА_1 за 2023 рік; книгу обліку вихідних документів з інформацією про реєстрацію Тимчасового посвідчення ОСОБА_1 від 27.07.2023 року № 4/1686, ІНФОРМАЦІЯ_8 надати не можливо, у зв'язку з тим що в рамках кримінального провадження №62024100130000414 від 07.03.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 361, ч. 3 ст. 368, ч. 5 ст. 426 КК України ТУ ДБР у м. Києві під час обшуку було вилучено журнали реєстрації тимчасових посвідчень, виданих військовозобов'язаним ІНФОРМАЦІЯ_2 , книги протоколів ВЛК та документів громадянина ОСОБА_1 , що підтверджують непридатність та є підставою для виключення його з військового обліку та станом здоров'я та на даний час вищезазначені документи фігурують в рамках кримінального провадження.

16 березня 2026 року до суду надійшов лист Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, у якому повідомлено, що під час обшуку, проведеного в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 , в межах у кримінального провадження №62024100130000414 від 07.03.2024, вилучено, зокрема, копію довідки від 22.03.2023 №518 про проходження військово-лікарської комісії військовозобов'язаним ОСОБА_1 . Будь-які інші документи щодо постановлення ОСОБА_1 на облік ІНФОРМАЦІЯ_2 , виключення з обліку та проходження останнім військово-лікарської комісії 22.03.2023 у ІНФОРМАЦІЯ_2 не вилучались. 02.03.2026 документи вилучені під час обшуку, проведеного в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 , в тому числі, копія довідки від 22.03.2023 №518 про проходження військово-лікарської комісії військовозобов'язаного ОСОБА_1 , передані на відповідальне зберігання до ІНФОРМАЦІЯ_2 з правом та їх можливістю використання в службовій діяльності.

16 березня 2026 року позивачем подано до суду заяву про забезпечення позову, у якій позивач просить суд: забезпечити позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 вчиняти дії щодо призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації до набрання законної сили судовим рішенням по суті в адміністративній справі №280/11109/25.

Ухвалою суду від 18 березня 2026 року відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову.

На підставі матеріалів справи, судом встановлено наступні обставини.

Позивач 04.08.2025 направив на адресу відповідача 1 заяву про виключення його з військового обліку та виключення з Реєстру даних про його перебування на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .

08.09.2025 позивачем на адресу відповідача 2 направлено заяву про внесення до Реєстру інформації (даних) про результати його медичного огляду та виключення з військового обліку.

Листом від 09.10.2025 ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив позивача про направлення звернення за належністю до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ІНФОРМАЦІЯ_8 листом від 23.10.2025 повідомлено, що у зв'язку з вилученням Першим слідчим відділом Територіального управління Державного бюро розслідувань Журналів реєстрації тимчасових посвідчень, виданих військовозобов'язаним ІНФОРМАЦІЯ_2 , Книг протоколів ВЛК та документів позивача, станом на момент надання відповіді вищезазначені документи фігурують в рамках кримінального провадження, на даний час внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не є можливим.

Вважаючи протиправними дії відповідача 1, які полягають у взятті позивача на військовий облік військовозобов'язаних та відмову відповідача 2 щодо невнесення даних про результати медичного огляду та виключення з військового обліку, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, в подальшому строк дії режиму воєнного стану продовжувався та діє і на час розгляду справи.

Згідно із статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VIII (далі - Закон №389-VIII), воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII).

Відповідно до частин першої, третьої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави є військовозобов'язаними (частина дев'ята статті 1 Закону №2232-XII).

Частиною п'ятою статті 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина перша статті 34 Закону №2232-ХІІ).

На виконання частини п'ятої статті 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок організації ведення військового обліку військовозобов'язаних, призовників та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487), пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Головною вимогою до системи військового обліку є забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників, військовозобов'язаних та резервістів (пункт 5 Порядку №1487).

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (пункт 20 Порядку №1487).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).

За приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені статтею 9 Закону №1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, зокрема, щодо керівництва військовим обліком військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, здійснення контролю за його станом покладено на відповідні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки згідно із Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженим Кабінетом Міністрів України від 23.02.2022 №154.

З урахуванням зазначеного відповідачі є органами військового управлінням, які ведуть Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинні забезпечувати актуалізацію його бази даних.

Відповідно до пунктів 14, 15 Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженим Кабінетом Міністрів України від 23.02.2022 №154 військовий облік забезпечується з урахуванням вимог законодавства у сфері декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники, військовозобов'язані та резервісти працюють (навчаються).

За умови запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»:

взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості про яких наявні та актуалізовані (верифіковані) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, за умови дотримання ними правил військового обліку здійснюється на підставі відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, надісланих органами, що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб (далі - органи реєстрації) через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

відомості про декларування/зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів, надіслані органом реєстрації через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, є підставою для взяття особи на військовий облік або зняття з військового обліку районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, органом СБУ, підрозділом Служби зовнішньої розвідки.

У разі звернення призовника, військовозобов'язаного або резервіста до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за новим задекларованим місцем проживання в його військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки про взяття на військовий облік за новим місцем проживання.

У разі коли відомості про призовника, військовозобов'язаного або резервіста не включено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, призовник, військовозобов'язаний або резервіст може за власним бажанням подати відомості для включення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів під час формування декларації про місце проживання з використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) за умови запровадження інформаційної взаємодії. Механізм та вимоги до технічного опису сервісу електронної інформаційної взаємодії між Порталом Дія та Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів встановлюються Міноборони.

Відомості про декларування/зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів за декларацією (заявою), поданою в електронній формі з використанням засобів Порталу Дія, не включаються органом реєстрації до повідомлення, передбаченого додатком 18.

З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).

Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби, служби у військовому резерві військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.

Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.

Документація, яка створюється (заповнюється) в процесі військово-лікарської експертизи, ведеться в паперовій або в електронній формі. Документування в електронній формі здійснюється із застосуванням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

За змістом пункту 1.1 глави 2 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.

У цій справі судом встановлено, що разом з заявою про внесення змін до Реєстру позивач надав копію дублікату довідки ВЛК від 22.03.2023 №518.

За змістом цієї довідки позивач пройшов медичний огляд ВЛК 22.03.2023 та визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

У тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 проставлена відмітка про виключення позивача з військового обліку з 22.03.2023 як визнаного ВЛК непридатним за станом здоров'я.

Відповідно до пункту 3.1 глави 3 розділу II Положення №402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд (пункт 3.8 глави 3 розділу II Положення №402).

Позивач, обґрунтовуючи протиправність відмови відповідача 2 вважає, що довідка ВЛК є підставою для внесення даних до Реєстру про результати медичного огляду та виключення з військового обліку.

Разом з тим, відповідач 2 заперечуючи щодо позову вказував, що внесення відомостей можливе після перевірки висновку ВЛК, направлення даної особи на військово-лікарську комісію відповідним ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Для повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, а також перевірки судом вказаних доводів сторін судом витребувані у відповідача 2 докази (за наявності) щодо позивача належним чином засвідчені копії: рішення керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 про направлення ОСОБА_1 на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за 2023 рік; картку обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 за 2023 рік; довідку ВЛК ОСОБА_1 за 2023 рік, в тому числі, але не виключно від 22.03.2023 року № 518; витяг із книги протоколів засідань військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 де містяться відомості про ОСОБА_1 за 2023 рік; книгу обліку вихідних документів з інформацією про реєстрацію Тимчасового посвідчення ОСОБА_1 від 27.07.2023 року № 4/1686.

Відповідач 2, повідомляв, що витребувані документи, а саме рішення керівника ІНФОРМАЦІЯ_6 про направлення ОСОБА_1 на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за 2023 рік; картку обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 за 2023 рік; довідку ВЛК ОСОБА_1 за 2023 рік, в тому числі, але не виключно від 22.03.2023 № 518; витяг із книги протоколів засідань військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 де містяться відомості про ОСОБА_1 за 2023 рік; книгу обліку вихідних документів з інформацією про реєстрацію Тимчасового посвідчення ОСОБА_1 від 27.07.2023 року № 4/1686, ІНФОРМАЦІЯ_8 надати не можливо, у зв'язку з тим що в рамках кримінального провадження №62024100130000414 від 07.03.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 361, ч. 3 ст. 368, ч. 5 ст. 426 КК України ТУ ДБР у м. Києві під час обшуку було вилучено журнали реєстрації тимчасових посвідчень, виданих військовозобов'язаним ІНФОРМАЦІЯ_2 , книги протоколів ВЛК та документів громадянина ОСОБА_1 , що підтверджують непридатність та є підставою для виключення його з військового обліку та станом здоров'я та на даний час вищезазначені документи фігурують в рамках кримінального провадження.

Ухвалою суду від 02 березня 2026 року витребувано у Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві:

- відомості щодо вилучення під час досудового розслідування в кримінальному провадженні №62024100130000414 від 07.03.2024 у ІНФОРМАЦІЯ_2 : оригіналів/копій документів щодо постановлення ОСОБА_1 на облік ІНФОРМАЦІЯ_2 , виключення з обліку, та проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії 22.03.2023 у ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- копії документів, вилучених під час досудового розслідування в кримінальному провадженні №62024100130000414 від 07.03.2024 у ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо постановлення ОСОБА_1 на облік ІНФОРМАЦІЯ_2 , виключення з обліку, та проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії 22.03.2023 у ІНФОРМАЦІЯ_2 .

16 березня 2026 року до суду надійшов лист Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, у якому повідомлено, що під час обшуку, проведеного в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 , в межах у кримінального провадження №62024100130000414 від 07.03.2024, вилучено, зокрема, копію довідки від 22.03.2023 №518 про проходження військово-лікарської комісії військовозобов'язаним ОСОБА_1 . Будь-які інші документи щодо постановлення ОСОБА_1 на облік ІНФОРМАЦІЯ_2 , виключення з обліку та проходження останнім військово-лікарської комісії 22.03.2023 у ІНФОРМАЦІЯ_2 не вилучались. 02.03.2026 документи вилучені під час обшуку, проведеного в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 , в тому числі, копія довідки від 22.03.2023 №518 про проходження військово-лікарської комісії військовозобов'язаного ОСОБА_1 , передані на відповідальне зберігання до ІНФОРМАЦІЯ_2 з правом та їх можливістю використання в службовій діяльності.

Отже, відповідачем 2 не надано до суду витребуваних доказів, листом Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві підтверджено, що у ІНФОРМАЦІЯ_2 , в межах у кримінального провадження №62024100130000414 від 07.03.2024, вилучено, зокрема, копію довідки від 22.03.2023 №518 про проходження військово-лікарської комісії військовозобов'язаним ОСОБА_1 . Будь-які інші документи щодо постановлення ОСОБА_1 на облік ІНФОРМАЦІЯ_2 , виключення з обліку та проходження останнім військово-лікарської комісії 22.03.2023 у ІНФОРМАЦІЯ_2 не вилучались.

Відповідно до положень статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд враховує, що проходження позивачем медичного огляду ВЛК 22.03.2023 крім довідки ВЛК №518 не підтверджується жодними іншими доказами.

Разом з тим, на час проходження позивачем ВЛК глава 22 Положення №402 стосовно оформлення постанов ВЛК регулювала це питання таким чином:

22.1. Дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК).

Крім того, діагноз та постанови ВЛК записуються: в) на військовозобов'язаних, резервістів - у Картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку.

22.2. Книга протоколів засідань військово-лікарської комісії ведеться у всіх ВЛК секретарями цих комісій. Протоколи засідань ВЛК підписуються головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, та секретарем комісії у день засідання комісії.

Штатні ВЛК ведуть книгу протоколів тільки на осіб, які пройшли медичний огляд безпосередньо в цих комісіях, та алфавітний облік розглянутих протягом року свідоцтв про хворобу (довідок ВЛК).

22.3. Постанови ВЛК, які не підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, оформляються в день медичного огляду і видаються на руки особі, що пройшла медичний огляд, або в установленому порядку направляються у військову частину.

При цьому, у відповідності до пункту 22.12 глави 3 розділу ІІ Положення №402 постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляд.

З огляду на те, що довідка ВЛК про проходження позивачем ВЛК не підтверджена іншими належними доказами, а також з урахуванням спливу 12 місячного строку чинності постанови ВЛК з моменту проведення медичного огляд, то відповідач, розглянувши його заяву, правомірно відмовив у її задоволенні.

Суд звертає увагу, що відповідачами не підтверджено взяття позивача на облік ІНФОРМАЦІЯ_2 у 2023 році, відповідач 2 зазначав про відсутність підстав для такого обліку у зв'язку з проживанням позивача у АДРЕСА_1 .

Суд враховує, що відмітка у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного про постановлення ОСОБА_1 на облік ІНФОРМАЦІЯ_2 жодними доказами не підтверджена.

Таким чином, суд дійшов до висновку про відсутність у відповідачів правових підстав для внесення відомостей в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку на підставі довідки військово-лікарської комісії від 22.03.2023 №518.

Відтак, у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядок та строки, передбачені ст.ст. 295, 297 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ),

Відповідач 1 - ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ),

Відповідач 2 - ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_4 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).

Повне судове рішення складено 27.03.2026.

Суддя Б.В. Богатинський