Рішення від 26.03.2026 по справі 520/30102/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2026 р. № 520/30102/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ольги Горшкової,

за участю секретаря судового засідання - Єлизавети Курпас,

представник прокуратури - Віри Сірик,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Керівника Куп'янської окружної прокуратури Харківської області до Шевченківської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області, за участі 3-ї особи ФОП ОСОБА_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Керівник Куп'янської окружної прокуратури Харківської області звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Шевченківської селищної військової адміністрації Куп?янського району Харківської області щодо невжиття заходів, спрямованих на набуття права комунальної власності на гідротехнічні споруди, розташовані на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164 площею 41,3932 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп?янського району Харківської області;

- зобов'язати Шевченківську селищну військову адміністрацію Куп?янського району Харківської області вчинити дії, спрямовані на набуття права комунальної власності на гідротехнічні споруди, розташовані на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164 площею 41,3932 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп?янського району Харківської області.

В обґрунтування позовних вимог прокуратура посилається на те, що станом на жовтень 2025 року спірні гідротехнічні споруди, які розташовані на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164 площею 41,3932 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп?янського району Харківської області, не взято на облік відповідачем та не вчинено жодних юридичних значимих обов'язкових дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на вказані об'єкти, що свідчить про його бездіяльність. На думку прокуратури, бездіяльність відповідача призводить до порушення основних засад державної політики у сфері збереження інженерної інфраструктури водних об'єктів та комунальної власності, що в свою чергу є порушенням загальнодержавних інтересів та у відповідності до ст. 131-1 Конституції України покладає на прокурора обов'язок представництва в суді.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 21.11.2025 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.

Відповідач заперечив проти заявлених позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, звернувши увагу суду на те, що спірні гідротехнічні споруди, які розташовані на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164 площею 41,3932 га, являють собою насипну земельну греблю, водоскидні споруди та відвідний канал. Відповідач, з посиланням на вимоги цивільного законодавства та ЗУ «Про Державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», звернув увагу суду на те, що державній реєстрації підлягають права лише на ті, споруди, які є нерухомим майном, що є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин та, якому притаманні характеристики, зазначення яких є обов'язковим для внесення до державного реєстру прав під час проведення державної реєстрації. Не погоджуючись з правовою позицією прокуратури відносно того, що спірні споруди набули статусу безхазяйної речі, відповідач з посиланням на позицію ВСУ, викладену у постанові від 17.07.2024 року у справі № 918/791/23, робить висновок про те, що право власності на гідротехнічну споруду не може бути зареєстроване ні за ким, оскільки гідротехнічна споруда як окремий об'єкт права власності не існує. Додатково відповідач звернув увагу суду на те, що для впорядкування та проведення роботи щодо виявлення та взяття на баланс безхазяйних гідротехнічних споруд, відповідачем проводилася робота щодо реєстрації комунальної власності на землі водного фонду. Спірна гідротехнічна споруда буде обстежена створеною у вересня 2025 року комісією щодо інвентаризації та її обстеження для цілей аквакультури для взяття на облік за настання безпечних умов для роботи.

Прокуратура у відповіді на відзив на адміністративний позов підтримала свою правову позицію, зауваживши на тому, що спірна гідротехнічна споруда є самостійним об'єктом нерухомого майна, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни призначення, а тому речові права на них підлягають державній реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що на думку прокуратури підтверджується й правовою позиція ВСУ, яка викладена у постанові від 05.03.2024 року по справі № 300/3657/22.

Відповідач через систему «Електронний суд» подав 15.12.2025 року заперечення на відповідь на відзив, в якому підтримав свою правову позицію по справі, звернувши увагу суд на те, що відповідач обрав спосіб взяття на облік безхазяйної гідротехнічної споруди з урахуванням вимог ЗУ «Про аквакультуру», а не шляхом набуття права комунальної власності на безхазяйні речі, що визначено ст. 335 ЦК України, як наполягає прокуратура.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23.12.2025 закрито підготовче провадження по справі №520/30102/25 та призначено справу до судового розгляду.

У судовому засідання 17.02.2026 року представник прокуратури підтримав свою правову позицію по справі.

Третя особа у судовому засідання 17.02.2026 року поклалася на розсуд суду, зазначивши що всі мають діяти відповідно до вимог чинного законодавства України, яке регулює справі правовідносини.

Розгляд справи переносився у зв'язку із дією на території Харківської міської територіальної громади повітряної тривоги та перебування судді на лікарняному.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Під час вивчення питання дотримання вимог законодавства України при набутті та реалізації права комунальної власності територіальних громад на території Куп'янського району, Куп'янською окружною прокуратурою Харківської області встановлено, що на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп'янського району, за межами населених пунктів, біля с. Кравцівка знаходиться безгосподарна гідротехнічна споруда, яка розміщена на земельній ділянці площею 41,3932 га, з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164, цільове призначення - для рибогосподарських потреб, та згідно договору оренди № 3/25 від 31.01.2025 року передана в оренду ФОП ОСОБА_1 разом з розташованим на ній ставком (27,9874 га) терміном на 20 років.

Право оренди земельної ділянки зареєстровано в Реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Згідно умов п. 2 договору № 3/25 від 31.01.2025 року, до складу земельної ділянки площею 41,3932 га входить земельні ділянки:

- Площею 27, 9874 га - під ставком;

- Площею 0,8385 га - штучні водотоки (канали, колектори, канави)

- Площею 2,00 га пасовища

- Площею 10,5673 га - болота.

Пунктом 3 договору № 3/25 від 31.01.2025 року визначено, що на земельній ділянці розташовані об'єкти інфраструктури глуха, насипна земляна, проїзна гребля з закладенням укосів, матеріал - суглинок. Довжина греблі - 360м, ширина греблі - 7,5-11,0 м. Закладення укосів верхового - 1:5,2, низового -1:2,8. Кріплення укосів верхового біологічне (вкритий трав'яною рослинністю) та низового - біологічне (вкритий трав'яною рослинністю та деревами). Переїзд - ґрунтова дорога, шириною 3,5 м. Технічний стан - задовільний.

Водоскидна споруда № 1 - шахтний водоскид, матеріал залізобетон, вхідний оголовок шахти водоскиду - шахта розмірами - 5000х3800 мм, висота шахти 8,5м, водопровідна частина - водовідвідний тунель розмірами 2500х3000 мм довжиною 24м, вихідний оголовок - розмірами 2500х3000 мм, обладнаний водовідним лотком довжиною 23м і пристроями для гасіння води. Не регулюється, автоматичної дії. Пропускна здатність водоскидної споруди - шахтний водоскид 48,42 м3/с. Технічний стан задовільний.

Водоскидна споруда № 2 - донний водоскид в тілі греблі, матеріал - сталева труба діаметром 500мм, довжиною - не встановлено, вихідний оголовок - сталева труба діаметром 500мм, регулюється засувкою. Пропускна здатність водоскидної труби - донний водоскид -1,16 м3/с. Технічний стан задовільний.

Відвідний канал, матеріал - суглинок, довжина 120м, ширина по дну - 30м. Кріплення залізобетонними плитами і біологічний (вкритий трав'янок з рослинністю), пропускна здатність водоскидної споруди - 90 м3/с.

22.10.2024 року Куп'янська окружна прокуратура Харківської області звернулась до Шевченківської селищної військової адміністрації Куп'янського району з листом, відповідно до якого зазначила, що на земельній ділянці площею 41,3932 га, з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164 розміщена, зокрема, гідротехнічна споруда 0,8385 га. У зв'язку з відсутністю в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно інформації про власників (користувачів) земельної ділянки з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164 та розташованих на ній гідротехнічних споруд, прокуратура просила надати відповідь щодо запланованих заходів, спрямованих на оформлення та набуття права комунальної власності на вказану земельну ділянку та розташованій на ній гідротехнічних споруд.

У відповідь на вказане звернення, листом № 02-19/2456 від 28.10.2024 року, Шевченківська селищна військова адміністрація Куп'янського району надала відповідь про відмову у наданні запитуваної інформації у зв'язку із відсутністю законних обґрунтувань щодо звернення.

23.10.2024 року Куп'янська окружна прокуратура Харківської області звернулась до начальника КП «Шевченківське БТІ» із запитом про проведення технічної інвентаризації та виготовлення технічних паспортів гідротехнічних споруд, розташованих на водному об'єкті (земельна ділянка з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164, площею 41,3932 га та власника гідротехнічних споруд, розташованих на земельній ділянці з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164, площею 41,3932 га.

08.04.2025 року КП «Шевченківське БТІ» повідомила листом № 10 Куп'янську окружну прокуратуру Харківської області про те, що ним не було проведено технічної інвентаризації та не було виготовлено технічного паспорту гідротехнічної споруди, розташованих на водному об'єкті (земельна ділянка з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164, площею 41,3932 га.

22.10.2025 року Куп'янська окружна прокуратура Харківської області звернулась до начальника Регіонального офісу водних ресурсів у Харківській області зі зверненням про наявну інформацію про власника гідротехнічних споруд, розташованих на земельній ділянці з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164, площею 41,3932 га.

З листа - відповіді № 7627-25 від 24.10.2025 року Регіонального офісу водних ресурсів у Харківській області вбачається, що в Офісі відсутня інформація щодо передачу гідротехнічних споруд на утримання та баланс, оренду чи власність. Зазначено, що у разі відсутності балансоутримувача гідротехнічної споруди, таке майно є безхазяйним. Було пропоновано звернутися до розпорядника водного об'єкта.

23.10.2025 року Куп'янська окружна прокуратура Харківської області звернулась до начальника Шевченківської селищної військової адміністрації Куп'янського району з листом № 60/3-3482ВИХ-25 відповідно до якого просила надати відповідь щодо запланованих заходів, спрямованих на оформлення та набуття права комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164, площею 41,3932 га. та розташованій на ній гідротехнічними спорудами.

У відповідь на вказане звернення, листом № 02-44/2326 від 24.10.2025 року, Шевченківська селищна військова адміністрація Куп'янського району надала відповідь про відмову у наданні запитуваної інформації у зв'язку із відсутністю законних обґрунтувань щодо звернення із запитуваною інформацією.

Вбачаючи бездіяльність Шевченківської селищної військової адміністрації Куп'янського району у не вжиті заходів, спрямованих на набуття права комунальної власності на гідротехнічні споруди, розташовані на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164 площею 41,3932 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп'янського району Харківської області, і як наслідок порушення інтересів держави, Прокуратура звернулась до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає, що спір по справі виник щодо державної реєстрації права комунальної власності на гідротехнічні споруди, розташовані на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164 площею 41,3932 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп'янського району Харківської області. Ключовим є питання належності таких гідротехнічних споруд до об'єктів, на які поширюються режим нерухомої речі, у розумінні ст. 181 Цивільного кодексу України (далі -ЦК України), речові права на які підлягають державній реєстрації відповідно до вимог ЗУ від 01.07.2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закону № 1952-IV), а також встановлення статусу безхазяйної речі.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21.05.1997 (далі Закон України № 280/97-ВР) органи місцевого самоврядування є юридичними особами та наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Відповідно до частини 3 статті 16 Закону України № 280/97-ВР матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Частиною 5 статті 16 Закону України № 280/97-ВР визначено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно зі статтею 25 Закону України № 280/97-ВР, селищні ради правомочні розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з ч. 5 ст. 60 Закону України № 280/97-ВР органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати та купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування та оренду.

Таким чином, відповідний орган місцевого самоврядування уповноважений визначати юридичну долю об'єктів, що розташовані на земельних ділянках комунальної власності.

Підставою набуття права комунальної власності є передача майна комунальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування, та розпорядження об'єктами права комунальної власності.

Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.

Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад, передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Відповідно до статті 327 ЦК України, у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Згідно з частиною першою статті 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Статтею 329 ЦК України передбачено, що юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 1952-VI від 01.07.2004 (далі Закон України № 1952-VI), який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

За визначенням статті 2 Закону України № 1952-VI державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.

Відповідно до частини 2 статті 3 Закону України № 1952-VI Речові права на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають, змінюються та припиняються з моменту такої реєстрації.

Згідно з частиною 14 статті 18 Закону України № 1952-VI взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

З вищевикладених норм вбачається, що селищні ради правомочні розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

При цьому, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Органи місцевого самоврядування є юридичними особами та наділяються законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Звернення прокурора до суду у даному випадку спрямоване на задоволення суспільної потреби - взяття на облік безхазяйного майна, що має на меті сприяти можливості здійснювати належне управління та розпорядження цим майном, використання його відповідно до вимог чинного законодавства.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає обґрунтованою позицію прокуратури, що у даному випадку наявний як державний, так і суспільний інтерес, що є підставою для представництва прокурором інтересів держави, з огляду на відсутність компетентного органу та звернення до суду із цим позовом самостійно відповідно до вимог ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру».

За частиною 1 ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

До таких речей належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення - житлові будинки, будівлі, споруди тощо. (ч. 1 ст. 181 ЦК України).

Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону № 1952-IV).

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1952-IV у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.

Питання необхідності державної реєстрації гідротехнічної споруди потребує дослідження правової природи вжитого у Законі терміну -«споруди», та можливості його поширення на об'єкти, що розташовані на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164 площею 41,3932 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп'янського району Харківської області, відповідно до умов п. 3 Договору № 3/25 від 31.01.2025 року.

Нормативно-правове регулювання містить різні семантично схожі визначення терміну «споруда».

У чинному з 01.01.2024 Класифікаторі будівель і споруд НК 018:2023, затвердженому наказом Міністерства економіки України від 16.05.2023 № 3573 (далі - НК 018:2023), використовуються терміни, визначені Європейським класифікатором типів споруд, а саме: споруди - структури, пов'язані із землею, які створені з будівельних матеріалів і комплектуючих та/або для яких виконуються будівельні роботи.

Термін «гідротехнічні споруди» вживається у Додатку А до ДБН В.2.4-3:2010 Гідротехнічні, енергетичні та меліоративні системи і споруди, підземні гірничі виробки. Гідротехнічні споруди. Основні положення (далі - ДБН В.2.4-3:2010). Це споруди, що підпадають під вплив водного середовища, призначені для використання і охорони водних ресурсів, а також для захисту від шкідливого впливу вод.

Схожий термін використано у п. 1.3 Правил безпеки при експлуатації каналів, трубопроводів, інших гідротехнічних споруд у водогосподарських системах, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 03.04.2012 № 661 (далі - Правила № 661): гідротехнічна споруда - інженерна споруда, призначена для керування водним режимом, використовування водних ресурсів або для запобігання шкідливій дії вод.

Відповідно до п. 2 Договору № 3/25 від 31.01.2025 року сторони визначили, що рибогосподарська технологічна водойма згідно з умовами договору надається в оренду з урахуванням вимог ЗУ «Про аквакультуру».

Згідно з абз.6,7 ч.1 ст.1 Закону України від 18 вересня 2012 року № 5293-VI «Про аквакультуру», гідротехнічні споруди для цілей аквакультури - об'єкти нерухомого майна державної або комунальної власності або власник яких невідомий чи його неможливо встановити на підставі даних, документів та/або інформації з відповідних державних реєстрів (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірно-осушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод та розташовані на водних об'єктах, наданих у користування на умовах оренди для цілей аквакультури.

Гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми - об'єкти нерухомого майна державної власності (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірно-осушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод.

Згідно з п. 1.9.18 Методики обстеження і паспортизації гідротехнічних споруд систем гідравлічного вилучення та складування промислових відходів, затвердженої наказом Держкоммістобудування № 252 від 19.12.1995, гідротехнічні споруди - це споруди для використання водних ресурсів, а також для боротьби з шкідливим впливом вод: греблі й дамби різного призначення та їхні конструктивні елементи; водоскиди, водоспуски, споруди водовідведення: тунелі, канали, труби, лотки; регуляційні споруди, накопичувані промислових відходів, ставки, відкриті водозабори, гідромеханічне та механічне обладнання, призначене для нормального функціонування споруд.

Відповідно до ДБН В.2.4-3:2010, п. 1.3 Положення про організацію та порядок здійснення технічного нагляду за гідротехнічними спорудами воднотранспортного комплексу, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 16.01.2014 №21 гідротехнічна споруда - споруда, що підпадає під вплив водного середовища, призначена для використання і охорони водних ресурсів, а також для захисту від шкідливого впливу вод.

Згідно з п.1.4.2 ДБН В.2.4-3:2010 гідротехнічні споруди поділяють на постійні і тимчасові. До тимчасових відносяться споруди, які використовуються тільки в період будівництва і ремонту постійних споруд.

Відповідно до п. 1.4.3 ДБН В.2.4-3:2010 постійні гідротехнічні споруди (додаток В) залежно від їх призначення поділяють на основні і другорядні. До основних споруд відносяться гідротехнічні споруди, пошкодження або руйнування яких приведе до порушення або припинення нормальної роботи самих гідротехнічних споруд чи комплексу споруд, до складу яких входять гідротехнічні споруди. До другорядних відносяться гідротехнічні споруди, руйнування або ушкодження яких не спричиняє зазначених вище наслідків.

Згідно з Додатком В (обов'язковий) ДБН В.2.4-3:2010 Гідротехнічні споруди. Основні положення до основних гідротехнічних споруд відносяться: греблі; стояни і підпірні стіни, що входять до складу напірного фронту; дамби обвалування; берегозакріплювальні, регуляційні і огороджувальні споруди; водоскиди, водоспуски і водовипуски; водоприймачі і водозабірні споруди; канали дериваційні, судноплавні, водогосподарських і меліоративних систем, комплексного призначення і споруди на них (наприклад, акведуки, дюкери, мости-канали, труби-ливнеспуски); тунелі; трубопроводи; напірні басейни і зрівнювальні резервуари; будівлі гідравлічних і гідроакумулюючих електростанцій і насосних станції; відстійники; судноплавні споруди (шлюзи, суднопідйомники і судноплавні греблі); рибопропускні споруди, що входять до складу напірного фронту; гідротехнічні споруди портів (причали, хвилеломи, моли, берегозахисні еподи), міські набережні суднобудівних і судноремонтних підприємств, поромних переправ, крім віднесених до другорядних; гідротехнічні споруди для маломірних суден; гідротехнічні споруди ТЕС і АЕС; гідротехнічні споруди, що входять до складу комплексів інженерного захисту населених пунктів і підприємств; гідротехнічні споруди інженерного захисту сільгоспугідь, територій санітарно-захисного призначення, комунально - складських підприємств, пам'ятників культури і природи; морські нафтогазопромислові гідротехнічні споруди, резервуари для зберігання вуглецевої сировини, точечні причали; гідротехнічні споруди засобів навігаційного устаткування; споруди (дамби), що огороджують золошлаковідвали і сховища рідинних відходів промислових і сільськогосподарських організацій.

Відповідно до п.1.3 Правил безпеки при експлуатації каналів, трубопроводів, інших гідротехнічних споруд у водогосподарських системах, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України № 661 від 03.04.2012, гідротехнічна споруда - інженерна споруда, призначена для керування водним режимом, використовування водних ресурсів або для запобігання шкідливій дії вод.

Отже, відповідно до вказаних вище норм законодавства гідроспоруди за їх призначенням поділяють, зокрема, на такі, що призначені для використання водних ресурсів (риборозведення, рекреація) та захисні.

Таким чином, термін «гідротехнічна споруда» пов'язаний з конкретним функціональним об'єктом (конструкцією), є узагальнюючою назвою споруд, що використовуються на водних ресурсах, основним же є термін «споруда».

Вказане узгоджується з позицією ВСУ, викладеною у постанові від 05.03.2024 року по справі № 300/3657/22.

Отже, проаналізувавши вищевикладене, можна дійти висновку, що, визначені у п. 2 Договору № 3/25 від 31.01.2025 року об'єкти, розташовані на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164 площею 41,3932 га (глуха, насипна земляна, проїзна гребля з закладенням укосів, водоскидна споруда № 1, водоскидна споруда № 2, відвідний канал) є видом гідротехнічних та інженерних споруд, розміщується на земельній ділянці, призначений для спеціальних технічних функцій, пов'язаних з використовуванням водних ресурсів, зокрема для запобігання шкідливій дії вод. Переміщення такої споруди призводить до втрати її призначення.

Частиною 1 статті 5 Закону України № 1952-IV визначається необхідність державної реєстрації споруд, а також їх окремих частин.

Виключенням є споруди, що є приналежністю головної речі, або складовою частиною речі, перелічені у ч. 4 ст. 5 Закону України № 1952-IV, зокрема магістральні та промислові трубопроводи (у тому числі газорозподільні мережі), автомобільні дороги, електричні мережі, магістральні теплові мережі, мережі зв'язку, залізничні колії, крім меліоративних мереж, складових частин меліоративної мережі.

Гідротехнічна споруда не є частиною чи приналежністю головної речі, не включена до переліку споруд, передбачених ч. 4 ст. 5 Закону України № 1952-IV.

Таким чином, гідротехнічні споруди належать до нерухомого майна, щодо якого має проводитися державна реєстрація прав.

Питання щодо набуття права власності на безхазяйну річ визначено ст.335 Цивільного кодексу України (далі ЦК України). Так, безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.

Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих медіа.

Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Верховний Суд у постанові від 21.06.2024 у справі № 420/19870/21, дійшов таких висновків про застосування статті 355 ЦК України у питанні взяття на облік безхазяйних нерухомих речей:

(1) безхазяйною нерухомою річчю є нерухоме майно, яке відповідає двом умовам:

- відомості про це майно відсутні у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

- власник цього майна невідомий органу місцевого самоврядування, на території якого воно розміщене;

(2) орган місцевого самоврядування, на території якого розміщено безхазяйну нерухому річ, зобов'язаний звернутися із заявою до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, для взяття безхазяйної нерухомої речі на облік.

Оскільки частину другу статті 355 ЦК України сформульовано імперативно, звернення з відповідною заявою є обов'язком, а не правом органу місцевого самоврядування.

Безхазяйні рухомі речі можуть набуватися у власність за набувальною давністю, крім випадків, встановлених статтями 336, 338, 341 і 343 цього Кодексу.

Особливості набуття організацією водокористувачів права власності на безхазяйні об'єкти меліоративних систем визначаються законом.

Особливості набуття права власності на безхазяйні гідротехнічні споруди для цілей аквакультури визначаються законом.

Отже, відповідач уповноважений законодавством на звернення з відповідною заявою щодо взяття безхазяйних нерухомих речей на облік органом, що здійснює державну реєстрацію.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.327 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.1 ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Згідно з ч.1 ст.329 ЦК України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

Державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі Закон №1952-IV) є офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Пунктом 9 ч.1 ст.2 Закону №1952-IV визначено, що реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.

Відповідно до вимог п.2 ч.1 ст.3 Закону №1952-IV державна реєстрація прав є обов'язковою.

Згідно з ч.2. ст.3 Закону №1952-IV речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до ч.14 ст.18 Закону №1952-IV взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.п. 82, 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених пунктами 83-88 цього Порядку.

Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості.

Окрім того, законодавством визначена поетапна процедура передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна, що включає в себе:

звернення органу місцевого самоврядування до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі;

публікація органом місцевого самоврядування оголошення у друкованих засобах масової інформації про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі;

звернення органу місцевого самоврядування після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі до суду із заявою про передання відповідного нерухомого майна у комунальну власність (у порядку, визначеному ст.ст. 329-333 ЦПК України);

звернення органу місцевого самоврядування до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про державну реєстрацію права власності на підставі судового рішення.

Отже, речові права на нерухоме майно підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Як підтверджено матеріалами справи, в процесі розгляду даної справи відповідачем вчиняються дій, спрямовані на набуття права власності на гідротехнічні споруди, які розташовані на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164 площею 41,3932 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп?янського району Харківської області. Так, до матеріалів справи надано Акт введення в експлуатацію основних засобів № 2 від 26.12.2025 року; довідку № 23 від 27.01.2026 року відділу з питань комунальної власності, житлово- комунального господарства, благоустрою та розвитку інфраструктури Шевченківської селищної ради про балансову вартість гідротехнічної споруди, яка заходиться поблизу с. Станіславівка Куп'янського району Харківської області, інвентарний номер 101350003 яка взята на баланс відділу 26.12.2025 року; інвентарну картку № 2 від 29.01.2025 року обліку об'єкта основних засобів гідротехнічної споруди, яка заходиться поблизу с. Станіславівка Шевченківської селищної територіальної громади; акт № 1 від 31.12.2025 року про опис, оцінку та передачу майна гідротехнічних споруд для цілей аквакультури, що розташовані на водних об'єктах на території Шевченківської територіальної громади Куп?янського району Харківської області, затверджений начальником Шевченківської селищної військової адміністрації С.Старіковим; Протокол № 01 від 02.12.2025 року засідання постійної діючої комісії щодо інвентаризації та обстеження гідротехнічних споруд для цілей аквакультури, що розташовані на водних об'єктах на території Шевченківської територіальної громади Куп'янського району Харківської області; Звіт 2025 року про оцінку майна - шахтний водоскид водоскидної споруди № 1, розташований за межами населених пунктів біля с. Станіславівка Куп'янського району Харківської області (кадастровий номер 6325781500:05:000:0164) об'єкти нерухомості водного господарства, розташовані за межами населених пунктів біля с. Кравцівка на території Шевченківської селищної ради Куп?янського району Харківської області; розпорядження № 911 від 31.12.20205 року Шевченківської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області про затвердження звіту про оцінку майна та прийняття на баланс гідротехнічної споруди; довідку відділу з питань комунальної власності, житлово- комунального господарства, благоустрою та розвитку інфраструктури Шевченківської селищної ради № 399 від 19.12.2025 року про склад та технічні характеристики об'єктів водного господарства, розташованих за межами населених пунктів біля с. Кравцівка та с. Станіславка на території Шевченківської селищної ради Куп?янського району Харківської області, що підлягають незалежній оцінці для цілей бухгалтерського обліку; проект договору № 2 користування на умовах оренди гідротехнічною спорудою для цілей аквакультури від 18.02.2026 року складений між ФОП ОСОБА_1 (орендар) та Відділом з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, благоустрою та розвитку інфраструктури Шевченківської селищної ради (орендодавець) та проект акту приймання - передачі в користування на умовах оренди гідротехнічної споруди для цілей аквакультури від 18.02.2026 року, складений на виконання умов вказаного договору, які підписані в односторонньому порядку орендодавцем та надіслані поштовою кореспонденцію орендарю для підписання (фіскальний чек № 27 від 19.02.2026 року); розпорядження № 39 від 27.01.2026 року Шевченківської селищної військової адміністрації Купянського району Харківської області про надання в користування на умовах оренди комунального майна - гідротехнічні споруди поблизу с. Станіславівка Куп?янського району Харківської області, інвентарний номер 101350003 для цілей аквакультури.

Відповідач вважає, що вчинені ним дій, як і подані ним докази свідчать про те, що суб'єктом владних повноважень вчиняються дії для набуття права власності на гідротехнічну споруду у відповідності до вимог ч. 5 ст. 335 ЦК України та ст. 14-1 ЗУ «Про аквакультуру». Одночасно, відповідач зауважив на тому, що вимоги ЗУ «Про аквакультуру» не передбачають жодних обов'язків щодо реєстрації гідротехнічних споруд.

Велика Палата Верховного Суду у своїх постановах від 31.03.2021 у справах № 9901/347/20, від 01.07.2021 у справі № 9901/116/20, від 01.09.2022 у справі № 990/46/22, та від 08.09.2022 у справі № 9901/276/19 неодноразово зазначала, що протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень необхідно розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи в нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Судом враховуються докази, які надані відповідачем на підтвердження вчинення ним дій щодо оформлення права власності на гідротехнічні споруди, які розташовані на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164 площею 41,3932 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп'янського району Харківської області, однак одночасно суд вважає безперечним й факт того, що станом на день розгляду справи, відсутність відповідної реєстрації у Державному реєстрі речових прав, у розумінні закону фактично залишає гідротехнічні споруди майном, що може бути безхазяйним.

Суд звертає увагу відповідача на те, що майно набуває статусу «безхазяйного майна» з дати коли буде взяти на облік саме державним реєстратором речових прав на нерухоме майно, як це передбачено чинним законодавством. В той же час з дати його виявлення на території громади та фіксації цього факту у відповідних документах органів місцевого самоврядування, таке майно є «майном, що може бути безхазяйним».

Наявність договору оренди в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом № 3/25 від 31.01.2025 року та наданого, під час розгляду справи проекту договору № 2 користування на умовах оренди гідротехнічною спорудою для цілей аквакультури від 18.02.2026 року складеного між ФОП ОСОБА_1 (орендар) та Відділом з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, благоустрою та розвитку інфраструктури Шевченківської селищної ради (орендодавець), не впливає на формулювання висновків щодо визначення органу, уповноваженого ініціювати державну реєстрацію права власності на гідротехнічну споруду, оскільки орендар на відміну від органу місцевого самоврядування, не може звертатися від імені та в інтересах територіальних громад до органу державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації порядку для оформлення права комунальної власності.

Враховуючи вищенаведені норми законодавства, та те, що відповідач є органом, уповноваженим здійснювати управління комунальним майном територіальної громади, на території якої розташована спірні гідротехнічні споруди, то саме на нього покладено обов'язок по вжиттю заходів, спрямованих на оформлення та державну реєстрацію права власності на таку.

З метою уникнення загрози заподіяння шкоди інтересам держави у сфері запобігання виникнення надзвичайних ситуацій, пов'язаних з неналежною експлуатацією гідротехнічної споруди, саме відповідач зобов'язаний вживати дії, спрямовані на визначення правового статусу гідротехнічних споруд, розташованих на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164 площею 41,3932 га.

Згідно з частинами1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В той же час, станом на день розгляду справи відповідач, як суб'єкт права комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальної громади відповідні права щодо володіння та розпорядження комунальним майном, не надав доказів на підтвердження вчинення дій, спрямованих на оформлення та державну реєстрацію права власності на гідротехнічні споруди, розташовані на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164 площею 41,3932 га. Вищевказане свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.

Шевченківська селищна військова адміністрація Куп'янського району Харківської області є, в даному випадку, уповноваженим органом місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо оформлення права комунальної власності на гідротехнічні споруди, розташовані на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164 площею 41,3932 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп?янського району Харківської області.

Врахувавши зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки доказів понесення таких витрат суду не надано, відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст.2-20, 14, 72-78, 138-139, 227,229, 242-245, 255, 293, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Керівника Куп'янської окружної прокуратури Харківської області (вул. Центральна, 9а, с-ще Шевченкове, Куп'янський р-н., Харківська обл., 63601, ЄДРПОУ 0291010833) до Шевченківської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області (вул. Василя Стуса, 2, с-ще Шевченкове, Куп'янський р-н., Харківська обл., 63601, ЄДРПОУ 45098470) за участі 3-ї особи ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Шевченківської селищної військової адміністрації Куп?янського району Харківської області щодо невжиття заходів, спрямованих на набуття права комунальної власності на гідротехнічні споруди, розташовані на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164 площею 41,3932 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп?янського району Харківської області.

Зобов'язати Шевченківську селищну військову адміністрацію Куп?янського району Харківської області вчинити дії, спрямовані на набуття права комунальної власності на гідротехнічні споруди, розташовані на земельній ділянці водного фонду з кадастровим номером 6325781500:05:000:0164 площею 41,3932 га, яка знаходиться на території Шевченківської селищної територіальної громади Куп?янського району Харківської області.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст складено 27.03.2026.

Суддя Ольга ГОРШКОВА