Ухвала від 27.03.2026 по справі 360/312/26

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про витребування доказів

27 березня 2026 року м. ДніпроСправа № 360/312/26

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження питання про витребування доказів у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Луганській області), в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо призупинення нарахування та виплати ОСОБА_1 державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства з 01.11.2025;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства з 01.11.2025, з виплатою заборгованості, яка виникла за період невиплати по дату відновлення виплати.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, як отримувач пенсії по інвалідності та державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства.

Відповідно до Довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 07.04.2016 Серії 12ААА № 440726 позивачу з 01.05.2016 встановлено ІІІ групу інвалідності безстроково. Причина інвалідності - інвалідність з дитинства.

З 01.11.2025 позивачу припинено нарахування та виплату державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства.

З метою з'ясування причин припинення нарахування соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій також просив поновити виплату вказаної соціальної допомоги.

Листом від 23.01.2026 № 1650-153/Г-02/8-1200/26 відповідач повідомив позивача, що нарахування та виплата державної соціальної допомоги починаючи з лютого 2022 року здійснювались в автоматичному режимі державним підприємством “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 року № 215 “Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану» (далі - Постанова 215) та продовжені до 1 листопада 2025 року за постановою Кабінету Міністрів України від 11 червня 2025 року № 695 “Деякі питання надання окремих видів державної соціальної допомоги Пенсійним фондом України» (далі - Постанова 695) зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2025 № 1219. Нарахування державної соціальної допомоги в автоматичному режимі проведено по жовтень 2025 року включно. З 1 листопада 2025 року Постанова 215 втратила чинність. Запропоновано особисто звернутися до найближчого територіального органу Пенсійного фонду України із заявою та необхідними документами, перелік яких визначено пунктом 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.

Однак у відповіді відповідач не повідомив, чи приймалося Головним управлінням будь-які рішення, розпорядження, постанови тощо про припинення або призупинення виплати допомоги особам з інвалідністю з дитинства.

Вважає, що дії відповідача щодо призупинення/припинення та не виплати з 01.11.2025 допомоги особам з інвалідністю з дитинства є протиправними та такими, що порушують його право на отримання соціальної допомоги, що стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою суду від 18.02.2026 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відстрочено позивачу сплату судового збору до вирішення справи по суті.

09.03.2026 від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області через інформаційну підсистему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти позовних вимог з огляду на наступне.

За даними Єдиного соціального реєстру Єдиної інформаційної системи соціальної сфери станом на 26.02.2026 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як одержувач державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства (інвалідність з дитинства 3 групи встановлено з 01.05.2016 довічно) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 79 «Деякі питання призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю». Розмір державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства 2027,00 грн.

З березня 2022 року на період дії воєнного стану постановою Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 № 215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану» (далі - Постанова № 215) було запроваджено спеціальний механізм виплати грошових допомог. Ці виплати продовжувались автоматично отримувачам грошових допомог, які станом на початок повномасштабної агресії російської федерації 24.02.2022 проживали на тимчасово окупованій території чи в зоні активних бойових дій та з цього часу не звертались до органів соціального захисту населення чи Пенсійного фонду України за перепризначенням грошової допомоги.

Отже, нарахування та виплата державної соціальної допомоги ОСОБА_1 , починаючи з лютого 2022 року, здійснювались в автоматичному режимі державним підприємством “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» відповідно до Постанови № 215 та були продовжені до 01.11.2025. З 01.11.2025 Постанова № 215 втратила чинність.

Соціальну допомогу ОСОБА_1 нараховано по жовтень 2025 року в автоматичному режимі відповідно до Постанови № 215.

Заява та/або інші документи, необхідні для встановлення права/продовження виплати грошових допомог (у паперовій або електронній формі) відповідно до законодавства, що регламентує порядок їх надання від ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області не надходили.

У зв'язку з бойовими діями та окупацією Луганської області органи соціального захисту населення області не здійснювали свої повноваження щодо прийому документів, призначення та нарахування державних соціальних допомог та соціальних стипендій.

Органами соціального захисту населення Луганської області паперові та електронні особові справи одержувачів державних соціальних допомог, соціальних стипендій, до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області не передавались. У зв'язку з цим у Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області відсутні рішення/постанова/розпорядження тощо про припинення ОСОБА_1 з 01.11.2025 виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства.

Оскільки на теперішній час програмне забезпечення для реалізації можливості подання документів в електронному вигляді для отримувачів державних соціальних допомог знаходиться на стадії технічного доопрацювання, ОСОБА_1 необхідно за умови проходження фізичної ідентифікації надати до сервісного центра Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання заяву та документи, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 79 «Деякі питання призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю».

Додатково зазначено, що відповідно до підсистеми ІКІС ПФУ “Призначення та виплати пенсій (ППВП)» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , значиться як отримувач пенсії у зв'язку з втратою годувальника, померлий - ОСОБА_2 . Станом на 01.03.2026 розмір пенсії складає 3406,00 грн.

В електронній пенсійній справі ОСОБА_1 наявне рішення від 08.10.2025 № 839023 Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яким за заявою від 22.09.2025 за результатами проведеного відеоконференцзв'язку 06.10.2025 13:40:15 особу ОСОБА_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , не встановлено у зв'язку з тим, що особа відмовилась від відеоідентифікації.

Файлове сховище «електронний архів» в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 не містить у собі жодного документу.

За таких обставин, з метою з'ясування фактичних підстав припинення виплати позивачу державної соціальної допомоги, а також перевірки доводів сторін, суд вважає за необхідне витребувати у відповідача додаткові докази, які мають істотне значення для правильного вирішення справи.

Згідно із частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частинами першою, другою та четвертою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частин 1, 2 статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї. У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.

Згідно із частиною шостою статті 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Відповідно до частини сьомої статті 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

Частиною четвертою статті 9 КАС України визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина третя статті 80 КАС України).

Відповідно до частини 4 статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2025 № 765 «Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України» зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2025 № 1219, передбачається припинення Міністерством соціальної політики, сім'ї та єдності України з листопада 2025 року фінансування виплат допомог, які надавалися згідно з Постановою № 215, та необхідність звернення одержувачів державних соціальних допомог до органів Пенсійного фонду України в установленому порядку для подання заяви та/або інших документів, необхідних для встановлення права/продовження виплати грошових допомог (у паперовій або електронній формі) відповідно до законодавства, що регламентує порядок їх надання.

З наведеного вище вбачається, що з листопада 2025 року фінансування виплат грошових соціальних допомог передано Пенсійному фонду України.

Тобто, в даному випадку, обов'язок виплати позивачу державної соціальної допомоги особі з інвалідністю з дитинства з листопада 2025 року покладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає про відсутність рішення/постанова/розпорядження тощо про припинення ОСОБА_1 з 01.11.2025 виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства у зв'язку з тим, що органами соціального захисту населення Луганської області паперові та електронні особові справи одержувачів державних соціальних допомог, соціальних стипендій, до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області не передавались.

Суд зазначає, що доводи відповідача про відсутність відповідного рішення у зв'язку з непереданням особових справ не виключають можливості наявності інших підстав або механізмів припинення виплат, у тому числі в автоматичному режимі, що потребує належного документального підтвердження.

У зв'язку з цим суд дійшов висновку про необхідність витребування у Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області:

копії рішення/постанови/розпорядження або іншого акта (у разі його наявності), на підставі якого припинено або призупинено виплату ОСОБА_1 державної соціальної допомоги особі з інвалідністю з дитинства з 01.11.2025;

у разі відсутності такого рішення - письмових пояснень та документальних підтверджень щодо підстав і механізму припинення виплати зазначеної допомоги, зокрема відомостей про її автоматичне припинення;

відомостей (з доданням відповідних підтверджуючих документів) щодо проходження позивачем станом на час надання відповіді відеоідентифікації, у тому числі через електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України із використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»).

Витребування зазначених доказів є необхідним для повного, всебічного та об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема щодо правомірності дій відповідача та наявності/відсутності підстав для припинення виплати позивачу державної соціальної допомоги.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до пункту 9 частини 1 статті 240 КАС України суд залишає позовну заяву без розгляду у випадку, якщо позивач у визначений судом строк без поважних причин не подав витребувані судом докази, необхідні для вирішення спору.

Керуючись статтями 9, 77, 78, 80, 161, 240, 241, 243, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Витребувати від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області:

копію рішення/постанови/розпорядження або іншого акта (у разі його наявності), на підставі якого припинено або призупинено виплату ОСОБА_1 державної соціальної допомоги особі з інвалідністю з дитинства з 01.11.2025;

у разі відсутності такого рішення - письмових пояснень та документальних підтверджень щодо підстав і механізму припинення виплати зазначеної допомоги, зокрема відомостей про її автоматичне припинення;

відомостей (з доданням відповідних підтверджуючих документів) щодо проходження ОСОБА_1 (станом на час надання відповіді) відеоідентифікації, у тому числі через електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України із використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»).

Витребувані документи надати суду у строк до 03 квітня 2026 року на електронну пошту через офіційну електронну адресу або інформаційно-телекомунікаційну підсистему «Електронний суд».

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя А.Г. Секірська