Справа № 569/638/26
20 березня 2026 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Гордійчук Н.О., розглянувши матеріали, які надійшли від УПП в Рівненській області ДПП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого, РНОКПП НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 30.12.2025 року серії ЕПР1 № 554665, 30.12.2025 року о 08 год 35 хв в м. Рівне по вул. Степана Бандери, 1Е, водій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , керуючи автомобілем Skoda Fabia, д.н.з. НОМЕР_2 , не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, не дотримався безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням, в результаті чого скоїв наїзд на бордюрний камінь. Внаслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження та завдано матеріальних збитків, чим порушив вимоги п.п.2.3.б, 12.1 ПДР, за що передбачена відповідальність за ст. 124 КУпАП.
ОСОБА_1 під час розгляду справи вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП не визнав. Пояснив, що 30.12.2025 року автомобілем Skoda Fabia керувала його дружина, яка через незначний водійський стаж здійснила наїзд на бордюр та пошкодила автомобіль. Злякавшись та поспішаючи на роботу, зателефонувала та повідомила про подію, після чого він прибув на місце ДТП для виклику евакуатора. Вказав, що поліцейські, не з'ясувавши всіх обставин, безпідставно склали щодо нього протокол. Просив закрити провадження у справі за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Захисник ОСОБА_1 адвокат Шаповал М.С. повністю підтримав позицію свого підзахисного, долучивши до матеріалів справи відеозаписи події із нагрудних бодікамер поліцейських щодо обставин складання відносно ОСОБА_1 адміністративних матеріалів 30.12.2025 року. Заявив клопотання про допит свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 для повного та всебічного з'ясування всіх обставин справи, яке було суддею задоволено. Просив провадження у справі закрити на підставі п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 надав пояснення, що в день події, орієнтовно о 8 год 30 хв їхав в лікарню. Рухаючись по вулиці Степана Бандери був свідком, як на мосту вказаної вулиці стояв автомобіль Skoda Fabia, який здійснив наїзд на бордюр та перебував в нерухомому стані. Проїжджаючи повз бачив, що за кермом автомобіля сидів чоловік у світлій куртці та намагався здійснити рух заднім ходом, однак його дії були безрезультатні, оскільки переднє колесо автівки було вирване. При цьому зауважив, що на мосту стояла жінка.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 , яка є дружиною ОСОБА_1 пояснила, що в день події, керуючи автомобілем Skoda Fabia, д.н.з. НОМЕР_3 , поспішала на роботу. Зважаючи на незначний водійський стаж, несправившись з керуванням здійснила наїзд на бетонну огорожу, оскільки в зустрічному напрямку раптово виїхав автомобіль. Перелякалася, та оскільки поспішала на роботу зателефонувала чоловіку, після приїзду якого викликала таксі та попрямувала на роботу. На підтвердження своїх пояснень, надала довідку з місця роботи та надала посвідчення водія для огляду.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , покази свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , дослідивши матеріали справи, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя приходить до такого висновку.
Єдиний порядок дорожнього руху на території України встановлений Правилами дорожнього руху, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року.
Відповідно до вимог пункту 2.3.б ПДР, для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний: бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Згідно з вимогами пункту 12.1 ПДР, під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Стаття 124 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Згідно з положеннями ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, суду надано наступні докази, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 554665 від 30.12.2025 року, схема місця ДТП, письмові пояснення ОСОБА_2 .
На переконання судді зазначені докази не є належними та достатніми доказами вчинення особою, адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, виходячи з наступного.
Суддя наголошує, що протокол про адміністративне правопорушення сам по собі не може бути визнаний належним доказом по даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.
Разом з тим, до матеріалів справи не додано належних доказів, що саме ОСОБА_1 був водієм та вчинив дорожньо-транспортну пригоду.
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, а лише фіксує обставини вчиненого правопорушення, які повинні бути підтверджені доказами долученими до протоколу. Орган уповноважений на складання протоколу повинен довести належними та допустимими доказами вину особи.
Орган уповноважений на складання протоколу повинен довести належними та допустимими доказами вину особи.
При прийнятті рішення, суддя бере до уваги пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , які узгоджуються з показаннями свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Суддя вказує, що цінність свідка полягає в його безпосередньому об'єктивному сприйнятті обставини справи за допомогою органів чуттів і відсутності юридичної зацікавленості у вирішенні справи. І саме з огляду на своє нейтральне становище людина здатна об'єктивно та правильно засвідчити події і факти так, як вони дійсно відбувалися.
Жодних інших доказів на підтвердження обставин, викладеного у протоколі про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП, що саме ОСОБА_1 був за кермом та здійснив зіткнення з бордюрним каменем, матеріали справи також не містять.
Вищевикладене свідчить про те, що Національною поліцією не дотримано відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Будь-які належні, допустимі та достовірні докази, зібрані у порядку ст. 251 КУпАП, які б з достатністю вказували на наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, у справі відсутні.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року № 23-рп2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, в тому числі і закріпленій в ст. 62 Конституції України.
Зі змісту ст. 62 Конституції України вбачається, що особа вважається невинуватою у вчиненні правопорушення і не може бути піддана покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні правопорушення. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно із ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За наведених обставин, суддя дійшла висновку, що обставини, викладені у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 554665 від 30.12.2025 року не підтверджені жодними доказами, винуватість ОСОБА_1 в скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, не доведена, а тому провадження по справі підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 124, 247, 283, 284 КУпАП, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене
ст. 124 КУпАП відносно ОСОБА_1 - закрити на підставі
п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.
Суддя Наталія ГОРДІЙЧУК