Справа № 163/1662/25
Провадження № 3/163/338/26
26 березня 2026 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Гайдук А.Л.
з участю представника Волинської митниці Кунєвої З.Ю.,
розглянувши в приміщенні суду направлені Волинською митницею матеріали справи за протоколом № 0230/UA205000/2025 про притягнення до відповідальності за ст.485 МК України
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає по АДРЕСА_1 , директора ПП «ТРЕЙД ЕНД КОМПАНІ» (код ЄДРПОУ 44140793), РНОКПП НОМЕР_1 ,
ОСОБА_1 , будучи з 25.01.2022 по 17.12.2024 керівником ПП «ТРЕЙД ЕНД КОМПАНІ» (код ЄДРПОУ 44140793), через декларанта ТОВ «БІСЕТ» в особі ОСОБА_2 під час митного оформлення товарів «транспортні засоби...» за митними деклараціями типу ІМ40ДЕ №№ 23UA205140015389U6 від 28.02.2023, 23UA205140015449U5 від 28.02.2023, 23UA205140016168U7 від 01.03.2023, 23UA205170006276U7 від 10.03.2023, 23UA205140020368U1 від 15.03.2023, 23UA205140021589U8 від 20.03.2023, 23UA205140026506U2 від 04.04.2023, 23UA205170009539U9 від 05.04.2023, 23UA205140026862U5 від 05.04.2023, 23UA205140028499U0 від 10.04.2023, 23UA205140029735U2 від 14.04.2023 вчинив дії, спрямовані на неправомірне зменшення розміру митних платежів в загальній сумі 423 204,86 грн., шляхом подання митному органу сертифікатів з перевезення товару EUR.1 №№: PL/MF/AS0015932 від 24.02.2023, PL/MF/AS0015931 від 23.02.2023, PL/MF/AS0015942 від 27.02.2023, PL/MF/AS0015942 від 09.03.2023, PL/MF/AS0015935 від 13.03.2023, PL/MF/AS0015723 від 18.03.2023, PL/MF/AS0015649 від 31.03.2023, PL/MF/AS0015932 від 31.03.2023, PL/MF/AS0015931 від 03.04.2023, PL/MF/AS0015658 від 04.04.2023, PL/MF/ НОМЕР_2 від 04.04.2023, які не є автентичними і не були легалізовані польськими митними органами, та стали підставою для неправомірного застосування преференційного режиму, заявленого у вищевказаних митних деклараціях типу ІМ40ДЕ, чим вчинив правопорушення, передбачене ст.485 МК України.
ОСОБА_1 на розгляд справи в суд не з'явився, хоча про час і місце судового розгляду був належним чином повідомлений, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, про причини неявки не сповістив, будь-яких клопотань щодо суті протоколу та процедури його розгляду не подав.
Представниця Волинської митниці під час розгляду протоколу заявила, що вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил, просила накласти стягнення в межах санкції ст.485 МК України.
Дослідженням доказів по справі встановлено таке.
Факт ввезення на митну територію України в адресу ПП «ТРЕЙД ЕНД КОМПАНІ» товарів - «транспортні засоби...» в кількості 11 штук і випуск їх у вільний обіг підтверджується доданими до протоколу копіями вищезазначених митних декларацій типу ІМ40ДЕ.
Товар заявлений у митному режимі імпорт, його продавцями і відправниками зазначені польські компанії «MONOPOLYSTIK SP. z o.o.» та «Audioset SP. z.o.o.».
Згідно графи 14 вказаних митних декларацій декларування товару здійснювалося через декларанта ТОВ «БІСЕТ» в особі ОСОБА_2 на підставі договору доручення №14 на надання митно-брокерських послуг та декларування товарів від 19 січня 2023 року.
У графі 36 митних декларацій заявлена преференція при сплаті мита за митне оформлення товару за кодом 410 (Товари, що ввозяться в Україну та походять з країн ЄС).
Преферанція заявлена на підставі сертифікатів з перевезення товару EUR.1 №№: PL/MF/AS0015932 від 24.02.2023, PL/MF/AS0015931 від 23.02.2023, PL/MF/AS0015942 від 27.02.2023, PL/MF/AS0015942 від 09.03.2023, PL/MF/AS0015935 від 13.03.2023, PL/MF/AS0015723 від 18.03.2023, PL/MF/AS0015649 від 31.03.2023, PL/MF/AS0015932 від 31.03.2023, PL/MF/AS0015931 від 03.04.2023, PL/MF/AS0015658 від 04.04.2023, PL/MF/AS0015656 від 04.04.2023.
На вчинений Держмитслужбою запит уповноважений митний орган Республіки Польща надав відповідь від 07.03.2025 №1801-ІGС..4331.36.2023 про те, що указані 11 сертифікатів з перевезення товару EUR.1 не є автентичними та не були легалізовані польськими митними органами. У зв'язку з цим товари, підтверджені цими сертифікатами, не підлягають преференційному режиму.
З огляду на таку інформацію начальник УК та АМП у доповідній записці № 15/15-03/3921 від 10.04.2025 констатувала, що вказані в сертифікатах EUR.1 товари не мають преференційного походження відповідно до положень ст.16 Доповнення І «Визначення поняття походження товарів і методів адміністративного співробітництва» Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження. Для здійснення контрольно-перевірочних заходів у відповідності до положень статей 345-354 МК України вирішено скерувати відповідні матеріали до митного аудиту Рівненської митниці.
Актом документальної невиїзної перевірки від 21.11.2025 № 93/25/7.13-19/44140793 встановлено порушення ПП «ТРЕЙД ЕНД КОМПАНІ» під час декларування товару «транспортні засоби» вимог:
- статті 15 розділу V Доповнення І до Регіональної Конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження, ч.1 ст.257, ч.ч.4, 5 ст.280, ч.1 ст.281 МК України в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті ввізного мита за 11-ма митними деклараціями на суму 352 670,72 грн;
- пункту 187.8 статті 187, пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті податку на додану вартість за 11-ма митними деклараціями на суму 70 534,14 грн.
Загальна сума недоплачених до Державного бюджету України митних платежів за 11-ма митними деклараціями становить 423 204,86 грн.
Постановою Любомльського районного суду від 25.09.2025 матеріали даної справи про порушення митних правил були надіслані територіальному управлінню БЕБ у Волинській області для приєднання до кримінального провадження №42024030000000033 від 30.05.2024 за ознаками ч.3 ст.358, ч.1 ст.212 КК України по фактам виявлення порушень законодавства України під час ввезення із-за кордону транспортних засобів та їх розмитнення, у тому числі в адресу ПП «ТРЕЙД ЕНД КОМПАНІ».
31 грудня 2025 року матеріали кримінального провадження №42024030000000033 приєднано до кримінального провадження № 72023020000000013 від 24.02.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.212, ч.3 ст.358, ч.2 ст.2014, ч.5 ст.2051 КК України.
Постановою детектива Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Волинській області від 02.02.2026 кримінальне провадження № 72023020000000013 від 24.02.2023 закрите в частині кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.358 КК України, на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України, у зв'язку з встановленою відсутністю складу кримінального правопорушення. Матеріали справи про порушення митних правил повернуто Любомльському районному суду Волинської області для продовження вирішення питання щодо накладення адміністративних стягнень та притягнення до адміністративної відповідальності у порядку, визначеному КУпАП та МК України.
Згідно з ч.1 ст.41 МК України документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару або засвідчена декларація про походження товару, або декларація про походження товару, або сертифікат про регіональне найменування товару.
Сертифікат про походження товару - це документ, який однозначно свідчить про країну походження товару і виданий компетентним органом цієї країни або країни вивезення, якщо у країні вивезення сертифікат видається на підставі сертифіката, виданого компетентним органом у країні походження товару (ч.3 ст.41 МК України).
Відповідно до ч.1 ст.43 МК України перевірка документів, що підтверджують країну походження товару, зазначених у статті 41 цього Кодексу, здійснюється відповідно до цієї статті після завершення митного оформлення.
Відповідно до ч.ч.4, 5 ст.280 МК України ввізне мито на товари, митне оформлення яких здійснюється в порядку, встановленому для підприємств, нараховується за ставками, встановленими Митним тарифом України. Ввізне мито є диференційованим щодо товарів, що походять з держав, які спільно з Україною входять до митних союзів або утворюють з нею зони вільної торгівлі. У разі встановлення будь-якого спеціального преференційного митного режиму згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, застосовуються преференційні ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України. До товарів, що походять з України або з держав - членів Світової організації торгівлі, або з держав, з якими Україна уклала двосторонні або регіональні угоди щодо режиму найбільшого сприяння, застосовуються пільгові ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України, якщо інше не встановлено законом. До решти товарів застосовуються повні ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України. До решти товарів застосовуються повні ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України.
Частиною 1 статті 281 МК України встановлено, що допускається встановлення тарифних пільг (тарифних преференцій) щодо ставок Митного тарифу України у вигляді звільнення від оподаткування ввізним митом, зниження ставок ввізного мита або встановлення тарифних квот відповідно до законодавства України та для ввезення товарів, що походять з держав, з якими укладено відповідні міжнародні договори.
Відповідно до ч.1 ст.16 Протоколу І Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, товари, що походять з Європейського Союзу, і товари, що походять з України, після ввезення до України чи Європейського Союзу відповідно підпадають під дію цієї Угоди за умови подання одного з таких документів: (a) сертифікат з перевезення товару EUR.1, зразок якого наведений у Додатку III до цього Протоколу; або (b) у випадках, вказаних у статті 22(1) цього Протоколу, - декларація, що надалі іменуватиметься "декларацією інвойс", надана експортером до інвойса, повідомлення про доставку чи будь-якого іншого комерційного документа, який описує розглядувані товари достатньо детально для того, щоб їх можна було ідентифікувати.
За змістом ч.1 ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Частина восьма статті 257 МК України передбачає, що митне оформлення товарів здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених МК України для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться відомості, у тому числі про країну походження товару.
Стаття 485 МК України визначає відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
При цьому статтею 485 МК України передбачено наявність спеціальної протиправної мети неправомірного звільнення від сплати чи зменшення розміру сплати митних платежів, що вказує на те, що це правопорушення може бути вчинено тільки з умисною формою вини, оскільки необережно не можливо заявити неправдиві відомості.
Згідно із ч.1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються:
1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів;
2) поясненнями свідків;
3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності;
4)висновком експерта, висновком правовласника про наявність або відсутність порушення прав інтелектуальної власності;
5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами, транспортними засобами комерційного призначення - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Стаття 336 МК України визначає, що митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів, зокрема, шляхом направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу (п.8).
Відповідно до п.5 ч.1 ст.352 МК України посадовими особами митних органів під час проведення перевірок можуть бути використані отримані від уповноважених органів (організацій) іноземних держав документально підтверджені відомості щодо вартісних, кількісних або якісних характеристик, країни походження, складу та інших характеристик, які мають значення для оподаткування товарів, їх ввезення (пересилання) на митну територію України або на територію вільної митної зони чи вивезення (пересилання) за межі митної території України або території вільної митної зони, які відрізняються від задекларованих під час митного оформлення.
Досліджені у справі докази у своїй сукупності достатньо підтверджують той факт, що переміщення в адресу ПП «ТРЕЙД ЕНД КОМПАНІ» і випуск у вільний обіг товарів за аналізованими по справі митними деклараціями типу ІМ40ДЕ відбулося з використанням сертифікатів з перевезення товару EUR.1, які не є автентичними і не були легалізовані польськими митними органами, що свідчить про безпідставність заявлення в митних деклараціях преференції за кодом 410 і, як наслідок, неправомірне звільнення від сплати митних платежів в обсязі, передбаченому чинним законодавством України.
Заінтересованою стороною з економічної точки зору у здійсненні поставки товару із використанням сертифікатів з перевезення товару EUR.1 є саме очолюване ОСОБА_1 товариство ПП «ТРЕЙД ЕНД КОМПАНІ».
Про такий висновок також свідчить значний розмір недоплачених митних платежів.
Жодної економічної вигоди у використані указаних сертифікатів для продавців товару «MONOPOLYSTIK SP. z o.o.» та «Audioset SP. z.o.o.» по справі не вбачається.
Від дня складання протоколу про порушення митних правил (27 червня 2025 року) та по дату розгляду справи в суді жодних претензій продавцю товару з приводу не підтвердження компетентним органом сертифікатів з перевезення товару EUR.1 ні ПП «ТРЕЙД ЕНД КОМПАНІ», ні особисто ОСОБА_1 , не пред'являли, хоча для цього мали реальну можливість та більш як достатньо часу.
Така пасивна поведінка ОСОБА_1 лише підтверджує його умисність дій, спрямованих на неправомірне зменшення розміру митних платежів, шляхом подання митному органу сертифікатів з перевезення товарів EUR.1, автентичність яких не підтверджена.
Відповідь митних органів Республіка Польща здобута у передбаченому МК України порядку, є офіційним документом, який складений і видавався службовою особою від імені органів державної влади іноземної країни та посвідчує важливі факти, які мають правове значення, а тому є належним і допустимим доказом по справі в розумінні ст.495 МК України, і цей доказ нічим не спростований.
Жодного прямого чи непрямого доказу, який би ставив під сумнів указану відповідь іноземного митного органу, по справі не здобуто.
Згідно із ч.2 ст.459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил … при вчиненні таких порушень підприємствами можуть бути посадові особи цих підприємств.
Пунктом 43 ст.4 МК України визначено, що посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання такими підприємствами вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
В силу вище наведених норм митного законодавства ОСОБА_1 , будучи на момент подання аналізованих по справі митних декларацій типу ІМ40ДЕ керівником ПП «ТРЕЙД ЕНД КОМПАНІ», є належним суб'єктом відповідальності за вчинення порушення митних правил.
Таким чином, ураховуючи встановлені фактичні обставини справи та норми чинного законодавства, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні передбаченого ст.485 МК України порушення митних правил є повністю доведеною поза будь-яким розумним сумнівом, тому він підлягає відповідальності в межах санкції даної норми.
Враховуючи конкретні обставини справи, відсутність обтяжуючих та пом'якшуючих відповідальність обставин, стягнення на ОСОБА_1 слід накласти у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків несплаченої суми митних платежів.
З порушника відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України № 3674-VI підлягає стягненню судовий збір у відповідному розмірі.
Керуючись ст.ст.522, 527, 528 МК України, суддя,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.485 МК України, і накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 423 204 (чотириста двадцять три тисячі двісті чотири) гривні 86 копійок.
Штраф у розмірі 423 204 (чотириста двадцять три тисячі двісті чотири) гривні 86 копійок підлягає стягненню на рахунок UA758999980313010106005003500 в Казначействі України (ЕАП) (ЄДРПОУ 38009371, отримувач ГУК у Волинській області/село Вишнів, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу "адміністративні штрафи та інші санкції "05" Державна митна служба України").
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок судового збору на рахунок UA958999980313161206000003480 в Казначействі України (ЕАП) (отримувач ГУК у Волинській області/місто Любомль, код ЄДРПОУ 38009371, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу "судовий збір").
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області А.Л. Гайдук