Справа №705/1126/26
1-кп/705/737/26
20 березня 2026 року м.Умань
Уманський міськрайонний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора Уманської окружної прокуратури ОСОБА_3 , про закриття кримінального провадження у зв'язку з не встановленням особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, та закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні № 12022255360000808 від 29.09.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 290 КК України,
Сектором дізнання Уманського РУП ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному проваджені № 12022255360000808 від 29.09.2022, за ознаками кримінального проступку, передбаченого ст. 290 КК України.
Під час досудового розслідування встановлено, що 29.09.2022 близько 09 години 54 хвилини працівниками поліції за адресою: Уманський район, траса Київ-Одеса 210 км «Дорожня станція патрульної поліції», було зупинено автомобіль марки ВАЗ 2106 д.н.з. НОМЕР_1 коричневого кольору під керуванням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , де під час перевірки вузлів та агрегатів було виявлено відсутність VIN номера на кузові автомобіля, а також під капотом та в багажнику візуально фарба не відповідає вказаній в посвідченні про реєстрацію автомобіля, а саме присутня червона фарба.
В ході досудового розслідування вжито всіх заходів для всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження та здобуто достатньо фактичних даних, що дозволяють у визначеному законом порядку прийняти законне процесуальне рішення, проведені всі необхідні слідчі (розшукові) дії, спрямовані на розкриття факту вчинення кримінального правопорушення та встановлення особи, яка б могла вчинити дане кримінальне правопорушення, однак позитивного результату здобуто не було. Зокрема в ході проведення досудового розслідування вказаного кримінального провадження виконані наступні слідчі (розшукові) дії: проведено огляд місця події від 29.09.2022, під час якого вилучено автомобіль «ВАЗ 2106», д.н.з. НОМЕР_1 , коричневого кольору та свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2 ; допитано в якості свідка ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ; ухвалою слідчого судді накладено арешт на автомобіль «ВАЗ 2106», д.н.з. НОМЕР_1 , коричневого кольору та свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2 ; проведено судову-технічну експертизу комплексного дослідження транспортного засобу; проведено судову експертизу комплексного дослідження транспортних засобів.
Оскільки станом на дату звернення із зазначеним клопотанням до суду жодній особі в кримінальному провадженні в порядку ст. ст. 276-278 КПК України повідомлення про підозру не повідомлялось, а строки давності притягнення до кримінальної відповідальності минули, прокурор звернувся до суду з вказаним клопотанням про закриття провадження на підставі п. 3-1 ч. 1 ст. 284 КПК України. Також просив вирішити долю речових доказів, а саме конфіскувати у дохід держави транспортний засіб марки «ВАЗ 2106», д.н.з. НОМЕР_1 , на потреби Збройних Сил України, а також інших визначених пунктами 16, 17, 18 частини 1 статті 1 Закону України «Про Національну безпеку України» органів і військових формувань, які протидіють збройній агресії.
Прокурор ОСОБА_3 у підготовче судове засідання не з'явився, 20.03.2026 подав до суду заяву, в якій зазначив, що клопотання підтримує та просив суд розглянути клопотання без його участі.
Дослідивши матеріали клопотання, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом, крім іншого, з підстави, передбаченої п. 3-1 ч. 1 ст. 284 КПК України, а саме, якщо не встановлено особу, яка вчинила кримінальне правопорушення, у разі закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, крім випадків вчинення особливо тяжкого злочину проти життя чи здоров'я особи або злочину, за який може бути призначено покарання у виді довічного позбавлення волі. Отже, вказаною нормою процесуального закону встановлено імперативне правило, за яким суд за відсутності обмежень ухвалює рішення про закриття кримінального провадження у разі закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності та за умови, якщо не встановлено особу, яка вчинила кримінальне правопорушення.
Кримінальне правопорушення, передбачене ст. 290 КК України, відноситься до категорії кримінального проступку (ст. 12 КК України), та за його вчинення передбачене максимальне покарання у виді пробаційного нагляду на строк до трьох років, або обмеження волі на той самий строк.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, зокрема, якщо з дня вчинення нею кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, минуло 3 роки. Як видно з матеріалів справи, подія мала місце 29.09.2022, з того часу минуло більше трьох років. Відтак, дійсно, встановлено факт закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Враховуючи викладене, подане клопотання прокурора про закриття кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022255360000808 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 290 КК України, належить задовольнити, оскільки не встановлено особу, якій в порядку ст. ст. 276-278 КПК України може бути повідомлено про підозру, та сплинули строки давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 04.10.2022, належить скасувати.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КПК України речовий доказ, який був наданий стороні кримінального провадження або нею вилучений, повинен бути якнайшвидше повернутий володільцю, крім випадків, передбачених статтями 160-166, 170-174 цього Кодексу.
Згідно з ч. 9 ст. 100 КПК України питання про спеціальну конфіскацію та долю речових доказів і документів, які були надані суду, вирішується судом під час ухвалення судового рішення, яким закінчується кримінальне провадження. Такі докази і документи повинні зберігатися до набрання рішенням законної сили, при цьому гроші, цінності та інше майно, що були предметом кримінального правопорушення або іншого суспільно небезпечного діяння, конфіскуються, крім тих, які повертаються власнику (законному володільцю), а якщо його не встановлено - переходять у власність держави в установленому Кабінетом Міністрів України порядку. У разі закриття кримінального провадження слідчим або прокурором питання про спеціальну конфіскацію та долю речових доказів і документів вирішується ухвалою суду на підставі відповідного клопотання, яке розглядається згідно із статтями 171-174 цього Кодексу. Порядком обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1998 року № 1340, врегульовується, у тому числі, правовий стан майна, конфіскованого на підставі рішення суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом, крім майна, конфіскованого на підставі рішення суду і переданого органам державної виконавчої служби.
Порядок зберігання майна, на яке накладено арешт під час кримінального провадження, регулюється кримінальним процесуальним законодавством. Відповідно до п. 20 Прикінцевих положень цього Порядку тимчасово, на період воєнного стану в Україні, за рішенням керівника обласної військової адміністрації конфісковане за рішенням суду майно може бути безоплатно передано Збройним Силам, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі, МВС, Національній поліції, ДСНС, Управлінню державної охорони, Держспецзв'язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, державним органам, установам (організаціям), які утримуються за рахунок бюджетних коштів (далі - суб'єкти, яким передається майно), для потреб оборони держави, забезпечення національної безпеки, відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, забезпечення енергетичної безпеки держави, продовольчої безпеки населення (далі - майно для потреб оборони та національної безпеки).
Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про передачу майна для потреб ЗСУ» №186-р від 26.02.2022 визначено передати необхідне для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки оборони у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та цивільного захисту населення в умовах воєнного стану конфісковане майно, що на законних підставах перейшло у власність держави, до сфери управління Державної служби з надзвичайних ситуацій, Міністерства оборони, інших центральних органів виконавчої влади та державних органів, які здійснюють керівництво військовими формуваннями, утвореними відповідно до закону, та правоохоронними органами. У разі коли майно, визначене в абзаці першому цього пункту, не було передано в установленому порядку, таке майно передається відповідній обласній військовій адміністрації за місцем його знаходження після погодження із зазначеними в цьому пункті державними органами.
Статтею 37 Закону України «Про дорожній рух» констатована заборона експлуатації незареєстрованих (не перереєстрованих) транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах, знищені чи підроблені.
Як вказував Верховний Суд у постанові від 02.09.2019 у справі № 712/4407/17 зміна ідентифікаційного номеру кузова транспортного засобу позбавляє можливості ідентифікувати транспортний засіб, як власність особи, експлуатація такого транспортного засобі на території України заборонена. При цьому, суд враховує те, що Верховний Суд у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що при застосуванні конфіскації у кожному конкретному випадку необхідно не тільки послатися на наявність для цього формальних підстав, передбачених у КПК України, але й переконатися, що таке застосування не порушуватиме «справедливу рівновагу між вимогами загального інтересу і захисту фундаментальних прав осіб», покладаючи на особу «надмірний індивідуальний тягар».
Як вбачається з висновку експерта № СЕ-19/124-24/1717-КДТЗ від 11.03.2024, позначки ідентифікаційного номера кузова автомобіля ВАЗ 2106 р.н. НОМЕР_1 знищені внаслідок термічного впливу на номерний майданчик. Позначки номер двигуна НОМЕР_3 , автомобіля ВАЗ 2106 р.н. НОМЕР_1 , не змінювалися, нанесені згідно технології заводу-виробника та є первинними. Номерна панель автомобіля ВАЗ 2106 р.н. НОМЕР_1 не замінювалась. Встановити первинний заводський ідентифікаційний номер кузова автомобіля ВАЗ 2106 р.н. НОМЕР_1 не можливо.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому воєнний стан неодноразово продовжувався та триває на даний час.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 лютого 2022 року за № 186-р вирішено передавати необхідне для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та цивільного захисту населення в умовах воєнного стану конфісковане майно, майно, визнане безхазяйним, майно, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання (у тому числі майно, визначене у статті 184 Митного кодексу України), що за правом успадкування чи на інших законних підставах перейшло у власність держави, до сфери управління Міністерства оборони, інших центральних органів виконавчої влади та державних органів, які здійснюють керівництво військовими формуваннями, утвореними відповідно до закону, та правоохоронними органами.
Оскільки транспортний засіб марки «ВАЗ» модель «2106» р.н. НОМЕР_1 є предметом кримінального правопорушення - проступку та визнаний речовим доказом у кримінальному провадженні, можливість ідентифікувати транспортний засіб як власність особи відсутня, правові підстави для повернення його будь-якій іншій особі відсутні, а експлуатація вказаного автомобіля на території України заборонена, вище зазначений транспортний засіб слід конфіскувати у дохід держави, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 96-2 КК України.
При цьому суд погоджується із твердженням прокурора, що конфіскація автомобіля в дохід держави надасть можливість передати вказаний автомобіль на потреби Збройних Сил України або інших визначених пунктами 16, 17, 18 частини 1 статті 1 Закону України «Про Національну безпеку України» органів і військових формувань, які протидіють збройній агресії, що безумовно буде відповідати суспільним інтересам.
Зважаючи на вище викладене, беручи до уваги відсутність можливості ідентифікувати транспортний засіб, а відтак неможливість установити його законного володільця, суд доходить висновку, що конфіскація згаданого майна та передача його в дохід держави з передачею на потреби Збройних Сил України або інших визначених пунктами 16, 17, 18 частини 1 статті 1 Закону України «Про Національну безпеку України» органів і військових формувань, які протидіють збройній агресії, безумовно відповідатиме суспільним інтересам та не покладатиме на особу надмірного індивідуального тягаря, тому клопотання прокурора слід задовольнити.
Керуючись ст. ст. 284, 314, 372 КПК України, суд
Клопотання задовольнити.
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022255360000808 від 29.09.2022,за ознаками кримінального проступку, передбаченого ст. 290 КК України, закрити на підставі п. 3-1 ч. 1 ст. 284 КПК України у зв'язку з не встановленням особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, та закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 04.10.2022 на автомобіль марки «ВАЗ» модель «2106» р.н. НОМЕР_1 , із номером шасі НОМЕР_4 , яким користується ОСОБА_4 , власником якого згідно зі свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 є ОСОБА_7 , та на свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 .
Речові докази:
- автомобіль марки ВАЗ 2106 д.н.з. НОМЕР_1 - конфіскувати в дохід держави та передати на потреби Збройних Сил України або інших визначених пунктами 16, 17, 18 частини 1 статті 1 Закону України «Про Національну безпеку України» органів і військових формувань, які протидіють збройній агресії;
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 - залишити в матеріалах кримінального провадження.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_1