Рішення від 23.03.2026 по справі 546/109/26

єдиний унікальний номер справи 546/109/26

номер провадження 2-а/546/5/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2026 року м. Решетилівка

Решетилівський районний суд Полтавської області у складі головуючого судді Романенко О.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу № 546/109/26 за позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Національної поліції в Полтавській області, Головний сервісний центр МВС України, про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації, -

ВСТАНОВИВ:

09.02.2026 до Решетилівського районного суду Полтавської області через електронний кабінет Електронного суду надійшов вищезазначений адміністративний позов, у якому позивач просить застосувати до ОСОБА_1 тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами під час мобілізації, на строк до виконання або відкликання вимоги ІНФОРМАЦІЯ_2 про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 з 13.07.2017 року, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з п. 30, 30-1, 30-2, 30-3, 41, 41-1, 41-2 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затв. постановою КМУ від 16.05.2024 № 560 зі змінами і доповненнями (далі - Порядок № 560) та відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII зі змінами і доповнення (далі - Закон про мобілізацію № 3543-XII) з метою уточнення даних відповідачу 25 листопада 2025 року була централізовано сформована в Державному реєстрі повістка № 5601522 про прибуття 01 грудня 2025 року о 09:00 год до ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_2 , для уточнення даних з військово-обліковими даними Державного реєстру. Зазначена повістка була направлена позивачу засобами поштового зв'язку.

09 грудня 2025 року відділенням поштового зв'язку була здійснена відмітка про повернення повістки ТЦК без вручення у зв'язку з тим, що «адресат відсутній за вказаною адресою» (Форма 20 відповідно до пункту 82 «Правил надання послуг поштового зв'язку», затв. постановою КМУ від 05.03.2009 № 270 (в редакції постанови КМУ від 10.10.2023 № 1071 зі змінами і доповненнями).

Таким чином, повістка № 5601522 від 25.11.2025 про виклик відповідача до ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення облікових даних була направлена відповідачу відповідно до вимог Порядку № 560 та відповідач вважається таким, що був належним чином оповіщений про його виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 (пункт 41 Порядку № 560).

Відповідно до частини 1 статті 22 Закону про мобілізацію № 3543-XII громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Під час перевірки Державного реєстру було виявлено, що відповідач не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 01 грудня 2025 року об 09:00 годині з метою уточнення даних по повістці № 5601522, яка була 25 листопада 2025 року централізовано сформована в Державному реєстрі. Ці обставини свідчать про порушення відповідачем вимог ч. 3 ст. 22 Закону про мобілізацію № 3543-XII.

Відомості щодо ступеня придатності та наявності права на відстрочку від мобілізації згідно статті 23 Закону про мобілізацію № 3543-XII в облікових даних відповідача відсутні. Отже, відповідач являється порушником правил військового обліку з 12 грудня 2025 року.

12.12.2025 ІНФОРМАЦІЯ_4 в порядку, визначеному ч. 1 ст. 27 Закону про мобілізацію № 3543-XII, в електронному вигляді було надіслано звернення № Е4148612 до органів Національної поліції України, а саме - ГУНП в Полтавській області, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

29.12.2025 шостим відділом ІНФОРМАЦІЯ_3 отримано письмову відповідь від ВП № 2 ПРУП ГУНП в Полтавській області №277921-2025 від 18.12.2025(866911), у якій повідомлено начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 про неможливість здійснити адміністративне затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 у зв'язку із відсутністю відповідача за місцем проживання, на повідомлення не реагує, зі слів родичів відсутній тривалий час, однак відомо, що відповідач перебуває на території України.

На виконання вимог ч. 1 ст. 27 Закону про мобілізацію №3543-XII відповідачу було надіслано вимогу про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом № 16 від 02.01.2026, якою ОСОБА_1 викликано для виконання обов'язків, передбачених ч.ч.1, 3 ст.22 Закону про мобілізацію 3543-XII, до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 15.01.2026, та повідомлено, що наслідком невиконання такої вимоги буде звернення ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі ст. 283-2 КАС України до суду з позовом про застосування тимчасового обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

Вказану вимогу № 16 від 02.01.2026 направлено за місцем реєстрації відповідача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , та, як вбачається з поштового повідомлення про результати вручення рекомендованого поштового відправлення № 3840001545735, не вручено, повернуто відправнику 16.01.2026 року з відміткою про причини повернення: «адресат відсутній за вказаною адресою».

За таких обставин встановлено, що у розумінні ч. 3 ст. 27 Закону про мобілізацію №3543-XII, направлена на ім'я ОСОБА_1 за зареєстрованим місцем його проживання вимога № 16 від 02.01.2026 про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом, вважається врученою 16.01.2026.

Однак, відповідач у встановлений частиною ч. 4 ст. 27 Закону про мобілізацію № 3543-XII термін до ІНФОРМАЦІЯ_3 не з'явився.

За інформацією із АІТС «Оберіг» відомості про інвалідність із Єдиної інформаційної системи соціальної сфери Міністерства соціальної політики України у відповідача ОСОБА_1 відсутня ступінь активної інвалідності.

Згідно з інформацією Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 станом на 02.02.2026 являється порушником правил військового обліку.

Відповідно до інформації Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) № 31/32/09-1419-2026 від 21.01.2026 (169556), ОСОБА_1 , 1992 р.н., отримав посвідчення водія в ВРЕВ ДАІ м. Зіньків.

Враховуючи зазначене, позивач просить застосувати до ОСОБА_1 тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами під час мобілізації на строк до виконання або відкликання вимоги ІНФОРМАЦІЯ_3 № 16 від 02.01.2026 про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом.

Ухвалою судді від 10.02.2026 адміністративний позов залишено без руху. 16.02.2026 представником позивача було виконано вимоги ухвали судді від 10.02.2026 про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою Решетилівського районного суду Полтавської області від 23.02.2026 року відкрито провадження по адміністративній справі, визначено розгляд справи проводити 23.03.2026 в порядку письмового позовного провадження без повідомленням сторін та проведення судового засідання.

Позивачем ІНФОРМАЦІЯ_5 копія ухвали від 23.02.2026 доставлена до Електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» 25.02.2026 о 04:54:35 (а.с.33).

Третьою особою ГУНП в Полтавській області копія ухвали від 23.02.2026 доставлена до Електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» 25.02.2026 о 05:00:18 (а.с.34).

04.03.2026 від третьої особи ГУНП в Полтавській області через електронний кабінет Електронного суду до суду надійшла заява, у якій представник зазначає, що предметом спору по даній справі є застосування до відповідача тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами під час мобілізації, на строк до виконання або відкликання вимоги ІНФОРМАЦІЯ_6 про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом. З наведеного вбачається, що рішення у даній справі прямо не зачіпає прав та обов'язків ГУНП в Полтавській області, однак може вплинути на права та обов'язки відповідного підрозділу Головного сервісного центру МВС (а.с. 35).

05.03.2026 від представника позивача ІНФОРМАЦІЯ_3 через електронний кабінет Електронного суду надійшло клопотання про залучення до розгляду справи третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головного сервісного центру МВС України (а.с. 40).

Ухвалою суду від 06.03.2026 залучено до участі в справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головний сервісний центр МВС України. Зобов'язано позивача не пізніше двох днів з дня вручення копії даної ухвали направити залученій третій особі копію позовної заяви з додатками, а докази такого направлення невідкладно надати суду.

Позивачем ІНФОРМАЦІЯ_5 копія ухвали від 06.03.2026 доставлена до Електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» 07.03.2026 о 03:14:34 (а.с.48).

Третьою особою ГУНП в Полтавській області копія ухвали від 06.03.2026 доставлена до Електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» 07.03.2026 о 03:09:02 (а.с.47).

Третьою особою Головний сервісний центр МВС України копія ухвали від 06.03.2026 доставлена до Електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» 07.03.2026 о 03:10:09 (а.с.46).

Позивачем 09.03.2026 надано суду докази про направлення 07.03.2026 о 13:10 до електронного кабінету позовної заяви з додатками залученій третій особі Головному сервісному центру МВС України на виконання ухвали суду від 06.03.2026 (а.с. 49-65).

16.03.2026 та 18.03.2026 від третьої особи Головного сервісного центру МВС України через електронний кабінет Електронного суду до суду надійшли пояснення та додаткові пояснення, у яких представник, посилаючись на «Положення про Головний сервісний центр МВС», затв. наказом МВС України № 1393 від 07.11.2015 (у редакції наказу МВС України № 786 від 12.11.2025), ч. 13 ст. 26, 39 ЗУ «Про виконавче провадження», зазначає, що компетенція примусового виконання рішення суду про тимчасове обмеження громадянина України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації належить органам державної виконавчої служби. Водночас контроль за дотриманням учасниками дорожнього руху вимог законодавства у сфері безпеки дорожнього руху та застосування заходів реагування у разі їх порушення належить до компетенції Національна поліція України. Отже, участь ГСЦ МВС у даній справі обумовлена виключно наявністю у Єдиному державному реєстрі МВС інформації щодо видачі посвідчення водія відповідачу. За інформацією, що міститься у Єдиному державному реєстрі МВС, наявні відомості про видачу посвідчення водія громадянину, ОСОБА_1 в ВРЕВ ДАІ м. Зіньків. Дана інформація надавалась на запит позивача Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) № 31/32/09-1419-2026 від 21.01.2026. Інших повноважень щодо встановлення, виконання або припинення тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами ГСЦ МВС немає. Інших відомостей або документів, що мають значення для вирішення справи по суті, у розпорядженні ГСЦ МВС немає. Акцентує увагу на тому, що сервісні центри МВС не наділені повноваженнями щодо внесення інформації до відповідних інформаційних баз даних про застосування або скасування тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами. У зв'язку з цим, вважає помилковим твердження представника позивача, про те, що рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки ГСЦ МВС (а.с. 67-69, 75-76).

Судова кореспонденція, направлена відповідачу ОСОБА_1 за зареєстрованим місцем проживання, яка отримана відповідачем 11.03.2026, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення (а.с.66).

Відповідачем відзив на позовну заяву до суду не подано.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши обставини, на які позивач посилається, як на підставу своїх вимог, оцінивши докази на підтвердження цих обставин кожен окремо та в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до Указу Президента України № 65/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності ЗСУ та інших військових формувань постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію, у тому числі на території Полтавської області, протягом 90 діб з дня набрання чинності цим Указом. В подальшому строк проведення в Україні загальної мобілізації неодноразово продовжувався Указами Президента України та триває до даного часу.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (зі змінами і доповненнями) (далі - Закон про військову службу № 2232-XII).

Відповідно до положень ч. 7 ст. 1 Закону про військову службу № 2232-XII, виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують, зокрема, міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, завданнями яких є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, призову громадян на військову службу, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських ресурсів, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства (пункти 1, 8 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затв. постановою КМУ від 23.02.2022 № 154.

Схожі за змістом норми містяться в Правилах військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затв. постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (зі змінами і доповненнями) (далі - Правила). Так, відповідно до підпункту 2 пункту 1 Правил призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.

Під час мобілізації, у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк. У повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються: 1) прізвище, ім'я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка; 2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку; 3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки; 4) місце, день і час явки за викликом; 5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку; 6) реєстраційний номер повістки;7) роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: - перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; - смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

Згідно «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затв. постановою КМУ від 16.05.2024 № 560 (зі змінами і доповненнями) (далі - Порядок № 560), а саме пунктів 30, 30-1, 30-2, 30-3, повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі -Державний реєстр) або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. У разі формування повістки за допомогою Державного реєстру керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування. Реєстраційний номер повістки фіксується в Державному реєстрі. Кожна повістка, сформована за допомогою Державного реєстру, містить унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду. QR-код містить інформацію, зазначену в пункті 29 Порядку № 560, а також реєстраційний номер поштового відправлення у разі відправлення повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням. Повістка, сформована за допомогою Державного реєстру, може бути роздрукована. У такому разі її паперова форма повинна містити придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією. Повістки, сформовані за допомогою Державного реєстру, можуть: - централізовано друкуватися і надсилатися військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення; - друкуватися та вручатися військовозобов'язаним та резервістам під час оповіщення у роздрукованому вигляді. У разі надсилання повістки, сформованої за допомогою Державного реєстру, засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на такому відправленні повинні зазначатися штриховий кодовий ідентифікатор оператора поштового зв'язку, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається повістка. В описі вкладення зазначається інформація про найменування поштового відправлення, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається поштове відправлення, найменування вкладення із кількістю аркушів, власне ім'я та прізвище керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, інформація про дату накладення кваліфікованого електронного підпису. Централізований друк повісток, які сформовані за допомогою Державного реєстру, та направлення їх військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку здійснюються Міноборони або державними підприємствами, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави (в поліграфічній галузі), на підставі відповідних договорів, укладених між Міноборони, призначеним оператором поштового зв'язку та/або державними підприємствами, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави (в поліграфічній галузі) (пункт 34 Порядку № 560).

Частиною 1 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII зі змінами і доповнення (далі - Закон про мобілізацію № 3543-XII) передбачено, що у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 22 Закону про мобілізацію № 3543-XII,громадяни, серед іншого, зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів (ч. 3 ст. 22 Закону про мобілізацію № 3543-XII).

Згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 з 13.07.2017 року, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.15).

Пунктом 36 Порядку № 560, встановлено, що представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки особисто або засобами зв'язку можуть оповіщати резервістів та військовозобов'язаних за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання.

Відповідно до п. 41 Порядку № 560, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: - день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; - день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних.

Оскільки на момент набрання чинності змінами до Закону про мобілізацію № 3543-XII діяв Указ Президента України 06.05.2024 №272/2024, затв. ЗУ від 08.05.2024 №3685-IX, про продовження загальної мобілізації, то 60-денний строк для виконання обов'язку уточнити свої облікові дані розпочав перебіг 18.05.2024 року та, відповідно, закінчився 16.07.2024.

Згідно повістки № 5601522 від 25.11.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , викликався до ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_2 , на 09:00 год 01.12.2025. Зазначена повістка була направлена позивачу засобами поштового зв'язку та була повернута відділенням поштового зв'язку 09.12.2025 з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою», що відповідно до Порядку № 560 вважається належним оповіщенням військовозобов'язаного про виклик (а.с.11зворот).

Під час перевірки Державного реєстру було виявлено, що відповідач не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 01 грудня 2025 року об 09:00 годині з метою уточнення даних по повістці № 5601522, яка була 25 листопада 2025 року централізовано сформована в Державному реєстрі. Ці обставини свідчать про порушення відповідачем вимог ч. 3 ст. 22 Закону про мобілізацію № 3543-XII.

У разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених ч. 1, 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210-1 КУпАП, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (абз. 1 ч. 1 ст. 27 Закону про мобілізацію № 3543-XII).

Відомості щодо ступеня придатності та наявності права на відстрочку від мобілізації згідно статті 23 Закону про мобілізацію № 3543-XII в облікових даних відповідача відсутні.

12.12.2025 ІНФОРМАЦІЯ_4 в порядку, визначеному ч. 1 ст. 27 Закону про мобілізацію № 3543-XII, в електронному вигляді було надіслано звернення № Е4148612 до органів Національної поліції України, а саме - ГУНП в Полтавській області, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

29.12.2025 шостим відділом ІНФОРМАЦІЯ_3 отримано письмову відповідь від ВП № 2 ПРУП ГУНП в Полтавській області №277921-2025 від 18.12.2025(866911), у якій повідомлено начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 про неможливість здійснити адміністративне затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 у зв'язку із відсутністю відповідача за місцем проживання, де вхідних дверей до будинку ніхто не відчинив (а.с.12).

У разі отримання письмової відповіді про неможливість здійснити адміністративне затримання та доставлення громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки його керівник протягом п'яти днів з дня отримання такої відповіді надсилає такому громадянину в паперовій формі засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу його місцезнаходження, місця проживання чи перебування вимогу про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом, форма та зміст вимоги визначаються Міністерством оборони України (абз. 2 ч. 1, ч. 2 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Як встановлено судом, на виконання вимог ч. 1 ст. 27 Закону про мобілізацію №3543-XII відповідачу було надіслано вимогу про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом № 16 від 02.01.2026, якою ОСОБА_1 викликано для виконання обов'язків, передбачених ч.ч.1, 3 ст.22 Закону про мобілізацію 3543-XII, до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 15.01.2026, та повідомлено, що наслідком невиконання такої вимоги буде звернення ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі ст. 283-2 КАС України до суду з позовом про застосування тимчасового обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації (а.с.12зворот).

Вказану вимогу № 16 від 02.01.2026 направлено за місцем реєстрації відповідача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , та, як вбачається з поштового повідомлення про результати вручення рекомендованого поштового відправлення № 3840001545735, не вручено, повернуто відправнику 16.01.2026 року з відміткою про причини повернення: «адресат відсутній за вказаною адресою» (а.с.11).

Згідно з ч. 3 ст. 27 Закону про мобілізацію №3543-XII, днем вручення вимоги є: 1) день вручення вимоги під розписку засобами поштового зв'язку; 2) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати вимогу чи відмітки про неможливість вручення вимоги особі з інших причин за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати вимогу чи відмітки про неможливість вручення вимоги особі з інших причин за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси.

За таких обставин судом встановлено, що у розумінні ч. 3 ст. 27 Закону про мобілізацію №3543-XII, направлена на ім'я ОСОБА_1 за зареєстрованим місцем його проживання вимога № 16 від 02.01.2026 про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом, вважається врученою 16.01.2026.

Відповідно до ч. 4 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у разі якщо громадянин добровільно протягом 10 календарних днів з дня вручення вимоги не виконав зазначеного у ній обов'язку (обов'язків), територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звертається до суду в порядку, встановленому законом, з приводу тимчасового обмеження такого громадянина у праві керування транспортним засобом під час мобілізації - на строк до виконання або відкликання такої вимоги.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 добровільно протягом 10 календарних днів з дня вручення вимоги не виконав зазначеного у ній обов'язку.

Згідно з інформацією Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 станом на 02.02.2026 являється порушником правил військового обліку.

Відповідно до інформації Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) № 31/32/09-1419-2026 від 21.01.2026 (169556), ОСОБА_1 , 1992 р.н., отримав посвідчення водія в ВРЕВ ДАІ м. Зіньків (а.с. 14).

За інформацією із АІТС «Оберіг» відомості про інвалідність із Єдиної інформаційної системи соціальної сфери Міністерства соціальної політики України у відповідача ОСОБА_1 відсутня ступінь активної інвалідності.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідачем в порушення ч. 1 ст.77 КАС України не було надано суду доказів поважності причин свого неприбуття у строки, визначені у вимозі.

Порядок тимчасового обмеження громадян у праві керування транспортним засобом під час мобілізації встановлений у ст. 283-2 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 283-2 КАС України у разі невиконання громадянином України у строки, встановлені Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», вимоги територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звертається до суду із позовною заявою про застосування судом тимчасового обмеження такої особи у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

Суд розглядає позов у письмовому провадженні протягом 30 днів з дня відкриття провадження у справі, а за ініціативою суду чи клопотанням сторони - з проведенням судового засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає її розгляду (ч. 7 ст. 283-2 КАС України).

Згідно з положеннями п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Перевіряючи наявність встановлених у ст. 283-2 КАС України підстав, суд констатує, що позивачем належними і допустимими доказами доведено невиконання ОСОБА_1 під час мобілізації обов'язків, передбачених ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та допущення ОСОБА_1 порушення Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що виявилось у невиконанні ним обов'язків, передбачених ч. 3 ст. 22 вказаного Закону, під час дії особливого періоду.

Суд переконався також, що: здійснити адміністративне затримання та доставити ОСОБА_1 не виявилось можливим; у розумінні ч. 3 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» направлена на його ім'я за зареєстрованим місцем його проживання вимога № 16 від 02.01.2026 про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом, вважається врученою 16.01.2026 року; після вручення вимоги ОСОБА_1 для уточнення облікових даних не з'явився; позивачем додержано встановлений законом 30-денний строк з дня виникнення підстав для звернення до суду з даним позовом.

Доказів на підтвердження, що встановлення обмеження у праві керування транспортним засобом позбавляє ОСОБА_1 основного законного джерела засобів для існування, а також що ОСОБА_1 використовує транспортний засіб у зв'язку з інвалідністю чи перебуванням на його утриманні особи з інвалідністю I, II групи або дитини з інвалідністю, суду не надано.

Отже, визначені в ч. 8 та ч. 9 ст. 283-2 КАС України підстави для відмови у задоволенні позовних вимог, під час розгляду даної справи судом не встановлені.

Зазначені обставини, відповідно до ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та ст. 283-2 КАС України, свідчать про наявність правових підстав для ухвалення рішення про застосування тимчасового обмеження ОСОБА_1 у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

Тимчасове обмеження, передбачене ч. 1 ст. 283-2 КАС України, встановлюється на строк до виконання або відкликання вимоги територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (ч. 11 ст. 283-2 КАС України).

З огляду на зазначене, суд, оцінюючи допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, з огляду на викладені вище мотиви, та вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підтверджені належними та допустимими доказами, які є достовірними і достатніми для їх задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

У зазначеній справі відсутні судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Згідно з ч. 12 та ч. 14 ст. 283-2 КАС України, рішення суду у справах, визначених цією статтею, підлягають негайному виконанню в порядку, встановленому законом. Подання апеляційної скарги на рішення суду у справах, визначених цією статтею, не перешкоджає його виконанню.

На підставі ст. ст. 22, 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», керуючись ст. ст. 2, 4, 6-9, 19, 72-77, 90, 94, 139, 229, 241-246, 255, 268-272, 283-2 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Національної поліції в Полтавській області, Головний сервісний центр МВС України, про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації - задовольнити у повному обсязі.

Застосувати до ОСОБА_1 тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами під час мобілізації на строк до виконання або відкликання вимоги ІНФОРМАЦІЯ_3 № 16 від 02.01.2026 про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дня його проголошення.

Якщо справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, особа, яка не брала участі у справі, якщо суд вирішив питання про її права, свободи, інтереси та/або обов'язки, якій рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення їй рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Подання апеляційної скарги на дане рішення не перешкоджає його виконанню.

Повний текст рішення складено 23 березня 2026 року.

Учасники справи:

позивач - ІНФОРМАЦІЯ_8 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_3 , ел. пошта: ІНФОРМАЦІЯ_9 , телефон: НОМЕР_2 , наявний електронний кабінет в підсистемі Електронний суд системи ЄСІТС;

відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 , відсутній електронний кабінет в підсистемі Електронний суд системи ЄСІТС;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Національної поліції в Полтавській області, ЄРДПОУ 40108630, адреса місцезнаходження: вул. Матвійчука Юліана, буд. 83, м. Полтава Полтавського району Полтавської області, 36039, тел.: (0532)51-75-52, наявний електронний кабінет в підсистемі Електронний суд системи ЄСІТС;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головний сервісний центр МВС України, ЄДРПОУ 40109173, адреса місцезнаходження : вул. Лук'янівська, буд. 62, м. Київ, 04052, тел.: (044) 290-19-88, ел. пошта: info@hsc.gov.ua, наявний електронний кабінет в підсистемі Електронний суд системи ЄСІТС.

Суддя О.О. Романенко