Справа № 159/818/26
Провадження № 2-а/159/38/26
45008, м. Ковель, вул. Незалежності, 15, тел.: (03352) 5-90-66,
e-mail:inbox@kv.vl.court.gov.ua, веб-адреса: http://court.gov.ua/sud0306/
25 березня 2026 рокум.Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області у складі:
головуючого судді Денисюк Т.В.,
з участю секретаря судового засідання Пустової А.Ф.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Савчук Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
У лютому 2026 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просив скасувати винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 постанову №5949 від 01.12.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 КУпАП.
Заявлені вимоги мотивував тим, що є особою з інвалідністю ІІІ групи, 20.08.2024 був визнаний непридатним до несення служби та виключений з військового обліку. 21.11.2025 звернувся в ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою отримання дозволу на зміну місця реєстрації, натомість представником був складений протокол про адміністративне правопорушення №5949 від 21.11.2025 за неявку за повісткою на 26.11.2024 (помилково вказано на 26.11.2025). Розгляд справи призначено на 14.30 год 01.12.2025. Проте у визначений день на розгляд справи його не запросили, постанову про притягнення до відповідальності не вручили. Про прийняте начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 рішення у виді постанови №5949 про притягнення до відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП від 01.12.2025 дізнався лише 06.02.2026 із письмового повідомлення державної виконавчої служби про відкриття виконавчого провадження.
Позивач заперечує правомірність постанови № 5949 від 01.12.2025 з тих мотивів, що у ІНФОРМАЦІЯ_5 відсутні законні підстави для виклику особи знятої з військового обліку. Крім того, за адресою скерування виклику - АДРЕСА_1 він не проживає з 2019 року, тому не міг отримати виклик, а отже не вчиняв дій спрямованих на ухилення від явки до ІНФОРМАЦІЯ_4 . За відсутності складу адміністративного правопорушення не може бути піддатний стягненню у виді штрафу. У зв'язку з цим просив скасувати постанову № 5949 від 01.12.2025 і закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Ухвалою від 16.02.2026 суд поновив позивачу пропущений строк на оскарження постанови, відкрив провадження у справі, призначив розгляд справи в порядку статті 268 КАС України з повідомленням сторін, витребував у відповідача копії матеріалів справи про адміністративне правопорушення, за результатом якої прийнято оскаржувану постанову, а також встановив відповідачу строк для подання відзиву.
Відзив на позов не поданий. 03.03.2026 ІНФОРМАЦІЯ_6 надані матеріали справи щодо ОСОБА_1 .
В судовому засіданні представник позивача адвокат Савчук Н.В. заявлені вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві, а також додатково вказала на закінчення на час винесення постанови № 5949 від 01.12.2025 передбачених ст.38 КУпАП строків накладення адміністративного стягнення.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився.
Суд заслухав доводи сторони позивача, вивчив матеріали справи і перейшов до стадії ухвалення рішення.
Датою ухвалення рішення є 25.03.2026.
Висновки суду та мотиви прийнятого рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постанова про притягнення до адміністративної відповідальності є рішенням суб'єкта владних повноважень, актом індивідуальної дії, який встановлює відповідні права та обов'язки для особи, щодо якої вона винесена.
Рішення суб'єкта владних повноважень має бути обґрунтованим на момент його прийняття, оскільки воно має значні наслідки для суб'єктів приватного права.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статей 9, 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
При цьому, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Саме відповідач, як особа, що виявила факт адміністративного правопорушення, повинна довести наявність події і складу адміністративного правопорушення та винуватість особи, тобто наявність законних підстав для притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Згідно зі ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів та показаннями свідків.
Суд встановив, що 01.12.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 винесена постанова №5949 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 КУпАП з накладенням стягнення у виді штрафу в розмірі 8500 грн.
За змістом постанови №5949 від 01.12.2025 під час дії особливого періоду військовозобов'заному ОСОБА_1 поштовими засобами зв'язку скерована на адресу, згідно з даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, повістка на підставі підпункту 2 пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 та на виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію», від 01.05.2023 №255/2023 та від 05.02.2024 №50/2024 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації», від 05.02.2024 №50/2024 з вимогою прибути до ІНФОРМАЦІЯ_5 на 09.00 год 26.11.2024 для уточнення облікових даних.
Днем отримання (такого поштового відправлення) повістки військовозобов'язаним є відмітка проставлена у поштовому повідомленні, що підтверджується інформацією від поштового оператора (день про ставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день про ставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних). Належним чином оповіщений військовозобов'язаний у визначений час і дату до ІНФОРМАЦІЯ_5 не прибув, чим порушив вимоги абз.7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», тобто вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Перевіряючи правомірність рішення суб'єкта владних повноважень суд виходить з такого.
Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності регулюється Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП)
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, відповідно до ст. 245 КУпАП, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно із вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами ( ст.251 КУпАП).
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні усіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.
Постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення. (ст.283 КУпАП).
При цьому провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП (п.7 ст.247 КУпАП).
ОСОБА_1 підданий стягненню 01.12.2025 за вчинення правопорушення кваліфікованого за ч.3 ст.210-1 КУпАП за неприбуття на виклик ІНФОРМАЦІЯ_4 на 26.11.2024.
Датою вчинення правопорушення є 26.11.2024. Датою виявлення є дата складання протоколу про правопорушення - 21.11.2025.
Згідно з ч. 9 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу,може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
Отже на ОСОБА_1 стягнення накладене поза межами визначних законодавством строків, що в силу пункту 3 частини третьої статті 286 КАС України є самостійною підставою для скасування оскаржуваної постанови та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Водночас суд відхиляє інші доводи позивача щодо відсутністю в його діях складу правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Так диспозиція частини третьої статті 210-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, яке було вчинене в особливий період.
Ця норма є бланкетною, тому зміст обов'язків, порушення яких тягне відповідальність, визначені в нормах інших законодавчих актів.
Статтею 65 Конституції України закріплено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
24.02.2022 відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні постановлено ввести воєнний стан з 24.02.2022 строком на 30 діб. В подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжений.
Указом Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань було оголошено проведення в Україні загальної мобілізації.
На усій території України відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» діє особливий період.
Відповідно до статей 1, 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України. Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закони України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію».
Відповідно до ч.1, ч.3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) у строк та місце, зазначене у повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
У разі отримання повістки про виклик до ТЦК та СП громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою КМУ №154 від 23.02.2022, до виключної компетенції територіальних центрів віднесено виконання планів і завдань мобілізації. Тому суд не втручається у питання доцільності, необхідності та періодичності виклику військовозобов'язаних до територіального центру.
Під час розгляду справи суд встановив, що ОСОБА_1 викликався сформованою в електронній формі повісткою № 1143419 до ІНФОРМАЦІЯ_5 для уточнення даних на 09.00 год 26.11.2024
Порядок вручення військовозобов'язаним повісток в особливий період визначений «Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого постановою КМУ №560 від 16.05.2024 (далі - Порядок №560).
Порядком передбачено:
- під час мобілізації громадяни викликаються до ТЦК та СП з метою взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби (п.27),
- виклик громадян під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (п.28),
- у повістці зазначаються: прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) і дата народження громадянина, якому адресована повістка; найменування районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ, що видав повістку; мета виклику до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ; місце, день і час явки за викликом, найменування посади, власне ім'я та прізвище, підпис посадової особи, яка видала повістку, та дата її підписання - для повісток, оформлених на бланку. Такі повістки скріплюються гербовою печаткою, реєстраційний номер повістки, роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки (п.29),
- повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (п.30),
- у разі надсилання повістки, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на такому відправленні повинні зазначатися штриховий кодовий ідентифікатор оператора поштового зв'язку, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається повістка (п.30-3),
- повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення (п.34),
- належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання (п.41).
Відповідно до п.22, п.23 Порядку №560 поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форми власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
У разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Зазначеним Порядком врегульований порядок оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до вимог якого у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку, день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання (за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку) особи вважається днем отримання такого поштового відправлення (повістки).
За матеріалами справи суд встановив, що повістка про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 на 26.11.2024 для уточнення військово-облікових даних скерована 13.11.2025 і не вручена через відсутність особи за місцем реєстрації АДРЕСА_1 .
Наведене є достатнім вважати, що повістка скерована позивачу завчасно з дотримання десятиденного строку. Останній зобов'язаний контролювати надходження кореспонденції на повідомлену державі адресу реєстрації. Позивач належним чином своїх зобов'язань не виконав, тому така поведінка особи не може впливати на реалізацію мобілізаційної політики.
Також безпідставними є доводи позивача про відсутність підстав для його виклику як особи знятої з військового обліку, оскільки питання залучення особи до заходів захисту держави в умовах воєнного стану належать до виключної компетенції ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Що стосується доводів позивача про неможливість отримати скерований виклик у зв'язку із тривалим проживанням за іншою адресою, то необхідно звернути увагу на положення законодавства оновити обліковані дані в період з 18 травня 2024 року до 16 липня 2024 року.
11 квітня 2024 року Верховною Радою України прийнятий Закон України № 3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (далі - Закону № 3633-ІХ), який набрав чинності 18 травня 2024 року.
Підпунктом 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3633-ІХ установлено, що під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 3 березня 2022 року № 2105-IX: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Згідно з абзацом 2 частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції Закону № 3633-ІХ) громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Згідно з абз. 3 підпункту 10-1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до пункту 22 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ.
Абзацом 7 частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції Закону № 3633-ІХ) визначено, що інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Для уточнення облікових даних був встановлений 60 денний період з 18 травня 2024 року до 16 липня 2024 року і передбачені три шляхи уточнення : шляхом самостійного прибуття до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до ЦНАП, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Згідно наданих відповідачем даних ОСОБА_1 на час скерування виклику (13.11.2024) обліковувався за адресою АДРЕСА_1 . Дані про зміну місця проживання своєчасно не оновив. Відомості про інше зареєстроване місце проживання : АДРЕСА_2 внесені лише 10.12.2025.
Суд зауважує, що за наявності в діях особи складу адміністративного правопорушення, однак закінчення на час прийняття рішення строків накладення стягнення, провадження підлягало до закриття. Суб'єкт владних повноважень при винесенні постанови №5949 від 01.12.2025 зазначених вимог не дотримався.
З огляду на встановлені в судовому засіданні обставини, керуючись приписами п.7 ст.247 КУпАП, ч. 3 ст. 286 КАС України, вважає необхідним оскаржувану постанову скасувати, а провадження у справі закрити у зв'язку із закінченням строків накладення стягнення.
Керуючись статтями 2, 5, 19, 25, 90, 168, 246, 250, 286, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №5949 від 01.12.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП і накладення стягнення у виді штрафу в розмірі 8500 грн - скасувати.
Провадження у справі про притягнення ? ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП - закрити у зв'язку з закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення передбачених статтею 38 КУпАП строків накладення адміністративного стягнення.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 .
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_8 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_3 .
Повне судове рішення складене 25.03.2026.
ГоловуючийТ. В. Денисюк