Постанова від 25.03.2026 по справі 160/18037/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2026 року м. Дніпросправа № 160/18037/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач), суддів: Баранник Н.П., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2025 року (суддя 1-ї інстанції Серьогіна О.В.) в адміністративній справі №160/18037/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

20.06.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №046050017094 від 29.04.2025 року про відмову в перерахунку пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 та врахувати архівні довідки про заробітну плату за періоди праці з 01.06.1987 року по 2000 року та відомість про кількість вироблених трудоднів в періоди праці з 1975 по 1991 роки.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 23.04.2025 року позивач звернувся до одного з відділень Пенсійного фонду України у місті Кривий Ріг Дніпропетровської області із письмовою заявою про перерахунок пенсії. 29.04.2025 року позивач отримав рішення №046050017094 від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в перерахунку пенсії, оскільки не надано первинних документів, якими б підтверджувалася заробітна плата за періоди з 01.06.1987 року по 2000 рік та кількість вироблених трудоднів в періоди праці з 1975 по 1991 роки, у зв'язку з чим було прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії до надходження акту перевірки. З таким рішенням відповідача позивач не погоджується, тому просить суд задовольнити позовні вимоги.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2025 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №046050017094 від 29.04.2025 року про відмову в перерахунку пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 83, код ЄДРПОУ 20987385) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 23.04.2025 року про перерахунок пенсії, врахувавши довідки про заробітну плату від 08.07.2024 року № 01-13/331-Т та № 01-13/334-Т за період роботи з 01.01.1993 року по 30.06.2000 року, з урахуванням висновків суду в даній справі.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено та здійснено розподіл судових витрат у справі.

Відповідачем на вказане рішення суду подана апеляційна скарга, в якій посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

В апеляційній скарзі пенсійний орган зазначає, що подані позивачем довідки про заробітну плату від 08.07.2024 не підтверджені первинними документами, як того вимагає стаття 40 Закону № 1058-IV. У зв'язку з цим вказані довідки були направлені на перевірку, а рішення про відмову у перерахунку пенсії є правомірним до моменту їх підтвердження. На думку скаржника, суд першої інстанції не врахував цих обставин, у зв'язку з чим його висновки про задоволення позову у даній справі є передчасними.

Позивач правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

В силу пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

23.04.2025 ОСОБА_1 звернувся до територіального відділу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням наданих довідок.

До заяви позивачем надано довідки про заробітну плату від 08.07.2024 року № 01-13/331-Т та № 01-13/334-Т за період роботи з 01.01.1993 року по 30.06.2000 року.

Розгляд документів, наданих до заяви від 23.04.2025 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 провадився за принципом «екстериторіальності» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №046050017094 від 29.04.2025 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії та зазначено наступне. Відповідно до частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо порядку визначення заробітної плати для обчислення пенсії, враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або у разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. До заяви надано довідки про заробітну плату від 08.07.2024 року № 01-13/331-Т та № 01-13/334-Т за період роботи з 01.01.1993 року по 30.06.2000 року, які не підтверджені первинними документами. Відповідно до частини першої статті 40 Закону долучені довідки про заробітну плату потребують підтвердження первинними документами. Копії первинних документів на підставі яких вони видані, надано не було. Вирішено відмовити ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії по заробітній платі до надходження акту перевірки. Додатково повідомлено, що після надходження акту перевірки, заявник має право звернутися із заявою щодо проведення перерахунку пенсії.

Не погоджуючись з рішенням відповідача про відмову в перерахунку пенсії з урахуванням наданих довідок, позивач звернулася до суду з даною позовною заявою.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку про їх обґрунтованість проте частково задовольнив позовні вимоги не перебираючи на себе дискреційних повноважень пенсійного органу.

Позивачем означене рішення суду першої інстанції не оскаржується.

Переглядаючи судове рішення, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів суду апеляційної інстанції зазначає наступне.

Згідно із положеннями частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно із пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон України № 1058-IV).

Згідно із статтею 1 Закону України № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно із частиною 2 статті 24 Закону України № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

За приписами частини 4 статті 24 Закону України № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 40 Закону України № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

За приписами частин 1-3 статті 44 Закону України № 1058-ІV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Нормами підпункту 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, передбачено, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Згідно із пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Форму і зміст довідки про заробітну плату для обчислення пенсії наведено в додатку 5 до Порядку № 22-1.

Так, довідка про заробітну плату для обчислення пенсії містить відомості щодо: сум заробітної плати з розшифруванням; сплати страхових внесків та первинних документів, на підставі яких видана довідка.

Отже, з наведеного правового регулювання слідує, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, зокрема особовими рахунками, платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Довідка про заробітну плату для обчислення пенсії повинна містити відомості щодо: сум заробітної плати з розшифруванням; сплати страхових внесків та первинних документів, на підставі яких видана довідка.

Такий висновок суду узгоджується із правовим висновком Верховного Суду, викладеним в постановах від 31.08.2022 у справі № 280/8521/20 та від 17.05.2023 у справі № 400/2297/19.

Таким чином, заробітна плата (дохід) отриманий особою до 30.06.2000 включається для обрахунку його пенсії виключно за його бажанням та належним чином складеними (оформленими) документами, що підтверджують отримання відповідних доходів.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що частина перша статті 40 Закону України №1058-IV встановлює обмеження щодо виключення періодів страхового стажу після 01.07.2000 саме при перерахунку пенсії, допускаючи таку можливість лише на етапі її призначення.

Водночас зазначена норма не містить заборон щодо врахування або неврахування стажу, набутого до 30.06.2000, оскільки включення такого стажу до розрахунку пенсії здійснюється за вибором особи та має диспозитивний, а не обов'язковий характер.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058- IV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку), затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Пунктом 4.1 Порядку № 22-1, передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Пунктом 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, зокрема, повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України, надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку.

Судом першої інстанції встановлено, і це не заперечується відповідачем, що разом із заявою від 23.04.2025 позивач подав довідки про заробітну плату від 08.07.2024 № 01-13/331-Т та №01-13/334-Т за період роботи з 01.01.1993 по 30.06.2000 (а.с. 7-8).

Зі змісту зазначених довідок вбачається, що вони видані КП «Трудовий архів» Нововоронцовської селищної ради Херсонської області на підставі відповідних архівних матеріалів (фондів та справ), що містять дані про нарахування заробітної плати працівникам КСП «Дніпро» за 1993-2000 роки.

Дослідивши вказані довідки, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що вони складені на підставі первинних документів (зокрема, особових рахунків), а відтак відповідають вимогам підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 та підтверджують нарахування позивачу заробітної плати за відповідні періоди.

Зі спірного рішення від 29.04.2025 та апеляційної скарги вбачається, що відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії по заробітній платі до надходження акту перевірки вищезазначених довідок про заробітну плату від 08.07.2024 № 01-13/331-Т та № 01-13/334-Т, оскільки вони не підтверджені первинними документами.

Колегія суддів вважає такий висновок скаржника передчасним, та вважає за необхідне наголосити, що положення частини першої статті 40 Закону України №1058-IV та підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 не покладають на особу обов'язку подавати до органу Пенсійного фонду первинні документи, на підставі яких видано довідку про заробітну плату за період до 30.06.2000. Натомість, у разі сумнівів щодо належності чи достатності поданих документів, відповідно до пункту 4.3 Порядку №22-1, саме на пенсійний орган покладається обов'язок витребувати необхідні відомості або ініціювати їх перевірку.

Разом із тим відповідач не навів у спірному рішенні жодних обґрунтованих сумнівів щодо достовірності поданих довідок, не зазначив їх невідповідності вимогам законодавства, як і не надав до суду доказів вчинення належних дій для перевірки викладених у них відомостей.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу й та те, що відповідач може перевірити лише обґрунтованість видачі довідок, а не їх зміст, який в даному випадку він без належних підстав поставив під сумнів. Право органів, які призначають пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі, не повинно нівелювати обов'язок пенсійного органу щодо установлення права особи на одержання пенсії на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів, як це визначено у пункті 4.7 Порядку №22-1.

За таких обставин, з урахуванням наведених норм законодавства, правових висновків Верховного Суду та встановлених у справі обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 29.04.2025 №046050017094 та необхідність його скасування, у зв'язку з чим належним способом захисту порушеного права позивача у даному випадку є зобов'язання пенсійного органу повторно розглянути заяву від 23.04.2025 про перерахунок пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату від 08.07.2024 № 01-13/331-Т та №01-13/334-Т.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи зазначене, висновки суду першої інстанції відповідають правовій позиції Верховного Суду, а тому, враховуючи норми ч. 5 ст. 242 КАС України, апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржене судове рішення скасуванню.

Розподіл судових витрат не здійснюється у відповідності до норм ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2025 року в адміністративній справі №160/18037/25 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст. 328, 329 КАС України.

Повне судове рішення складено 25 березня 2026 року.

Головуючий - суддя Н.І. Малиш

суддя Н.П. Баранник

суддя А.А. Щербак