Постанова від 24.03.2026 по справі 160/27471/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2026 року м. Дніпросправа № 160/27471/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Божко Л.А. (доповідач),

суддів: Лукманової О.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2025 року (суддя Бухтіярова М.М.) в адміністративній справі №160/27471/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в обчисленні пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи по Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад, показників, затверджених КМУ з зайнятістю повний робочий день в шахті та з урахуванням Списку, затвердженого Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 року, з 14.11.2012 року по 30.12.2012 року; з 02.01.2013 року по 30.12.2013 року; з 03.01.2014 року по 30.12.2014 року; з 04.01.2015 року по 30.06.2015 року на посаді гірника підземного з повним робочим днем в шахті;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області обчислити розмір пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, та виплати з урахуванням раніше виплачених сум, з дати призначення пенсії, а саме з 08.09.2023 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що є шахтарем, відпрацював 15 років на підземних роботах, тому має право на обчислення пенсії у розмірі 80% від заробітної плати (доходу) відповідно до ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», яка кореспондує з абз. 3 ч. 1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», проте у такому праві позивача було протиправно відмовлено.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2025 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не здійснення ОСОБА_1 розрахунку пенсії з врахуванням положень абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та положень статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 09.08.2023 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та положень статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці», та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального права, просить судове рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволені позову.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач, зокрема, посилається на те, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 у справі №160/24453/25 не було зобов'язано пенсійний орган щодо обчислення розміру пенсії позивачу в порядку визначеному абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону №1058.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на таке.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документованим паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 09.12.2002 Юр'ївським РВ УМВС України в Дніпропетровській області; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

08.09.2023 позивач звернувся до Відділу обслуговування громадян №23 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком.

За результатами розгляду вказаної заяви та долучених документів позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 09.08.2023.

За розрахунком страхового стажу від 15.09.2023 пенсія позивачу призначена з 09.08.2023, умови призначення: п.2 ч.1 ст. 114 Закону №1058-ІV, ст. 13 а) Закону №1788-ХІІ (роботи за Списком №1); розмір пенсії з 09.08.2023 складає 6276,05грн.; страховий стаж (повний) становить 34 роки 04 місяці 28 днів, додаткові роки за Списком №1 - 12 років 0 місяців 0 днів, в тому числі роботи: роботи за Списком №1 - 12 років 9 місяців 3 дні.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не зарахування до пільгового стажу роботи по Списку №1 у ТОВ “СІГМАКОМ», позивач звернувся до суду із позовною заявою.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 у адміністративній справі №160/24453/23 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 періодів роботи в ТОВ “Сігма-Ком» до пільгового стажу роботи по Списку №1.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за провідною професією по Списку №1 періоди роботи в ТОВ “СІГМАКОМ» на посаді гірника підземного: з 14.11.2012 року по 30.12.2012 року; з 02.01.2013 року по 30.12.2013 року; з 03.01.2014 року по 30.12.2014 року; з 04.01.2015 року по 30.06.2015 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.09.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 у адміністративній справі №160/24453/23 набрало законної сили 30.01.2024.

На виконання вказаного рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії з урахуванням до пільгового стажу роботи за провідною професією по Списку №1 періодів роботи на посаді гірника підземного: з 14.11.2012 по 30.12.2012; з 02.01.2013 по 30.12.2013; з 03.01.2014 по 30.12.2014 та з 04.01.2015 по 30.06.2015.

Згідно із розрахунком пенсії від 30.04.2024 пенсія позивачу перерахована з 09.08.2023 (за рішенням суду), умови призначення: п.2 ч.1 ст. 114 Закону №1058-ІV, ст. 13 а) Закону №1788-ХІІ (роботи за Списком №1); розмір пенсії з 01.03.2024 складає 7005,61грн.; страховий стаж (повний) становить 37 роки 05 місяців 28 днів, додаткові роки за Списком №1 - 15 роки 0 місяців 0 днів, в тому числі роботи за Списком №1 (роботи підземні, професії за пост.№202 (25)) - 15 років 5 місяців 04 дні.

02.07.2024 позивач звернувся до Пенсійного фонду України із заявою щодо невірного обрахунку пенсії.

Листом від 05.08.2024 №2800-030201-8/47442 Пенсійним фондом України повідомлено позивачу про виконання рішення суду, а також те, що зобов'язання щодо обчислення пенсії в порядку абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення суду від 29.12.2023 покладались.

21.08.2024 позивач знову звернувся до Пенсійного фонду України з питань обрахунку пенсії.

Листом від 17.09.2024 №39114-46255/Ш-03/8-2800/24 Пенсійним фондом України повідомлено позивачу, що судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов'язань, в установленому чинним законодавством порядку. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 № 160/24453/23 в задоволенні позовних вимог щодо обчислення розміру пенсії в порядку, визначеному абзацом третім частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто з урахуванням положень Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», відмовлено. Рішення суду від 29.12.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виконано в межах покладених зобов'язань щодо врахування до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 14.11.2012 по 30.12.2012, з 02.01.2013 по 30.12.2013, з 03.01.2014 по 30.12.2014 та з 04.01.2015 по 30.06.2015.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у розрахунку пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.

Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною 1 статті 26 Закону №1058 визначено умови призначення пенсії за віком, відповідно до якої особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.

За змістом абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За змістом абзацу першого частини третьої статті 114 Закону №1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За змістом частини п'ятої статті 114 Закону № 1058-IV, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев'ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).

Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Згідно із преамбулою Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI від 02.09.2008 року (далі - Закон № 345-VI) цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Статтею 1 Закону № 345-VI передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно з абзацом 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком №1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (у тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону №345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Відповідний правовий висновок неодноразово виснувався Верховним Судом, зокрема, у постанові від 06 липня 2023 року у справі № 200/5813/20-а.

Тобто, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345-VI, і застосовується такий механізм безпосередньо під час розрахунку розміру пенсії.

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

В ході судового розгляду встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 09.08.2023, при призначенні пенсії обрахунок стажу такий: страховий стаж - 34 роки 4 місяці 28 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком №1 - 12 років 9 місяців 3 дні.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 у справі №160/24453/23 пенсію позивачу перераховано з 09.08.2023 з урахуванням до пільгового стажу роботи за провідною професією по Списку №1 періодів роботи на посаді гірника підземного: з 14.11.2012 по 30.12.2012; з 02.01.2013 по 30.12.2013; з 03.01.2014 по 30.12.2014 та з 04.01.2015 по 30.06.2015.

За розрахунком страхового стажу форми РС-право (номер ПС: 046350013706) з урахуванням перетину періодів страховий стаж позивача з 09.08.2023 (за рішенням суду) становить 37 роки 05 місяців 28 днів, додаткові роки за Списком №1 - 15 роки 0 місяців 0 днів, в тому числі: роботи за Списком №1 (роботи підземні, професії за пост.№202 (25)) - 15 років 5 місяців 04 дні.

За таких обставин, з урахуванням наведених законодавчих норм та встановлених обставин щодо наявності стажу роботи позивача на підземних роботах за Списком №1 понад 15 років (а саме: 15 років 5 місяців 04 дні), що не заперечується відповідачем, суд вважає, що позивач має достатній стаж для реалізації прав, передбачених статтею 8 Закону № 345-VІ та абзацом 3 статті 28 Закону № 1058-ІV.

Водночас, як встановлено з матеріалів справи, обчислення розміру пенсії позивачу було здійснено без урахування статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».

Доводи відповідача, викладені у відзиві, про відсутність правових підстав для призначення пенсії у мінімальному розмірі, передбаченому статтею 8 Закону №345 через те, що рішення суду від 29.12.2023 у справі №160/24453/23 таких зобов'язань не містить, не враховуються судом та не можуть бути підставою для невизнання за позивачем такого права.

Відсутність у судовому рішенні визначення обов'язку відповідача обчислити розмір пенсії з урахуванням статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» не перешкоджає відповідачу діяти відповідно до вимог законодавства України.

Крім того, суд наголошує, що статтю 1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Отже, посилання відповідача на виконання рішення суду в повному обсязі та на відсутність інших зобов'язань щодо виконання рішення суду є безпідставними, оскільки при призначенні пенсії пенсійний орган зобов'язаний самостійно визначати право позивача на призначення пенсії з урахуванням статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».

За наведених обставин, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що не здійснивши обрахунок пенсії позивачеві відповідно до статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як працівнику, на якого поширюється дія статті 8 Закону України “Про престижність шахтарської праці», відповідач допустив протиправну бездіяльність.

За таких обставин суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позов частково, в той час як рішення суду в частині відмовлених позовних вимог сторонами не оскаржується.

Ураховуючи викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим підстав для його скасування не існує.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст. ст. 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2025 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий - суддя Л.А. Божко

суддя О.М. Лукманова

суддя Ю. В. Дурасова