25 березня 2026 року ЛуцькСправа № 140/845/26
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними дії які полягають у відмові на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» включити до оновлених довідок про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 року та станом на 01.01.2021 року відомостей про розміри усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які відносилися до переліку, передбачених виключно у ст.43 Закону №2262-ХІІ, та враховуються для перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року та з 01.02.2021 року, відповідно.
Зобов'язання Головного управління ДФС у Волинській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на ОСОБА_1 оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року та станом на 01.01.2021 року, за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення зі служби, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та з урахуванням рішення Волинського ОАС від 11.03.2025 року у справі №140/12752/24, вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, надбавки за таємність, премії, а також інших видів грошового забезпечення, які віднесені до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, передбачених виключно у ст.43 Закону №2262-ХІІ та враховуються при обчисленні пенсії (ст.43) та її наступному перерахунку (ст.63), а саме: надбавки за умови праці (50% посадового окладу та окладу за військовим званням), 100% надбавки від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та надбавки за безперервну службу (70% від попередньої суми грошового забезпечення), що враховуються для перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року та з 01.02.2021 року, відповідно.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що останній звернувся до відповідача із письмовою заявою, в якій просив скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2020 року та станом на 01.01.2021 року за відповідною посадою або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення зі служби, що враховується для перерахунку пенсій з 01.02.2020 року та з 01.02.2021 року, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» , без урахування положень абз.7 пункту 5 порядку №45 від 13.02.2008 року та урахувавши рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11.03.2025 року у справі №140/12752/24, вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням , відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи, надбавки за таємність, премії, а також надбавки за особливості проходження служби (50%), надбавки за умови праці (50%), 100% надбавки та надбавки за безперервну службу (70%), для проведення з 01.02.2020 року та з 01.02.2021 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Однак, листом 16.10.2024 року Комісія з реорганізації Головного управління ДФС у Волинській області відмовила у задоволенні заяви позивача, мотивуючи тим, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 року у справі №140/5662/25 комісією з реорганізації ГУДФС у Волинській області було виготовлено та направлено до ГУПФ України у Волинській області довідки станом на 01.01.2020 року та станом на 01.01.2021 року. До структури вищевказаних довідок враховано додаткові види грошового забезпечення і премії, які встановлені за відповідною посадою. При цьому зазначено, що такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби, надбавки за умови праці, надбавки за безперервну службу станом на 01.01.2020 року та станом на 01.01.2021 року в органах податкової міліції не встановлювались та не виплачувалися. Враховуючи вищевикладене, зміст довідок про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсій, станом на 01.01.2020 року та станом на 01.01.2021 року, які направлені до ГУПФ України у Волинській області, повністю відповідають вимогам резолютивної частини рішення Волинського ОАС від 15.09.2025 року у справі №140/5662/25.
Позивач вважає не включення відповідачем в довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії додаткові види грошового забезпечення та премії, передбачених Постановою КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», незаконним та таким, що порушує його конституційні права.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 27 січня 2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач правом на подачу відзиву не скористався.
Згідно із частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером податкової міліції, звільнений з органів податкової міліції Державної податкової адміністрації України наказом Голови Державної податкової адміністрації у Волинській області №4/о від 05 січня 2000 року з посади старшого інспектора господарсько-транспортної групи відділу тилового забезпечення управління податкової міліції ДПА у Волинській області.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Волинській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року у справі №140/5662/25 адміністративний позов задоволено частково, зокрема, зобов'язано Головне управління ДФС у Волинській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року та на 01 січня 2021 року відповідно до статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року та на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт та із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для здійснення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Позивач звернувся із заявою до Головного управління ДФС у Волинській області, в якій просив скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2020 року та станом на 01.01.2021 року за відповідною посадою або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення зі служби, що враховується для перерахунку пенсій з 01.02.2020 року та з 01.02.2021 року, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» , без урахування положень абз.7 пункту 5 порядку №45 від 13.02.2008 року та урахувавши рішення Волинського окружного адміністративного суду від 11.03.2025 року у справі №140/12752/24, вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням , відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи, надбавки за таємність, премії, а також надбавки за особливості проходження служби (50%), надбавки за умови праці (50%), 100% надбавки та надбавки за безперервну службу (70%), для проведення з 01.02.2020 року та з 01.02.2021 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Листом 16.10.2024 року Комісія з реорганізації Головного управління ДФС у Волинській області відмовила у задоволенні заяви позивача, мотивуючи тим, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 року у справі №140/5662/25 комісією з реорганізації ГУДФС у Волинській області було виготовлено та направлено до ГУПФ України у Волинській області довідки станом на 01.01.2020 року та станом на 01.01.2021 року. До структури вищевказаних довідок враховано додаткові види грошового забезпечення і премії, які встановлені за відповідною посадою. При цьому зазначено, що такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби, надбавки за умови праці, надбавки за безперервну службу станом на 01.01.2020 року та станом на 01.01.2021 року в органах податкової міліції не встановлювались та не виплачувалися. Враховуючи вищевикладене, зміст довідок про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсій, станом на 01.01.2020 року та станом на 01.01.2021 року, які направлені до ГУПФ України у Волинській області, повністю відповідають вимогам резолютивної частини рішення Волинського ОАС від 15.09.2025 року у справі №140/5662/25.
В довідках про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2020 та 01.01.2021, які були надані відповідачем до Пенсійного фонду, зазначені наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник; надбавка за вислугу років (40 відсотків); надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи (50 відсотків); надбавка за секретність (15 відсотків); премія (33,3 відсотка посадового окладу).
Позивач, вважаючи, що відповідачем у довідках протиправно не вказано додаткові види грошового забезпечення, звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 113 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади.
Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується цією Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Основоположними принципами діяльності Кабінету Міністрів України є дотримання верховенства права, законності, поділу державної влади, безперервності, колегіальності, солідарної відповідальності, відкритості та прозорості відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27.02.2014 № 794-УІІ.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 49 вказаного Закону Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.
Приписами Постанови КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103 визначено, зокрема: пунктом 1 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"; пунктом 2 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Постановою №103 також внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Постанова № 45), зокрема: у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою КМУ № 45, пункт 5 викладено в такій редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".
Додаток 2 до Порядку викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
При цьому, у додатку 3 Порядку (в новій редакції) «Довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)" такі надбавки передбачені.
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Питання пенсійного забезпечення військових пенсіонерів регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992.
Частиною 3 ст. 43 цього Закону № 2262-ХІІ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
До 1 січня 2018 року перерахунок пенсії відбувався на підставі ч. 3 ст. 63 Закону №2262-XII, якою передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсії за цим Законом, або у зв'язку із введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Розмір грошового забезпечення визначався Постановою КМУ «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року № 1294 (далі Постанова № 1294).
Згідно пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ №45 від 13.02.2008, державні органи у п'ятиденний термін після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, повинен повідомити про це Пенсійний фонд України, який повідомляє у п'ятиденний термін з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в областях та м. Києві (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року №1774-VIII (далі - Закон № 1774) внесені зміни в ст. 63 Закону №2262-ХІІ, згідно якого частина 3 Закону стала частиною 4 і сама ця частина Закону була змінена.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою №103 внесені зміни в пункти 1, 2 Постанови №45, згідно яких вже не державні органи Міноборони повідомляють Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовим пенсіонерам, а Мінсоцполітики.
Відповідно до положень Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Постановою КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), яка почала діяти з 1 березня 2018 р. і передбачає визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до займаних посад, з рахування коефіцієнтів, визнано такою що втратила чинність Постанова №1294.
Отже, ч. 3 ст. 43 Закон №2262-XII передбачала, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Водночас, внесення змін в Порядок № 45 Постановою №103, якою зменшено перелік складових грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії, звужує зміст вже існуючих прав осіб, на яких він розповсюджує дію.
Рішенням Конституційного Суду України від 11.10.2005 №8-рп/2005 визначено, що звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу права і свобод - це зменшення, зокрема, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Крім того, Конституційний Суд України, надаючи офіційне тлумачення основних визначальних норм в сфері пенсійного забезпечення військовослужбовців, та деяких інших осіб (Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року № рп-4/2015) констатував: "Аналіз наведених положень Закону (2262-XII) вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63)".
Також в даному Рішенні Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Верховний Суд України у постанові від 10.03.2015 р. у справі № 21-70а15 вказав на те, що будь-які надбавки, підвищення, доплати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналізуючи наведені норми пенсійного законодавства, суд робить висновок про те, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, затвердженого Постановою №45 щодо складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій, звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод, з огляду на те, що скасовують надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував військовий пенсіонер під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій.
Отже, КМУ, визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, не враховував всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом №2011-XII, і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.
Відтак, пункти Постанови №103, всупереч вимогам ст.ст. 13, 43, ч. 4 ст. 63 та ч. 3 ст. 11 Закону №2262-XII змінюють умови і норми пенсійного забезпечення військовослужбовців, зокрема позивача.
При цьому, необхідно враховувати, що ч. 3 ст. 11 Закону №2262-ХІІ встановлює, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З огляду на наведене, законним є висновок, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку є такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили.
Крім того, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. по справі №826/3858/18 було визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року рішення залишено без змін.
Ухвалою Верховного Суду від 11 квітня 2019 року по справі №826/3858/18, провадження № К/9901/9624/19 повернута касаційна скарга Кабінету Міністрів України на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року у справі №826/3858/18.
Таким чином, суд зазначає, що відповідач при складанні довідки про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії повинен керуватись Законом №2262-ХІІ, Законом №2011-ХІІ, Постановою № 704.
Постановою № 704 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Вказана постанова набрала чинності з 1 березня 2018 року.
Пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати:
надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;
здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
На підставі Постанови № 704 Міноборони визначило Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, який затверджено наказом Міноборони від 07 червня 2018 року № 260 та зареєстрований в Мін'юсті 26 червня 2018 р. за № 745/32197 (далі Порядок № 260).
Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності Постановою №704.
Згідно п. 4 Порядку № 260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.
Порядок виплати надбавки військовослужбовцям за особливості проходження служби, визначений у Розділі VI Порядку № 260.
Так відповідно до п. 1 Розділу VI Порядку № 260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.
Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
Згідно п. 2 Розділу VI Порядку № 260 розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.
Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.
Розрахунковий розмір надбавки за особливості проходження служби, отриманий шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки на відповідний коефіцієнт, округлюється в бік збільшення до одного знака після коми.
Військовослужбовцям, які одночасно мають право на отримання надбавки за особливості проходження служби за різними коефіцієнтами, ця надбавка обчислюється з урахуванням більшого коефіцієнта.
Як передбачено п. 3 Розділу VI Порядку № 260 за особливості проходження служби у встановлених розмірах виплачується щомісяця з дня вступу до виконання обов'язків за посадою, у тому числі й у разі тимчасового виконання обов'язків за посадою, до дня звільнення від виконання обов'язків за посадою, яка передбачає цю надбавку.
Таким чином, суд робить висновок, що відповідач протиправно не зазначив в довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу відомості про надбавку за особливості проходження служби, а також премії.
Таким чином, зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи наведені вище норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, та правові висновки Верховного Суду, беручи до уваги межі заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про задоволення позову шляхом визнання протиправними дії відповідача які полягають у відмові на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» включити до оновлених довідок про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 року та станом на 01.01.2021 року відомостей про розміри усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які відносилися до переліку, передбачених виключно у ст.43 Закону №2262-ХІІ, та враховуються для перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року та з 01.02.2021 року, відповідно та зобов'язання Головного управління ДФС у Волинській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на ОСОБА_1 оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року та станом на 01.01.2021 року, за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення зі служби, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, надбавки за таємність, премії, а також інших видів грошового забезпечення, які віднесені до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, передбачених виключно у ст.43 Закону №2262-ХІІ та враховуються при обчисленні пенсії (ст.43) та її наступному перерахунку (ст.63), а саме: надбавки за умови праці (50% посадового окладу та окладу за військовим званням), 100% надбавки від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та надбавки за безперервну службу (70% від попередньої суми грошового забезпечення), що враховуються для перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року та з 01.02.2021 року, відповідно.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Волинській області які полягають у відмові на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» включити до оновлених довідок про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020 року та станом на 01.01.2021 року відомостей про розміри усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які відносилися до переліку, передбачених виключно у ст.43 Закону №2262-ХІІ, та враховуються для перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року та з 01.02.2021 року, відповідно.
Зобов'язати Комісію з реорганізації Головного управління ДФС у Волинській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на ОСОБА_1 оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року та станом на 01.01.2021 року, за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення зі служби, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, надбавки за таємність, премії, а також інших видів грошового забезпечення, які віднесені до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, передбачених виключно у ст.43 Закону №2262-ХІІ та враховуються при обчисленні пенсії (ст.43) та її наступному перерахунку (ст.63), а саме: надбавки за умови праці (50% посадового окладу та окладу за військовим званням), 100% надбавки від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та надбавки за безперервну службу (70% від попередньої суми грошового забезпечення), що враховуються для перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року та з 01.02.2021 року, відповідно.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач: Комісія з реорганізації Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 39400859).
Суддя Ю.Ю. Сорока