Рішення від 26.03.2026 по справі 925/1189/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2026 року м. Черкаси Справа № 925/1189/25

Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Філіпової І.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом заступника керівника Черкаської окружної прокуратури, в інтересах держави, уповноваженими органами якої виступають позивачі:

- Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації,

- Черкаська обласна рада,

до відповідача 1. - Комунального некомерційного підприємства "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради",

до відповідача 2. - Товариства з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач",

про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 153 190,54 грн,

за участю представників сторін:

від прокуратури - Мохонько А.В., заступник начальника відділу Черкаської обласної прокуратури, посвідчення від 18.03.2026 № 084841,

від інших учасників справи - участі не брали.

29.09.2025 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява заступника керівника Черкаської окружної прокуратури, в інтересах держави, уповноваженими органами якої виступають позивачі: Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації, Черкаська обласна рада, до відповідача 1. - Комунального некомерційного підприємства "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" (далі - КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради"), до відповідача 2. - Товариства з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач" (далі - ТОВ "Вольт Постач") з вимогами (з урахуванням уточнення): визнати недійсними додаткові угоди від 01.09.2023 № 7, від 01.11.2023 № 8 та від 05.12.2023 № 10 до договору від 08.02.2023 № 300123ЧОПД про постачання електричної енергії споживачу, укладеного між КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" та ТОВ "Вольт Постач"; стягнути з ТОВ "Вольт Постач" на користь Черкаської обласної ради в дохід Черкаського обласного бюджету безпідставно сплачені кошти у сумі 153 190,54 грн.

Ухвалою від 20.10.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду з урахуванням уточнення позовних вимог та відкрив провадження у справі № 925/1189/25 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 17.11.2025 о 14:00. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.

31.10.2025 відповідач 1. подав відзив на позовну заяву.

Суд враховує, що копія ухвали про відкриття провадження у справі доставлена до електронного кабінету ТОВ "Вольт Постач" 20.10.2025 о 18:14.

Відповідно до ч. 1 ст. 251 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Отже датою отримання відповідачем 2. ухвали про відкриття провадження у справі є 21.10.2025, тому строк для подання відзиву сплив 05.11.2025. Проте, відповідач 2. своїм правом не скористався, відзив на позов суду не надав.

06.11.2025 Черкаська окружна прокуратура подала відповідь на відзив відповідача 1.

Відповідач 1. своїм правом на подання заперечення на відповідь на відзив не скористався.

Ухвалою від 17.11.2025 суд зупинив провадження у справі № 925/1189/25 до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 920/19/24 та оприлюднення постанови.

05.01.2026 заступник керівника Черкаської окружної прокуратури подав заяву з вимогою поновити провадження у справі № 925/1189/25. В обґрунтування поданої заяви прокурор зазначив, що Великою Палатою Верховного Суду завершено розгляд справи № 920/19/24, яка була підставою для зупинення провадження у справі за цим позовом прокурора. Так, постановою Великої Палати Верховного Суду у справі № 920/19/24 залишено без задоволення касаційну скаргу ТОВ "Енергетичне партнерство", постанову Північного апеляційного господарського суду від 08.10.2024 та рішення Господарського суду Сумської області від 26.06.2024 залишено без змін.

Ухвалою від 06.01.2026 суд поновив провадження у справі № 925/1189/25, підготовче засідання призначив на 26.01.2026 о 14:30. В порядку ч. 5 ст. 161 ГПК України дозволив учасникам справи у строк до 16.01.2026 подати додаткові пояснення щодо позову з урахуванням постанови Великої Палати Верховного Суду у справі № 920/19/24 з доказами направлення іншим учасникам справи.

Учасники справи своїм правом не скористались, додаткові пояснення суду не надали.

Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 26.01.2026, суд на підставі ч. 3 ст. 177 ГПК України за власною ініціативою продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів та на підставі п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 10.03.2026 о 15:30.

Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 10.03.2026 суд на підставі ч. 2 ст. 216 ГПК України оголосив перерву в судовому засіданні до 26.03.2026 о 14:45.

Присутня у судовому засіданні 26.03.2026 прокурор позовні вимоги підтримала та наполягала на їх задоволенні.

Представники інших учасників справи в судовому засіданні участі не брали, про дату та час розгляду справи належно повідомлені, що підтверджується довідками про доставку електронних листів (копії ухвали суду від 10.03.2026) до електронних кабінетів позивачів та відповідача 2. та рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення відповідачу 1.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що між КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" та ТОВ "Вольт Постач" за результатами проведення торгів укладено договір про постачання електричної енергії споживачу від 08.02.2023 №300123ЧОПД (далі - Договір) у строк із 08.02.2023 по 31.12.2023 в кількості 400 000,00 кВт*год (п. 3.4) на суму 1 999 075,20 грн з ПДВ (п. 2.1).

В процесі виконання Договору сторонами укладено ряд додаткових угод, якими сторони збільшували ціну за одиницю товару та зменшували обсяги закупівлі, частина з яких оскаржується прокурором, зокрема:

додаткову угоду № 6 від 04.08.2023, якою сторони збільшили ціну за одиницю товару з 3,77685 грн без ПДВ, Т, К та В до 4,00 грн, або з 4,99769 грн до 5,39125 грн з ПДВ, Т, К та В (на 7,8 %);

додаткову угоду № 7 від 01.09.2023, якою сторони зменшили обсяг закупівлі до 366 568,014 кВт/год та збільшили ціну за одиницю товару з 4,99769 до 5,93125 грн (на 18,68%);

додаткову угоду № 8 від 01.11.2023, якою сторони встановили новий тариф на здійснення операцій купівлі-продажу на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку в розмірі 4,32 грн./МВт*год, шляхом внесення змін в розділ "Ціна" Додатку №1 до Договору, внесли зміни до п. 5.1. Договору та визначили ціну за одиницю на рівні 5,92730 грн з ПДВ. Так, Ц факт = 4145*(1+0% /100)+0,4851+0,00432+0)*1,2 = 5,927304 грн. Обсяг закупівлі зменшено до 361 161,549 кВт/год;

додаткову угоду № 10 від 05.12.2023, якою сторони збільшили ціну за одиницю товару до 4,75 грн за 1 кВт/год без ПДВ, Т,К та В, тобто з 4,99769 до 6,28730 грн з ПДВ (на 25,8%) та зменшили обсяг закупівлі до 352 344,891 кВт/год.

Загалом упродовж дії Договору сторонами послідовно збільшено ціну товару з 4,99769 до 6,28730 грн з ПДВ, Т, К та В, тобто на 25,8%.

Прокурор зазначає, що згідно актів приймання-передачі електричної енергії, сума оплати за договором про закупівлю склала 1 970 153,83 грн. Прокурор стверджує, що додаткові угоди від 01.09.2023 № 6, від 01.11.2023 № 8 та від 05.12.2023 № 10 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 300123ЧОПД від 08.02.2023 суперечать положенням п. 2, 7 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", що зумовлює підстави для визнання їх недійсними згідно положень ч. 1 ст. 203, ч. 1 ст.215, ч. 1 ст. 216 ЦК України.

Щодо підстав стягнення безпідставно отриманих коштів, то прокурор зазначив, що сутність оспорюваних додаткових угод призводить до висновку про наявність в них лише однієї зобов'язаної сторони та однієї управненої, на користь якої Споживач має сплатити додаткові (порівняно з умовами Договору) кошти, не отримуючи нічого взамін. А отже застосування визначених ч. 1 ст. 216 ЦК України наслідків недійсності такого правочину зводиться до повернення безпідставно отриманих коштів, що у свою чергу корелюється з положеннями ст. 1212 ЦК України. За розрахунком прокурора до стягнення з відповідача 2. підлягають кошти в сумі 153 190,54 грн.

У відзиві відповідач 1. зазначає, що додаткові угоди укладались на підставі ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" (зміна істотних умов у разі коливання ціни на ринку електроенергії). Підставою для перегляду ціни стали офіційні дані Оператора ринку та постанови НКРЕКП про зміну тарифів. За таких обставин відповідач 1. діяв у межах норм чинного законодавства, чим сприяв забезпеченню належного функціонування медичного закладу.

Відповідач 1. стверджує, що у матеріалах справи відсутні докази того у чому фактично полягає порушення інтересів держави за умови, коли електроенергія реально поставлена, акти приймання-передачі підписані, оплата здійснена з урахуванням фактичної ринкової вартості. Таким чином бюджетні кошти не були "втрачені", а використані за цільовим призначенням (на електропостачання).

КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" зазначає, що по суті заявлених позовних вимог, залишає вирішення спору на розсуд суду та просить розглянути справу а наявними у ній матеріалами, а також не наполягає на особистій участі свого представника у судових засіданнях у справі № 925/1189/25.

У відповіді на відзив відповідача 1. прокурор стверджує, що підняття цін за 1 кВт/год додатковими угодами від 01.09.2023 № 7, від 01.11.2023 № 8 та від 05.12.2023 № 10 до договору від 08.02.2023 № 300123ЧОПД не було обумовленим виключно коливаннями цін на ринку та встановленням нового тарифу з передачі електричної енергії, оскільки вказаний тариф є лише складовим елементом фактичної ціни електроенергії, а у разі зміни регульованих тарифів можна законно змінити ціну лише у межах самого тарифу, але не змінювати базову частину ціни.

Відтак, прокурор вважає, що заява відповідача про укладення додаткових угод до Договору у відповідності до положень п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та постанов НКРЕКП про зміну тарифів йде в розріз здійсненим висновкам Великої Палати Верховного Суду у справі № 922/2321/22, викладеним у постанові від 24.01.2024, що вказує на помилковість тверджень, викладених у відзиві.

Щодо твердження відповідача 1. щодо неналежності у розумінні ст. 73, 74 ГПК прокурор зазначає, що у справі, що розглядається, визнаються недійсними додаткові угоди від 01.09.2023 № 7, від 01.11.2023 № 8 та від 05.12.2023 № 10 до договору від 08.02.2023 № 300123ЧОПД. Сам договір та додаткові угоди № № 1-6, 9, 11-15 не визнаються недійсними. Тобто, у разі задоволення позовних вимог у даній справі № 925/1189/25, правовідносини між сторонами договору щодо ціни електричної енергії, поставленої за ним, мали регулюватись додатковою угодою від 04.08.2023 № 6, якою визначено, що в проміжок часу з 01.09.2022 до 31.12.2022 ціна електричної енергії становила 5,39125 грн/кВт*год в проміжок часу з 11.07.2023 до 30.09.2023 та 5,387304 грн/кВт*год в проміжок часу з 01.10.2023 до 31.01.2024. Відтак, електроенергія мала б бути поставлена за договором саме за вказаними цінами.

Тобто, як стверджує прокурор, в межах даної справи не оскаржується обсяг поставленої електроенергії, а стверджується, що за вказану кількість даного товару підлягала сплаті підприємством сума коштів менша, аніж є фактично сплаченою ТОВ "Вольт Постач", як наслідок, такі кошти є безпідставно отриманими ТОВ "Вольт Постач" та останній зобов'язаний їх повернути до Черкаського обласного бюджету, що відповідає приписам статей 216, 1212 ЦК України.

Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши докази, суд встановив таке.

08.02.2023 за результатами відкритих торгів № UA-2022-12-29-008294-a між ТОВ "Вольт Постач" (Постачальник) та КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" (Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу № 300123ЧОПД (далі - Договір).

Цей Договір про постачання електричної енергії споживачу (далі - Договір) встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції Споживачу постачальником електричної енергії. (п. 1.1. Договору)

Умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 N 312 (далі - ПРРЕЕ). (п. 1.2. Договору)

За цим Договором Постачальник продає електричну енергію, ДК 021:2015:09310000-5 - Електрична енергія (електрична енергія) в кількості 400 000 кВт*год Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії, в т.ч. вартість послуг оператора системи передачі електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. Сума договору становить 1 999 075,20 грн, в т.ч. ПДВ 333 179, 20 грн. (наведені скорочення застосовуються у значенні, наведеному в додатку 2 "Комерційна пропозиція" до цього Договору). (п. 2.1. Договору)

Початок постачання електричної енергії Споживачу: з 08.02.2023 року по 31.12.2023 року. (п. 3.1. Договору)

Ціна електричної енергії, що постачається Постачальником за цим Договором, становить 3,77685 грн. за 1 кВт/год без ПДВ, Т, К, та В (наведені скорочення застосовуються у значенні, наведеному в додатку 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору).

Ціна електричної енергії, що постачається Постачальником за цим Договором, становить 4,99769 грн. за 1 кВт/год з ПДВ, Т, К, та В (наведені скорочення застосовуються у значенні, наведеному в додатку 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору).

Вартість фактично спожитої Споживачем у розрахунковому періоді електричної енергії розраховується в порядку, встановленому додатком 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору.

Для одного об'єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії. (п. 5.1. Договору)

Ціна електричної енергії зазначається Постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим Договором.

У випадках застосування до Споживача диференційованих цін електричної енергії суми, вказані в рахунках, відображають середню ціну, обчислену на базі різних диференційованих цін.

У випадку недотримання Споживачем фактично замовлених обсягів електричної енергії у розрахунковому місяці, компенсація вартості обсягів електричної енергії, що не відповідають замовленим, нараховується при позитивних та негативних відхиленнях від замовленого обсягу, включається Постачальником в рахунок на оплату електричної енергії та підлягає обов'язковій і безумовній оплаті. (п. 5.2. Договору)

Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць. (п. 5.4. Договору)

Оплата за товар здійснюється по факту його постачання (за спожиту електроенергію) протягом 10 робочих днів з дня отримання рахунку.

Рахунок за грудень 2023 року надається Постачальником в термін до 23.12.2023 року. (п. 5.5.1. Договору)

Приймання наданих послуг оформляється Сторонами шляхом складання Акта приймання-передачі електричної енергії, що підписується належними представниками обох Сторін.

Складання Акта приймання-передачі електричної енергії покладається на Постачальника, а його підписання Споживачем є доказом належного виконання умов Договору та відсутності претензій з його боку до Постачальника. (п. 5.7. Договору)

Ціна електричної енергії має зазначатися Постачальником в Актах приймання-передачі електричної енергії (далі - Акт) за Договором, у тому числі у разі її зміни.

У разі надання у встановленому порядку Постачальником Споживачу повідомлення про зміни умов цього Договору (у тому числі зміну ціни), що викликані змінами регульованих складових ціни (тарифу на послуги з передачі електричної енергії) та/або змінами в нормативно-правових актах щодо формування цієї ціни або умов постачання електричної енергії, цей Договір вважається із зазначеної в повідомленні дати зміни його умов зміненим згідно ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України: 1) розірваним (без штрафних санкцій) за ініціативою Споживача - у разі надання Постачальнику письмової заяви Споживача про незгоду/неприйняття змін; 2) зміненим на запропонованих Постачальником умовах - якщо Споживач не надав Постачальнику письмову заяву про незгоду/неприйняття змін протягом 5 робочих днів з дня отримання відповідного листа-повідомлення.

Оплата електричної енергії здійснюється Споживачем у строки та в порядку, що визначені в додатку 2 "Комерційна пропозиція" до цього Договору, з урахуванням п.5.6. цього Договору. (п. 5.8. Договору)

Факт зміни ціни на електричну енергію оформлюється відповідною додатковою угодою. Сторони мають право в такій додатковій угоді встановити, що змінена ціна починає діяти як з дати укладання додаткової угоди, дати ініціативного листа, так і з першого числа місяця в якому така додаткова угода укладена згідно ч. 3 ст. 631 Цивільним кодексом України. (п. 5.14. Договору)

Договір набирає чинності з моменту погодження (акцептування) Споживачем заяви - приєднання до умов Договору про постачання електричної енергії Споживачу та діє до 31.12.2023 року (включно), а в частині проведення розрахунків - до повного їх виконання. (п. 13.1. Договору)

Всі зміни та доповнення до цього Договору повинні бути письмово оформлені, скріплені підписом уповноважених осіб та печатками Постачальника та Споживача. (п. 13.3. Договору)

Постачальник має повідомити про зміну будь-яких умов Договору Споживача не пізніше, ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право Споживача розірвати Договір. Постачальник зобов'язаний повідомити Споживача в порядку, встановленому законом, про будь-яке збільшення ціни і про право припинити дію договору без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації Постачальнику, якщо Споживач не приймає нові умови. (п. 13.4. Договору)

Зміни умов Договору Сторони оформлюють шляхом підписання Додаткової угоди, яка набуває чинності з моменту її підписання Сторонами (якщо Сторони не погодять інший термін (строк) набрання чинності Додатковою угодою) та є невід'ємною частиною Договору. Сторони можуть дійти згоди застосувати ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України у разі укладання Додаткової угоди. (п. 1. Розділу 13. Договору)

Істотні умови Договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань Сторонами в повному обсязі, крім випадків, передбачених ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 № 922-VIIІ., а саме: (п. 2. Розділу 13. Договору)

Зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків Споживач. Сторони можуть внести зміни до договору у разі зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків Споживача, а також у випадку зменшення обсягу споживчої потреби товару. В такому випадку ціна договору зменшується в залежності від зміни таких обсягів. (п. 3. Розділу 13. Договору)

У випадку коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення, Постачальник має право письмово звернутись до Споживача з відповідною пропозицією, при цьому, така пропозиція в кожному окремому випадку, коли на ринку відбувається об'єктивне коливання ціни за одиницю товару в бік збільшення, повинна бути обґрунтована і документально підтверджена. Постачальник разом з письмовою пропозицією щодо внесення змін до договору надає документ (або документи), що підтверджує збільшення середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в тих межах/розмірах, на які Постачальник пропонує змінити ціну товару.

Документ (або документи), що підтверджує збільшення ціни товару, повинен містити дані щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару з моменту укладення Договору/з моменту останнього внесення змін ціни Договору та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на більш пізню дату та до моменту письмового звернення Постачальника до Споживача щодо збільшення ціни і повинен бути наданий у формі належним чином оформленої довідки/інформації (або в іншій документальній формі), виданої торгово-промисловою палатою України, або регіональною торгово-промисловою палатою, або органами державної статистики.

У випадку прийняття рішення Споживачем щодо внесення змін до цього Договору у вказаній частині до розрахунку ціни за одиницю товару приймається ціна за одиницю товару, що визначена Сторонами у момент укладення цього Договору (з урахуванням внесених раніше змін до цього Договору, та якщо такі обставини мали місце). При цьому, максимальна сума, на яку Сторонами може бути здійснено підвищення ціни за одиницю товару визначається як різниця між середньоринковою ціною (діапазоном цін тощо) за одиницю товару, що передує моменту письмового звернення Постачальника щодо зміни ціни (згідно наданого учасником підтверджуючого документу) та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару з моменту укладення Договору (згідно наданого учасником підтверджуючого документу), або станом на момент внесення змін до цього Договору в частині ціни за одиницю товару, якщо такі зміни до цього Договору вже були раніше здійснені Сторонами. В будь-якому випадку підвищення ціни за одиницю товару здійснюється з урахуванням вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі". Споживач має право відмовитись від зміни ціни за одиницю товару у випадках, якщо Постачальником не надано належне документальне підтвердження підвищення ціни, передбачене цим пунктом. (п. 4. Розділу 13. Договору)

Погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку. Сторони можуть внести зміни до Договору у разі узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів). (п. 7. Розділу 13. Договору)

Зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни. Сторони можуть внести відповідні зміни у разі зміни регульованих цін (тарифів), при цьому, підтвердженням можливості внесення таких змін будуть чинні (введені в дію) нормативно-правові акти відповідного уповноваженого органу або Держави щодо встановлення регульованих цін.

Зміна істотних умов Договору у зв'язку зі зміною біржових котирувань здійснюється на таких умовах:

Підставою для зміни умов цього Договору є біржові котирування. При цьому, Сторони Договору визначили, що під зміною біржових котирувань вони розуміють факт зміни цінових індексів BASE на РДН в ОЕС України за даними ДП "Оператор ринку" (https://www.oree.com.ua) або місячних індексів РДД Базове навантаження у торговій зоні ОЕС України згідно з даними, що містяться на офіційному сайті ТОВ "Українська енергетична біржа" (https://www.ueex.com.ua/exchange-quotations/electric-power/), а належним обґрунтуванням і документальним підтвердженням та/або доказом зміни біржових котирувань є цінова довідка/експертний висновок Торгово-промислової палати України або ж регіональної Торгово-промислової палати. Внесення змін до умов Договору здійснюється шляхом зміни ціни за одиницю товару, яка передбачена Договором. Нова (змінена) ціна за одиницю товару, обчислюється відповідною формулою, яка наведена у цьому пункті.

Зміна істотних умов Договору у зв'язку зі зміною регульованих тарифів здійснюється на таких умовах:

Ціна за одиницю товару може змінюватися у випадку зміни регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються у Договорі. У цьому випадку зміна ціни за одиницю товару здійснюється у такому порядку:

- підставою для зміни ціни є набрання чинності рішення НКРЕКП про зміну відповідного тарифу, що застосовується у Договорі;

- Постачальник повинен письмово протягом 15 днів з дня набрання чинності такого рішення звернутися до Споживача та надати додаткову угоду до Договору з розрахунком нової ціни за одиницю товару.

Нова ціна за одиницю товару застосовується з дня введення в дію відповідного регульованого тарифу згідно з рішенням НКРЕКП, якщо інше не встановлено законодавством України, відповідно до ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України. (п. 9. Розділу 13. Договору)

Зміна ціни за одиницю електричної енергії можливе за умови надання зацікавленою стороною документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку в торговій зоні "ОЕС України" на ринку "на добу на перед" (далі - РДН), що оприлюднено на офіційному веб-сайті ДП "Оператор ринку" (www.oree.com.ua). Перелік органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання електричної енергії на ринку та підтверджуючих документів не є вичерпним. У якості документального підтвердження даних, передбачених цим пунктом, Сторонами визнаються завірені зацікавленою стороною роздруківки (скрін-копії) з веб-сайту ДП "Оператор ринку" (www.oree.com.ua). (п. 11. Розділу 13. Договору)

Споживач має право не приймати пропозицію Постачальника або відмовитись від зміни ціни за одиницю товару у випадках, якщо Постачальником не надано належне підтвердження підвищення ціни або з інших обґрунтованих підстав. (п. 12. Розділу 13. Договору)

Постачальник має право розірвати договір в односторонньому порядку у разі неприйняття Споживачем своєчасно запропонованих змін. (п. 13. Розділу 13. Договору)

Споживач зобов'язаний своєчасно (не пізніше терміну, вказаному в листі-пропозиції) надати відповідь на запропоновані Постачальником зміни до цього Договору. У разі неотримання відповіді у визначений у листі термін або ж її відхилення, пропозиція вважається непогодженою, що тягне за собою наслідки, передбачені Договором та ПРРЕЕ, у тому числі розірвання Договору. (п. 14. Розділу 13. Договору)

У разі прийняття нових, внесення змін у чинні, набрання чинності окремих положень або нормативно-правових актів в цілому, що впливають на відносини Сторін, що регулюються цим Договором, Сторони зобов'язуються у відповідності до застосованих положень чинного законодавства України внести відповідні зміни до Договору шляхом укладання додаткової угоди до нього, в іншому випадку - Сторони вправі розірвати Договір. (п. 15. Розділу 13. Договору)

У разі установлення Регулятором цін (тарифів) на послуги, що надаються на ринку електричної енергії, які до укладення Договору не були передбачені (плата за надання яких не здійснювалось Постачальником), але які Постачальник буде зобов'язаний враховувати при визначенні вартості одиниці Товару, може змінюватися ціна за одиницю Товару (електрична енергія) пропорційно розміру регульованих цін (тарифів). Зміна ціни за 1 кВт*год електричної енергії та дата настання таких змін будуть відображені в додатковій угоді до даного Договору. (п. 16. Розділу 13. Договору)

Невід'ємною частиною Договору є додатки:

Додаток 1 Комерційна пропозиція;

Додаток 2 Форма "Прогнозований графік споживання";

Додаток 3 Персоніфіковані дані Споживач. (п. 13.16. Договору).

Відповідно до Додатку № 1 до Договору ціна електричної енергії розраховується за наступною формулою:

Цфакт = Цод * (1 + К / 100) + Т + В + Рнб) * 1,2, де:

"Цфакт" - вартість електричної енергії за розрахунковий період;

"Цод" - ціна за 1 кВт/год електричної енергії відповідно до п. 5.1. Договору. "Цод" не включає ПДВ, Т, К, В, Р.

"Т" - затверджений Постановою НКРЕКП тариф на послугу передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" (оператор системи передачі - ОСП) відповідно до постанови НКРЕКП від 21.12.2022 № 1788 в розмірі 380,28 грн/МВт*год. "Т" є регульованою складовою ціни Договору.

"В" - затверджений постановою НКРЕКП від 19.12.2022 року №1690 тариф на здійснення операцій купівлі-продажу на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку в розмірі 7,61 грн./МВт*год. "В" є регульованою складовою ціни Договору.

"К" - коефіцієнт прибутковості Постачальника (маржа, вартість послуг Учасника), запропонований Учасником у відсотках від загальної ціни тендерної пропозиції (Цод), % в розмірі 0%.

"1,2" - математичне вираження ставки податку на додану вартість (ПДВ - 20 %), яке нараховується згідно Податкового кодексу України.

"Рнб" - вартість неустойки за недотримання споживачем замовлених обсягів споживання електричної енергії у розрахунковому періоді.

20.02.2023 ТОВ "Вольт Постач" та КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" підписали Додаткову угоду № 1 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №300123ЧОПД від 08.02.2023 (далі - Додаткова угода № 1) відповідно до п. 1. якої керуючись ст. 671 ЦК України, Законом України "Про публічні закупівлі" та Постановою КМУ №1178 від 12.10.2022 року, Сторони дійшли згоду внести зміни в п. 5.1 Договору, виклавши наступним чином: "5.1. Ціна електричної енергії, що постачається Постачальником за цим Договором, становить 3,77685 грн. за 1 кВт/год без ПДВ, Т, К, та В (наведені скорочення застосовуються у значенні, наведеному в додатку 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору). Ціна електричної енергії, що постачається Постачальником за цим Договором, становить 4,99768 грн. за 1 кВт/год з ПДВ, Т, К, та В (наведені скорочення застосовуються у значенні, наведеному в додатку 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору). Вартість фактично спожитої Споживачем у розрахунковому періоді електричної енергії розраховується в порядку, встановленому додатком 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору. Для одного об'єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії".

На підставі п. 1 цієї додаткової угоди, у зв'язку з арифметичними розрахунками, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.1 Договору, виклавши у наступній редакції: "2.1 За цим Договором Постачальник продає електричну енергію, ДК 021:2015:09310000-5- Електрична енергія (електрична енергія) в кількості 400 000 кВт*год Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії, в т.ч. вартість послуг оператора системи передачі електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. Сума договору становить 1 999 072,00 грн, в т.ч. ПДВ 333 178,66 грн (наведені скорочення застосовуються у значенні, наведеному в додатку 2 "Комерційна пропозиція" до цього Договору)". (п. 2. Додаткової угоди № 1)

Внести зміни п. 3.1 Договору, виклавши наступним чином: "3.1. Початок постачання електричної енергії Споживачу: з 08.02.2023 року по 31.12.2023 року". (п. 3. Додаткової угоди № 1)

Додаткова угода набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2023 року, а в частині оплати - до повного взаєморозрахунку. (п. 6 Додаткової угоди № 1)

З викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 1 сторони зменшили суму договору на 3,2 грн. Ціна електричної енергії за 1 кВт/год з ПДВ змінилась з 4,99769 грн на 4,99768 грн.

Додатковою угодою № 2 від 09.03.2023 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №300123ЧОПД від 08.02.2023 сторони узгодили, що сума Договору складається з 1 449 327,20 грн з ПДВ - власні потреби підприємства (оплата за рахунок коштів місцевого бюджету) та 549 744,80 грн в т.ч. ПДВ - на потреби орендарів (оплата за власні кошти підприємства).

12.04.2023 ТОВ "Вольт Постач" та КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" підписали Додаткову угоду № 3 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №300123ЧОПД від 08.02.2023 (далі - Додаткова угода № 3) відповідно до п. 2. якої на підставі п. 1 цієї додаткової угоди, Сторони дійшли згоду внести зміни в п. 5.1 Договору, виклавши наступним чином: "5.1. Ціна електричної енергії, що постачається Постачальником за цим Договором, становить 3,77685 грн. за 1 кВт/год без ПДВ, Т, К, та В (наведені скорочення застосовуються у значенні, наведеному в додатку 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору).

Ціна електричної енергії, що постачається Постачальником за цим Договором, становить 5,05765 грн. за 1 кВт/год з ПДВ, Т, К, та В (наведені скорочення застосовуються у значенні, наведеному в додатку 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору).

Вартість фактично спожитої Споживачем у розрахунковому періоді електричної енергії розраховується в порядку, встановленому додатком 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору.

Для одного об'єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії.".

Згідно з п. 3. Додаткової угоди № 3 Сторони внесли зміни в п. 2.1. Договору та зменшили кількість електричної енергії, що постачається Споживачу до 395 257,708 кВт*год.

Додаткова угода набирає чинності з 01.04.2023 року і діє до 31.12.2023 року згідно ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, а в частині оплати - до повного взаєморозрахунку. (п. 5. Додаткової угоди № 3)

З викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 3 сторони збільшили ціну електричної енергії з ПДВ з 4,99768 грн за кВт*год на 5,05765 грн за кВт*год, тобто на 1,2 % та зменшили кількість електричної енергії, що постачатиметься з 400 000 кВт*год на 395 257,708 кВт*год.

26.04.2023 ТОВ "Вольт Постач" та КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" підписали Додаткову угоду № 4 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №300123ЧОПД від 08.02.2023 (далі - Додаткова угода № 4) відповідно до п. 1. якої Сторони дійшли згоди здійснити розрахунок використання електричної енергії затвердити наступним чином:

- у період 08.02.2023 - 28.02.2023 за 22 578 кВт/год (ціна за 1 кВт/год з ПДВ - 4,99768) нараховано 112 837,52 грн;

- у період 01.03.2023 - 31.03.2023 за 27 431 кВт/год (ціна за 1 кВт/год з ПДВ - 4,99768) нараховано 137 091,25 грн;

- у період з 01.04.2023 - 31.12.2023 за 345 841,098 кВт/год (ціна за 1 кВт/год з ПДВ - 5,05765) нараховано 1 749 143,23 грн.

Згідно з п. 2. Додаткової угоди № 4 Сторони внесли зміни в п. 2.1. Договору та збільшили кількість електричної енергії, що постачається Споживачу до 395 850,098 кВт*год.

Додаткова угода набирає чинності з 01.04.2023 року і діє до 31.12.2023 року згідно ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, а в частині оплати - до повного взаєморозрахунку. (п. 4. Додаткової угоди № 4)

З викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 4 сторони збільшили обсяг постачання електричної енергії з 395 257,708 кВт/год до 395 850,098 кВт/год.

03.07.2023 ТОВ "Вольт Постач" та КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" підписали Додаткову угоду № 5 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №300123ЧОПД від 08.02.2023 (далі - Додаткова угода № 5) відповідно до п. 2. якої на підставі п. 1 цієї додаткової угоди, Сторони дійшли згоду внести зміни в п. 5.1 Договору, виклавши наступним чином: "5.1. Ціна електричної енергії, що постачається Постачальником за цим Договором, становить 3,77685 грн. за 1 кВт/год без ПДВ, Т, К, та В (наведені скорочення застосовуються у значенні, наведеному в додатку 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору). Ціна електричної енергії, що постачається Постачальником за цим Договором, становить 5,12347 грн. за 1 кВт/год з ПДВ, Т, К, та В (наведені скорочення застосовуються у значенні, наведеному в додатку 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору). Вартість фактично спожитої Споживачем у розрахунковому періоді електричної енергії розраховується в порядку, встановленому додатком 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору. Для одного об'єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії.". (п. 2. Додаткової угоди № 5)

Згідно з п. 2. Додаткової угоди № 5 Сторони внесли зміни в п. 2.1. Договору та зменшили кількість електричної енергії, що постачається Споживачу до 392 518,94 кВт*год.

Сторони дійшли згоди здійснити розрахунок використання електричної енергії затвердити наступним чином:

- у період 08.02.2023 - 28.02.2023 за 22 578 кВт/год (ціна за 1 кВт/год з ПДВ - 4,99768) нараховано 112 837,52 грн;

- у період 01.03.2023 - 31.03.2023 за 27 431 кВт/год (ціна за 1 кВт/год з ПДВ - 4,99768) нараховано 137 091,25 грн;

- у період 01.04.2023 - 30.06.2023 за 86 542 кВт/год (ціна за 1 кВт/год з ПДВ - 5,05765) нараховано 437 699,15 грн;

- у період 01.07.2023 - 31.12.2023 за 255 967,94 кВт/год (ціна за 1 кВт/год з ПДВ - 5,12347) нараховано 1 311 444,08 грн.

Всього за 392 518,94 кВт/год нараховано 1 999 072,00 грн. (п. 5. Додаткової угоди № 5)

Додаткова угода набирає чинності з 01.07.2023 року і діє до 31.12.2023 року згідно ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, а в частині оплати - до повного взаєморозрахунку. (п. 6 Додаткової угоди № 5)

З викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 5 сторони збільшили ціну за одиницю товару з ПДВ з 4,99769 грн (ціна на момент укладення Договору) до 5,12347 грн, тобто на 2,52 % та зменшили обсяг постачання електричної енергії до 392 518,94 кВт/год.

04.08.2023 ТОВ "Вольт Постач" та КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" підписали Додаткову угоду № 6 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №300123ЧОПД від 08.02.2023 (далі - Додаткова угода № 6) відповідно до п. 1. якої у зв'язку із збільшенням вартості електричної енергії, керуючись пп. 2 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування затверджені Постановою КМУ від 12.10.2022 року №1178 та умов Договору, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 5.1 Договору, виклавши наступним чином: "5.1. Ціна електричної енергії, що постачається Постачальником за цим Договором, становить 4,00 грн. за 1 кВт/год без ПДВ, Т, К, та В (наведені скорочення застосовуються у значенні, наведеному в додатку 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору). Ціна електричної енергії, що постачається Постачальником за цим Договором, становить 5,39125 грн. за 1 кВт/год з ПДВ, Т, К, та В (наведені скорочення застосовуються у значенні, наведеному в додатку 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору). Вартість фактично спожитої Споживачем у розрахунковому періоді електричної енергії розраховується в порядку, встановленому додатком 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору. Для одного об'єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії.".

Сторони дійшли згоди здійснити розрахунок використання електричної енергії затвердити наступним чином:

- у період 08.02.2023 - 28.02.2023 за 22 578 кВт/год (ціна за 1 кВт/год з ПДВ 4,99768) нараховано 112 837,52 грн;

- у період 01.03.2023 - 31.03.2023 за 27 431 кВт/год (ціна за 1 кВт/год з ПДВ 4,99768) нараховано 137 091,25 грн;

- у період 01.04.2023 - 30.06.2023 за 86 542 кВт/год (ціна за 1 кВт/год з ПДВ 5,05765) нараховано 437 699,15 грн;

- у період 01.07.2023 - 10.07.2023 за 9 670 кВт/год (ціна за 1 кВт/год з ПДВ 5,12347) нараховано 49 543,95 грн;

- у період 11.07.2023 - 31.12.2023 за 234 064,48 кВт/год (ціна за 1 кВт/год з ПДВ 5,39125) нараховано 1 261 900,13 грн.

Всього за 380 285,48 кВт/год нараховано 1 999 072,00 грн. (п. 4. Додаткової угоди № 6)

Додаткова угода набирає чинності з 11.07.2023 року і діє до 31.12.2023 року згідно ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України та умов Договору, а в частині оплати - до повного взаєморозрахунку. (п. 6. Додаткової угоди № 6)

З викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 6 сторони з 11.07.2023 збільшили ціну за одиницю товару з ПДВ з 4,99769 грн (ціна на момент укладення Договору) до 5,39125 грн, тобто на 7,87 %.

На підтвердження звернення ТОВ "Вольт Постач" до КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" щодо необхідності укладення Додаткової угоди № 7, прокурор надав лист від 27.07.2023 вих. №23_07-00077, яким ТОВ "Вольт Постач" повідомило КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" про те, що у зв'язку зі збільшенням середньозваженої ціни електричної енергії в торговій зоні ОЕС України на ринку "на добу наперед" (РДН ОЕС) за другу декаду липня 2023 року та встановленням середньозваженої закупівельної ціни на РДН ОЕС у розмірі 3,68196 грн/кВт*год без ПДВ порівняно з середньозваженою ціною за першу декаду лютого 2023 року у розмірі 3,28065 грн/кВт*год згідно з даними з веб-сайту ДП "Оператор ринку" (www.oree.com.ua) та консультативно-аналітичної довідки Торгово-промислової палати України від 27.07.2023 року №2171/08.07.3, про збільшення ціни за одиницю з 11.07.2023 року згідно ч. 1 ст. 631 ЦК України та умов Договору про постачання електричної енергії споживачу №300123ЧОПД від 08.02.2023 року (далі по тексту - Договір). Відсоток коливання у розрізі зазначених періодів становить 12,23%.

Керуючись попередньо зазначеним, враховуючи лист-повідомлення від 30.06.2023 року №23_06-00042, ТОВ "Вольт Постач" повідомило про підвищення ціни на електричну енергію з 11.07.2023 року до 5,39125 грн./кВт*год з ПДВ згідно ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України та звернуло увагу, що у разі неприйняття Споживачем запропонованих Постачальником змін до Договору, що викликані змінами регульованих складових ціни (тарифу на послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії, ціни (тарифу) на послуги постачальника "останньої надії") та/або змінами в нормативно-правових актах щодо формування цієї ціни або щодо умов постачання електричної енергії, Постачальник має право розірвати договір про постачання електричної енергії споживачу.

04.09.2023 ТОВ "Вольт Постач" та КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" підписали Додаткову угоду № 7 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №300123ЧОПД від 08.02.2023 (далі - Додаткова угода № 7) відповідно до п. 1. якої у зв'язку із збільшенням вартості електричної енергії, керуючись пп. 2 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування затверджені Постановою КМУ від 12.10.2022 року №1178 та умов Договору, Сторони дійшли згоди внести в п. 5.1 Договору, виклавши наступним чином: "5.1. Ціна електричної енергії, що постачається Постачальником за цим Договором, становить 4,45 грн. за 1 кВт/год без ПДВ, Т, К, та В (наведені скорочення застосовуються у значенні, наведеному у в додатку 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору). Ціна електричної енергії, що постачається Постачальником за цим Договором, становить 5,39125 грн. за 1 кВт/год з ПДВ, Т, К, та В (наведені скорочення застосовуються у значенні, наведеному в додатку 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору). Вартість фактично спожитої Споживачем у розрахунковому періоді електричної енергії розраховується в порядку, встановленому додатком 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору. Для одного об'єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії.".

Згідно з п. 2. Додаткової угоди № 7 Сторони внесли зміни в п. 2.1. Договору та зменшили кількість електричної енергії, що постачається Споживачу до 366 568,014 кВт*год.

Сторони дійшли згоди здійснити розрахунок використання електричної енергії затвердити наступним чином:

- за період 08.02.2023 - 28.02.2023 за 22 578 кВт/год (ціна за 1 кВт/год з ПДВ 4,99768) нараховано 112 837,52 грн;

- за період 01.03.2023 - 31.03.2023 за 27 431 кВт/год (ціна за 1 кВт/год з ПДВ 4,99768) нараховано 137 091,25 грн;

- за період 01.04.2023 - 30.06.2023 за 86 542 кВт/год (ціна за 1 кВт/год з ПДВ 5,05765) нараховано 437 699,15 грн;

- за період 01.07.2023 - 10.07.2023 за 9 670 кВт/год (ціна за 1 кВт/год з ПДВ 5,12347) нараховано 49 543,95 грн;

- за період 11.07.2023 - 31.07.2023 за 9 750 кВт/год (ціна за 1 кВт/год з ПДВ 5,39125) нараховано 52 564,70 грн;

- за період 01.08.2023 - 31.12.2023 за 210 597,014 кВт/год (ціна за 1 кВт/год з ПДВ 5,93125) нараховано 1 249 103,54 грн.

Всього за 366 568,014 кВт/год нараховано 1 999 072,00 грн. (п. 4. Додаткової угоди №7)

Додаткова угода набирає чинності з 01.08.2023 року і діє до 31.12.2023 року згідно ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України та умов Договору, а в частині оплати - до повного взаєморозрахунку. (п. 5. Додаткової угоди № 7)

Суд встановив, що на підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 7, ТОВ "Вольт Постач" надало консультативно-аналітичну довідку Торгово-промислової палати України №2171/08.0-7.3 від 27.07.2023, яка видана на підставі листа-запиту ТОВ "Вольт Постач" №23_07-00031 від 21.07.2023. Згідно з цією довідкою зміна середньозваженої ціни електричної енергії в торговій зоні ОЕС України на ринку "на добу наперед" (РДН) станом на ІІ декаду липня 2023 р. у порівнянні з І декадою лютого 2023 р., у відсотковому вираженні, становила 3 280,65 грн/МВт*год - середньозважена ціна на РДН (ОЕС), І декада лютого 2023 р. та 3 681,96 грн/МВт*год - середньозважена ціна на РДН (ОЕС), ІІ декада липня 2023 р. Зміна становить +12,23%.

З викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 7 сторони з 01.08.2023 збільшили ціну за одиницю товару з ПДВ з 4,99769 грн (ціна на момент укладення Договору) до 5,93125 грн, тобто на 18,68 % та зменшили обсяг постачання електричної енергії до 366 568,014 кВт/год.

01.11.2023 ТОВ "Вольт Постач" та КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" підписали Додаткову угоду № 8 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №300123ЧОПД від 08.02.2023 (далі - Додаткова угода №8) відповідно до п. 1. якої керуючись п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", пп. 7 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування затверджені Постановою КМУ від 12.10.2022 р. № 1178, Постановою НКРЕКП від 26.09.2023 № 1759 та п.13.4 Договору, Сторони дійшли згоди встановити новий тариф на здійснення операцій купівлі-продажу на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку в розмірі 4,32 грн./МВт*год., шляхом внесення змін в розділ "Ціна" Додатку №1 до Договору.

На підставі п. 1 цієї додаткової угоди, Сторони дійшли згоду внести зміни в п. 5.1 Договору, виклавши наступним чином: "5.1. Ціна електричної енергії, що постачається Постачальником за цим Договором, становить 4,45 грн. за 1 кВт/год без ПДВ, Т, К, та В (наведені скорочення застосовуються у значенні, наведеному в додатку 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору). Ціна електричної енергії, що постачається Постачальником за цим Договором, становить 5,92730 грн. за 1 кВт/год з ПДВ, Т, К, та В (наведені скорочення застосовуються у значенні, наведеному в додатку 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору). Вартість фактично спожитої Споживачем у розрахунковому періоді електричної енергії розраховується в порядку, встановленому додатком 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору. Для одного об'єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії.". (п. 2. Додаткової угоди № 8)

Згідно з п. 3. Додаткової угоди № 8 Сторони внесли зміни в п. 2.1. Договору та зменшили кількість електричної енергії, що постачається Споживачу до 361 161,549 кВт*год та зменшили суму Договору до 1 997 744,56 грн.

Сторони дійшли згоди здійснити розрахунок використання електричної енергії затвердити наступним чином:

- за період 01.03.2023 - 31.03.2023 за 38 944 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 4,99768) нараховано 194 629,65 грн;

- за період 08.02.2023 - 28.02.2023 за 27 431 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 4,99768) нараховано 137 091,36 грн;

- за період 01.04.2023 - 30.06.2023 за 78 679 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 5,05765) нараховано 397 930,84 грн;

- за період 01.07.2023 - 10.07.2023 за 9 670 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 5,12347) нараховано 49 543,95 грн;

- за період 11.07.2023 - 31.07.2023 за 9 750 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 5,39125) нараховано 52 564,69 грн;

- за період 01.08.2023 - 30.09.2023 за 39 988 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 5,93125) нараховано 237 178,83 грн;

- за період 01.10.2023 - 31.12.2023 за 156 700 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 5,92730) нараховано 928 805,24 грн.

Всього за 361 161,549 нараховано 1 997 744,56 грн. (п. 5. Додаткової угоди № 8)

Додаткова угода набирає чинності з 01.10.2023 року і діє до 31.12.2023 року згідно ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, а в частині оплати - до повного взаєморозрахунку. (п. 7. Додаткової угоди № 8)

Суд встановив, що на підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 8, ТОВ "Вольт Постач" надало консультативно-аналітичну довідку Торгово-промислової палати України №2438/08.0-7.3 від 18.08.2023, яка видана на підставі листа-запиту ТОВ "Вольт Постач" №23_08-00021 від 16.08.2023. Згідно з цією довідкою зміна середньозваженої ціни електричної енергії в торговій зоні ОЕС України на ринку "на добу наперед" (РДН) за І декаду серпня 2023 р. у порівнянні з II декадою липня 2023р., у відсотковому вираженні, становила 4 113,82 грн/МВт*год - середньозважена ціна на РДН (ОЕС), І декада серпня 2023 р. та 3 681,96 грн/МВт*год - середньозважена ціна на РДН (ОЕС), ІІ декада липня 2023 р. Зміна становить +11,73%.

З викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 8 сторони з 01.10.2023 збільшили ціну за одиницю товару з ПДВ з 4,99769 грн (ціна на момент укладення Договору) до 5,92730 грн, тобто на 18,6 % та зменшили обсяг постачання електричної енергії до 361 161,549 кВт/год та зменшили суму Договору до 1 997 744,56 грн.

09.11.2023 ТОВ "Вольт Постач" та КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" підписали Додаткову угоду № 9 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №300123ЧОПД від 08.02.2023 (далі - Додаткова угода № 9) відповідно до п. 1. якої у зв'язку з допущенням технічної помилки, керуючись ст. 651 Цивільного кодексу України, Сторони дійшли згоди внести зміни в Додаткову угоду № 08 від 01.11.2023 р., що є невід'ємного частиною Договору №300123ЧОПД від 08.02.2023 року, в частині зазначення кількості електричної енергії, що постачається Споживачу - в кількості 358 595 кВт*год.

Внесли також зміни в Додаток №2 до Договору, виклавши у редакції Додатку №1 до цієї додаткової угоди, що є невід'ємною частиною Договору:

- за період 08.02.2023 - 28.02.2023 за 22 578 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 4,99768) нараховано 112 837,62 грн;

- за період 01.03.2023 - 31.03.2023 за 27 431 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 4,99768) нараховано 137 091,36 грн;

- за період 01.04.2023 - 30.06.2023 за 78 679 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 5,05765) нараховано 397 930,84 грн;

- за період 01.07.2023 - 10.07.2023 за 9 670 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 5,12347) нараховано 49 543,95 грн;

- за період 11.07.2023 - 31.07.2023 за 9 750 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 5,39125) нараховано 52 564,69 грн;

- за період 01.08.2023 - 30.09.2023 за 39 988 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 5,93125) нараховано 237 178,83 грн;

- за період 01.10.2023 - 31.12.2023 за 170 499 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 5,92730) нараховано 1 010 597,27 грн.

Всього за 358 595 кВт/год нараховано 1 997 744,56 грн.

Додаткова угода набирає чинності з 01.10.2023 року і діє до 31.12.2023 року згідно ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, а в частині оплати - до повного взаєморозрахунку.

З викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 9 сторони внесли зміни до Додаткової угоди № 8 та зменшили обсяг постачання електричної енергії до 358 595 кВт/год, при цьому ціна за 1 кВт/год електричної енергії не змінилась.

На підтвердження звернення ТОВ "Вольт Постач" до КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" щодо необхідності укладення додаткової угоди № 10, прокурор надав лист від 27.11.2023 вих. №23_11-00037, яким ТОВ "Вольт Постач" повідомило КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" про те, що керуючись ПРРЕЕ та умовами Договору про постачання електричної енергії повідомляє, що згідно даних Консультаційно-аналітичної довідки ТПП України (Код ЄДРПОУ 00016934) № 3326/08.0-7.3 від 27.11.2023 року (надалі - Довідка ТПП), ціна електричної енергії: з 01.08.2023 по 20.08.2023 - відповідно до 01.11.2023 по 20.11.2023, збільшилась на 7,70%. Ціна закупівлі електроенергії не може бути менша середньозваженої ціни РДН у місяці постачання. У зв'язку з вищезазначеним, ТОВ "Вольт Постач" пропонує збільшити ціну за 1 кВт*год за результатами коливання ціни вказаних в Довідці ТПП.

05.12.2023 ТОВ "Вольт Постач" та КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" підписали Додаткову угоду № 10 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №300123ЧОПД від 08.02.2023 (далі - Додаткова угода № 10) відповідно до п. 1. якої у зв'язку із збільшенням вартості електричної енергії, керуючись пп. 2 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування затверджені Постановою КМУ від 12.10.2022 року №1178 та умов Договору, Сторони дійшли згоди: внести зміни в п. 5.1 Договору, виклавши наступним чином:

"5.1. Ціна електричної енергії, що постачається Постачальником за цим Договором, становить 4,75 грн. за 1 кВт/год без ПДВ. Т, К, та В (наведені скорочення застосовуються у значенні, наведеному в додатку 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору).

Ціна електричної енергії, що постачається Постачальником за цим Договором, становить 6,28730 грн. за 1 кВт/год з ПДВ, Т, К, та В (наведені скорочення застосовуються у значенні, наведеному в додатку 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору).

Вартість фактично спожитої Споживачем у розрахунковому періоді електричної енергії розраховується в порядку, встановленому додатком 1 "Комерційна пропозиція" до цього Договору.

Для одного об'єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії.".

Згідно з п. 2. Додаткової угоди № 10 Сторони внесли зміни в п. 2.1. Договору та зменшили кількість електричної енергії, що постачається Споживачу до 352 344,891 кВт*год.

Сторони дійшли згоди здійснити розрахунок використання електричної енергії затвердити наступним чином:

- за період 08.02.2023 - 28.02.2023 за 22 578 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 4,99768) нараховано 112 837,62 грн;

- за період 01.03.2023 - 31.03.2023 за 27 431 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 4,99768) нараховано 137 091,36 грн;

- за період 01.04.2023 - 30.06.2023 за 78 679 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 5,05765) нараховано 397 930,84 грн;

- за період 01.07.2023 - 10.07.2023 за 9 670 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 5,12347) нараховано 49 543,95 грн;

- за період 11.07.2023 - 31.07.2023 за 9 750 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 5,39125) нараховано 52 564,69 грн;

- за період 01.08.2023 - 30.09.2023 за 39 988 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 5,93125) нараховано 237 178,83 грн;

- за період 01.10.2023 - 31.10.2023 за 24 714 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 5,92730) нараховано 127 012,25 грн;

- за період 01.10.2023 - 31.12.2023 за 140 534 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 6,28730) нараховано 883 585,02 грн.

Всього за 352 344 кВт/год нараховано 1 997 744,56 грн. (п. 4. Додаткової угоди № 10)

Додаткова угода набирає чинності з 01.11.2023 року і діє до 31.12.2023 року згідно ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, а в частині оплати - до повного взаєморозрахунку.

Суд встановив, що на підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 10, ТОВ "Вольт Постач" надало консультативно-аналітичну довідку Торгово-промислової палати України №3326/08.0-7.3 від 27.11.2023, яка видана на підставі листа-запиту ТОВ "Вольт Постач" № 23_11-00029 від 20.11.2023. Згідно з цією довідкою зміна середньозваженої ціни електричної енергії в торговій зоні ОЕС України на ринку "на добу наперед" (РДН) за 20 днів листопада 2023 р. у порівнянні з 20 днями серпня 2023 р., у відсотковому вираженні, становила 4 367,32 грн/МВт*год - середньозважена ціна на РДН (ОЕС), 20 днів листопада 2023 р. (01 листопада - 20 листопада 2023 р.) та 4 055,08 грн - середньозважена ціна на РДН (ОЕС), 20 днів серпня 2023 р. (01 серпня - 20 серпня 2023 р.). Зміна становить +7,70%.

З викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 10 сторони збільшили ціну за одиницю товару з ПДВ з 4,99769 грн (ціна на момент укладення Договору) до 6,28730 грн, тобто на 25,80 % та зменшили обсяг постачання електричної енергії до 352 344 кВт/год.

Додатковою угодою № 11 до Договору сторони домовились щодо зменшення обсягів закупівлі та пункт 2.1 Договору зменшити на 389 120,32 грн та виклали п. 2.1. Договору в новій редакції.

2. Сторони дійшли згоди здійснити розрахунок використання електричної енергії затвердити наступним чином:

- за період 08.02.2023 - 28.02.2023 за 22 578 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 4,99768) нараховано 112 837,62 грн;

- за період 01.03.2023 - 31.03.2023 за 27 431 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 4,99768) нараховано 137 091,36 грн;

- за період 01.04.2023 - 30.06.2023 за 78 679 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 5,05765) нараховано 397 930,84 грн;

- за період 01.07.2023 - 10.07.2023 за 9 670 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 5,12347) нараховано 49 543,95 грн;

- за період 11.07.2023 - 31.07.2023 за 9 750 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 5,39125) нараховано 52 564,69 грн;

- за період 01.08.2023 - 30.09.2023 за 39 988 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 5,93125) нараховано 237 178,83 грн;

- за період 01.10.2023 - 31.10.2023 за 24 714 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 5,92730) нараховано 127 012,25 грн;

- за період 01.11.2023 - 31.12.2023 за 78 645 кВт/год (ціна за 1 кВт/год 6,28730) нараховано 494 464,71 грн.

Всього за 291 455 кВт/год нараховано 1 608 624,25 грн.

Додаткова угода набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2023 року згідно ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України та умов Договору, а в частині оплати - повного взаєморозрахунку.

25.12.2023 ТОВ "Вольт Постач" та КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" підписали Додаткову угоду № 12 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №300123ЧОПД від 08.02.2023 (далі - Додаткова угода № 12) відповідно до п. 1. якої у зв'язку з технічної механічною помилкою Сторони вирішили анулювати Додаткову угоду № 11 від 20.12.2023 до Договору №300123ЧОПД від 08.02.2023 року, внести зміни в п. 2.1. Договору в частині кількості електричної енергії, що постачається Споживачу - 295 071,00 кВт*год та в частині суми Договору - 1 649 092,65 грн.

Додаткова угода набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2023 року згідно ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України та умов Договору, а в частині оплати - до повного взаєморозрахунку та є невід'ємною частиною Договору №300123ЧОПД від 08.02.2023 року.

27.12.2023 ТОВ "Вольт Постач" та КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" підписали Додаткову угоду № 13 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №300123ЧОПД від 08.02.2023 (далі - Додаткова угода № 13) відповідно до п. 1. якої керуючись ч. 6 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", чинним цивільним та господарським законодавством, Сторони дійшли згоди продовжити строк дії Договору до 28.02.2024 року для проведення процедури закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20% суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

Додаткова угода набирає чинності з 01.01.2024 року і дії до 28.02.2024 року згідно ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, а в частині оплати - до повного взаєморозрахунку. (п. 2. Додаткової угоди № 13)

16.02.2024 ТОВ "Вольт Постач" та КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" підписали Додаткову угоду № 14 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №300123ЧОПД від 08.02.2023 (далі - Додаткова угода № 14) відповідно до п. 1. якої керуючись ч. 6 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", чинним цивільним та господарським законодавством, Сторони дійшли згоди продовжити строк дії Договору до 28.02.2024 року для проведення процедури закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20% суми, яка складає 329 818,53 грн, визначеної в початковому договорі про закупівлю, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

2. Внести зміни в п. 2.1. Договору, виклавши у наступній редакції:

"2.1 За цим Договором Постачальник продає електричну енергію, ДК 021:2015:09310000-5 - Електрична енергія (електрична енергія) в кількості 354 085,200 кВт*год Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії, в т.ч. вартість послуг оператора системи передачі електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. Сума договору становить 1 978 911,18 грн, в т.ч. ПДВ 329 818,53 грн.

Додаткова угода набирає чинності з 01.01.2024 року і діє до 28.02.2024 року згідно ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, а в частині оплати - до повного взаєморозрахунку. (п. 3. Додаткової угоди № 14)

На підтвердження постачання електричної енергії за Договором сторони підписали Акти приймання-передачі електричної енергії:

- від 28.02.2023 № 152 за лютий 2023 року у кількості 22 578 кВт/год за ціною 4,164730 грн кВт/год без ПДВ на загальну суму 112 837,52 грн з ПДВ;

- від 31.03.2023 № 178 за березень 2023 року у кількості 27 431 кВт/год за ціною 4,164730 грн кВт/год без ПДВ на загальну суму 137 091,25 грн з ПДВ;

- від 30.04.2023 № 286 за квітень 2023 року у кількості 30 910 кВт/год за ціною 4,214710 грн кВт/год без ПДВ на загальну суму 156 332,03 грн з ПДВ;

- від 31.05.2023 № 400 за травень 2023 року у кількості 27 632 кВт/год за ціною 4,214710 грн кВт/год без ПДВ на загальну суму 139 753,04 грн з ПДВ;

- від 30.06.2023 № 524 за червень 2023 року у кількості 20 137 кВт/год за ціною 4,214710 грн кВт/год без ПДВ на загальну суму 101 845,94 грн з ПДВ;

- від 31.07.2023 № 664 за липень 2023 року у кількості 9 670 кВт/год за ціною 4,269560 без ПДВ на суму 41 286,65 без ПДВ за період з 01.07.2023 по 10.07.2023 та у кількості 9 750 кВт/год за ціною 4,492710 грн на суму 43 803,92 грн без ПДВ за період з 11.07.2023 по 31.07.2023, а разом 19 420 кВт/год на загальну суму 102 108,68 грн з ПДВ;

- від 31.08.2023 № 701 за серпень 2023 року у кількості 20 406 кВт/год за ціною 4,942710 грн кВт/год без ПДВ на загальну суму 121 033,13 грн з ПДВ;

- від 30.09.2023 № 839 за вересень 2023 року у кількості 19 582 кВт/год за ціною 4,942710 грн кВт/год без ПДВ на загальну суму 116 145,78 грн з ПДВ;

- від 31.10.2023 за жовтень 2023 року у кількості 29 553 кВт/год за ціною 4,939420 грн кВт/год без ПДВ на загальну суму 175 169,62 грн з ПДВ;

- від 30.11.2023 № 1009 за листопад 2023 року у кількості 32 422 кВт/год за ціною 5,239420 грн кВт/год без ПДВ на загальну суму 203 846,98 грн з ПДВ;

- від 18.12.2023 за грудень 2023 року у кількості 45 000 кВт/год за ціною 5,239420 грн кВт/год без ПДВ на загальну суму 282 928,68 грн з ПДВ;

- від 31.01.2024 № 9 за січень 2023 року у кількості 51 065 кВт/год за ціною 5,239420 грн кВт/год без ПДВ на загальну суму 321 061,18 грн з ПДВ.

З викладеного випливає, що всього ТОВ "Вольт Постач" поставив КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" 346 136 кВт/год електричної енергії, вартість якої, відповідно до зазначених вище актів становить 1 970 153,83 грн.

За поставлену електричну енергію КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" сплатило ТОВ "Вольт Постач" 1 970 153,83 грн, тобто всю суму, передбачену підписаними між відповідачами Актами приймання-передачі електричної енергії, що підтверджено Актами звіряння взаємних розрахунків за період 2023 р. та за період 2024 р., які підписані зі сторони КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради", та не заперечується відповідачем 2.

На переконання прокурора, наявні підстави для визнання недійсними у судовому порядку додаткових угод: від 01.09.2023 № 7, від 01.11.2023 № 8 та від 05.12.2023 № 10 до договору від 08.02.2023 № 300123ЧОПД про постачання електричної енергії споживачу, укладеного між відповідачами та стягнення на користь Черкаської обласної ради в дохід Черкаського обласного бюджету безпідставно сплачені кошти у сумі 153 190,54 грн, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Розглядаючи спір суд враховує такі положення чинного законодавства.

Між сторонами виникли правовідносини у сфері державних закупівель, які регулюються, зокрема, Законом України "Про публічні закупівлі", який визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад. Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Згідно з п. 6 ст. 1 Закону України "Про публічні закупівлі" (тут і далі в редакції на момент укладення Договору), договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням. (ч. 1 ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі")

Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. (ч. 1 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі")

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. (ч. 1 ст. 628 ЦК України)

Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається. (ч. 1-3 ст. 632 ЦК України)

Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. (ч. 1 ст. 651 ЦК України)

У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. (ч. 1 ст. 652 ЦК України)

У разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором або законом. (ч. 3, 4 ст. 653 ЦК України)

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. (ст. 655 ЦК України)

Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі. (ч. 4 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі")

Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії. (п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі")

Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. (ч. 1-5 ст. 203 ЦК України)

З викладеного випливає, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю, а зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.

Суд враховує, що у спірних правовідносинах договір про закупівлю та оспорювані додаткові угоди до нього були укладені у період дії положень норм ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" у редакції Закону № 1530-ІХ.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.11.2025 у справі № 920/19/24 здійснила аналіз таких положень Закону України "Про публічні закупівлі" і дійшла таких висновків щодо застосування пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII (Закону України "Про публічні закупівлі"):

"150. Отже, норми пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII визначають правила внесення змін до договору про закупівлю без проведення нової процедури закупівлі, зокрема, надаючи можливість внесення цих змін у разі збільшення ціни товару, однак за умови, що сукупне значення збільшення ціни при послідовних змінах до договору не повинне перевищувати нормативно визначеного граничного (порогового) відсоткового значення суми, визначеної в договорі про закупівлю, а не застосовуватися щоразу до кожного окремого випадку внесення змін. Такі послідовні зміни не повинні спрямовуватися на ухиляння від виконання положень цієї норми Закону № 922-VIII.

151. Інший підхід до розуміння положень пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, який передбачає щоразу з кожним внесення змін можливість збільшення ціни договору до 10 %, тобто можливість необмеженого збільшення ціни (понад 10 % ціни договору закупівлі) при незмінному загальному розмірі суми закупівлі, може призвести до нівелювання мети законодавчого регулювання процедур закупівлі, адже відкриває шлях до маніпулювання учасниками загальною вартістю пропозицій, внаслідок чого відкривається можливість під час процедури усунути конкурентів, запропонувавши найнижчу ціну, та після укладення договору підвищити ціну до рівня економічно обґрунтованої.

152. Укладення додаткових угод до договору про закупівлю щодо зміни ціни на товар із урахуванням подібного підходу спотворюватиме результати торгів та зводитиме нанівець економію, яку було отримано під час підписання договору, та, як наслідок, робитиме результат закупівлі невизначеним й зумовлюватиме неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та статтею 5 Закону № 922-VIII.

153. Окрім того, збільшення ціни може призвести до того, що кількість товарів настільки зменшиться, що виконання договору закупівлі в такому обсязі не відповідатиме господарській меті укладення замовником договору закупівлі.

154. До того ж застосування підходу, який передбачає можливість збільшувати ціну за одиницю товару більше ніж на 10 % пропорційно збільшенню ціни товару на ринку, у разі коливання ціни цього товару, спотворюватиме принцип добросовісної конкуренції серед учасників.

155. Велика Палата Верховного Суду з урахуванням наведеного вище аналізу нормативного припису пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, беручи до уваги усталену та послідовну судову практику, вважає, що зміна тлумачення зазначеної норми та запровадження протилежного підходу щодо можливості неодноразового збільшення ціни товару на 10 % при кожному внесенні змін до договору про закупівлю більше нагадує власне зміну цієї норми та, як наслідок, порушуватиме принцип правової визначеності.

156. Варто наголосити на тому, що, з'ясовуючи законодавчу еволюцію пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на нормативне закріплення подібної можливості у постанові КМУ № 1178, у підпункті 2 пункту 19 (в редакції постанови КМУ № 1067) якої, з-поміж іншого, визначено, що обмеження щодо збільшення ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 % застосовується щодо кожного окремого випадку збільшення ціни за одиницю товару (без обмеження кількості змін), а змінена ціна за одиницю товару не повинна перевищувати 50 % ціни за одиницю товару, що передбачена в початковому договорі про закупівлю.

157. Тобто положеннями постанови КМУ № 1178 (в редакції постанови КМУ від 01 вересня 2025 року № 1067), на відміну від норм пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, чітко визначені як можливість застосування 10-відсоткового обмеження щодо збільшення ціни щодо кожного окремого випадку збільшення (без обмеження кількості змін), а не в цілому до усіх внесених змін, так і граничне значення на рівні 50 %, на яке може бути змінена передбачена в початковому договорі про закупівлю ціна за одиницю товару, що вкотре додатково підтверджує, що приписи частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII не передбачають можливість збільшення ціни за одиницю товару на 10 % під час кожного внесення змін до договору про закупівлю.

158. Ураховуючи наведене, Велика Палата Верховного Суду висновує, що зміна умов договору про закупівлю щодо збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % не допускається, зокрема, у випадку закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії. Внесені зміни Законом № 1530-ІХ до пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII не стосуються встановленої первісною редакцією цього Закону заборони збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10 %, в тому числі і при здійсненні закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.

159. Виняток з обмежень, викладений в останньому реченні пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, повинен тлумачитися суто буквально, а тому він стосується лише строків зміни ціни за одиницю товару у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії (дотримання умови про зміну лише раз на 90 днів в цьому випадку не діє) і не визначає верхньої межі збільшення (зміни) ціни за одиницю товару."

Відповідно до п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.

В п. 2 Розділу 13. Договору визначено, що істотні умови Договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань Сторонами в повному обсязі, крім випадків, передбачених ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 № 922-VIII, які наведені вище.

Суд зазначає, що у постановах Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 18.06.2021 у справі № 927/491/19, Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27 липня 2021 року у справі № 922/2030/20 викладено правову позицію, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.

Отже, зміна істотних умов договору про закупівлю допускається виключно за порядком зміни умов договору, визначеним самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації).

Отже, при встановленні правомірності внесення сторонами змін до Договору застосуванню підлягають положення розділу 13 Договору.

У п. 167 - 175 постанови від 21.11.2025 у справі № 920/19/24 Велика Палата Верховного Суду зазначила таке:

167. Велика Палата Верховного Суду враховує, що кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (див. постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13 жовтня 2020 року у справі № 912/1580/18, від 02 грудня 2020 року у справі № 913/368/19, від 11 травня 2023 року у справі № 910/17520/21).

168. Тобто сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов'язково тягне підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору.

169. При зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).

170. Як коливання ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період укладання договору і до внесення відповідних змін до нього.

171. Водночас, на підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, - як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявність коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.

172. Законом № 922-VIII не передбачено форму/вигляд інформації щодо такого коливання, внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку саме факту коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим (див. постанову Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 06 лютого 2025 року у справі № 916/747/24).

173. Параграфом 1 глави 5 розділу І ГПК України унормовані основні положення про докази. При цьому Велика Палата Верховного Суду виходить із того, що спеціальним законодавством у сфері публічних закупівель не визначено певний орган чи особу, яку законодавець наділив би повноваженнями надавати інформацію на підтвердження коливання ціни товару на ринку.

174. Під час визначення щодо доказів на підтвердження коливання ціни товару на ринку слід виходити як з аналізу норм чинного законодавства щодо повноважень та функцій суб'єктів надання такої інформації (наприклад, до цих суб'єктів можна віднести, Державну службу статистики України, на яку постановою КМУ від 10 вересня 2014 року № 442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" покладено функцію з контролю за цінами в частині здійснення моніторингу динаміки цін (тарифів) на споживчому ринку; державне підприємство "Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків", яке на замовлення суб'єкта господарювання виконує цінові / товарні експертизи, зокрема, щодо відповідності ціни договору наявній кон'юнктурі певного ринку товарів; ТПП України, яка у межах власних повноважень надає послуги щодо цінової інформації, тощо), так і положень щодо доказів, які закріплені у главі 5 розділу І ГПК України.

175. Таким чином, з-поміж іншого, довідки, експертні висновки ТПП України, тощо можуть використовуватися для підтвердження коливання ціни товару на ринку. Втім судам у порядку статті 86 ГПК України слід їх досліджувати та оцінювати за критеріями належності, допустимості, достовірності, вірогідності з точку зору саме факту коливання ціни на товар (див. постанову Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05 вересня 2023 року у справі № 926/3244/22)."

Прокурор стверджує, що оскаржувані додаткові угоди № 7, № 8 та № 10 до Договору вимог про постачання електричної енергії споживачу № 300123ЧОПД від 08.02.2023 укладені з порушенням вимог п. 2, 7 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", що зумовлює підстави для визнання їх недійсними згідно з положеннями ч. 1 ст. 203, ч. 1 ст. 215, ч. 1 ст. 216 ЦК України.

Вище суд встановив, що підписанням Додаткової угоди № 1 сторони зменшили суму договору на 3,2 грн. Ціна електричної енергії за 1 кВт/год з ПДВ змінилась з 4,99769 грн на 4,99768 грн. Тобто збільшення ціни за одиницю товару не відбулося.

Укладенням Додаткової угоди № 2 сторони узгодили, що сума Договору складається з 1 449 327,20 грн з ПДВ - власні потреби підприємства (оплата за рахунок коштів місцевого бюджету) та 549 744,80 грн в т.ч. ПДВ - на потреби орендарів (оплата за власні кошти підприємства). Збільшення ціни за одиницю товару не відбулося.

Укладенням Додаткової угоди № 3 сторони збільшили ціну електричної енергії з ПДВ з 4,99768 грн за кВт*год на 5,05765 грн за кВт*год, тобто на 1,2 % порівняно з ціною, визначеною на дату підписання Договору. Таке збільшення ціни здійснено в межах допустимих Законом України "Про публічні закупівлі" 10 %.

Додатковою угодою № 4 зміни до ціни за одиницю товару не вносились.

Укладенням Додаткової угоди № 5 сторони збільшили ціну за одиницю товару з ПДВ з 4,99769 грн (ціна на момент укладення Договору) до 5,12347 грн, тобто на 2,52 % порівняно з ціною, визначеною на дату підписання Договору. Таке збільшення ціни здійснено в межах допустимих Законом України "Про публічні закупівлі" 10 %.

Укладенням Додаткової угоди № 6 сторони з 11.07.2023 збільшили ціну за одиницю товару з ПДВ з 4,99769 грн (ціна на момент укладення Договору) до 5,39125 грн, тобто на 7,87 % порівняно з ціною, визначеною на дату підписання Договору. Таке збільшення ціни здійснено в межах допустимих Законом України "Про публічні закупівлі" 10 %.

Додаткові угоди № 1 - № 6 не є предметом розгляду цього спору та прокурор не ставить під сумнів законність їх укладення між відповідачами.

Водночас укладенням Додаткової угоди № 7 сторони з 01.08.2023 збільшили ціну за одиницю товару з ПДВ з 4,99769 грн (ціна на момент укладення Договору) до 5,93125 грн, тобто на 18,68 % порівняно з ціною, визначеною на дату підписання Договору.

На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 7, ТОВ "Вольт Постач" надало консультативно-аналітичну довідку Торгово-промислової палати України №2171/08.0-7.3 від 27.07.2023, яка видана на підставі листа-запиту ТОВ "Вольт Постач" №23_07-00031 від 21.07.2023. Згідно з цією довідкою зміна середньозваженої ціни електричної енергії в торговій зоні ОЕС України на ринку "на добу наперед" (РДН) станом на ІІ декаду липня 2023 р. у порівнянні з І декадою лютого 2023 р., у відсотковому вираженні, становила 3 280,65 грн/МВт*год - середньозважена ціна на РДН (ОЕС), І декада лютого 2023 р. та 3 681,96 грн/МВт*год - середньозважена ціна на РДН (ОЕС), ІІ декада липня 2023 р. Зміна становить +12,23%.

Суд зауважує, що консультативно-аналітична довідка Торгово-промислової палати України №2171/08.0-7.3 від 27.07.2023 не є належним доказом обставин, наявність яких є необхідною умовою для виникнення у сторін права вносити зміни до договору в частині зміни ціни за одиницю товару шляхом укладення додаткової угоди, оскільки, вона не відображає реальне коливання ціни такого товару на ринку в сторону збільшення, з моменту підписання Додаткової угоди № 6 (04.08.2023) та до моменту укладення відповідної додаткової угоди № 7 (01.09.2023).

Зазначені періоди у довідці свідчать, що Постачальник для обґрунтування збільшення ціни, яка вже збільшена в Додатковій угоді № 6 від 11.07.2023 на 7,87 % від початкової ціни, надає відомості коливання з початку дії Договору від 08.02.2023 (І декада лютого 2023 року) до ІІ декади липня 2023 року, тобто саме на час укладення Додаткової угоди № 6. Тобто така довідка не свідчить про коливання ціни з моменту укладення останньої додаткової угоди про збільшення ціни на час пропозиції про укладення нової додаткової угоди. Крім того імперативно заборонено збільшувати ціну більше ніж на 10% від початкової ціни Договору.

Підписанням Додаткової угоди № 8 сторони з 01.10.2023 збільшили ціну за одиницю товару з ПДВ з 4,99769 грн (ціна на момент укладення Договору) до 5,92730 грн, тобто на 18,6 % порівняно з ціною, визначеною на дату підписання Договору.

На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 8, ТОВ "Вольт Постач" надало консультативно-аналітичну довідку Торгово-промислової палати України №2438/08.0-7.3 від 18.08.2023, яка видана на підставі листа-запиту ТОВ "Вольт Постач" №23_08-00021 від 16.08.2023. Згідно з цією довідкою зміна середньозваженої ціни електричної енергії в торговій зоні ОЕС України на ринку "на добу наперед" (РДН) за І декаду серпня 2023 р. у порівнянні з II декадою липня 2023р., у відсотковому вираженні, становила 4 113,82 грн/МВт*год - середньозважена ціна на РДН (ОЕС), І декада серпня 2023 р. та 3 681,96 грн/МВт*год - середньозважена ціна на РДН (ОЕС), ІІ декада липня 2023 р. Зміна становить +11,73%.

Суд зауважує, що консультативно-аналітична довідка Торгово-промислової палати України №2438/08.0-7.3 від 18.08.2023 не є належним доказом обставин, наявність яких є необхідною умовою для виникнення у сторін права вносити зміни до договору в частині зміни ціни за одиницю товару шляхом укладення додаткової угоди, оскільки, вона не відображає реальне коливання ціни такого товару на ринку в сторону збільшення, з моменту підписання Додаткової угоди № 7 від 01.09.2023, оскільки обидві періоди (І декада серпня 2023 р. та II декада липня 2023р.) передують даті укладення попередньої додаткової угоди. Ключовим є збільшення ціни товару більше ніж на 10% від початкової ціни товару.

Підписанням Додаткової угоди № 10 сторони збільшили ціну за одиницю товару з ПДВ з 4,99769 грн (ціна на момент укладення Договору) до 6,28730 грн, тобто на 25,80 % порівняно з ціною, визначеною на дату підписання Договору.

На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 10, ТОВ "Вольт Постач" надало консультативно-аналітичну довідку Торгово-промислової палати України №3326/08.0-7.3 від 27.11.2023, яка видана на підставі листа-запиту ТОВ "Вольт Постач" № 23_11-00029 від 20.11.2023. Згідно з цією довідкою зміна середньозваженої ціни електричної енергії в торговій зоні ОЕС України на ринку "на добу наперед" (РДН) за 20 днів листопада 2023 р. у порівнянні з 20 днями серпня 2023 р., у відсотковому вираженні, становила 4 367,32 грн/МВт*год - середньозважена ціна на РДН (ОЕС), 20 днів листопада 2023 р. (01 листопада - 20 листопада 2023 р.) та 4 055,08 грн - середньозважена ціна на РДН (ОЕС), 20 днів серпня 2023 р. (01 серпня - 20 серпня 2023 р.). Зміна становить +7,70%.

Незважаючи на те, що періоди взяті саме між укладеними додатковими угодами, сама по собі обставина збільшення ціни товару більше ніж на 10% від початкової ціни товару суперечить нормі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

З наведеного випливає, що дати та періоди дослідження в консультативно-аналітичних довідках, які були підставами для укладення додаткових угод № 7, № 8 та № 10 обирались відповідачем 2. вибірково. Суд також бере до уваги, що відповідачем 2. ініціювались зміни до умов Договору лише в частині збільшення ціни за одиницю товару, матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що в спірний період сторонами ініціювались зміни до Договору в частині зменшення ціни за одиницю товару.

Отже, для обґрунтування підвищення ціни ТОВ "Вольт Постач" на власний розсуд обирались періоди для порівняння середніх цін на електричну енергію, дослідження яких не відображало їх динаміку, а також не могло бути належним обґрунтуванням для висновків про коливання цін у бік збільшення. Крім того, у наданих ТОВ "Вольт Постач" документах не міститься доказів на підтвердження пропорційного зростання ціни на товар на ринку з урахуванням періоду дії попередньої додаткової угоди.

Водночас наведені документи не містять відомостей щодо динаміки ціни на електричну енергію, пропорційності їх зростання, у них відсутній аналіз вартості ціни електричної енергії на конкретну дату у порівнянні з попередніми періодами чи будь-які інші дані, які б підтверджували коливання ціни електричної енергії на ринку, у зв'язку із чим не містять належного обґрунтування для зміни істотних умов договору на підставі пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII.

Отже підписана сторонами Додаткова угода № 7, якою збільшено ціну на одиницю товару вже на 18,68 % від первинної ціни та додаткові угоди № 8 та № 10, які також перевищують 10% максимально допустимий відсоток збільшення ціни товару встановлений Законом та самим Договором, підлягають визнанню недійсними, як такі, що укладені всупереч п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі". Інші Додаткові угоди до Договору, а саме № 1 - № 6, № 9 та № 11 - № 14, не є предметом розгляду цього спору та прокурор не ставить під сумнів законність їх укладення між відповідачами.

При цьому суд зазначає, що вказані вище обставини є самостійною та достатньою підставою для визнання додаткових угод до договору про закупівлю недійсними в судовому порядку, а тому інші доводи учасників процесу не впливають на прийняте судом рішення.

Верховний Суд у справі № 927/491/19 від 18.06.2021 у своїй постанові зазначав, що будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.

Також Верховний Суд у вищезазначеній постанові вказав, що передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим.

Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону України "Про публічні закупівлі", нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів.

Постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).

Отже, відповідач 2. не довів виникнення у нього підстав для зміни ціни товару у зв'язку із коливанням цін на ринку, що зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, не наведено причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним.

Крім того, суд зауважує, що відповідач 2. погодився на укладення договору про закупівлю з дотриманням вимог чинного законодавства України, з істотними умовами, які викладені у тендерній документації. Тобто під час проведення процедури закупівлі, зокрема при укладенні договору від 08.02.2023 відповідач 2. свідомо погодився саме на здійснення поставки електричної енергії за ціною передбаченою в Договорі.

Відповідач 2., спонукаючи відповідача 1. до укладення Додаткових угод № 7, № 8 та № 10, мав на меті збільшити ціну за одиницю товару на вигідних для себе умовах всупереч умовам закупівлі.

Такі дії порушують основні принципи, що передбачені ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Отже навіть за умов погодження сторонами договору можливості зміни ціни електричної енергії шляхом укладання додаткових угод факт укладання договору за результатами проведення процедури закупівлі встановлює обмеження, визначені Законом. Зокрема, ціна на електричну енергію може збільшуватись у разі, коли коливання ціни на ринку обґрунтоване та документально підтверджене, якщо це не робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим та не може перевищувати збільшення ціни за одиницю товару більш ніж на 10 %. Такий висновок зроблений Верховним Судом у постанові від 16.02.2023 у справі № 903/383/22.

Недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування. (ч. 1 ст. 216 ЦК України)

Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. (ч. 1 ст. 1212 ЦК України)

Положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином. (п. 1 ч. 3 ст. 1212 ЦК України)

При цьому суд враховує позиції Великої Палати Верховного Суду викладені у постановах від 21.11.2025 у справі № 920/19/24 та від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22.

Оскільки Додаткові угоди від 01.09.2023 № 7, від 01.11.2023 № 8 та від 05.12.2023 № 10 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 300123ЧОПД від 08.02.2023 є недійсними та не породжують правових наслідків для сторін, правовідносини між ними щодо ціни електричної енергії, поставленої за договором з 11.07.2023 мали регулюватись умовами Договору в редакції Додаткової угоди № 6 від 04.08.2023.

З матеріалів справи випливає, що Актами приймання-передачі електричної енергії підтверджується постачання електричної енергії у кількості 346 136 кВт/год, а КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" сплатило ТОВ "Вольт Постач" 1 970 153,83 грн, тобто всю суму, передбачену підписаними між відповідачами Актами приймання-передачі електричної енергії.

Обґрунтовуючи розмір безпідставно збережених коштів, які підлягають стягненню з ТОВ "Вольт Постач" прокурор вказав, що враховуючи те, що Додаткова угода від 04.08.2023 № 6 не оспорюється, та з урахуванням недійсності додаткових угод від 01.09.2023 № 7, від 01.11.2023 № 8 та від 05.12.2023 № 10, ціна електричної енергії становила 5,39125 грн/кВт*год в проміжок часу з 11.07.2023 до 30.09.2023 та 5,387304 грн/кВт*год в проміжок часу з 01.10.2023 до 31.01.2024. При цьому прокурор здійснив власний розрахунок безпідставно збережених коштів в період з 01.10.2023 до 31.01.2024 з урахуванням ціни за одиницю електричної енергію в розмірі 5,387304 грн/кВт*год.

Обґрунтовуючи ціну 5,387304 грн/кВт*год прокурор самостійно здійснює її розрахунок, але суд зауважує, що відповідна угода про зміну ціни сторонами не укладена, тому необхідно застосовувати ту ціну, яка узгоджена сторонами.

За розрахунком прокурора в проміжок часу 08.02.2023 - 31.03.2023 на суму 249 928,77 грн Підприємству поставлено 50 009 кВт за ціною 4,99769 грн кВт/год, з 01.04.2024 по 30.06.2023 на суму 397 931,01 грн поставлено 78 679 кВт за ціною 5,05765 грн кВт/год, з 01.07.2023 по 10.07.2023 на суму 49 543,98 грн поставлено 9 670 кВт за ціною 5,12347 грн кВт/год, з 11.07.2023 по 31.07.2023 на суму 52 564,70 грн поставлено 9 750 кВт за ціною 5,39125 грн кВт/год, з 01.08.2023 по 30.09.2023 на суму 237 178,91 грн поставлено 39 988 кВт/год за ціною 5,93125 грн кВт/год, з 01.10.2023 по 31.10.2023 на суму 175 169,62 грн поставлено 29 553 кВт/год за ціною 5,927 грн кВт/год, з 01.11.2023 по 31.01.2024 на суму 807 836,84 грн поставлено 128 487 кВт/год за ціною 6,287 грн кВт/ год.

Проте, за поставлені в проміжок часу з 01.08.2023 по 30.09.2023 39 988 кВт/год КНП "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер ЧОР" за ціною 5,39125 грн/ кВт*год сплатило б 215 585,305 грн (сума переплати складає 237 178,91 грн - 215 585,305 грн = 21 593,61 грн).

Також, за поставлені в проміжок часу з 01.10.2023 по 31.10.2023 29 553 кВт/год КНП "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер ЧОР" за ціною 5,387304 грн кВт/год, сплатило б 159 211,0 грн (сума переплати складає 175 169,62 грн - 159 211,0 грн = 15 958,62 грн).

Крім того, за поставлені в проміжок часу з 01.11.2023 по 31.01.2024 128 487 кВт/год Підприємство за ціною 5,387304 грн кВт/год сплатило б 692 198,53 грн (сума переплати складає 807 836,84 грн - 692 198,53 грн = 115 638,31 грн).

Отже на переконання прокурора, стягненню з відповідача 2. підлягають кошти в сумі 153 190,54 грн (21 593,61 грн + 15 958,62 грн + 115 638,31 грн).

Суд не погоджується з розрахунком прокурора, виходячи з такого.

Як зазначено судом вище правовідносини між сторонами щодо ціни електричної енергії, поставленої за договором з 11.07.2023 мали регулюватись умовами Договору в редакції Додаткової угоди № 6 від 04.08.2023, дія якої розповсюджується на правовідносини з 11.07.2023.

Суд встановив, що за період з 11.07.2023 по 31.01.2024 відповідачу 1. було поставлено 207 778 кВт/год електричної енергії, за які відповідач 1. сплатив відповідачу 2. 1 272 750,07 грн.

Враховуючи чинність Додаткової угоди № 6 та встановлений нею тариф (5,39125 грн за 1 кВт/год), за поставлену електричну енергію в обсязі 207 778 кВт/год за ціною 5,39125 грн покупець мав сплатити 1 120 183,14 грн.

Різниця між фактично сплаченими коштами в розмірі 1 272 750,07 грн та сумою, яка б мала бути сплачена згідно з умовами Договору в редакції Додаткової угоди № 6 - 1 120 183,14 грн є безпідставно отриманими коштами на загальну суму 152 566,93 грн.

Викладеним спростовується наведений прокурором у позовній заяві розрахунок безпідставно збережених коштів.

Підсумовуючи викладене суд частково задовольняє позовні вимоги Заступника керівника Черкаської окружної прокуратури, в інтересах держави, уповноваженими органами якої виступають позивачі: Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації та Черкаська обласна рада.

Щодо наявності підстав для здійснення прокуратурою представництва інтересів держави в суді у спірних правовідносинах, суд зазначає таке.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Враховуючи правові висновки Великої Палати Верховного Суду викладені у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.

Системне тлумачення абзацу першого частини третьої статті 23 Закону дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах (постанова Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 року у справі № 587/430/16-ц).

Порушення державного інтересу у спірних правовідносинах полягає, перш за все, у тому, що правовідносини, пов'язані з використанням бюджетних коштів, становлять суспільний інтерес, а незаконність договору, на підставі якого ці кошти витрачаються, такому суспільному інтересу не відповідає. Виконання зобов'язань за додатковими угодами, укладеними з порушенням законодавства у сфері публічних закупівель, призвело до нераціонального та неефективного використання коштів місцевого бюджету, що не відповідає меті Закону України "Про публічні закупівлі" та принципам, за якими мають здійснюватися публічні закупівлі, закріпленими в ст. 3 даного Закону. Виплатою коштів на виконання недійсних правочинів зумовлено незаконну витрату коштів у розмірі 670 831, 73 грн, що негативно впливає на видаткову частину бюджету, а тому є порушенням економічних інтересів держави.

Згідно з ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

З матеріалів справи випливає, що Черкаська окружна прокуратура звернулась до Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації та до КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" з листом від 08.07.2025 № 54/1-3284ВИХ-25, в якому на підставі ст. 131-1 Конституції України та абз. 4 ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" просила Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації надати інформацію щодо вжитих чи запланованих заходів, спрямованих на визнання недійсними додаткових угод до Договору № 300123ЧОПД від 08.02.2023 та стягнення з ТОВ "Вольт Постач" коштів як повернення виконаного за недійсними додатковими угодами № 7, № 8 та № 10 та у разі невжиття заходів, просила зазначити причини. Також, Черкаська окружна прокуратура просила надати належним чином завірені копії документів, що підтверджують факт виділення бюджетних коштів на рахунок КНП "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" для оплати зобов'язань за Договором № 300123ЧОПД від 08.02.2023, а також зазначити підставу для виділення даних коштів з наданням відповідних копій таких документів. Черкаська окружна прокуратура також просила КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради", як сторону Договору № 300123ЧОПД від 08.02.2023 повідомити щодо вжитих чи запланованих заходів щодо повернення зайво сплачених грошових коштів за Договором № 300123ЧОПД від 08.02.2023.

У відповідь на вказаний лист, Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації надіслало Черкаській окружній прокуратурі лист від 21.07.2025 № 02/12-01-15/3308/02/12-01-15/19042, в якому зазначило, що зважаючи на те, що Підприємство є однією із сторін, якою була підписана додаткова угода, звернення Підприємства до суду є некоректним. У зв'язку з обмеженістю фінансування та відсутністю юрисконсульта, Управління не зверталось та не планує звертатися до суду з відповідними позовними заявами. За інформацією Управління, КНП "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" у 2023 році отримало кошти обласного бюджету та провело касові видатки на загальну суму 13 750 938,24 грн, в тому числі згідно з планом використання коштів, видатки по статті "Оплата електроенергії" склали 1 874 598,28 грн. Враховуючи викладене в листі, Управління просила прокуратуру розглянути можливість здійснення представництва інтересів держави в суді з метою захисту порушених прав та законних інтересів Підприємства.

У відповідь на лист Черкаської окружної прокуратури від 08.07.2025 № 54/1-3284ВИХ-25, КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" також надіслало лист від 23.07.2025 № 685/01-19, в якому зазначило, що внаслідок укладення додаткових угод комунальним підприємством було надмірно сплачено бюджетні коштів, що є перевитратою і свідчить про порушення інтересів держави. Таким чином, сума, яка підлягає стягненню з ТОВ "Вольт Постач" на підставі ст. 1212 ЦК України, як повернення виконаного за недійсними додатковими угодами № 7 та № 10 до Договору № 300123ЧОПД від 08.02.2023, складає 152 566,92 грн. Підприємство не має змоги самостійно ефективно захистити свої порушені права у судовому порядку, а вирішення питання є важливим для захисту інтересів держави та територіальної громади. Підприємство не вживало будь-яких інших заходів щодо повернення коштів.

Черкаська обласна прокуратура також надіслала Черкаській обласній раді лист від 15.07.2025 № 54/1-3420ВИХ-25, в якому з метою реалізації наданих повноважень, керуючись вимогами ст. 131-1 Конституції України та абз. 4 ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" просила Черкаську обласну раду надати інформацію щодо вжитих чи запланованих заходів, спрямованих на визнання недійсними додаткових угод до Договору № 300123ЧОПД від 08.02.2023 та стягнення з ТОВ "Вольт Постач" коштів як повернення виконаного за недійсними додатковими угодами № 7, № 8 та № 10 та у разі невжиття заходів, просила зазначити причини.

У відповідь на цей лист, Черкаська обласна рада надіслала прокуратурі лист від 04.08.2025 № 01-32/704, в якому саме органи Держаудитслужби наділені повноваженнями за результатами здійснення державного фінансового контролю вживати заходи до усунення виявлених порушень, зокрема звертатися із позовами до суду.

18.09.2025 Черкаська окружна прокуратура звернулася до Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації з листом № 54-4165ВИХ-25, в якому у відповідності до вимог ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" повідомила, що Черкаською окружною прокуратурою в порядку господарського судочинства буде скеровано до суду позовну заяву в інтересах держави в особі Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації, Черкаської обласної ради до КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради", ТОВ "Вольт Постач" про визнання недійсними додаткових угод до договору від 08.02.2023 № 300123ЧОПД та стягнення безпідставно сплачених коштів.

Аналогічного змісту лист від 18.09.2025 № 54-4164ВИХ-25 Черкаська окружна прокуратура надіслала і Черкаській обласній раді.

Таким чином, з наведених відповідей позивачів випливає, що останні як уповноважені органи на здійснення захисту інтересів держави обізнані про стверджуване прокурором порушення інтересів територіальної громади, інтереси якої є складовою інтересів держави, пов'язаних із законним та ефективним витрачанням коштів обласного бюджету та незважаючи на явні порушення законодавства про публічні закупівлі жодних заходів для захисту порушених економічних інтересів територіальної громади, інтереси якої є складовою інтересів держав, протягом тривалого часу не вжили та не планували вживати.

Відповідно до Статуту КНП "ЧОПТД Черкаської обласної ради" затвердженого розпорядженням голови Черкаської обласної ради від 22.12.2018 № 427-р (в редакції розпорядження від 21.03.2025 № 106 р.), засновником Підприємства є Черкаська обласна рада, яка в установленому чинним законодавством порядку представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст Черкаської області та здійснює управління суб'єктом комунальної власності (п. 3. Статуту).

Засновником делеговано окремі повноваження Управлінню охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації (далі - Управління), яке є органом управління в межах та в обсягах, визначених чинним законодавством України, договором з галузевого управління суб'єкта спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Черкаської області та цим Статутом (п. 4. Статуту).

Згідно з п. 65. Статут Управління здійснює організаційно-методичне керівництво, спрямовує діяльність Підприємства на ефективну реалізацію державної політики у сфері охорони здоров'я, є головним розпорядником коштів обласного бюджету, забезпечує контроль за діяльністю Підприємства відповідно до чинного законодавства України та делегованих Засновником повноважень.

З урахуванням викладеного, Черкаська обласна рада є особою, уповноваженою на вжиття заходів щодо захисту інтересів територіальної громади, інтереси якої є складовою інтересів держави, пов'язаних із законним та ефективним витрачанням коштів обласного бюджету, Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації є розпорядником коштів вищого рівня відносно Підприємства та здійснює контроль за його діяльністю, а отже є органом, уповноваженим державою на здійснення захисту інтересів держави в цих правовідносинах.

Для захисту інтересів держави нераціонально та неефективно витрачені бюджетні кошти слід повертати (стягувати) саме на користь держави в особі уповноваженого органу як головного розпорядника бюджетних коштів, тобто на користь державного бюджету (див. постанову об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 15 березня 2024 року у справі № 904/192/22). Тобто у спорі за позовом прокурора про визнання недійсним договору про закупівлю та застосування наслідків недійсності правочину головний розпорядник бюджетних коштів, визначений прокурором як позивач, на користь якого прокурор просить стягнути кошти (застосувати реституцію), є належним позивачем у справі, який уособлює державу, за захистом інтересів якої прокурор звернувся із цим позовом до суду. (постанова Великої палати Верховного Суду від 21.11.2025 у справі № 920/19/24)

Отже, враховуючи нездійснення Управлінням охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації та Черкаською обласною радою заходів для звернення до суду з позовом щодо захисту інтересів територіальної громади та держави, враховуючи повноваження прокурора самостійно визначати, у чому полягає порушення інтересів держави і визначати орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, суд дійшов висновку, що прокурор належно обґрунтував та довів підстави для представництва інтересів держави в суді.

Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається за немайнові вимоги на обох відповідачів порівну, за майнову вимогу на прокурора та відповідача 2. пропорційно задоволеним вимогам.

Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати недійсними додаткові угоди від 01.09.2023 № 7, від 01.11.2023 № 8 та від 05.12.2023 № 10 до договору від 08.02.2023 № 300123 ЧОПД про постачання електричної енергії споживачу, укладеного між Комунальним некомерційним підприємством "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач" (ідентифікаційний код 42056129, вул. Батюка, буд. 50, м. Слов'янськ, Краматорський р-н, Донецька обл., 84100) на користь Черкаської обласної ради в дохід Черкаського обласного бюджету (ЄДРПОУ 37930566, р/р UA118999980314090544000023001, ГУК у Черк. обл./ Черк. обл./24060300) безпідставно сплачені кошти у сумі 152 566,93 грн.

Стягнути з Комунального некомерційного підприємства "Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер Черкаської обласної ради" (ідентифікаційний код 02005603, вул. Диспансерна, 1, с. Геронимівка, Черкаський р-н, Черкаська обл., 19601) на користь Черкаської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02911119, бульв. Шевченка, 286, Черкаси, Черкаська область, 18000, р/р UA138201720343160001000003751, в ДКСУ у м. Київ) 3633,60 грн витрат зі сплати судового збору.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вольт Постач" (ідентифікаційний код 42056129, вул. Батюка, буд. 50, м. Слов'янськ, Краматорський р-н, Донецька обл., 84100) на користь Черкаської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02911119, бульв. Шевченка, 286, Черкаси, Черкаська область, 18000, р/р UA138201720343160001000003751, в ДКСУ у м. Київ) 6046,14 грн витрат зі сплати судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

В решті позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати учасникам справи за допомогою системи "Електронний суд".

Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА