8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"25" березня 2026 р. м ХарківСправа № 922/986/26
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Пономаренко Т.О.
розглянувши матеріали
позовної заявиФабрики "Варіант" Товариство з обмеженою відповідальністю (61070, Харківська обл., м. Харків, вул. Шевченка, 325; код ЄДРПОУ: 21170203)
до Simax Schalungstechnik GmbH & Co. KG/Сімакс Шалунгстехнік Гмбх енд Ко КГ (86842, Germany, Turkheim, Merowinger Str. 5/ 86842, Німеччина, Тюркхайм, вул. Меровінгерштрассе, 5; реєстраційний номер A 12792)
про стягнення заборгованості
24.03.2026 Фабрика "Варіант" Товариство з обмеженою звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Simax Schalungstechnik GmbH & Co. KG/Сімакс Шалунгстехнік Гмбх енд Ко КГ, в якій просить суд стягнути з SIMAX Schalungstechnik GmbH & Co. KG (реєстраційний номер А 12792, адреса: Merowinger Str. 5, Turkheim, 86842, Germany/ вул. Меровінгерштрассе, 5, Тюркхайм, 86842, Німеччина) на користь ФАБРИКА «ВАРІАНТ» ТОВАРИСТО 3 ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ (код ЄДРПОУ 21170203, адреса: 61070, Харківська обл., місто Харків, вулиця Шевченка, будинок 325) суму основного боргу у розмірі 59 094,44 євро, що становить 3 006 902,39 грн. за офіційним курсом української гривні до євро, встановленим НБУ на дату подачі позову, та судові витрати у розмірі 45 103,54 грн.
Суд, дослідивши матеріали позовної заяви, дійшов висновку про залишення позовної заяви без руху, з огляду на наступне.
Згідно з п.3 ч.3 ст.162 ГПК України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
У пункті 2 частини 1 статті 164 ГПК України закріплено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються Законом України "Про судовий збір".
Статтею 1 Закону України "Про судовий збір" визначено, що судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Дана позовна заява містить вимогу майнового характеру.
Згідно з п.1 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач просить стягнути з відповідача борг в іноземній валюті у розмірі 59 094,44 євро, що становить 3 006 902,39 грн. за офіційним курсом української гривні до євро, встановленим НБУ на дату подачі позов.
Статтею 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що за подання позовів, ціна яких визначається в іноземній валюті, судовий збір сплачується у гривнях з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України на день сплати.
Також в п.3.4 постанови пленуму ВГСУ "Про деякі питання практики застосування господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" №18 від 26.12.2011 зазначено, що ціна позову про стягнення іноземної валюти визначається в іноземній валюті та національній валюті України відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день подання позову.
Тобто, у разі подання до господарського суду позову про стягнення іноземної валюти обов'язковим є зазначення еквіваленту в національній валюті України (гривнях).
Виходячи з останнього й визначається сума судового збору, що сплачується з позовної заяви.
Однак, позивач не надав суду довідку банку про офіційний курс Євро на день сплати судового збору.
Оскільки позивачем заявлено позовну вимогу майнового характеру в іноземній валюті позивачеві необхідно надати відповідну довідку банку про офіційний курс Євро на день подачі позову.
Частинами 1 та 2 статті 174 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 162, 164, 172, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовну заяву (вх.№986/26 від 24.03.2026) Фабрики "Варіант" Товариство з обмеженою відповідальністю - залишити без руху.
2. Надати позивачу строк, який становить 5 днів з дня отримання ним ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків, а саме:
- надати відповідну довідку банку про офіційний курс Євро на сплати судового збору.
3. Попередити позивача про те, що не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, згідно частини четвертої статті 174 ГПК України має наслідком визнання заяви не поданою і повернення її позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Інформацію щодо роботи суду та щодо розгляду конкретних судових справ можна отримати на сайті суду, а також за допомогою Телеграм-бота Господарського суду Харківської області https://t.me/GospSud_kh_bot.
Дата підписання: 25.03.2026.
СуддяТ.О. Пономаренко