Провадження №3/748/285/26
Єдиний унікальний № 748/493/26
26 березня 2026 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої - судді Костюкової Т.В.,
при секретарі - Гофрик К.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за частиною 2 статті 173-8 КУпАП,
З протоколу серії «ВАД» №458259 від 10.02.2026 року про адміністративне правопорушення встановлено, що 10.02.2026 року об 21 год. 00 хв., ОСОБА_1 , не виконав терміновий заборонний припис АА №496968 від 10.02.2026, йому заборонено в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою,порушив заборону погрожував заявниці ОСОБА_2 , яка є його колишньою дружиною за адресою: АДРЕСА_1 , за що передбачена відповідальність, згідно ч.2 ст.173-8 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 , не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений завчасно та належним чином засобом поштового зв'язку, за адресою проживання, що вказана у протоколі про адміністративне правопорушення.
Разом з тим вивчивши матеріали адміністративної справи, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до висновку, що провадження у справі підлягає закриттю, за наступних підстав та міркувань.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За змістом статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до статті 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно п.15 розділу ІІ «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції» затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України №1376 від 06.11.2015 року, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
В той же час, інспектор ВРПП ЧРУП ГУНП в Чернігівській області Шебітченко М.А. сформував матеріалів справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.173-8 КУпАП на підставі лише одних протоколу про адміністративні правопорушення серії «ВАД» №458259 від 10.02.2026 року та письмових показів ОСОБА_2 з яких слідує, що ОСОБА_1 чинить відносно неї домашнє насилля. Згідно письмових письмових показів ОСОБА_1 , що долучені до протоколу останній факт насилля заперечує. Натомість Термінового заборонного припису АА №496968 від 10.02.2026, порушення якого ставиться в провину ОСОБА_1 , і утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-8 КУпАП матеріали справи не містять.
Суд звертає увагу на те, що протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнані належними доказами по даній справі в розумінні ст.251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є беззаперечними доказами вчинення правопорушення, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Даючи оцінку наявним матеріалам справи, суд дійшов висновку, що вони не містять в собі даних про невиконання термінового заборонного припису АА №496968 ОСОБА_1 .
При цьому суд наголошує, що не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Практика Європейського суду з прав людини показує, що суд при оцінці доказів повинен керуватися критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Таке доведення може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
Згідно зі ст.62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, а суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, не може виходити за межі наданих йому повноважень.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Оцінивши досліджені докази, суд робить об'єктивний висновок про відсутність належних, допустимих та достатніх доказів того, що ОСОБА_1 не виконав терміновий заборонного припис АА №496968 і за таких обставин склад правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-8 КУпАП, у його діях відсутній, у зв'язку з чим провадження у справі на підставі п.1 ст.247 КУпАП підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.36, 247 п.1, 283, 284 п.3 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю у його діях події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-8 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Т.В.Костюкова