Постанова від 25.03.2026 по справі 399/964/25

справа № 399/964/25

провадження № 3-в/399/1/2026

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2026 року Онуфріївський районний суд Кіровоградської області в складі головуючого судді - Шуліки О.О., при секретарі Бобрик І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел.. Онуфріївка справу про вирішення питання щодо вилучених речей у справі №399/964/25 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.191, ч.2 ст. 85 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

16.03.2026 року від старшого інспектора сектору контролю за обігом зброї Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області В.Свіда надійшло клопотання про роз'яснення постанови Онуфріївського районного суду Кіровоградської області, зокрема вирішення питання щодо долі вилучених речей.

В обґрунтування клопотання зазначено, що в зв'язку з розглядом питання про можливість повернення предметів: приладу нічного бачення з маркуванням «X-Sight LTV 3-9х» та глушник чорного кольору гр.. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Представник сектору контролю за обігом зброї Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином.

В судове засідання ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином.

Дослідивши клопотання та матеріали справи, з врахуванням всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов наступних висновків.

Згідно ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

В розумінні ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно ч. 2 ст. 246 КУпАП порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в районних, районних у містах, міських чи міськрайонних судах визначається цим Кодексом та іншими законами України.

Чинний КУпАП не містить спеціальних норм, які б передбачали для учасників судового розгляду та суду можливість ухвалення додаткової постанови, якщо не було вирішено питання щодо повернення речей вилучених в ході складання адміністративних матеріалів.

Зазначена обставина свідчить про наявність прогалин в національному законодавстві стосовно процесуального врегулювання розгляду суддею справ про адміністративні правопорушення і, зокрема, врегулювання питання, щодо ухвалення додатково судового рішення, з приводу того, що при постановленні постанови не було вирішено питання про вилучені речі і документи.

Разом з тим, право кожного на справедливий розгляд справи незалежним і безстороннім судом закріплено у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

17 липня 1997 року Україна ратифікувала зазначену Конвенцію і Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського суду з прав людини, які стосуються тлумачення та застосування норм Конвенції.

Згідно ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Відповідно до положень ст. 9 Конституції України та ст. 17 Закону України «Про міжнародні договори» від 22 грудня 1993 року міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Згідно Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» в спірних питаннях, або які не врегульовані національним законодавством, суди застосовують міжнародні договори, згоду на обов'язковість, яких надано Верховною Радою України.

Згідно ч. 7 ст. 56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя зобов'язаний справедливо, безсторонньо та своєчасно розглядати і вирішувати судові справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства; дотримуватися правил суддівської етики, у тому числі виявляти та підтримувати високі стандарти поведінки у будь-якій діяльності з метою укріплення суспільної довіри до суду, забезпечення впевненості суспільства в чесності та непідкупності суддів.

Частиною 2 статті 85 КУпАП передбачено повторне порушення правил полювання (полювання без належного на те дозволу, в заборонених місцях, у заборонений час, забороненими знаряддями або способами, на заборонених для добування тварин) чи таке, яке мало наслідком добування, знищення або поранення тварин - тягне за собою накладення штрафу на громадян від шістдесяти до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією рушниць та інших знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника, та незаконно добутих об'єктів тваринного світу чи без такої або позбавлення права полювання на строк до трьох років з конфіскацією рушниць та інших знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника, та незаконно добутих об'єктів тваринного світу чи без такої і на посадових осіб - від дев'яноста до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника, та незаконно добутих об'єктів тваринного світу чи без такої.

Постановою Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 20.10.2025 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 191 та ч.2 ст. 85 КУпАП та на підставі ст.36 КУпАП накладено на нього адміністративне стягнення, у виді штрафу в розмірі 100 (ста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 гривень (одна тисяча сімсот гривень), з конфіскацією знаряддя вчинення правопорушення, а саме: мисливський нарізний карабін марки «SAVAGE 64» № НОМЕР_1 , та без конфіскації об'єкту тваринного світу (зайця русака).

Постановою Кропивницького апеляційного суду від 25.11.2025 року апеляційну скаргу захисника - адвоката Супрун Л.В. в інтересах ОСОБА_1 - залишено без задоволення, а постанову Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від 20.10.2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 191, ст.. 85 КУпАП залишено без змін.

Проте в постанові не вирішено долю щодо вилучених речей у ОСОБА_1 , а саме приладу нічного бачення з маркуванням «X-Sight LTV 3-9х» та глушник чорного кольору.

Відповідно ч.1 ст. 265 КУпАП, речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують. Вилучені орден, медаль, нагрудний знак до почесного звання СРСР, почесного звання Української РСР, Почесної Грамоти і Грамоти Президії Верховної Ради Української РСР, почесного звання України, відзнаки Президента України, нагородна зброя, після розгляду справи підлягають поверненню їх законному володільцеві, а якщо він невідомий, надсилаються відповідно до Адміністрації Президента України. Вилучені самогон та інші міцні спиртні напої домашнього вироблення, апарати для їх вироблення після розгляду справи підлягають знищенню поліцейськими.

Згідно ч. 6 ст. 283 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи, а також вказівку про порядок і строк її оскарження.

Відповідно до п. 11 Положення «Про порядок зберігання вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративне правопорушення речей і документів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2012 року №17 за результатами розгляду справи про адміністративні правопорушення в установленому порядку конфіскуються, повертаються володільцеві або знищуються, а у разі вилучення речей за плату реалізуються.

Статтею 304 КУАП передбачено, що питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

У ст. 305 КУпАП законодавець зокрема, визначив, що контроль за правильним і своєчасним виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення здійснюється органом (посадовою особою), який виніс постанову, та іншими органами державної влади в порядку, встановленому законом.

З урахуванням вищенаведеного, оскільки питання щодо вилучених речей залишилось не вирішеним, суд приходить до висновку, що прилад нічного бачення з маркуванням «X-Sight LTV 3-9х» та глушник чорного кольору, підлягає поверненню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 9 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ст. ст. 1, 7, 245, 246, 283, 284, 304, 305 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Вилучені у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 речі, а саме: прилад нічного бачення з маркуванням «X-Sight LTV 3-9х» та глушник чорного кольору, протоколом огляду місця події від 25.09.2025 року - повернути власнику.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Онуфріївського районного суду

Кіровоградської області Шуліка О.О.