Справа № 489/1972/26
Провадження № 3/489/657/26
Інгульський районний суд міста Миколаєва
Постанова
іменем України
26 березня 2026 року місто Миколаїв
Суддя Інгульського районного суду міста Миколаєва Гриненко Михайло Вікторович, за участю прокурора Брагара Д.В., розглянувши матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , не працюючого, пенсіонера, особи з інвалідності 3 групи, зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 ,
до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
встановив:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №110 від 25.02.2026, відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №172 від 30.08.2024 ОСОБА_1 , призначений наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (по особовому складу) від 23.08.2024 № 231-РС на посаду командира взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 , вважається таким, що 30.08.2024 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою, 12 тарифним розрядом, шпк «старший лейтенант».
Згідно підпунктом «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 належав до суб'єктів декларування як військова посадова особа Збройних Сил України.
Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №104 від 28.04.2025 ОСОБА_1 , командир взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 , який звільнений з військової служби за призовом під час мобілізації наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (по особовому складу) від 17.04.2025 № 24-РС у запас на підставі підпункту «б» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (за станом здоров'я за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу)), вважається таким, що 28.04.2025 посаду і справи здав, а також виключений зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.
За результатами огляду Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 , всупереч положенням абз. 1 ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», припиняючи діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: після звільнення 28.04.2025 з посади командира взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, 19.02.2026, при строку її подання до 28.05.2025.
ОСОБА_1 при розгляді справи в суді підтвердив, що дійсно, будучи суб'єктом правопорушення, пов'язаного з корупцією, несвоєчасно подав декларацію при звільненні лише 19.02.2026.
При розгляді справи в суді прокурор зробив висновок про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки останній несвоєчасно подав декларацію при припиненні діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та просив призначити штраф в мінімальному розмірі, визначеному санкцією статті.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи (рапорти; скриншот відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій щодо подачі декларацій на ім'я ОСОБА_1 ; витяг з наказу № 172 від 30.08.2024 про призначення ОСОБА_1 ; витяг з наказу ІНФОРМАЦІЯ_6 №104 від 28.04.2025 про звільнення ОСОБА_1 ; супровідний лист ІНФОРМАЦІЯ_6 від 11.12.2025 №2/13140; копію інструктажу щодо додержання вимог антикорупційного законодавства; копію цільового інструктажу щодо порядку подання щорічних декларацій в період дії правового режиму воєнного стану; копію інструктажу щодо додержання вимог антикорупційного законодавства; копію цільового інструктажу щодо порядку подання щорічних декларацій в період дії правового режиму воєнного стану; копію інструктажу щодо додержання антикорупційного законодавства особою, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави; копію відомості проведеного інструктажу з питань додержання антикорупційного законодавства посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_6 від 21.03.2025; копію відомості проведеного інструктажу з питань додержання норма законодавства посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_6 від 28.03.2025; копію відомості проведеного інструктажу з питань додержання антикорупційного законодавства посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_6 від 21.03.2025; копію листа Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя від 26.04.2021 №47-09/27771/21, суддя дійшов таких висновків.
Згідно з абз. 15 ч. 1 ст. 1, підпунктом «г» пункту 1 частини 1 статті 3, ЗУ «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону. Суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є: особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: військові посадові особи Збройних Сил України.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно положеннями ч. 7 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», особи, які проходять службу у територіальних центрах комплектації та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів) подають декларації у строки визначені частинами першою-четвертою цієї статті.
На підставі вказаних нормативних актів ОСОБА_1 , який 28.04.2025 припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, був зобов'язаний шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства подати декларацію суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, до 28.05.2025 включно.
Натомість із скриншоту результатів пошуку документів на веб-сайті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, вбачається, що ОСОБА_1 подав вказану декларацію 19.02.2026.
При цьому в судовому засіданні не встановлено наявності поважних причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при припиненні діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, встановлені суддею обставини вказують на наявність вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у вчиненні інкримінованого їй правопорушення та своїми діями вона вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При цьому вчинене правопорушення є триваючими та було закінчене 19.02.2026 в день подання особою декларації, і виявлене 25.02.2026, а відповідно до вимог ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення, що вказує на те, що з дня вчинення та виявлення інкримінованого особі правопорушення не спливли строки накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Враховуючи особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (вперше притягується, має інвалідність 3 групи), обставини вчинення правопорушення, визнання нею своєї вини та розкаяння у вчиненому, а також враховуючи позицію прокурора щодо можливості призначення адміністративного стягнення в мінімальному розмірі, визначеному санкцією статті, вважаю за доцільне накласти на особу адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, визначеному санкцією статті, що передбачає відповідальність за дане порушення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з особи, на яку накладено стягнення, підлягає стягненню судовий збір в дохід держави.
Керуючись статтями 252,266,280,283,284,285 КУпАП, суддя
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн (який підлягає сплаті та перерахуванню за такими реквізитами: отримувач коштів: УК у м. Миколаїв /Інгульський р-н/ 21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100, рахунок отримувача: UА448999980313070106000014482).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок (який підлягає сплаті та перерахуванню за такими реквізитами: отримувач: ГУК у м. Києві /м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно зі ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Інгульський районний суд міста Миколаєва.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя М.В. Гриненко