Постанова від 23.03.2026 по справі 682/549/26

Справа 682/549/26

Провадження № 3/682/155/2026

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2026 року

Суддя Славутського міськрайонного суду

Хмельницької області Мотонок Т.Я.,

за участі секретаря судових засідань Мелашенко О.В.,

прокурора Семенюк Н.В.,

особи, яка притягується

до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , одруженого, на утриманні має трьох неповнолітніх дітей, протягом року до адміністративної відповідальності не притягувався,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , будучи відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», припинивши 29.12.2024 діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення вимог абзацу 2 ч. 2 ст. 45 казаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин 04.06.2025 подав декларацію суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Розгляд справи було призначено на 23.03.2026 о 15 год. 30 хв.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення визнав та зазначив, що умислу ухилитися від подання декларації не мав. Через сімейні обставини забув про вказаний обов"язок. Просив суд призначити мінімальне стягнення.

Прокурор Семенюк Н.В. в судовому засіданні зазначила, що зібрані по справі матеріали свідчать про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 172-6 КУпАП. Тому, просила суд визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та призначити стягнення в межах санкції даної статті КУпАП.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, прокурора, суд приходить до висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Так, відповідно до ст. 68 Конституції України: кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов?язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони, та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну та/або цивільно-правову відповідальність. Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Частина 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до підпункту 2 пункту 31 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2023 № 593, особи начальницького складу зобов'язані дотримуватися вимог та обмежень, установлених Законом України «Про запобігання корупції».

Згідно з абз. 2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті 3 порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати обов'язкові для виконання нормативно-правові акти з питань, що належать до його компетенції.

Нормативно-правові акти Національного агентства з питань запобігання корупції підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів (ч. 9 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції»).

Відповідно до п. 1 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК № 448/21 від 23.07.2021, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 986/36608, із змінами, внесеними наказами НАЗК № 257/22 від 11.11.2022, № 282/23 від 06.12.2023, до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування включаються декларації, у тому числі виправлені декларації, що подаються відповідно до Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно з роз'ясненнями НАЗК щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4: щорічна декларація це декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Обов'язок подавати щорічну декларацію виникає в суб'єкта декларування: щороку протягом строку здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, або перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності (щорічна декларація (продовжується діяльність)); наступного року після припинення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, або перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності (щорічна декларація (після звільнення)).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 наказом начальника ГУ ДСНС України в Хмельницькій області від 28.12.2021 № 657 призначено на посаду водія караулу 18 Державної пожежно-рятувальної частини 5 Державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Хмельницькій області.

Відповідно до наказу начальника ГУ ДСНС України в Хмельницькій області від 26.12.2024 № 716 майстер-сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 звільнено зі служби цивільного захисту, виключивши з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій з 29.12.2024.

ОСОБА_1 належним чином ознайомлений з вимогами ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», що стосується подання щорічної декларації особами, які виконують функції держави або місцевого самоврядування, про що свідчить лист з додатками, який надійшов з ГУ ДСНС України в Хмельницькій області від 19.01.2026 № 6704-420/6704.

Однак, як вбачається з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який розміщений на офіційному сайті НАЗК, ОСОБА_1 подана щорічна декларації за 2024 рік (після звільнення) о 20 год. 24 хв. 04.06.2025, тобто несвоєчасно.

Таким чином, з огляду на вищевикладене, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується:

витягом із наказу № 657 від 28.12.2021 ГУ ДСНС України в Хмельницькій області про прийом на службу ОСОБА_1 водієм караулу 18 Державної пожежно-рятувальної частини 5 Державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України в Хмельницькій області;

Витягом із наказу від 26.12.2024 ГУ ДСНС України в Хмельницькій області про звільнення ОСОБА_1 з посади водія караулу 8 державної пожежно-рятувальної частини 5 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДНСН України в Хмельницькій області;

рапортом оперуповноваженого ВПК Хмельницького УДВБ Національної поліції України Дмитра Лапінського від 17.02.2026;

письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 21.02.2026;

пам'ятками при звільненні посадових осіб юридичних осіб публічного права ДСНС України та при звільненні зі служби цивільного захисту (роботи) осіб начальницького складу та державних службовці ДСНС України від 29.12.2024, згідно із якою ОСОБА_1 під підпис ознайомлено із обов'язком подання декларації, в тому числі наступного року після припинення відповідної діяльності, за минулий рік;

скрін-шотами із веб-сайту НАЗК відносно декларації ОСОБА_1 за 2024 рік, поданої 04.06.2025;

послідовністю дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважений на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;

Щодо строків притягнення до адміністративної відповідальності суддя звертає увагу на таке.

Згідно ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Датою вчинення вказаного адміністративного правопорушення є 04.06.2025, тобто дата несвоєчасно поданої декларації.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, на переконання суду, надані докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 є належними, допустимими і достовірними, оскільки отримані з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою.

Досліджені та перевірені судом обставини поза розумним сумнівом свідчать про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Жодних належних та допустимих доказів, які б спростовували винуватість ОСОБА_1 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення, суду не надано.

Таким чином, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена у повному обсязі.

Відповідно до положень ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Згідно зі ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , який до адміністративної відповідальності не притягувався, ступінь його вини, майновий стан, суд вважає доцільним застосувати адміністративне стягнення відносно нього у виді штрафу, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Окрім того, згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Також суддя вважає за необхідне роз'яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, що в разі несплати штрафу у строк, встановлений статтею 307 КУпАП (штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу) штраф підлягає стягненню в примусовому порядку у подвійному розмірі, відповідно до ст. 308 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 250, 268, 283- 285, 307, 308 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у вигляді адміністративного штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. (Отримувач коштів: ГУК у Хмел.обл/Славутська мтг/21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): - 37971775, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA 658999980313000106000022745, Код класифікації доходів бюджету: 21081100).

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665,60 грн. на (р/р UA908999980313111256000026001, ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, (код за ЄДРПОУ) 37993783, Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету 22030106).

В разі несплати штрафу у строк, встановлений статтею 307 КУпАП, штраф підлягає стягненню із правопорушника у примусовому порядку у подвійному розмірі, відповідно до ст. 308 КУпАП.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Славутський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її захисником та прокурором.

Повний текст постанови складено: 26.03.2026.

Суддя Мотонок Т. Я.