25 березня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/431/26
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ ВП 43995486)
відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
про стягнення податкового боргу, -
Головне управління ДПС у Кіровоградській області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
Позов мотивовано тим, що відповідачка має податковий борг у розмірі 23667, 89 грн., з яких: 15097, 48 грн. - податок на доходи фізичних осіб, 1045, 13 грн. - військовий збір, 7525,28 грн. - акцизний податок. Оскільки цей податковий борг відповідачка добровільно не погасила, позивач просить суд стягнути його до відповідних бюджетів.
Ухвалою судді від 20.02.2026 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачка відзив на позов не подала.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 з 25.08.2011 року по 27.10.2020 року була зареєстрована як фізична особа-підприємець, перебувала на обліку платників податків в ГУ ДПС у Кіровоградській області.
У зв'язку з невиконанням відповідачкою своїх податкових зобов'язань утворилася заборгованість перед бюджетами, стягнення якої є предметом даного спору.
Так, ФОП ОСОБА_1 подавала до ГУ ДПС у Кіровоградській області податкові декларації про майновий стан і доходи за 2018 рік, за 2019 рік, за 2020 рік, у яких задекларувала загальну суму річного доходу, а також визначила податкові зобов'язання, що підлягають сплаті самостійно до бюджету, з податку на доходи фізичних осіб та з військового збору.
У встановлений пунктом 179.7 статті 179 ПК України строк відповідачка вчасно не сплатила до бюджету задекларовані нею податкові зобов'язання. Станом на 31.12.2025 року податковий борг з податку на доходи фізичних осіб складав 15097, 48 грн., з військового збору - 527,02 грн.
У зв'язку з несвоєчасною сплатою військового збору відповідачці на підставі статті 129 ПК України в ІКП нарахована пеня в сумі 518, 11 грн.
Також ФОП ОСОБА_1 подала до ГУ ДПС у Кіровоградській області декларацію акцизного податку за жовтень 2020 року, у якій визначила податкові зобов'язання з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у сумі 1687 грн.
У встановлений підпунктом 222.1.1 пункту 222.1 статті 222 ПК України строк вказана сума акцизного податку до бюджету сплачена не була.
У листопаді 2020 року ГУ ДПС у Кіровоградській області провело камеральні перевірки податкової звітності ФОП ОСОБА_1 , на наслідками яких склало податкові повідомлення-рішення форми "Ш" про застосування штрафів, а саме №000819/11-28-04-14/ НОМЕР_1 від 09.11.2020 року на суму 48,31 грн., №000823/11-28-04-14/ НОМЕР_1 від 09.11.2020 року на суму 1595, 33 грн.
Вказані податкові повідомлення-рішення направлені відповідачці на її податкову адресу та вручені їй 07.12.2020 року.
Відповідачка ці податкові повідомлення-рішення не оскаржила, а визначені ними суми штрафів у встановлений пунктом 57.3 статті 57 ПК України строк не сплатила.
У грудні 2025 року відповідачка сплатила кошти в сумі 14490 грн., які були зараховані контролюючим органом в рахунок погашення податкового боргу з акцизного податку згідно з черговістю його виникнення. Станом на 31.12.2025 року податковий борг з акцизного податку зменшився до 1854, 21 грн.
У зв'язку з несвоєчасною сплатою акцизного податку відповідачці на підставі статті 129 ПК України в ІКП нарахована пеня в сумі 5671,07 грн.
ГУ ДПС у Кіровоградській області у зв'язку з виникненням у відповідачки податкового боргу надіслало їй податкову вимогу форми "Ф" №1918-53 від 21.12.2017 року про її обов'язок погасити податковий борг. Відтоді ця податкова вимога не відкликана і не скасована.
Суми грошових зобов'язань, які самостійно задекларовані відповідачкою та нараховані контролюючим органом у податкових повідомленнях-рішеннях, а також непогашеної пені заявлені позивачем до стягнення у цій справі як податковий борг.
При вирішенні спору суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
За визначеннями, наданими у статті 14 ПК України:
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України;
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня;
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки;
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом;
- погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктами 20.1.19, 20.1.34 пункту 20 статті 20 ПК України установлено, що контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пунктів 54.1, 54.5 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з пунктами 57.1, 57.3 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Пунктами 87.1, 87.9, 87.11 статті 87 ПК України передбачено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також: а) за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника).
У разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Відповідно до пункту 41.4 статті 41 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Згідно з частиною 2 статті 50, частиною 1 статті 52 Цивільного кодексу України фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом. Фізична особа - підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.
Частиною 9 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачено, що фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.
Згідно з пунктом 65.10 статті 65 ПК України державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування штрафних санкцій і нарахування пені за їх невиконання.
Відповідно до абзацу 2 пункту 97.3 статті 97 ПК України у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрації у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності), погашення грошових зобов'язань та/або податкового боргу здійснюється за рахунок майна зазначеної особи.
Згідно з пунктами 95.1, 95.2 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Пунктом 102.4 статті 102 ПК України передбачено, що у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Воднораз, пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX ПК України було передбачено, що на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
Крім того, пунктом 102.9 статті 102 ПК України (у редакції, яка діяла до 01.08.2023 року) було передбачено, що на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
У ході судового розгляду справи доведено наявність у відповідачки податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб, з військового збору, з акцизного податку, заявленого до стягнення. Доказів його погашення суду не надано.
Оскільки відповідно до пункту 52-2 підрозділу 10 Розділу ХХ "Перехідні положення", пункту 102.9 статті 102 ПК України строк давності, передбачений статтею 102 ПК України, в період з 18.03.2020 року по 30.06.2023 року був зупинений з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), а в період з 17.03.2022 року по 01.08.2023 року - у зв'язку з дією правового режиму воєнного стану, то на момент звернення позивача до суду з цим позовом у січні 2026 року строк давності цього податкового боргу не минув.
Пунктами 9.1, 9.3 статті 9 ПК України передбачено, що податок на доходи фізичних осіб та акцизний податок належать до загальнодержавних податків. Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Нормативи розподілу коштів податку на доходи фізичних осіб між відповідними бюджетами визначені статтями 29, 64, 64-1, 66 Бюджетного кодексу України.
Згідно з пунктом 1-2 частини 2 статті 29 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду Державного бюджету України належать військовий збір, що сплачується (перераховується) згідно з пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 16 частини 1 статті 64, частини 2 статті 67 Бюджетного кодексу України акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів відноситься до доходів загального фонду місцевих бюджетів та зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.
Тож позов про стягнення з відповідачки податкового боргу в дохід відповідних бюджетів слід задовольнити.
Судові витрати сторони не понесли.
Керуючись статтями 9, 90, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Кіровоградській області задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід державного та місцевих бюджетів податковий борг з податку на доходи фізичних осіб в сумі 15097,48 грн. (код КДБ 11010500).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід державного бюджету податковий борг з військового збору в сумі 1045, 13 грн. (код КДБ 11011001).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету податковий борг з акцизного податку в сумі 7525, 28 грн. (код КДБ 14040200).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ