Постанова від 25.03.2026 по справі 742/1197/26

Провадження № 3/742/304/26

Єдиний унікальний № 742/1197/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2026 року м. Прилуки

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі

головуючого судді Давидчука Д.П.,

за участю секретаря судового засідання Сумцової Т.А.,

прокурора Однолько Ю.С.,

розглянувши матеріали, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Чернігівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення корупційного правопорушення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Лісні, Могилівської області, Білорусь, зареєстрованої у АДРЕСА_1 , депутата 8 скликання Прилуцької міської ради Чернігівської області,

за ч. 1 ст. 172-6 та ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Прилуцької міської ради Чернігівської області, тобто відповідності до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» N? 1700-VII від 14.10.2014 року є суб?єктом відповідальності за правопорушення пов?язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин, подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцево самоврядування за минулий 2023 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подала таку декларацію 11.04.2024, хоча зобов?язана була подати не пізніше 31 березня 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 , будучи до 03 липня 2024 року депутатом 8-го скликання Прилуцької міської ради Чернігівської області, тобто відповідності до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» N? 1700-VII від 14.10.2014 року є суб?єктом відповідальності за правопорушення пов?язані з корупцією, у порушення вимог абзацу 1 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, несвоєчасно, без поважних причин, подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію при звільненні за період (01.01.2024 по 03.07.2024) за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подала таку декларацію 29.01.2025, хоча зобов?язана була подати не пізніше 02 серпня 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 з'явилася. Вину в скоєнні зазначеного правопорушення визнала.

Прокурор у судовому засіданні просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.172-6 КУпАП, оскільки скоєння нею корупційного діяння знайшло своє підтвердження в ході судового розгляду та просила накласти на неї стягнення з урахуванням ст. 36 КУпАП та її майнового стану,у виді штрафу.

Заслухавши думку правопорушника, прокурора, особу та дослідивши матеріали, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. Суд вважає, що провадження по даних справах слід об'єднати в одне провадження.

Об'єднати справи №742/1197/26 провадження № 3/742/304/26, №742/1202/26 провадження № 3/742/305/26, та розглянути їх в одному провадженні, присвоївши об'єднаній справі №742/1197/26 провадження № 3/742/304/26.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з п. 9 ст. 1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України від 20.09.2023 № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким передбачено відновлення декларування.

Відповідно до примітки ст. 172-6 КУпАП «Порушення вимог фінансового контролю», суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції»(Далі-Закон) передбачено, що особи, зазначені у пункті 1,підпунктах «а»,«в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування(далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до пп. «б» п. 2 ч. 1ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» до осіб, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відносяться, зокрема, народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

Судом установлено, що згідно архівного витягу із стенограми першої частини першого засідання першої сесії Прилуцької міської ради Чернігівської області восьмого скликання № 01-21/Уст-29 від 02.12.2020 року, за результатами голосування з виборів депутатів Прилуцької міської ради у єдиному багатомандатному виборчому окрузі які відбулися 25 жовтня 2020 року, прийнято рішення щодо обрання ОСОБА_1 депутатом 8-го скликання вказаної ради яка обиралась від Чернігівської обласної партійної організації політичної партії «Рідний дім».

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Прилуцької міської ради Чернігівської області у відповідності до пп. «б» п.1 ч 1 ст. З Закону № 1700-VП року є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, щорічна декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, яку подала ОСОБА_1 , зареєстровано в Реєстрі лише 11.04.2024 о 20 год. 27 хв. (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції htps:/public.nazk.gov.ua).

Крім того, ОСОБА_1 будучи до 03 липня 2024 року депутатом 8-го скликання Прилуцької міської ради Чернігівської області у відповідності до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VП року є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону,

Згідно рішення № 2 поза чергового з'їзду політичної партії «Рідний Дім» від 03 липня 2024 року, розглянуто протокол конференції Чернігівської обласної партійної організації політичної партії «Рідний дім» від 26 червня 2024 року, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата Прилуцької міської ради Чернігівської області за народною ініціативою: ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 , припинивши 03.07.2024 року повноваження депутата 8-го скликання Прилуцької міської ради Чернігівської області, була зобов'язана подати не пізніше 02 серпня 2024 року декларацію при звільненні за період (01.01.2024 по 03.07.2024 piк).

За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, декларацію при звільненні (за період, не охоплений раніше поданими деклараціями), яку подала ОСОБА_1 , зареєстровано в Реєстрі лише 29.01.2025 о 17 год. 52 хв. (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції-https://public.nazk.gov.ua).

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Відповідно до п. 10 ст. 1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Для кваліфікації діяння заст.172-6 ч.1 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.

Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом 8 скликання Прилуцької міської ради Чернігівської області тобто відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» №1700-VII від 14.10.2014року, - суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст.45 та п. 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2023 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подала таку декларацію 11.04.2024, хоча зобов?язана була подати не пізніше 31 березня 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, за яке повинна нести адміністративну відповідальність.

Також ОСОБА_1 , будучи до 03 липня 2024 року депутатом 8-го скликання Прилуцької міської ради Чернігівської області, тобто відповідності до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» N? 1700-VII від 14.10.2014 року є суб?єктом відповідальності за правопорушення пов?язані з корупцією, у порушення вимог абзацу 1 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, несвоєчасно, без поважних причин, подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію при звільненні за період (01.01.2024 по 03.07.2024) за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подала таку декларацію 29.01.2025, хоча зобов?язана була подати не пізніше 02 серпня 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчинених правопорушень, які становлять підвищену суспільну небезпеку в сфері запобігання і протидії корупції, особу порушника. Обставину, що пом'якшує відповідальність - визнання вини, відсутність обтяжуючих відповідальність обставин і вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, із врахуванням ч. 2 ст. 36 КУпАП, у виді штрафу, оскільки особі, що скоїла адміністративне правопорушення, слід призначити стягнення, необхідне і достатнє для її виправлення та попередження вчинення нових правопорушень.

На підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 у дохід держави слід стягнути судовий збір у розмірі 665,60 грн.

Керуючись ст. 33, 34, 35, 36, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст. 221, 280, 283, 284 КУпАП, ст. 2, 3, 4, 12, 45 Закону України «Про запобігання корупції», суд

ПОСТАНОВИВ:

Об'єднати справи №742/1197/26 провадження № 3/742/304/26, №742/1202/26 провадження № 3/742/305/26 та розглянути їх в одному провадженні, присвоївши об'єднаній справі №742/1197/26 провадження № 3/742/304/26.

Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності ст.172-6 ч. 1, ст. 172-6 ч. 1 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення за правилами ст. 36 КУпАП у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 коп.

Особа, притягнута до адміністративної відповідальності, зобов'язана сплатити штраф не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення і повідомити про це суд шляхом представлення документа про його сплату.

У разі несплати штрафу у зазначений строк в добровільному порядку, його стягнення проводиться примусово і з особи, притягнутої до адміністративної відповідальності, стягується подвійний розмір штрафу відповідно до положень ч. 2 ст. 308 КУпАП, який становитиме 1 700 гривень.

Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Дмитро ДАВИДЧУК