Ухвала від 18.03.2026 по справі 947/11444/26

Справа № 947/11444/26

Провадження № 1-кс/947/4016/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.03.2026 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю слідчого - ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого відділу СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , яке погоджено прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про надання дозволу на проведення огляду у кримінальному провадженні № 42025160000000105 від 20.06.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 197-1 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

В провадження слідчого судді Київського районного суду м. Одеси надійшло клопотання сторони обвинувачення про надання дозволу на проведення огляду, з якого вбачається, що слідчим управлінням Головним управлінням Національної поліції в Одеській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025160000000105 від 20.06.2025 за фактом можливого самовільного зайняття та забудови земельної ділянки з кадастровим номером 5110800000:03:001:0734, державної форми власності, яка перебувала в постійному користуванні ДП «Морський торгівельний порт «Чорноморськ» за ч. 4 ст. 197-1 КК України.

Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється групою прокурорів Одеської обласної прокуратури.

В ході досудового розслідування встановлено, що у постійному користуванні ДП «МТП «Чорноморськ» перебувала земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:03:001:0417.

За ініціативою ДП «МТП «Чорноморськ» зазначена земельна ділянка поділена на чотири земельні ділянки з кадастровими номерами 5110800000:03:001:0734, 5110800000:03:001:0733, 5110800000:03:001:0735, 5110800000:03:001:0736.

23.09.2022 на підставі заяви представника ДП «МТП «Чорноморськ» від 18.01.2022 про відмову від права постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5110800000:03:001:0734та розпорядження Одеської обласної військової адміністрації від 13.09.2022 між ТОВ «ЯХТА-УКРАЇНА» та Одеською ОВА укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки строком на 49 років.

Оглядом земельної кадастрової карти установлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:03:001:0734є суміжно із земельними ділянками з кадастровими номерами 5110800000:03:001:0099, 5110800000:03:001:0299, 5110800000:03:001:0736, які використовуються Міністерство інфраструктури України, ДП "АДМІНІСТРАЦІЯ МОРСЬКИХ ПОРТІВ УКРАЇНИ, ДУ "Держгідрографія" та на яких розташовані державні об'єкти нерухомості.

Обслуговування таких об'єктів нерухомості та проїзд по асфальтованій дорозі, яка розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 5110800000:03:001:0734, до земельних ділянок з кадастровими номерами 5110800000:03:001:0099, 5110800000:03:001:0299, 5110800000:03:001:0736 здійснюється виключно через земельну ділянку з кадастровим номером 5110800000:03:001:0734.

Разом з цим, орендар ТОВ «ЯХТА-УКРАЇНА» звернувся із заявою про можливі неправомірні дії власника та користувача сусідніх земельних ділянок ТОВ «МІЛАН-ТРЕЙД» щодо захоплення та забудови орендованої земельної ділянки.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин можливого вчинення кримінального правопорушення, у органу досудового розслідування виникла необхідність у проведенні огляду земельної ділянки з кадастровим номером 5110800000:03:001:0734, яка перебуває в оренді ТОВ «ЯХТА-УКРАЇНА», та у власності Держави України в особі Одеської обласної державної адміністрації.

В судовому засіданні слідчий клопотання про надання дозволу на проведення огляду підтримав у повному обсязі, клопотання просив задовольнити.

Дослідивши клопотання та долучені в його обґрунтування матеріали, вислухавши слідчого в судовому засіданні, слідчий суддя приходить до наступного переконання.

Відповідно до ст.41 Конституції України право приватної власності є непорушним.

Згідно з Конституцією України та Законом України «Про міжнародні договори і угоди», чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України і підлягає застосуванню поряд з національним законодавством України.

Згідно ст.2 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», рішення ЄСПЛ є обов'язковими для виконання Україною відповідно до ст.46 Конвенції.

У своїх висновках ЄСПЛ неодноразово зазначав, що аби не суперечити ст.8 Конвенції, втручання у приватне життя повинно здійснюватися «згідно із законом», мати легітимну мету та бути необхідним у демократичному суспільстві для досягнення цієї мети (рішення у справі «Кривіцька та Кривіцький проти України», п.42; «Шалімов проти України», п.84; «Кузнецов проти України», п.134).

У рішенні «Michaud v. France», п.94-1175, ЄСПЛ вказав, що вираз «передбачене законом» вимагає насамперед, щоб втручання ґрунтувалося на внутрішньому праві.

Згідно рішення «S. and Marper v. the UK», п.101, втручання буде таким, що є «необхідним у демократичному суспільстві», якщо воно відповідає вимогам «нагальної суспільної необхідності», зокрема є пропорційним його «законній меті», і якщо причини, наведені національними властями в його виправдання, є «суттєвими і достатніми».

Відповідно вимогам ст. 237 ч.2 КПК України огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу встановленими для обшуку житла чи іншого володіння особи.

Згідно ст. 223 КПК України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.

Відповідно до ч. 1 ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.

Згідно ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Долученими до клопотання матеріалами в сукупності в повній мірі підтверджується наявність обґрунтованої підозри можливого вчинення в рамках кримінального провадження № 42025160000000105 від 20.06.2025 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 197-1 КК України, за фактом можливого самовільного зайняття та забудови земельної ділянки з кадастровим номером 5110800000:03:001:0734, державної форми власності, яка перебувала в постійному користуванні ДП «Морський торгівельний порт «Чорноморськ».

Як вбачається з клопотання про проведення огляду, у сторони обвинувачення є достатньо підстав вважати, що при оглядіземельної ділянки з кадастровим номером 5110800000:03:001:0734, може бути зафіксовано відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення.

Так, згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 5110800000:03:001:0734 належить Одеській обласній держаній адміністрації (код ЄДРПОУ 00022585) та на підставі нотаріально посвідченого договору, передана в оренду ТОВ «ЯХТА-УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 42776195).

З огляду на викладене, слідчий суддя приходить до переконання, що в результаті надання дозволу на проведення огляду може бути досягнуто мету проведення такої слідчої (розшукової) дії.

Враховуючи обставини можливого вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 197-1 КК України та його специфіку, слідчий суддя вважає, що огляд є найбільш доцільним та ефективним способом фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, які мають значення для досудового розслідування та про які зазначено у клопотанні, які в свою чергу в добровільному порядку отримані бути не можуть, оскільки такі відомості викриватимуть можливу протиправну поведінку причетних до вчинення кримінальних правопорушень осіб.

На підставі викладеного, враховуючи обґрунтованість поданого клопотання, наявність правових підстав для його задоволення, слідчий суддя приходить до переконання, що таке клопотання підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 223, 234, 235 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 42025160000000105 від 20.06.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 197-1 КК України та прокурорам, які входять до складу групи прокурорів у вказаному кримінальному провадженні, дозвіл на проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером 5110800000:03:001:0734, з метою фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення.

Визначити строк дії ухвали тривалістю 10 (десять) календарних днів, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1