Постанова від 24.03.2026 по справі 918/876/25

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2026 року Справа № 918/876/25

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Павлюк І.Ю., суддя Розізнана І.В. , суддя Крейбух О.Г.

секретар судового засідання Соколовська О.В.

за участю представників:

позивача - адвокат Мицько Р.М.

відповідача - адвокат Янкевич Л.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" на рішення Господарського суду Рівненської області від 23.12.2025 у справі №918/876/25 (повний текст складено 29.12.2025)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго"

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"

про визнання недійсним рішення комісії

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Рівненської області від 23.12.2025 у справі №918/876/25 у задоволенні позову відмовлено.

Вказане рішення мотивоване тим, що відповідач при прийнятті рішення комісії з розгляду актів про порушення та проведення нарахування об'ємів природного газу діяв в межах своїх повноважень, у порядок та спосіб, встановлений законом, відповідачем повно з'ясовано обставини та документи які мають значення, та які у своїй сукупності стали підставою для задоволення акту про порушення № 22 від 11.03.2025.

Не погоджуючись із ухваленим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" звернулося до суду із апеляційною скаргою 09.01.2026 через систему Електронний суд, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Рівненської області від 23.12.2025 у справі №918/876/25. Ухвалити рішення про задоволення позову в повному обсязі. Здійснити розподіл судових витрат.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, скаржник зазначає наступне:

- сторонні шуми в роботі лічильника не підтверджено результатом повірки, витоки газу не зафіксовані в акті;

- з тлумачення змісту положень підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС випливає, що одного тільки пошкодження ЗВТ для застосування санкцій не достатньо. Має бути встановлено факт витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ який не обліковується або обліковується некоректно;

- закріплена в статті прив'язка "внаслідок чого" прямо вказує, що має бути причинно-наслідковий зв'язко між пошкодженням ЗВТ (лічильника газу) та наслідками у вигляді витрат (споживання) природного газу комерційним ВОГ який не обліковується або обліковується некоректно;

- для того щоб пошкодження або робота комерційного ВОГ чи його складових у позаштатному режимі мали наслідком застосування до споживача санкцій передбачених Кодексом ГРС має бути встановлений (доведений) факт того, що такі порушення призвели до того, що витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;

- у даному випадку, пошкодження на фланці лічильника мало місце на вихідному з'єднанні, тобто після проходження газу через лічильник, що виключає позаоблікове чи некоректне споживання газу і не може виплинути на результати вимірювання;

- інші зауваження до роботи лічильника в позаштатному режимі зафіксовані в акті перевірки та акті про порушення (нехарактерні звуки, несправність індикатора обчислювача) не підтверджено документально та спростовано результатами повірки. Тобто робота ВОГ в позаштатному режимі в наслідок пошкодження не доведена;

- в акті про порушення відсутній висновок про можливий вплив пошкодження вихідного фланця на достовірність показів лічильника. Недостовірність даних обсягів газу Відповідач пов'язує тільки з невідповідністю лічильника нормативним документам у сфері метрології за результатом позачергової повірки;

- характер пошкодження не впливали на справність роботи лічильника газу, що підтверджується з огляду на можливість його повірки, встановлену справну роботу обчислювача та відсутність повідомлень про помилки в роботі ЗВТ;

- без уваги суду залишилась доводи та подані на підтвердження докази Позивача про те, що за період перерахунку газу, мінімальне споживання не опускалось нижче мінімального порогу при якому нижня похибка перевищує допустиму, що фізично унеможливлює позаоблікове, або некоректно облікове споживання газу;

- висновки суду у вирішенні даного спору є поверхневі, без дослідження всіх обставин в сукупності та суперечать Підпункт 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, що є підставою для скасування рішення.

19.01.2026 матеріали справи №918/876/25 надійшли до суду.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 23.01.2026 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" на рішення Господарського суду Рівненської області від 23.12.2025 у справі №918/876/25. Розгляд апеляційної скарги призначено на "10" лютого 2026 р. об 10:00 год. у приміщенні Північно-західного апеляційного господарського суду за адресою: 33601, м. Рівне, вул. Яворницького, 59, у залі судових засідань №3.

05.02.2026 на адресу суду від ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому відповідач просить рішення господарського суду Рівненської області від 23.12.2025 у справі № 918/876/25 залишити без змін, апеляційну скаргу ТОВ "Рівнетеплоенерго" без задоволення.

У зв'язку із тимчасовою непрацездатністю головуючого судді Юрчука М.І. судове засідання "10" лютого 2026 р. об 10:00 год. з розгляду апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" на рішення Господарського суду Рівненської області від 23.12.2025 у справі №918/876/25 не відбулося.

Учасники провадження у справі повідомлені про неможливість проведення судового засідання.

Розпорядженням керівника апарату суду від 02.03.2026 у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю судді-члена колегії Юрчука М.І. призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №918/876/25.

Згідно з Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.03.2026 визначено склад суду: Павлюк І.Ю. - головуючий суддя, суддя Тимошенко О.М., суддя Розізнана І.В.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 03.03.2026 прийнято до свого провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" на рішення Господарського суду Рівненської області від 23.12.2025 у справі №918/876/25 колегією суддів у складі: Павлюк І.Ю. - головуючий суддя, суддя Тимошенко О.М., суддя Розізнана І.В. Розгляд апеляційної скарги призначено на "24" березня 2026 р. об 12:15 год.

Розпорядженням керівника апарату суду від 23.03.2026 у зв'язку із перебуванням у відпустці судді-члена колегії Тимошенка О.М. призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №918/876/25.

Згідно з Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.03.2026 визначено склад суду: Павлюк І.Ю. - головуючий суддя, суддя Розізнана І.В., суддя Крейбух О.Г.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 23.03.2026 прийнято апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" на рішення Господарського суду Рівненської області від 23.12.2025 у справі №918/876/25 до свого провадження у новому складі суду: Павлюк І.Ю. - головуючий суддя, суддя Розізнана І.В., суддя Крейбух О.Г.

В судовому засіданні у режимі відеоконференції представник скаржника підтримав доводи апеляційної скарги.

В судовому засіданні представник відповідача заперечила доводи апеляційної скарги.

Судова колегія, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при винесенні оскаржуваного рішення суду, зазначає наступне.

Як вбачається із матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" на підставі типового договору розподілу природного газу (надалі Договір), форма якого затверджена постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498, отримує послуги розподілу природного газу на підставі заяви - приєднання № ТА-1616 від 01.01.2024 (арк.с. 11).

Відповідно до 1.3. Договору, цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк.

Факт користування послугами на договірних засадах між ТОВ "Рівнетеплоенерго" та Оператора ГРМ в особі Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" не оспорюється.

За умовами п. 2.1. Договору Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.

Підпункт 4 пункту 7.2. Договору передбачає, що Оператор ГРМ має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.

Положеннями п.5.3 Договору визначено, що при здійсненні обліку спожитого природного газу Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов згідно з вимогами, визначеними в Кодексі газорозподільних систем.

У разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем при обліку спожитого природного газу побутовим Споживачем та Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об'єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодексу газорозподільних систем.

Пунктом 2.3. Договору розподілу природного газу передбачено, що окрім договору сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом ГРМ.

11.03.2025 працівниками Оператора ГРМ при проведенні перевірки на об'єкті ТОВ "Рівнетеплоенерго" за адресою: м. Рівне, вул. Буковинська,12, корпус А, було складено акт про порушення № 22 та встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: порушення пп.1, п. 3 , глави 2, розділу ХІ Кодексу ГРМ - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно сторонні звуки в корпусі лічильника при споживанні газу, пошкодження корпусу лічильника (Місце приєднання до вихідного фланця). Несправність індикатора обчислювача (арк.с. 13).

При проведенні перевірки усунуто порушення: ЗВТ демонтовано для проведення позачергової повірки встановлено підмінні ЗВТ.

11.03.2025 об 11:00 складено Акт розпломбування лічильника РГК G100 за №6066 показник 94867,60 м3 дата повірки 13.09.2023 з зняттям Пломб. Коректор (обчислювач) об'єму газу Універсал -02 за №9189 показник 94867,60 м3 дата повірки 09.08.2023. Перетворювач тиску РС-28 за №01113508 дата повірки 03.07.2024. Перетворювач температури ПВТ-01 за №10885 дата повірки 03.07.2024 (арк.с. 14).

11.03.2025 об 11:00 складено Акт встановлення та пломбування лічильника РГК G100 за №0302 дата повірки 11.03.2025 з встановленням пломби (арк.с. 15).

11.03.2025 об 11:00 складено Акт перевірки вузла обліку природного газу та протоколи про направлення на позачергову чи експертну повірку лічильника газу та обчислювача газу. (арк.с. 12, 16, 17).

За результатами позачергової повірки встановлено, що лічильник газу РГК G -100 №6066 не відповідає вимогам ДСТУ 9034:2020 Лічильники газу роторні. Згідно протоколу випробувань, похибка на витраті Qmin = -2,46, що відображено у Довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 5л/1718 від 18.03.2025 виданій ДП "Львівстандартметрологія" (Рівненська філія) (арк.с. 18)

Також 18.03.2025 Рівненською філією ДП "Львівстандартметрологія" видано свідоцтво за результатами проведання позачергової повірки Про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 5М/2940 про те, що обчислювач Універсал - 02 відповідає вимогам ДСТУ 9039:2020 Обчислювачі для лічильників газу електронні (арк.с. 20).

У подальшому ТОВ "Рівнетеплоенерго" листом №02-09/951 від 07.04.2025 у відповідь на лист за №2168-25 від 07.03.2025 рівненської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" надало пояснення, що пошкодження корпусу лічильника, шуми на корпусі лічильника, були наявні до та після ремонту, чергової повірки в ТОВ "Зеро" 13.09.2023, вхідного контролю та встановлення в ВОГ на котельні за участі Оператора ГРМ, а несправність індикатора обчислювача через часткове миготіння дисплея коректора, не впливає на роботу коректора. Покази лічильника співпадають з показами коректора (інформація про аварійні ситуації в коректорі відсутні). (арк.с. 29)

У зв'язку з визнанням лічильника газу непридатним, у відповідності до п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, акт про порушення 22 від 11.03.2025 було передано на розгляд комісії Рівненської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу газорозподільних систем

Комісією Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", згідно протоколу засідання комісії № 22 від 10.04.2025 було задоволено акт 22 від 11.03.2025 про порушення п.п.1 п.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем (арк.с. 30).

Зокрема, в протоколі засідання Комісії зазначено, що комерційний ВОГ працював в позаштатному режимі, за результатами позачергової повірки лічильник визнаний непридатним до подальшого застосування, на підставі чого Оператором ГРМ прийнято рішення про задоволення акту про порушення та проведення нарахувань, передбачених п.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ.

На підставі рішення № 22 від 10.04.2025 про задоволення акту, згідно Акту-розрахунку необлікованого об'єму газу від 10.04.2025 проведено перерахунок з 07:00 год 01.03.2025 по 11:00 год 11.03.2025 (момент встановлення справного лічильника) обсягів газу (арк.с. 31-32).

Обсяг донарахованого об'єму природного газу склав 33 321,01 м3 вартістю 741 301,84 грн. з ПДВ.

Вказані вище обставини стали підставою для звернення позивача з відповідним позовом до суду, в якому останній просив визнати недійсним Рішення комісії Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", протокол засідання № 22 від 10.04.2025 про задоволення акту 22 від 11.03.2025 про порушення п.п.1 п.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем та проведення нарахувань передбачених п.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.

Згідно з абз. 1 п. 2 гл. 1 розд. ІХ Кодексу газорозподільних систем порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об'ємів і обсягів) по об'єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу.

Як передбачено абз. 1 п. 3 гл. 1 розд. ІХ Кодексу газорозподільних систем, фактичний об'єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі по об'єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених в точках вимірювання, та інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках.

За абз. 1 п. 1 гл. 3 розд. ІХ Кодексу газорозподільних систем визначення об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту споживача, що не є побутовим, здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ і споживачем на підставі даних комерційних ВОГ, визначених договором розподілу природного газу між оператором ГРМ і споживачем, та з урахуванням вимог цього Кодексу та договору.

У відповідності до п. 4 гл. 1 розд. І Кодексу газорозподільних систем вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ визначається як сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.

Абзацами 1, 3 пункту 2 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем передбачено, що протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт. Контрольний огляд вузла обліку здійснюється оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.

Згідно з п. п. 1, 2 гл. 9 розд. Х Кодексу газорозподільних систем суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо:

1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору;

2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання;

3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб;

4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу;

5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання;

6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом.

Перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.

За абз. 1, 2 п. 6 гл. 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу). Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.

Згідно з п. 6 гл. 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення.

Згідно з п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать:

1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;

2) фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;

3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об'єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;

4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.

Відповідно до п. п. 1, 2, 3 гл. 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред'явлення представником оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем було проведено перевірку комерційного ВОГ позивача за адресою: м. Рівне, вул. Буковинська, 12 А.

За результатами вказаної перевірки складено Акт №22 про порушення від 11.03.2025, яким встановлено порушення позивачем Кодексу газорозподільних систем, а саме: порушення пп.1, п. 3 , глави 2, розділу ХІ Кодексу ГРМ - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, сторонні звуки в корпусі лічильника при споживанні газу, пошкодження корпусу лічильника (Місце приєднання до вихідного фланця). Несправність індикатора обчислювача.

При проведенні перевірки усунуто порушення: ЗВТ демонтовано для проведення позачергової повірки встановлено підмінні ЗВТ.

За результатами позачергової повірки встановлено, що лічильник газу РГК G -100 №6066 не відповідає вимогам ДСТУ 9034:2020 Лічильники газу роторні. Згідно протоколу випробувань, похибка на витраті Qmin = -2,46, що відображено у Довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 5л/1718 від 18.03.2025 виданій ДП "Львівстандартметрологія" (Рівненська філія).

Як передбачено п. 6 гл. 6 розд. Х Кодексу газорозподільних систем, позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Зміст визначення "позаштатний режим роботи" характеризується переліком ознак, які самостійно або в своїй сукупності створюють його юридичне наповнення. Водночас хоча зазначений перелік і не є вичерпним, однак, з огляду на правову природу відносин з газопостачання та правовий статус його суб'єктів, наявність зазначених ознак підлягає доведенню саме оператором ГРМ, насамперед шляхом їх фіксації у відповідному акті. Ознаки позаштатного режиму повинні бути належним чином встановлені та зафіксовані оператором ГРМ, а для вирішення питання щодо наявності ознак роботи в позаштатному режимі відповідно до критеріїв визначених Кодексом ГРС недостатньо лише зазначати що "має місце порушення в роботі ЗВТ", а підлягає доведенню факт інших ознак порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ з боку споживача, що стали причиною позаштатного режиму роботи.

Таким чином, зміст визначення "позаштатний режим роботи" характеризується переліком ознак, які самостійно або в своїй сукупності створюють його юридичне наповнення.

Відповідно до п. 8 гл. 4 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем закріплені певні заохочувальні норми для споживачів природного газу, які добросовісно поводяться у відповідних договірних відносинах.

Як передбачено п. 8 гл. 4 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі своєчасного (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) та за умови відсутності пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого ЗВТ/лічильника газу, що був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку).

Згідно з абз. 2 п. 8 гл. 4 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем при порушеннях, пов'язаних з пошкодженням ЗВТ та/або пломб на ЗВТ, за наявності по об'єкту споживача даних дублюючого ВОГ, а також в ситуації, коли наявні дані в обчислювачі/коректорі об'єму газу є достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача, процедура, передбачена цією главою, не застосовується.

Отже, Кодексом газорозподільних систем передбачено дві різні та самостійні підстави незастосування процедури (порядку) визначення необлікованих об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим, передбаченої главою 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, а саме:

1) своєчасне (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) письмове повідомлення споживачем оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) (абз. 1 п. 8 гл. 4 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем);

2) наявність на об'єкті споживача дублюючого ВОГ, коректора об'єму газу, коли наявні дані в обчислювачі/коректорі об'єму газу є достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача (абз. 2 п. 8 гл. 4 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем).

Вимогою для застосування абзацу 1 пункту 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем є наявність письмового повідомлення оператора ГРС про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби, зробленого до виявлення порушення оператором ГРС (постанова Верховного Суду від 18.11.2022 р. у справі № 914/993/21).

Однак позивач не довів обставин здійснення ним своєчасного направлення відповідачу письмового повідомлення про несправність газового лічильника, сторонні звуки в корпусі лічильника при споживанні газу, пошкодження корпусу лічильника (Місце приєднання до вихідного фланця), несправність індикатора обчислювача,т а відтак відсутні правові підстави для того, щоб не застосовувати процедури (порядку) визначення необлікованих об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим, визначені абз. 1 п. 8 гл. 4 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем.

Крім того, суд враховує, що матеріалами справи не підтверджено пошкодження пломб, встановлених на комерційному ЗВТ позивача чи несанкціонованого втручання в роботу такого ЗВТ.

У пункті 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ встановлено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням, зокрема такого: при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

Комісією Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", згідно протоколу засідання комісії № 22 від 10.04.2025 було задоволено акт 22 від 11.03.2025 про порушення п.п. 1 п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем. Зокрема, в протоколі засідання Комісії зазначено, що комерційний ВОГ працював в позаштатному режимі, за результатами позачергової повірки лічильник визнаний непридатним до подальшого застосування, на підставі чого Оператором ГРМ прийнято рішення про задоволення акту про порушення та проведення нарахувань, передбачених п. 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ.

На підставі рішення № 22 від 10.04.2025 про задоволення акту, згідно Акту-розрахунку необлікованого об'єму газу від 10.04.2025 проведено перерахунок з 07:00 год 01.03.2025 по 11:00 год 11.03.2025 (момент встановлення справного лічильника) обсягів газу. Обсяг донарахованого об'єму природного газу склав 33 321,01 м3 вартістю 741 301,84 грн з ПДВ.

Відповідно до правового висновку об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду в постанові від 18.11.2022 у справі № 914/993/21 щодо застосування положень абзацу 9 пункту 6 глави 6 розділу X, пункту 4 та абзацу 2 пункту 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, який правомірно враховано судом першої інстанції, якщо у разі несправності лічильника газу, що сталася внаслідок його позаштатного режиму роботи, буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, то розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності здійснюється відповідно до вимог абзацу 9 пункту 6 глави 6 розділу X, підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу XІ Кодексу ГРМ. Підпункт 2 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу у такому разі не застосовується і обставини справності коректора значення не мають.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ:

коректор об'єму газу - сукупність засобів вимірювальної техніки, які вимірюють тиск і температуру газу, що протікає у вимірювальному трубопроводі, обчислюють об'єм газу за стандартних умов, перетворюючи вихідні сигнали від лічильника газу;

лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам'ятовування та відображення об'єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку.

Із наведених визначень випливає, що показання коректора об'єму газу перебувають у прямій безпосередній залежності від даних, які отримані від лічильника газу. Виходячи з технічного функціоналу коректора об'єму газу, наданого в Кодексі ГРМ (сукупність ЗВТ, які вимірюють тиск і температуру газу, що протікає у вимірювальному трубопроводі, обчислюють об'єм газу за стандартних умов, перетворюючи вихідні сигнали від лічильника газу), а також складу комерційного ВОГ, відомості коректора не можуть вважатись достовірними для визначення об'єму газу у випадку отримання даних від лічильника, який неправильно вимірював об'єм газу.

Такі висновки Верховного Суду викладені у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 18.11.2022 у справі № 914/993/21 та постанові Верховного Суду від 22.05.2025 у справі № 922/3163/24.

Як було встановлено вище, за результатами позачергової повірки встановлено, що лічильник газу РГК G -100 №6066 не відповідає вимогам ДСТУ 9034:2020 Лічильники газу роторні. Згідно протоколу випробувань, похибка на витраті Qmin = -2,46, що відображено у Довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 5л/1718 від 18.03.2025 виданій ДП "Львівстандартметрологія" (Рівненська філія) (арк.с. 18)

У спірних правовідносинах обставини необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу підтверджуються тим, що ВОГ позивача було визнано непридатним для подальшого використання згідно з довідкою про непридатність.

Зазначені обставини свідчать про роботу лічильника в позаштатному режимі.

Таким чином, у спірних правовідносинах позивачем порушено підпункт 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, а саме: несправність лічильника, що сталася внаслідок позаштатного режиму його роботи (за відсутності несанкціонованого втручання в його роботу), що кваліфікується як "не з вини споживача", внаслідок чого витрата (споживання) природного газу за попередній період визначена некоректно.

Оскільки було встановлено обставини позаштатного режиму роботи належного позивачу лічильника газу та його непридатність, що підтверджується матеріалами справи, тому виявлена відповідачем несправність в роботі лічильника призводить до спотворення показів коректора об'єму газу і за цих умов показання коректора не можна вважати достовірними і придатними для комерційного обліку газу.

Враховуючи, що лічильник газу мав несправності, спричинені позаштатним режимом його роботи, що підпадає під визначення порушення, передбаченого підпунктом 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення якого здійснюється розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу відповідно до вимог абзацу 9 пункту 6 глави 6 розділу X та підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу XІ Кодексу газорозподільних систем, тому у відповідача як у оператора ГРМ були наявні правові підстави для оформлення акта про порушення та проведення перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) природного газу на об'єкті позивача в порядку, передбаченому підпунктом 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем.

Крім цього, оскільки підставою для оформлення акта про порушення було порушення, передбачене саме пп. 1, а не пп. 2 п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем, обставини фіксації коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових не впливає на правомірність результатів перевірки і підстав для проведення позачергової повірки лічильника газу, за результатами якої було виявлено непридатність лічильника газу.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком місцевого суду про те, що вимога позивача про визнання недійсним Рішення комісії Рівненської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", протокол засідання № 22 від 10.04.2025 про задоволення акту 22 від 11.03.2025 про порушення п.п.1 п.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем та проведення нарахувань передбачених п.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.

Колегія суддів звертає увагу на правову позицію Верховного Суду від 22.05.2025 у справі №922/3163/24 у схожих правовідносинах.

Інші доводи, наведені скаржником в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду.

Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказі.

В силу приписів ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Натомість, скаржником не надано достатніх належних та допустимих доказів у розумінні ст.ст. 75, 76 ГПК України на підтвердження своєї правової позиції, викладеної в апеляційній скарзі.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" (заява №4909/04) зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Зважаючи на вказане, судова колегія зазначає, що доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують встановлених обставин справи, не підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, а тому не приймаються судом апеляційної інстанції до уваги.

Відповідно до ст. 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За наведених обставин, рішення Господарського суду Рівненської області від 23.12.2025 у справі №918/876/25 необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" - без задоволення.

Судові витрати апеляційний суд розподіляє з урахуванням положень ст.ст. 123, 129 ГПК України та покладає на скаржника.

Керуючись ст.ст. 269, 270, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північно-західний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" на рішення Господарського суду Рівненської області від 23.12.2025 у справі №918/876/25 залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Рівненської області від 23.12.2025 у справі №918/876/25 - без змін.

2. Справу № 918/876/25 повернути до Господарського суду Рівненської області.

3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в строк та в порядку встановленому ст.ст. 287-291 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови складений "25" березня 2026 р.

Головуючий суддя Павлюк І.Ю.

Суддя Розізнана І.В.

Суддя Крейбух О.Г.