Постанова від 25.03.2026 по справі 909/1290/25

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.03.2026 Справа № 909/1290/25

м. Львів

Західний апеляційний господарський суд в складі колегії:

Ржепецький В.О. (суддя-доповідач), судді Зварич О.В., Міліціанов Р.В.

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Надвірнянської міської ради на рішення Господарського суду Івано-Франківської області (суддя Малєєва О.В.) від 07.01.2026 у справі №909/1290/25

за позовом Надвірнянської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Екотрейд Компані" про стягнення орендної плати у сумі 285 206,41 грн

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2025 року Надвірнянська міська рада звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до ТОВ "Екотрейд Компані" про стягнення 285 206,41 грн, з яких 55 768,98 грн заборгованість зі сплати орендної плати за період з 2022 року до 27.10.2025, 220 772,77 грн штраф у розмірі 100% річної орендної плати за 2025 рік, 8 664,66 грн пеня за період з 27.04.2025 до 27.10.2025.

Позовні вимоги мотивовані тим, що орендар не виконав зобов'язання щодо своєчасного внесення орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності, унаслідок чого виникла заборгованість. Позивач нарахував штраф і пеню за прострочення виконання зобов'язання.

Господарський суд Івано-Франківської області рішенням від 07.01.2026 у справі №909/1290/25 відмовив в позові НАДВІРНЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (вул. Гетьмана Мазепи, буд. 29, м. Надвірна, Надвірнянський р-н, Івано-Франківська область, 78400, ідентифікаційний код 04054257) до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЕКОТРЕЙД КОМПАНІ" (вул. Сахарова, буд. 42, офіс 508, м. Львів, Львівська область, 79026, ідентифікаційний код 39760185) про стягнення 285 206,41 грн, з яких 55 768,98 грн заборгованість з орендної плати, 220 772,77 грн штраф, 8 664,66 грн пеня; судові витрати поклав на позивача.

Суд першої інстанції встановив, між сторонами були укладені договори оренди земельної ділянки (Договір-1 та Договір-2). Позивач, здійснив нарахування орендної плати за Договором-1 з 2022 року до 25.05.2025, використовуючи розмір нормативної грошової оцінки (далі - НГО) земельної ділянки з урахуванням щорічних коефіцієнтів індексації НГО, передбачених ст. 289 ПК України. Однак, на підтвердження зміни НГО земельної ділянки позивач надав не в повному обсязі доказів, як підстави щорічної зміни орендної плати.

Тому суд дійшов висновку, що нарахування орендної плати на підставі Договору-1 за період 2022 та 2023 року належало здійснювати відповідно до розміру орендної плати за 2020 - 2021 роки, які не є спірними (99 309 грн в рік), а за 2024 рік та частину 2025 року (до 25.05.2025) відповідно до витягу про НГО земельної ділянки від 08.03.2024 № НВ-9932619882024 в розмірі 1 643 316,48 грн (НГО 1 643 316,48 грн х 12% = 197 197,98 грн в рік, 16 433, 16 грн в місяць).

Надалі суд здійснив розрахунок і встановив, що загальна сума орендної плати за Договором-1 та Договором-2 за спірний період - 527 101,36 грн, відповідач сплатив 585 479,74 грн, а отже переплата становить 58 378,38 грн. Так, суд дійшов висновку, що станом на 31.08.2025 у відповідача відсутня заборгованість з орендної плати за земельну ділянку. Оскільки відповідно до ст. 230 ГК України, ст. 549 ЦК України підставою для стягнення неустойки є порушення зобов'язання, то відсутні підстави для стягнення штрафу та пені.

В апеляційній скарзі Надвірнянська міська рада просить постановити рішення, яким скасувати рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 07.01.2026 у справі №909/1290/25 та постановити нове рішення, яким задовольнити позов Надвірнянської міської ради.

Скаржник вважає оскаржуване рішення незаконним та необґрунтованим, прийнятим із неповним та необ'єктивним дослідженням обставин і доказів, що мають значення по справі, а також із недотриманням норм матеріального і процесуального права. Стверджує, що розрахунок зроблений судом є неправильним і не відповідає умовам Договорів оренди землі та нормам чинного законодавства, у тому числі Податкового кодексу України. Вважає, що рада надала усі необхідні докази щодо неналежного виконання відповідачем договірних зобов'язань за договорами оренди землі, які укладені між Надвірнянською міською радою та ТзОВ «ЕКОТРЕЙД КОМПАНІ» та провела відповідні правильні розрахунки, а саме:

Відповідно до пункту 5 Договору-1 в редакції Додаткової угоди №1 від 28.05.2020, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 2020 рік складає 827575,72 грн.

Відповідно до розрахунку орендної плати за 2020 рік, який долучений до позовної заяви і є в матеріалах справи, річна орендна плата за 2020 рік становить: 827575,72 грн. х 12% = 99309,09 грн.

Отже, відповідно до умов п.9-11 Договору-1, річна орендна плата за наступні роки повинна розраховуватись із коефіцієнтом індексації за попередній рік, а саме: за 2022 рік річна орендна плата повинна складати 99309,09 грн. х 1,1 =109239,99 грн.;

Рішенням Надвірнянської міської ради від 19.04.2022 № 1034-15/2022 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м. Надвірна" затверджено нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Надвірна. Встановлено обов'язок платників орендної плати внести зміни в договори оренди землі в частині розрахунку орендної плати, починаючи з 01.01.2023, застосовуючи нову нормативну грошову оцінку.

Вказане рішення та інформація про затвердження нової нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м. Надвірна опубліковане у встановленому порядку в газеті «Народна воля» від 20.05.2022 р. №34-35 та надано контролюючому органу у відповідності до норм Податкового кодексу України.

На думку скаржника, за 2023 рік річна орендна плата повинна складати 1563574,20 грн.х 12% = 187628,90 грн. За 2024 рік річна орендна плата повинна складати 187628,90 грн. х 1,051 =197197,98 грн. За 2025 рік річна орендна плата повинна складати 197197,98 грн. х 1,12 =220861,74 грн., відповідно за період з 01.01.2025 по 25.05.2025 (145 днів) 145 х 605,10 =87739,50 грн; (220861,74 грн./365 = 605,10 грн. в день)

Скаржник покликається на позицію, викладену у постанові ВП ВС від 15.10.2025 у справі № 907/882/22, у якій застосовуються правові висновки, викладені в постанові ВП ВС від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22.

Скаржник вважає, що крім того, розмір нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, яка чітко відображено в умовах Договору-2, безпідставно не взята до уваги судом першої інстанції, хоча є однією з істотних умов Договору-2, оскільки від її розміру здійснено розрахунок річної орендної плати.

До апеляційної скарги додає копію витягу з газети «Народна воля» від 20.05.2022 р. №34-35.

Західний апеляційний господарський суд ухвалою від 28.01.2026 відкрив провадження за апеляційною скаргою Надвірнянської міської ради на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 07.01.2026 у справі №909/1290/25; постановив розглядати апеляційну скаргу без повідомлення учасників справи; витребував матеріали справи.

Суд надіслав ухвалу від 28.01.2026 у справі №909/1290/25 сторонам та їх представникам через систему “Електронний суд».

Щодо доданої до апеляційної скарги копії витягу з газети «Народна воля» від 20.05.2022 р. №34-35, Західний апеляційний господарський суд констатує, що цей доказ не був предметом дослідження у суді першої інстанції.

Згідно з частиною 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи (частини 1, 3 статті 80 Господарського процесуального кодексу України).

Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї (частина 8 статті 80 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до статті 118 Господарського процесуального кодексу України, право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Згідно з частиною 3 статті 269 Господарського процесуального кодексу України докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом апеляційної інстанції лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.

Разом з тим, відповідно до статті 119 Господарського процесуального кодексу України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Відповідно до висновку щодо застосування статей 80, 269 Господарського процесуального кодексу України, викладеного Верховним Судом у постанові від 18.06.2020 у справі №909/965/16, єдиний винятковий випадок, коли можливим є прийняття судом (у тому числі апеляційної інстанції) доказів з порушенням встановленого процесуальним законом порядку, це наявність об'єктивних обставин, які унеможливлюють своєчасне вчинення такої процесуальної дії, тягар доведення яких покладений на учасника справи (у цьому випадку на позивача).

Отже, суд апеляційної інстанції вважає, що копія витягу з газети «Народна воля» від 20.05.2022 р. №34-35 не може бути прийняття до розгляду судом апеляційної інстанції, оскільки скаржник не обґрунтував неможливість подання цього доказу у строк визначений законом з причин, що не залежали від нього.

Відповідно до статті 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, Західний апеляційний господарський суд розглянув апеляційну скаргу, матеріали справи та вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги Надвірнянської міської ради на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 07.01.2026 у справі №909/1290/25 відсутні з огляду на таке.

Надвірнянська міська рада рішенням від 25.05.2017 № 643-16/2017 вирішила надати ТОВ "Екотрейд Компані" в оренду земельну ділянку площею 0,2849 га на вул. Шухевича, 28 у м. Надвірна для обслуговування АЗС (кадастровий номер 2624010100:09:001:0359), далі - Земельна ділянка, терміном на 3 роки, встановила річну орендну плату в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки землі.

Надвірнянська міська рада як орендодавець та ТОВ "Екотрейд Компані" як орендар уклали договір оренди землі від 25.05.2017 № 08-04/17 (далі Договір-1).

Надалі сторони уклали Додаткову угоду № 1 від 28.05.2020 про поновлення Договору-1 зі змінами та доповненнями (далі Додаткова угода № 1)

Умови користування Земельною ділянкою та сплати орендної плати за Договором-1 (з урахуванням Додаткової угоди № 1) такі.

Сторони домовились про поновлення з 25.05.2020 зі змінами та доповненнями дії Договору-1 щодо користування Земельною ділянкою на термін 5 (п'ять) років (до 25.05.2025), залишивши річну орендну плату у розмірі 12% від нормативно-грошової оцінки (п. 1 Додаткової угоди № 1).

Нормативна грошова оцінка Земельної ділянки станом на 2020 рік - 827 575,72 грн (п. 5 Додаткової угоди № 1)

Обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням коефіцієнта індексації. Орендна плата щорічно індексується на коефіцієнт індексації нормативно-грошової оцінки землі, у порядку визначеному Податковим кодексом та іншим законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 10 Договору).

Орендна плата вноситься Орендарем на рахунок Орендодавця у строки, передбачені Податковим кодексом України (п. 11 Договору-1).

Також пунктом 2 Додаткової угоди № 1 сторони внесли зміни в пункт 14 Договору-1, виклавши його таким чином: "У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором: у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором; стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від несплаченої суми за кожний день прострочення".

Рішенням Надвірнянської міської ради від 19.04.2022 № 1034-15/2022 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м. Надвірна" затверджено нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Надвірна. Встановлено обов'язок платників орендної плати внести зміни в договори оренди землі в частині розрахунку орендної плати, починаючи з 01.01.2023, застосовуючи нову нормативну грошову оцінку.

Згідно з рішенням від 15.05.2025 № 2848-42/2025 Надвірнянська міська рада постановила вважати припиненим з 25.05.2025 Договір-1 у зв'язку із закінченням строку його дії; укласти з ТОВ "Екотрейд Компані" 26.05.2025 новий договір оренди Земельної ділянки терміном на 5 років; встановила з 26.05.2025 річну орендну плату в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки Земельної ділянки.

Надвірнянська міська рада як орендодавець та ТОВ "Екотрейд Компані" як орендар уклали договір оренди землі від 26.05.2025 № 17-05/2025 (далі Договір-2), згідно з яким орендодавець на підставі рішення Надвірнянської міської ради від 15.05.2025 №2848-42/2025 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування Земельну ділянку для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу, яка розташована в межах населеного пункту м. Надвірна на вул. Шухевича, 28 (п. 1).

На земельній ділянці розташовано АЗС, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1208056826240 від 27.03.2017, що належить орендарю на підставі витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (п. 3).

Нормативна грошова оцінка Земельної ділянки на дату укладення складає 1 839 773,12 грн (п. 5).

Орендна плата вноситься Орендарем з дати укладення договору (з 26.05.2025) у грошовій формі в гривнях у розмірі, що становить 12% від нормативної грошової оцінки землі, за календарний рік. У разі затвердження нової нормативної грошової оцінки земель м. Надвірна, орендна плата вноситься орендарем у цих самих відсотках від нової нормативної грошової оцінки, яка діє у податковому (звітному) періоді. Розрахунок орендної плати є невід'ємною частиною договору.

Орендар щороку самостійно через електронний сервіс ДЗК/ДІЯ одержує витяг про нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки (з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства) для розрахунку річної орендної плати (п. 9).

Обчислення розміру орендної плати здійснюється відповідно до Положення про встановлення орендної плати за землю на території Надвірнянської міської територіальної громади, яке затверджене рішенням від 03.06.2021 №357-9/2021, з внесеними змінами в Положення від 23.12.2022 №1301-15/2022 з урахуванням коефіцієнта індексації. Орендна плата щорічно індексується на коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки землі, у порядку визначеному Податковим кодексом та іншим законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 10).

Орендна плата вноситься Орендарем на рахунок Орендодавця у строки, передбачені Податковим кодексом України (п. 11).

У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором: у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором; справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми за кожний день прострочення (п. 14).

Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 27.03.2017 №83547342 на Земельній ділянці розташована автозаправна станція (АЗС), що належить відповідачу на праві власності (реєстраційний номер об'єкта 1208056826240).

Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 18.08.2025 № 439838866 за відповідачем 13.08.2025 зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2624010100:09:001:0359 на підставі договору оренди землі № 17-05/2025 від 26.05.2025 строком на 5 років, тобто до 26.05.2030, з орендною платою у розмірі 220 772,77 грн.

Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області листом від 23.07.2025 № 18-9-0.10-3575/0/2-25 про надання інформації щодо нормативної грошової оцінки Земельної ділянки вказало, що з 01.01.2023 набрало чинності рішення Надвірнянської міської ради від 19.04.2022 № 1034-15/2022 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м. Надвірна Надвірнянської міської територіальної громади". У 2024 році сформовано Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок № НВ-9932619882024, згідно з яким нормативна грошова оцінка Земельної ділянки становить 1 643 316,48 грн. Також вказано, що спеціалістом Відділу № 4 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин, відповідно до даних витягу за 2024 рік та з урахуванням коефіцієнта індексації за 2023 рік (який становить 1,051), розраховано вартість нормативної грошової оцінки Земельної ділянки за 2023 рік, яка орієнтовно становить 1 563 574,20 грн.

До зазначеного листа долучено витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 08.03.2024 № НВ-9932619882024, відповідно до якого НГО земельної ділянки складає 1 643 316,48 грн.

Згідно з Інформаційною довідкою Фінансового управління Надвірнянської міської ради від 22.10.2025 № 211/10 про надходження в бюджет Надвірнянської територіальної громади орендної плати за землю від ТОВ "Екотрейд Компані" відповідач сплатив кошти в таких розмірах:

за 2021 рік 99 309,09 грн;

за 2022 рік 108 412,39 грн;

за 2023 рік 124 278,50 грн;

за 2024 рік 131 499,00 грн;

за 9 місяців 2025 року 221 289,85 грн.

Позивач долучив до позовної заяви розрахунок заборгованості відповідача з орендної плати, згідно з яким:

за 2022 рік: нараховано 109 239,99 грн, сплачено 108 412,39 грн, борг 827,60 грн;

за 2023 рік: нараховано 187 628,90 грн, сплачено 124 278,50 грн, борг 63 350,40 грн;

за 2024 рік: нараховано 197 197,98 грн, сплачено 131 499,00 грн, борг 65 698,98 грн;

за період з 01.01.2025 до 27.10.2025: нараховано 147 181,85 грн, сплачено 221 289,85 грн, переплата за цей період 74 108,00 грн.

Загальна сума основного боргу з урахуванням переплати в останньому періоді визначена таким чином: 827,60 + 63 350,40 + 65 698,98 - 74 108,00 = 55 768,98 грн.

З метою досудового врегулювання спору позивач направив відповідачу претензію від 08.07.2025 № 824/26-14/09 з вимогою сплатити заборгованість у загальному розмірі 209 881,53 грн, яка утворилася станом на 08.07.2025.

У претензії позивач навів такий розрахунок заборгованості:

за 2023 рік: нараховано 187 553,33 грн, сплачено 124 278,00 грн, борг становить 63 275,33 грн;

за 2024 рік: нараховано 197 118,54 грн, сплачено 131 499,00 грн, борг становить 65 619,54 грн;

за період з 01.01.2025 до 31.05.2025: нараховано 91 988,66 грн, сплачено 11 002 грн, борг становить 80 986,66 грн.

Факт надсилання претензії підтверджується фіскальним чеком АТ "Укрпошта" від 08.07.2025 та описом вкладення у цінний лист, згідно з якими відправлення було вручено уповноваженій особі відповідача.

У зв'язку з простроченням виконання грошового зобов'язання позивач на підставі п. 14 Договору 2 нарахував штраф у розмірі 100% річної орендної плати за 2025 рік в розмірі 220 772,77 грн (1 839 773,12 грн (НГО) х 12%), а також пеню за період з 27.04.2025 до 27.10.2025 (183 дні прострочення) на суму заборгованості 55 768,98 грн у розмірі 8 664,66 грн.

Суд апеляційної інстанції в межах доводів і вимог апеляційної скарги Надвірнянської міської ради переглядає рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 07.01.2026 у справі №909/1290/25, яким суд відмовив в позові Надвірнянської міської ради про стягнення заборгованість з орендної плати.

За приписами ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України "Про оренду землі").

Суд першої інстанції встановив, що сторони уклали договори оренди земельної ділянки (Договір-1 та Договір-2), невиконанням умов яких щодо сплати орендних платежів позивач обґрунтовує заявлені позовні вимоги.

Оскаржуване рішення мотивоване тим, що на підтвердження зміни НГО земельної ділянки позивач надав не в повному обсязі докази на підтвердження своїх доводів щодо щорічної зміни орендної плати. Тому суд здійснив перерахунок на підставі наявних у справі доказів.

Натомість, доводи апеляційної скарги зводяться до того, що позивач надав в повному обсязі докази як підстави щорічної зміни орендної плати. Також, скаржник вважає, що суд першої інстанції повинен був врахувати умови договору №17-05/2025 від 26.05.2025 (договір №2) щодо затвердження нової НГО.

Суд першої інстанції дійшов висновку про те, що позивач не в повному обсязі надав відповідні рішення Надвірнянської міської ради про затвердження нової технічної документації з НГО Земельної ділянки на підтвердження зміни НГО Земельної ділянки як підстави щорічної зміни орендної плати.

Суд першої інстанції врахував правову позицію викладену у постанові ВП ВС від 15.10.2025 у справі № 907/882/22, у якій застосовуються правові висновки, викладені в постанові ВП ВС від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22, про те, що у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати, зміна вказаної нормативної грошової оцінки призводить до зміни розміру орендної плати. Водночас технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що орендується, затверджує орган місцевого самоврядування відповідним рішенням без узгодження з орендарем земельної ділянки. Натомість в орендаря земельної ділянки державної або комунальної власності з моменту введення в дію нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки.

Водночас, доказом конкретного розміру НГО Земельної ділянки є витяг з технічної документації про НГО Земельної ділянки.

За обставинами цієї справи, у матеріалах справи відсутні докази щодо нарахувань за Договором-1 за 2022 рік.

За 2023 рік - до рішення Надвірнянської міської ради від 19.04.2022 № 1034-15/2022, яким затверджено нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Надвірна і встановлено обов'язок платників орендної плати внести зміни в договори оренди землі в частині розрахунку орендної плати, починаючи з 01.01.2023, не надано витяг з технічної документації про НГО Земельної ділянки за 2023 рік.

У листі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 23.07.2025 № 18-9-0.10-3575/0/2-25 вказано, що НГО Земельної ділянки за 2024 рік розраховано відповідно до даних витягу за 2024 рік з урахуванням коефіцієнта індексації за 2023 рік (який становить 1,051) і такий розрахунок є орієнтовним.

За 2024 рік надано Витяг про нормативну грошову оцінку Земельної ділянки від 08.03.2024 № НВ-9932619882024.

За 2025 рік такий витяг відсутній.

Так, суд першої інстанції дійшов висновку, що нарахування орендної плати на підставі Договору-1 за період 2022 та 2023 року належало здійснювати відповідно до розміру орендної плати за 2020 - 2021 роки, які не є спірними (99 309 грн в рік), а за 2024 рік та частину 2025 року (до 25.05.2025) відповідно до витягу про НГО Земельної ділянки від 08.03.2024 № НВ-9932619882024 в розмірі 1 643 316,48 грн (НГО 1 643 316,48 грн х 12% = 197 197,98 грн в рік, 16 433, 16 грн в місяць).

Так, загальна сума нарахувань орендної плати за вказаний період становить 474 154,90 грн (2022 рік - 99 309 грн, 2023 рік - 99 309 грн, 2024 рік - 197 197,98 грн, 2025 рік - 78 338,92 грн (197 197,98 грн : 365 днів х 145 днів)).

Відповідно до умов Договору-2 річна орендна плата становить 197 197,98 грн (НГО - 1 643 316,48 грн х 12%), денна орендна плата - 540, 27 грн (197 197,98 грн : 365 днів), орендна плата за період з 26.05.2025 до 31.08.2025 - 52 946,46 грн (540, 27 грн х 98 днів).

Загальна сума орендної плати за Договором-1 та Договором-2 за спірний період - 527 101,36 грн (474 154,90 грн + 52 946,46 грн).

Відповідач сплатив 585 479,74 грн.

Суд першої інстанції встановив, що переплата становить 58 378,38 грн (585 479,74 грн - 527 101,36 грн), а отже, станом на 31.08.2025 у відповідача відсутня заборгованість з орендної плати за земельну ділянку.

Крім того, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки відповідно до ст. 230 ГК України, ст. 549 ЦК України підставою для стягнення неустойки є порушення зобов'язання, то відсутні підстави для стягнення штрафу та пені.

Разом з тим, позивач у апеляційній скарзі стверджує, що розрахунок зроблений судом є неправильним, а саме річна орендна плата повинна складати:

за 2022 рік 99309,09 грн. х 1,1 =109239,99 грн.;

за 2023 рік 1563574,20 грн. х 12% = 187628,90 грн.;

За 2024 рік 187628,90 грн. х 1,051 =197197,98 грн.;

За 2025 рік 197197,98 грн. х 1,12 =220861,74 грн., відповідно за період з 01.01.2025 по 25.05.2025 (145 днів) 145 х 605,10 =87739,50 грн; (220861,74 грн./365 = 605,10 грн. в день).

Колегія суддів перевірила розрахунки, наявні докази, які підтверджують заборгованість зі сплати орендної плати за період з 2022 року до 27.10.2025, та вважає, що суд першої інстанції дійшов законних висновків про відмову у позові.

При цьому, суд апеляційної інстанції відхиляє аргументи, викладені в апеляційній скарзі з таких мотивів.

Щодо основ визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності.

Для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України «Про оцінку земель».

Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 13 Закону України «Про оцінку земель» встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно із частиною першою статті 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

За змістом статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений статтею 23 Закону України «Про оцінку земель». Частинами першою, третьою та четвертою цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою.

Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.

Водночас, обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель»). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

З моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.

Задоволення позовної вимоги про визнання укладеною спірної додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності, які пов'язані тільки зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, не приведе до захисту прав чи інтересів позивача, оскільки судове рішення про визнання укладеною спірної додаткової угоди не матиме наслідком стягнення з відповідача орендної плати відповідно до зміненого розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Отже, зазначена позовна вимога не відповідає критеріям належного та ефективного способу захисту прав.

Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.

Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.

Зазначений висновок, викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22.

Отже, обов'язок відповідача сплачувати орендну плату з урахуванням зміненої НГО виникає тільки з моменту виконання органом місцевого самоврядування наведеної вище сукупності дій щодо визначення розміру НГО, що має бути підтверджено належними доказами.

Щодо належності доказів на підтвердження розміру Нормативної грошової оцінки земель.

Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України.

Статтею 12 Закону України «Про оцінку земель» регламентовано, що нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України. Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов'язково (стаття 13 цього Закону).

Відповідно до статті 20 Закону України «Про оцінку земель» за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Частиною другою статті 20 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно з положеннями частини третьої статті 23 цього Закону витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Процедура проведення нормативної грошової оцінки земель визначається Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 (далі - Порядок № 489).

Результатом нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки є технічна документація на неї, а надання витягу з технічної документації є послугою компетентного органу (Держгеокадастру та його територіальних органів), який веде відповідний облік згідно з Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 (далі - Порядок № 1051), про що зазначено в пункті 2 розділу Порядку № 489.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.

Пунктом 162 Порядку № 1051 визначено відомості, які можуть надаватися державними кадастровими реєстраторами у такій формі: 1) витягу з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру; 2) довідки, що містить узагальнену інформацію про землі (території), за формою згідно з додатком 41; 3) викопіювання з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану); 4) копій документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру. Витяги, довідки, викопіювання та копії документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру, в паперовій та електронній формі відповідно до Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» мають однакову юридичну силу.

Технічна документація на конкретну земельну ділянку, яка виготовляється на замовлення землекористувача (власника), відповідно до статті 20 Закону України «Про оцінку земель», також є джерелом інформації про нормативну грошову оцінку певної земельної ділянки.

Отже, власник (землекористувач) може використати технічну документацію на обґрунтування нормативної грошової оцінки, надавши суду її оригінал або належно засвідчену копію. Відтак технічна документація, виготовлена на конкретну земельну ділянку уповноваженим органом, може бути належним доказом на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка набула статусу об'єкта цивільних прав.

Згідно з пунктом 286.2 статті 286 та підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельної ділянки; платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку; при поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Отже, як положення ПК України, так і законодавство про оцінку земель визнають належними доказами на обґрунтування оцінки землі довідку, витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка є об'єктом плати за землю, та технічну документацію на земельну ділянку, виготовлену компетентним органом.

З огляду на те, що земельним законодавством та ПК України не обмежується можливість подання доказів щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної (комунальної) власності для цілей сплати орендної плати виключно витягом з Державного земельного кадастру, належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки можуть бути: технічна документація на спірну земельну ділянку, виготовлена компетентним органом для оформлення договору оренди, довідка з Державного земельного кадастру, витяг з Державного земельного кадастру, а також висновок судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, наданий відповідно до статей 98 - 103 ГПК України, які містять інформацію щодо предмета спору в справі.

Вказаний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20 та постанові Верховного Суду від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20

З матеріалів справи видно, що ознакам належності доказів на підтвердження обставин справи в цій частині, серед поданих доказів відповідають: Витяги з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 06.03.2020 та 08.03.2024, а також інформація з Державного земельного кадастру, яка міститься в Листі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 23.07.2025. (а.с. 11-13)

У матеріалах справи відсутні рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності та технічна документація з нормативної грошової оцінки земель за інші роки. З поданих документів можна встановити коефіцієнт індексації лише за 2022 (1,15 - для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь) та 1,0 - для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) і 2023 рік(1,051) (а.с.11-13, том 1). У матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували коефіцієнти індексації лише за 2024, 2025 роки, які застосовує позивач, нараховуючи заборгованість за період 2022-27.10.2025.

Колегія суддів звертає увагу скаржника на те, що скаржник помилково застосовує нормативно-грошову оцінку, нараховуючи заборгованість за 2025 рік, адже договір оренди землі №17-05/2025 був укладений 26.05.2025 (а.с.5-8, том 1), тому до 26.05.2025 застосовується нормативно-грошова оцінка землі за 2024 рік.

З матеріалів справи видно, що нормативно-грошова оцінка землі за 2020 рік становить 830675,04грн, що підтверджується Витягом з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 06.03.2020, за 2021-2022 роки відсутні витяги, згідно інформації з листа Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області листом про надання інформації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 23.07.2025 № 18-9-0.10-3575/0/2-25; за 2023 рік орієнтовно становить 1 563 574,2 грн, за 2024 рік 1 643 316,48 грн, що підтверджується Витягом з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 08.03.2024. (а.с.11-13, том 1)

Щодо рішень органу місцевого самоврядування.

За змістом положень статей 632, 651 ЦК України та статті 30 Закону України «Про оренду землі» за загальним правилом зміна умов договору, в тому числі в частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін. За відсутності такої згоди такий договір може бути змінений за рішенням суду лише у випадках, встановлених умовами договору або в силу закону.

З огляду на те, що за змістом пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України та статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то підставою для перегляду розміру (ставки) орендної плати має бути саме законодавча зміна граничного (мінімального чи максимального) розміру такої плати або зміна розміру земельного податку, а не рішення органів місцевого самоврядування.

Рішення органу місцевого самоврядування, у даному випадку міської ради, не може вважатися законодавчою підставою для внесення змін до договору оренди землі в частині зміни розміру (ставки) орендної плати, оскільки орган місцевого самоврядування не наділений повноваженнями встановлювати граничний (мінімальний та максимальний) розмір орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, бо такі ставки встановлюються, з урахуванням правової природи орендної плати як загальнодержавного податку, у ПК України.

Такі рішення селищної ради можуть бути підставою для внесення змін до договору оренди землі, якщо сторони договору оренди безпосередньо в самому договорі передбачили таку підставу для зміни розміру орендної плати, що узгоджується з принципом свободи договору.

Зазначений висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19, якою обґрунтована підстава касаційного оскарження.

Про те, що рішення органів місцевого самоврядування щодо перегляду розміру орендної плати не мають обов'язкового характеру за відсутності в договорах оренди землі погодженої сторонами підстави для такого перегляду, висловлено і в постановах Верховного Суду від 16.04.2018 у справі № 910/7905/17, від 21.11.2018 у справі № 911/3627/17, від 27.11.2018 у справі № 910/21685/17, від 19.02.2019 у справі № 910/21590/17, від 13.06.2019 у справі № 910/11764/17, від 20.11.2019 у справі № 916/2769/18, від 16.01.2020 у справі № 904/1912/19, від 04.02.2020 у справі № 922/378/19.

Так, доводи апеляційної скарги, які ґрунтуються на обставинах постановлення рішень Надвірнянської міської ради не відповідають наведеним вище положенням Закону щодо належних доказів на підтвердження розміру НГО для визначення орендної плати, та не спростовують висновків суду першої інстанції.

Також, наведені вище доводи апеляційної скарги щодо того, що суд при визначенні розміру орендної плати за договорами оренди землі №08-04/17 від 25.05.2017, із врахуванням умов додаткової угоди №1 від 28.05.2020 та №17-05/2025 від 26.05.2025 не врахував рішень Надвірнянської міської ради Надвірнянської міської ради від 19.04.2022 № 1034-15/2022 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м. Надвірна" та положень договорів щодо розміру НГО не відповідають зазначеним положенням чинного законодавства з урахуванням наданої їм вище оцінки судом апеляційної інстанції, а відтак і не спростовують висновків місцевого суду в цій частині.

Встановлюючи розмір нормативної грошової оцінки, судова колегія з урахуванням наведених вище міркувань в частині належних доказів на підтвердження розміру НГО, дослідила надані докази щодо визначення нормативної грошової оцінки, зокрема, Витяги з Державного реєстру речових прав та лист Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про надання інформації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 23.07.2025 № 18-9-0.10-3575/0/2-25.

Колегія суддів зауважує, що висновки щодо розміру орендної плати за спірні періоди здійснені господарським судом у повній відповідності до обсягу та характеру доказів в цій справі.

Спосіб, у який судом першої інстанції здійснено розрахунок орендної плати за спірні періоди прямо випливає зі способу визначення необхідної інформації у поданих доказах, неповноти та неналежності доказів, поданих Надвірнянської міської ради, про що зазначено в цій постанові.

Водночас, вибір та оцінку наявним у справі доказам місцевим судом здійснено з урахуванням засад доказування, визначених процесуальним законодавством.

Висновок про відсутність правових підстав для притягнення відповідача до передбаченої п.14 договору договорів оренди землі №08-04/17 від 25.05.2017 та №17-05/2025 від 26.05.2025 відповідальності є послідовно правильним незалежно від наведених вище обставин недоліків поданих позивачем доказів.

Надаючи оцінку доводам апеляційної скарги в частині розміру заборгованості відповідача, колегія суддів вважає за необхідне повторити норми процесуального закону, якими врегульовано вимоги до належності доказів.

Відповідно до ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів (ст. 74 ГПК України).

Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

За змістом ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Вирішуючи питання щодо доказів, господарські суди повинні враховувати інститут допустимості засобів доказування, згідно з яким обставини справи, що відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Принцип належності доказів полягає в тому, що господарський суд приймає до розгляду лише ті докази, які мають значення для справи. Слід зазначити, що правило належності доказів обов'язкове не лише для суду, а й для осіб, які є суб'єктами доказування (сторони, треті особи), і подають докази суду. Питання про належність доказів остаточно вирішується судом. Питання про прийняття доказів спершу повинно вирішуватися під час їх представлення суду. Однак остаточно може з'ясуватися неналежність доказу і на подальших стадіях, під час їх оцінки судом, аж до проголошення рішення.

Належність доказів - спроможність фактичних даних містити інформацію щодо обставин, які входять до предмета доказування, слугувати аргументами (посилками) у процесі встановлення об'єктивної істини.

Належність доказів - це міра, що визначає залучення до процесу в конкретній справі тільки потрібних і достатніх доказів. Під належністю доказу розуміється наявність об'єктивного зв'язку між змістом судових доказів (відомості, що містяться в засобах доказування) і самими фактами, що є об'єктом судового пізнання.

Надана Надвірнянською міської ради Інформаційна довідка Фінансового управління Надвірнянської міської ради від 22.10.2025 № 211/10 про надходження в бюджет Надвірнянської територіальної громади орендної плати за землю від ТОВ "Екотрейд Компані" коштів в таких розмірах: за 2021 рік 99 309,09 грн; за 2022 рік 108 412,39 грн; за 2023 рік 124 278,50 грн; за 2024 рік 131 499,00 грн; за 9 місяців 2025 року 221 289,85 грн., як доказ розміру сплачених відповідачем платежів за договором, може бути належним доказом обставин наявності або відсутності заборгованості у разі визнання обставин, які нею засвідчено відповідачем.

Водночас, враховуючи характер спору, вона не є належним доказом обставин настання або ненастання строку, з яким пунктом 14 договорів оренди землі пов'язується настання відповідальності у вигляді стягнення штрафу та пені, оскільки не містить відомостей про момент сплати відповідачем орендних платежів.

Згідно зі частинами 1 та 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Первинні документи є підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій. Первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Залежно від характеру господарської операції та технології обробки облікової інформації до первинних документів можуть включатися додаткові реквізити (печатка, номер документа, підстава для здійснення операції тощо).

Поданий позивачем доказ наведеним вище ознакам не відповідає, а отже посилання на наведену Довідку Інформаційну довідку Фінансового управління Надвірнянської міської ради від 22.10.2025 № 211/10 про надходження в бюджет Надвірнянської територіальної громади орендної плати за землю від ТОВ "Екотрейд Компані" як на доказ, на підставі якого можна встановити обставини пропуску відповідачем передбаченого договором строку оплати, є необґрунтованим.

Ураховуючи наведене в сукупності, колегія суддів доходить висновку про те, що суд першої інстанції прийняв обґрунтоване рішення про відмову у позові.

Доводи апеляційної скарги цього висновку не спростовують.

Відповідно до статті 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 07.01.2026 у справі №909/1290/25 ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права. Законні підстави для задоволення апеляційної скарги Надвірнянської міської ради відсутні.

Відповідно до частин 4, 5 статті 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Судовий збір, відповідно до положень ст.129 ГПК України, суд покладає на скаржника.

Керуючись статтями 129, 269, 270, 275, 276, 281, 282, 284 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 07.01.2026 у справі №909/1290/25 залишити без змін, апеляційну скаргу Надвірнянської міської ради - без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня прийняття.

Повний текст постанови складено 25.03.2026 року.

Головуючий суддя В.О. Ржепецький

Суддя О.В. Зварич

Суддя Р.В. Міліціанов