Рішення від 24.03.2026 по справі 380/11960/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2026 рокусправа № 380/11960/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Лунь З.І. у письмовому провадження за правилами спрощеного позовного провадження розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач-2) , у якому просить:

- визнати протиправними рішення відповідача-2 від 13.05.2025 № о/р134850010576 про відмову позивачу в перерахунку пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796, 1,0345 та не зарахування періоду стажу з 01.05.2023 до 30.04.2025 згідно з записами трудової книжки Серія НОМЕР_1 та даних Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування;

- зобов'язати відповідача здійснити індексацію пенсії позивача із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачено страхові внески та які враховуються для обчислення пенсії у розмірі 1,0796 та 1,0345 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії;

- зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до страхового стажу період роботи з 01.02.2024 до 30.04.2025 відповідно трудової книжки Серія НОМЕР_1 та даних Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що він перебуває на обліку в пенсійному органі та отримує пенсію за віком з червня 2023 року. Відповідно до приписів частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Проте, відповідачем не проведено індексацію пенсії на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185, від 25.02.2025 №209 із застосуванням коефіцієнтів у розмірі 1,0796 та 1,115 відповідно. Позивач звертався до органу пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, однак орган пенсійного фонду, котрий за принципом екстериторіальності розглядав його заяву, відмовив у перерахунку пенсії.

Крім того, позивач вважає, що орган пенсійного фонду, котрий за принципом екстериторіальності розглядав його заяву про перерахунок пенсії, не врахував його страховий стаж після 30.04.2023, хоча позивач продовжує працювати. Позивач стверджує, що станом на 30.04.2025 він має понад 24 місяці додаткового страхового стажу, однак перерахунок пенсії, з урахування такого стажу, відповідач не провів. Позивач вважає прийняте відповідачем рішення протиправним та просить задовольнити позов.

Відповідач 1, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області скористався правом на подання відзиву із викладом заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову.

Так, відповідач 1 зазначив, що розмір пенсії позивача обчислено відповідно до Закону 1058 з урахуванням страхового стажу роботи 42 років 05 місяців 21 днів, коефіцієнт стажу - 0,42417 та із середньомісячної заробітної плати - 12658,88 грн. (12236,71 грн. показник середньої заробітної плати за 2020-2022 роки, який враховується для обчислення пенсії х 1,0345 (Постанова № 209 від 25.02.2025) за період роботи з 01.07.2000 по 30.04.2023 згідно із даними персоніфікованого обліку, коефіцієнт заробітку - 3,94600. За даними електронної пенсійної справи, пенсію ОСОБА_1 призначено згідно із заявою від 18.05.2023 року з зарахуванням страхового стажу по 30.04.2023. Заява, щодо перерахунку подана 06.05.2025, тобто не пройшло 2 календарні роки після призначення пенсії згідно із Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та не набуто 24 місяці страхового стажу.

Відповідач 1 вважає, що він не вчиняв протиправних дій та не порушив права позивача на належне пенсійне забезпечення.

Від відповідача 2, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, надійшов відзив на позовну заяву, у якому він проти позову заперечив з тих підстав, що норми Постанов КМ України №127,118,168,185,209 прямо допускають, що призначені пенсії можуть не зазнати підвищення з 01.03.2021, 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024, 01.03.2025 згідно з Порядком №124, що має наслідком доплату до пенсії. Також відповідач 2 вважає, що позивач пропустив строк звернення до суду.

Ухвалою від 18.06.2025 відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (Суддя Кисильова О.Й.).

Згідно із ч.9 ст.31 Кодексу адміністративного судочинства України невирішені судові справи за вмотивованим розпорядженням керівника апарату суду, що додається до матеріалів справи, передаються для повторного автоматизованого розподілу справ виключно у разі, коли суддя (якщо справа розглядається одноособово) або суддя-доповідач із складу колегії суддів (якщо справа розглядається колегіально) у визначених законом випадках не може продовжувати розгляд справи більше чотирнадцяти днів, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до Розпорядження керівника апарату Львівського окружного адміністративного суду від №7/р від 26.01.2026 «Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ», відповідно до Рішення Вищої ради правосуддя №100/0/15-26 від 22.01.2026 та Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого Рішенням Ради суддів України 11.11.2024 №39 (із змінами) після автоматизованого розподілу для розгляду цієї справи визначено суддю Лунь З.І.

Ухвалою від 27.01.2026 суд прийняв цю справу до розгляду.

Згідно з ч.2 ст.35 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки змінено склад суду, то розгляд цієї справи почався спочатку, з 27.01.2026.

Суд встановив такі обставини.

Позивачу призначена пенсія, починаючи з 03.06.2023 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Для обчислення розміру пенсії позивача при її призначенні відповідачем був врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2020-2022, в розмірі 21434,62грн.

Позивач звернувся до відповідача 1, ГУ ПФ України у Львівській області, із заявою щодо проведення індексації пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії (за 2020-2022) на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,0796 та 1,0345. Також у цій заяві позивач просив урахувати те, що він є працюючим пенсіонером, а його стаж при призначенні пенсії ураховано по 30.04.2023. Разом з тим, відповідач не здійснив перерахунку його пенсії, не зважаючи на те, що після призначення пенсії пройшло 24 календарних місяці.

Заяву позивача розглянув відповідач 2, ГУ ПФ України в Івано-Франківській області, та прийняв рішення про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 о/р НОМЕР_2 від 13.05.2025.

З цього рішення видно, що підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача стало те, що позивач, станом на 06.05.2025 (день звернення із заявою про перерахунок пенсії), не набув 24 місяці страхового стажу, оскільки право на перерахунок пенсії він матиме 18.05.2025, оскільки саме 18.05.2023 позивач звернувся із заявою про призначення пенсії. Щодо порушеного питання індексації пенсії, то відповідач 2 мотивував своє рішення тим, що перерахунок проведено згідно з чинним законодавством.

Позивач, вважаючи протиправним спірне рішення ГУ ПФ України в Івано-Франківській області, звернувся за захистом своїх прав до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Так, при обрахунку пенсії позивачки було застосовано показник середньої заробітної плати (дохід) в України, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (за 2020 - 2022 роки), що визначений в розмірі 12236,71 грн.

Постановою КМУ №185 від 23.02.2024 установлено, що з 1 березня 2024 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

З 01.03.2024 позивачці проведено перерахунок пенсії та встановлено доплату в розмірі 100 грн.

Постановою КМУ №209 від 25.02.205 установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Підпунктом 6 п. 2 Постанови №209 від 25.02.2025 установлено, що з 1 березня 2025 р.

з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 р. включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення, для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, - 1,0345.

Відповідачем застосовано п. 6 Постанови №185 та автоматично встановлено доплату до пенсії в розмірі 100 грн., оскільки позивачці призначено пенсію у 2023 році з 22.02.2023, виходячи з показника середньої заробітної плати в України за 2020-2022 роки, що перевищує показник 7994,47 грн, який застосовуються при перерахунку пенсії відповідно до Постанови №185 . З 01.03.2025 під час здійснення індексації пенсії позивача відповідачем застосовано пп. 6 п. 2 Постанови №209 та враховано коефіцієнт -1,0345.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до ч.2 ст.42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України №1058-IV затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 (далі - Порядок №124).

Пунктом 1 Порядку №124 встановлено, що він визначає механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з абз. 2 п.2. Порядку №124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону України №1058-IV.

Відповідно до п.4. Порядку №124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:

К=(ЗСЦ + ЗСЗ) х 50% + 1,

100%

де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою: ЗСЗ = Псзп (1) : Псзп (2) х 100 % - 100 %,

де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Згідно з пунктом 5 Порядку №124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону, пункту 4 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 Деякі питання пенсійного забезпечення громадян (Офіційний вісник України, 2008 р., № 25, ст. 785), щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Відповідно до п.6. Порядку №124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.

Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796 (п. 1 ). При цьому, відповідно до підпункту 6 пункту 2 постанови №185 до пенсій, призначених відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2024 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. №127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році , пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році та пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Установлено, що: у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень (пункт 3 цієї постанови).

У 2019 році при перерахунку пенсій застосовувався показник середньої заробітної плати станом на 01.10.2017, який складав 3764,40 грн. Він підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,17, визначений п.2 постанови КМУ від 20 лютого 2019 р. №124. З урахуванням цього, при перерахунку пенсій у 2019 році застосовувався показник середньої заробітної плати 4404,35 грн (3764,40 х 1,17). У 2020 році коефіцієнт підвищення складав 1,11, що визначений п.2 постанови КМ України від 1 квітня 2020 р. № 251. З урахуванням цього, при перерахунку пенсій у 2020 році застосовувався показник середньої заробітної плати 4888,83 грн (4404,35 х 1,11). У 2021 році пунктом 1 постанови КМУ від 22 лютого 2021 р. № 127 передбачений коефіцієнт 1,11. Відтак розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати становив 5426,60 грн (4888,83 х 1,11). У 2022 році п.1 постанови КМУ від 16 лютого 2022 р. № 118 передбачав коефіцієнт 1,14. Тому розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати становив 6186,32 грн (5426,60 х 1,14). У 2023 році п.1 постанови КМУ від 24 лютого 2023 р. № 168 передбачений коефіцієнт 1,197. Відтак розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати становив 7 405,03 грн (6186,32 х 1,197). У 2024 році п. 1 постанови КМУ від 23.02.24 №185 передбачений коефіцієнт 1,0796. Відтак розрахований з метою індексації показник середньої заробітної плати становив 7994,47 грн (7405,03*1.0796). У 2025 році п. 1 постанови КМУ від 25.02.25 №209 передбачений коефіцієнт 1,115. Відтак, розрахований з метою індексації показник середньої заробітної плати становив 8913,83 грн (7994,47*1.115)

З урахуванням п. 5 Порядку №124, відповідно до якого кожен наступний перерахунок проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати, розрахований з метою проведення індексації у 2021 році становить 5426,60 грн, у 2022 році показник середньої заробітної плати становить 6186,32 грн, у 2023 році показник середньої заробітної плати становить 7405,03 грн, у 2024 році - 7994,47 грн., у 2025 році -8913,83 грн.

Разом з цим, частиною другою статті 42 Закону №1058 встановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 16.04.2025 по справі №200/5836/24 дійшов висновку про те, що при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом № 1058-IV, у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168.

Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV.

З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами судова палата доходить висновку, що застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV положень пункту 5 Порядку № 124, є протиправним.

З врахуванням вищевикладеного, абзац 1 в сукупності з абзацом 2 пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.

Разом з тим, як видно зі спірного рішення, відповідач 2 у своєму рішенні в частині, що стосується індексації пенсії позивача взагалі не прийняв рішення по суті, обмежившись тим, що зазначив, що перерахунок проведено згідно з чинним законодавством.

Також, у спірному рішенні відсутня інформація про проведений позивачу перерахунок пенсії та обґрунтування такого перерахунку чи відмови у його проведення з урахуванням наведених судом норм законодавства.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач зобов'язаний прийняти по суті рішення в частині заяви позивача від 06.05.2025 та обґрунтувати його. При цьому суд вважає, що при прийнятті рішення по суті відповідач 2 повинен урахувати оцінку спірних правовідносин, наданих судом у цьому судовому рішенні.

Щодо заяви позивача від 06.05.2025 в частині не зарахування відповідачем 2 страхового стажу позивача та проведення відповідного перерахунку пенсії, за час роботи після призначення пенсії, то суд зазначає таке.

Суд встановив, що позивачу призначено пенсію з 03.06.2023 згідно із його заявою від 18.05.2023 року із зарахуванням страхового стажу по 30.04.2023. Станом на день звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії від 06.05.2025 позивач продовжував працювати.

Відповідно до абзацу 1 частини 4 статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Отже, оскільки відповідно до вказаної норми Закону №1058-IV 24 місяці страхового стажу розраховуються після призначення (попереднього перерахунку) пенсії (…), а пенсія позивачу призначена за його заявою від 18.05.2025, то станом на день звернення позивача із заявою від 06.05.2025, права на зарахування страхового стажу та перерахунку у зв'язку з цим пенсії, - позивач не набув.

Отже, у згаданій частині спірне рішення відповідача 2 є правомірним, а позовні вимоги необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Стосовно тверджень відповідачів про порушення позивачем строку звернення до суду, то суд такі відхиляє, оскільки спірним у цій справі є рішення суб'єкта владних повноважень від 13.05.2025, яким, на думку позивача порушено його права у сфері пенсійного забезпечення, і про оскарження якого позивач звернувся до суду 12.06.2025, тобто у межах шестимісячного строку, передбаченого статтею 122 КАС України.

З урахуванням викладеного, позов належить задовольнити частково.

При цьому, задовольняючи позовні вимоги повністю, суд використовуючи повноваження передбачені ч.2 ст.9 КАС України, самостійно визначає формулювання резолютивної частини судового рішення, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.

Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 968, 96 гривень підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань пропорційно частині задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Андрея Митрополита, 10, код ЄДРПОУ 13814885), Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (місцезнаходження: 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 15 код ЄДРПОУ 20551088) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 о/р НОМЕР_2 від 13.05.2025.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.05.2025 про перерахунок його пенсії в частині, що стосується застосування коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з урахуванням оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні позову в частині інших позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (місцезнаходження: 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 15 код ЄДРПОУ 20551088) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) 968 (дев'ятсот шістдесят вісім)грн 96коп. судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 24.03.2025

Суддя Лунь З.І.