Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
24 березня 2026 р. № 520/33796/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ольги Горшкової, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 передати до 12 Регіональної військово-лікарської комісії медичні документи ( картку обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 для визначення ступеню придатності військовозобов'язаного до військової служби від 19.06.2025) з результатами проходження ОСОБА_1 медичного огляду у ІНФОРМАЦІЯ_3 . які необхідні для розгляду свідоцтва про хворобу №2025-0610-0919-0193-3 від 19.06.2025 щодо непридатності ОСОБА_1 до військової служби.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 всупереч п. 22.8. глави 22 розділу ІІ, п. 3.8. глави 3 розділу II Наказу №402 не передав в п?ятиденний строк з дня закінчення медичного огляду до 12 Регіональної військово-лікарської комісії медичні документи з результатами проходження мною медичного огляду (зокрема картка обстеження та медичного огляду від 19.06.2025р.,), необхідні для розгляду свідоцтва про хворобу №2025-0610-0919-0193-3 від 19.06.2025 щодо непридатності мене до військової служби.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.
Вказану ухвалу суду надіслано судом відповідачеві з використанням системи Електронний суд та доставлено в його електронний кабінет, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Представник відповідача, у встановлений судом строк, відзив на позовну заяву не надав.
Відповідно до ч.2 ст.175 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суд, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , згідно військово-облікового документу, перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В позовній заяві позивачем зазначено, що з 10.04.2025 по 19.06.2026 ОСОБА_1 проходив військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Після проходження позивачем військово-лікарської комісії ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 було оформлено свідоцтво про хворобу №2025-0610-0919-0193-3 від 19.06.2025, відповідно до пункту 13 свідоцтва про хворобу позивача було визнано непридатним до військової служби, а саме зазначено: «На підставі статті 26а графи ІІ розкладу хвороб "Непридатний до військової служби"(а.с.11-12).
Також відповідно до пункту 11 картки обстеження та медичного огляду для визначення ступеню придатності військовозобов'язаного до військової служби від 19.06.202, на підставі статті 26А Розкладу хвороб позивача було визнано непридатним до військової служби (а.с.13).
Як зазначає позивач в позовній заяві, після проходження ним військово-лікарської комісії, голова ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 повідомила, що свідоцтво про хворобу №2025-0610-0919-0193-3 від 19.06.2025 про проходження ОСОБА_1 медичного обстеження, разом з іншими медичними документами, відповідно до наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 року №402, буде надіслано для остаточного затвердження придатності до військової служби до 12 регіональної військово-лікарської комісії.
17.11.2025 представником позивача було направлено запит до 12 регіональної військово-лікарської комісії стосовно з'ясування факту надходження до 12 регіональної військово-лікарської комісії документів з результатами проходження мною військово-лікарської комісії у ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.8).
Листом 12 Регіональна військово-лікарська комісія від 18.11.2025 №6394 «Щодо розгляду запиту» повідомила: «Згідно з відомостями, що містяться в електронному кабінеті ВЛК, свідоцтво про хворобу на ім?я ОСОБА_1 було направлено до НОМЕР_1 РВЛК для затвердження. Водночас, паперові документи, необхідні для розгляду зазначеного свідоцтва, станом на теперішній час на адресу НОМЕР_1 РВЛК не надходили. У книзі реєстрації вхідної документації та в системі електронного документообігу відсутні записи про їх отримання. З урахуванням викладеного, рішення щодо придатності ОСОБА_1 до військової служби НОМЕР_1 РВЛК не ухвалювалося. Розгляд свідоцтва про хворобу по суті буде здійснено після надходження повного пакету необхідних медичних документів, з дотриманням черговості раніше направлених на затвердження постанов» (а.с.9-10).
Не погоджуючись із діями територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо ненаправлення до 12 Регіональної військово-лікарської комісії медичних документів, про результатами проходження ОСОБА_1 медичного огляду, позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.3.8 глави 3 розділу ІІ положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджено Наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.
Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про придатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) доставляються до районного (міського) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов'язаного на обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду. Електронний документ з постановою ВЛК щодо придатності військовозобов'язаного до проходження військової служби передається з ІКС до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Постанова ВЛК при ТЦК та СП про придатність військовозобов'язаного до військової служби, прийнята у мирний час під час визначення призначення військовозобов'язаного на особливий період та включення його до складу військових команд для комплектування військових частин (установ), дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду.
Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
Якщо в стані здоров'я військовозобов'язаного за його зверненням або висновками лікарів закладу охорони здоров'я виникли зміни, то за направленням керівника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення), постанови про тимчасову непридатність оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про непридатність або тимчасову непридатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи), не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду направляються на перевірку до ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_7 . Електронний документ, яким оформлена постанова (свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК), направляється в цей же строк на перевірку через ІКС. Перевірка здійснюється у п'ятиденний строк з дня надходження всіх документів.
За результатами перевірки та у разі виявлення помилок або відсутності необхідних підтверджуючих документів ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_7 відправляють засобами ІКС документи на доопрацювання до ВЛК районних, міських ТЦК та СП, з яких вони надійшли. ВЛК районних, міських ТЦК та СП доопрацьовують та повторно відправляють документи на повторну перевірку у п'ятиденний строк з дня повернення.
Після перевірки ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_7 та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про тимчасову непридатність до військової служби передаються з ІКС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Інші документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду у паперовій формі (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до районних (міських) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов'язаних на обліку не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.
Після перевірки ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_7 та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про непридатність до військової служби направляються через ІКС до штатних ВЛК відповідно до адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Інші документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до відповідних штатних ВЛК не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.
Після затвердження постанови, протокол засідання штатної ВЛК передається з ІКС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не пізніше наступного дня після затвердження. Дві паперові копії протоколу засідання штатної ВЛК засвідчуються її печаткою, та надсилаються разом з документами про результати проходження медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) до ТЦК та СП за місцем обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду.
З аналізу наведених норм Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України суд дійшов висновку, що результати проходження військово-лікарської комісії підлягають обов'язковому документальному оформленню.
Суд звертає увагу, що наведені норми покладають на відповідача прямий визначений обов'язок забезпечити направлення документів з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду у паперовій формі (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) до ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Як встановлено судом, позивач пройшов військово-лікарську комісію 19.06.2025, за результатами якої був визнаний придатним до військової служби, на підставі статті 26а графи ІІ розкладу хвороб, відповідно до свідоцтва про хворобу №2025-0610-0919-0193-3 від 19.06.2025.
Однак, як вбачається з листа 12 Регіональної військово-лікарської комісія від 18.11.2025 №6394, паперові документи, необхідні для розгляду зазначеного свідоцтва, станом на теперішній час на адресу 12 РВЛК не надходили. У книзі реєстрації вхідної документації та в системі електронного документообігу відсутні записи про їх отримання.
Відповідно до ст. 13 Конвенції кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
У рішенні від 31 липня 2003 року у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.
При чому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Отже, обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.
Згідно частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням вищевикладеного та з метою належного захисту прав позивача суд доходить висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у ненаправленні до 12 Регіональної військово-лікарської комісії медичних документів ОСОБА_1 для визначення ступеню придатності військовозобов'язаного до військової служби, які необхідні для розгляду свідоцтва про хворобу №2025-0610-0919-0193-3 від 19.06.2025, чим порушив вимоги Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 402.
З огляду на викладене, суд для ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 направити до 12 Регіональної військово-лікарської комісії медичні документи - картку обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 для визначення ступеню придатності військовозобов'язаного до військової служби від 19.06.2025, з результатами проходження ОСОБА_1 медичного огляду, які необхідні для розгляду свідоцтва про хворобу №2025-0610-0919-0193-3 від 19.06.2025 щодо непридатності ОСОБА_1 до військової служби.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.
Керуючись ст. ст.241-246, 255, 257-258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_8 , яка полягає у ненапрвленні до 12 Регіональної військово-лікарської комісії медичних документів ОСОБА_1 для визначення ступеню придатності військовозобов'язаного до військової служби, які необхідні для розгляду свідоцтва про хворобу №2025-0610-0919-0193-3 від 19.06.2025.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 направити до 12 Регіональної військово-лікарської комісії медичні документи - картку обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 для визначення ступеню придатності військовозобов'язаного до військової служби від 19.06.2025, з результатами проходження ОСОБА_1 медичного огляду, які необхідні для розгляду свідоцтва про хворобу №2025-0610-0919-0193-3 від 19.06.2025 щодо непридатності ОСОБА_1 до військової служби.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.) грн. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Ольга Горшкова