Рішення від 24.03.2026 по справі 500/5532/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/5532/25

24 березня 2026 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, ту складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій, скасування довідки, зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернуся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив:

визнати неправомірними дії військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 при прийнятті рішення, на підставі якого оформлена довідка №2025-0620-1544-5304-0 від 20.06.2025;

скасувати довідку військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 №2025-0620-1544-5304-0 від 20.06.2025;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 направити ОСОБА_1 на повторне проходження військово-лікарської комісії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 20.06.2025 військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 /позаштатна ВЛК проведено медичний огляд солдата (запасу) ОСОБА_1 , за результатами якого видано Довідку військово-лікарської комісії № 2025-0620-1544-5304-0 від 20.06.2025, якою на підставі статті 31 б графи II Розкладу хвороб його визнано придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

Проте позивач не погоджується із діями ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 , при прийнятті рішення, на підставі якого оформлена довідка № 2025- 0620-1544-5304-0 від 20.06.2025, а довідку незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки 16.08.2022 ІНФОРМАЦІЯ_5 проведено огляд ОСОБА_1 , та на підставі Довідки № 22/7 від 16.08.2022 встановлено діагноз: висока міопія обох очей з астигматизмом, та згідно статті 30 графи II Розкладу хвороб - визнано тимчасово непридатним до військової служби, та таким, що потребує відстрочки для обстеження до 16.10.2022.

Відповідно до графи II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби Додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу Збройних Силах України № 402 від 14.08.2008 (далі - Положення № 402), як в редакції від 16.04.2021, яка діяла на момент огляду позивача другим відділом ІНФОРМАЦІЯ_6 16.08.2022 так і станом на день прийняття рішення ІНФОРМАЦІЯ_7 , на підставі якого видано Довідку ВЛК № 2025-0620-1544-5304-0 від 20.06.2025, стаття 30 це - порушення рефракції та акомодації Н52 (гіперметропія, міопія, астигматизм, анізометропія, пресбіопія та інше) пункт за яким військовослужбовець вважається непридатний "а" - короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 12,0 дптр або астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції у двох головних меридіанах більше 6,0 дптр.

У Довідці № 2025-0620-1544-5304-0 від 20.06.2025 відповідачем було вказано той самий діагноз ОСОБА_1 , що був вказаний його у Довідці ВЛК № № 22/7 від 16.08.2022, а саме: Н52.2 (згідно коду НК 025) міопія високого ступеня з астигматизмом.

Проте, не зважаючи на однаковий, встановлений ВЛК діагноз позивача в обох довідках, від 16.08.2022 та 20.06.2025, (код НК 025) - Н52.2, під час прийняття рішення ІНФОРМАЦІЯ_7 , всупереч вимогам графи II Розкладу хвороб Положення №402, підставою для визнання ОСОБА_1 придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, стала стаття 31, а не стаття 30 графи II Розкладу хвороб.

Ухвалою судді від 29.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

24.10.2025 до суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що до повноважень відповідача з питань проходження медичного огляду ВЛК Позивачем належить лише направлення останнього для проходження медичного огляду ВЛК та контроль за направленням та проходженням Позивачем медичного огляду ВЛК.

Щодо питання законності призову позивача на військову службу під час мобілізації, на особливий період представник зазначає, що позивача за результатами проходження медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 20.06.2025, відповідно до Довідки військово-лікарської комісії № 2025-0620-1544-5304-0 від 20.06.2025, на підставі статті 316 графи II розкладу хвороб, графи ТДВ визнано придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

На основі результатів проведення медичного огляду, згідно Довідки військово- лікарської комісії № 2025-0620-1544-5304-0 від 20.06.2025, відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з питань мобілізаційної підготовки, мобілізаційної готовності та мобілізації") від 23.06.2025 №174 "Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період" позивача призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправлено до місця проходження військової служби у військову частину НОМЕР_1 .

Вказує, що будь-яких заяв про незгоду з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, що оформлено Довідкою військово-лікарської комісії № 2025-0620-1544-5304-0 від 20.06.2025, від позивача до відповідача не надходили.

14.11.2025 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній вказує, що у позовній заяві було зазначено, що не зважаючи на однаковий встановлений ВЛК діагноз позивача в обох довідках від 16.08.2022 та 20.06.2025 - Н52.2 (згідно коду НК 025) міопія високого ступеня з астигматизмом, під час прийняття рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 , всупереч вимогам графи II Розкладу хвороб Положення № 402, підставою для визнання ОСОБА_2 придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, стала стаття 31, що згідно графи II Розкладу хвороб відповідає діагнозам - розлади зору та сліпота Н53-Н54 (код НК 025) (амбліопія, диплопія, сліпота та знижений зір одного, обох очей, порушення кольорові відчуття тощо), а не стаття 30 графи II Розкладу хвороб, що відповідає - порушення рефракції та акомодації Н52 (код НК 025) (гіперметропія, міопія, астигматизм, анізометропія, пресбіопія та інше).

Вказує, що згідно відзиву, даний факт жодним чином не прокоментовано та не спростовано, а отже визнається відповідачем в повній мірі.

Ухвалою суду від 28.01.2026 витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 детальні пояснення щодо обґрунтування підстав прийняття ВЛК оскарженого висновку у формі довідки №2025-0620-1544-5304-0 від 20.06.2025 та застосування статті 31б графи ІІ Розкладу хвороб, а також докази на їх підтвердження (результати медичного огляду ОСОБА_1 які слугували підставою для такого висновку, зокрема, картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, тощо).

Ухвалою суду від 11.02.2026 залучено до участі у справі №500/5532/25, в якості другого відповідача - Позаштатну постійно діючу військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ).

Встановлено Позаштатній постійно діючій військово-лікарській комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 п'ятнадцятиденний термін з моменту отримання даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву в частині що стосується Комісії, надання детальних пояснень щодо обґрунтування підстав прийняття ВЛК оскарженого висновку у формі довідки №2025-0620-1544-5304-0 від 20.06.2025 та застосування статті 31б графи ІІ Розкладу хвороб, а також доказів на їх підтвердження (результати медичного огляду ОСОБА_1 які слугували підставою для такого висновку, зокрема, картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, тощо).

04.03.2026 до суду від Позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позову та вказує, що постановою позаштатної військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 , оформленого довідкою № 2025-0620-1544-5304-0 від 20.06.2025, позивачу поставлено діагноз, який відповідає статті 31б) Додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, де зазначено: гострота зору обох очей з корекцією до 0,5; гострота зору одного ока з корекцією вище 0,5 при гостроті зору другого ока з корекцією до 0,2, та відповідає ступеню придатності до військової служби - придатні до військової служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

Зазначає, що довідка ВКЛ № 22/7 від 16.08.2022, яка оформлена військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_5 втратила свою чинність та несе суто інформаційний характер.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

16.08.2022 ІНФОРМАЦІЯ_5 проведено огляд ОСОБА_1 , та на підставі Довідки № 22/7 від 16.08.2022 встановлено діагноз: висока міопія обох очей з астигматизмом, та згідно статті 30 графи II Розкладу хвороб - визнано тимчасово непридатним до військової служби, та таким, що потребує відстрочки для обстеження до 16.10.2022.

20.06.2025 Позаштатною постійно діючою військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 проведено медичний огляд солдата (запасу) ОСОБА_1 , за результатами якого видано Довідку військово-лікарської комісії № 2025-0620-1544-5304-0 від 20.06.2025, якою на підставі статті 31 б графи II Розкладу хвороб його визнано придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

На підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 від 23.06.2025 №174 позивача призвано на військову службу та відправлено до місця проходження до військової служби у військову частину НОМЕР_1 .

Не погоджуючись із Довідкою військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_8 №2025-0620-1544-5304-0 від 20.06.2025 позивач звернувся до суду із даним позовом.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, суд виходить з наступного.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 39 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

За приписами частини першої статті 4 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Зі змісту положень статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" вбачається, що призову на військову службу під час мобілізації підлягають військовозобов'язані, які, з-поміж іншого, визнані придатними до військової служби за станом здоров'я відповідно до висновку військово-лікарської комісії.

Частина п'ята статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачає, що особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Питання медичного огляду регулюється розділом ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 (далі - Положення №402, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пункти 1.1. Розділу ІІ Положення №402 передбачають, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності, зокрема, до військової служби, з винесенням письмового висновку (постанови).

Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Відповідно до пункту 2.1. глави 2 розділу І Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Відповідно до підпункту 2.5.1 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення №402, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

За змістом пунктів 1.1, 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови).

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що під час дії воєнного стану військовослужбовці, військовозобов'язані підлягають медичному огляду за наявності для цього підстав. Для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії. Серед основних завдань військово-лікарської комісії є визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних. За результатами медичного огляду військово-лікарська комісія відповідного рівня, зокрема встановлює причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення, про що зазначається в довідці ВЛК. Штатні і позаштатні військово-лікарські комісії з питань військово-лікарської експертизи підпорядковуються вищим штатним військово-лікарські комісії. Рішенням штатної військово-лікарської комісії може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку. Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Відповідно до п.1.2. глави 1 розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі Розклад хвороб), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я.

Відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи) призовниками, військовозобов'язаними та резервістами вносяться до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у встановленому законодавством порядку.

Згідно з п.3.1 глави 3 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП.

Відомості з направлення, сформованого за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, надсилаються до інформаційно-комунікаційної системи "Медична інформаційна система Збройних Сил України" шляхом електронної інформаційної взаємодії.

Контроль за направленням та проходженням військовозобов'язаними медичного огляду ВЛК покладається на керівника відповідного ТЦК та СП.

ВЛК при ТЦК та СП заводить на кожного військовозобов'язаного картку обстеження та медичного огляду у паперовій формі за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності. Картка обстеження та медичного огляду скріплюється печаткою закладу охорони здоров'я (установи), в якому ця ВЛК проводить медичні огляди.

Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей (пункт 3.1. глави 3 Розділу ІІ Положення №402).

З п. 3.4 глави 3 розділу ІІ вбачається, що перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту "В" (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту "С" (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.

Згідно п.3.8 глави 3 розділу ІІ, постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.

Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про придатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) доставляються до районного (міського) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов'язаного на обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду. Електронний документ з постановою ВЛК щодо придатності військовозобов'язаного до проходження військової служби передається з ІКС до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Постанова ВЛК при ТЦК та СП про придатність військовозобов'язаного до військової служби, прийнята у мирний час під час визначення призначення військовозобов'язаного на особливий період та включення його до складу військових команд для комплектування військових частин (установ), дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду.

Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.

Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення), постанови про тимчасову непридатність оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про непридатність або тимчасову непридатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи), не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду направляються на перевірку до ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_10 та ІНФОРМАЦІЯ_11 . Електронний документ, яким оформлена постанова (свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК), направляється в цей же строк на перевірку через ІКС. Перевірка здійснюється у п'ятиденний строк з дня надходження всіх документів.

Паперова копія документа з постановою ВЛК, що не потребує затвердження штатною ВЛК, видається особі, що пройшла медичний огляд, за її запитом в день звернення після закінчення медичного огляду у закладі охорони здоров'я, де проводився медичний огляд ВЛК, або у ТЦК та СП за місцем перебування на обліку. Паперова копія такого документа засвідчується печаткою закладу охорони здоров'я, де проводився медичний огляд (у разі звернення до закладу охорони здоров'я), або ТЦК та СП (у разі звернення до ТЦК та СП), та видається особі, що пройшла медичний огляд, з її підписом про ознайомлення та датою. Паперова копія документа з постановою, що потребує затвердження штатною ВЛК, видається за запитом особи, що пройшла медичний огляд, у ТЦК та СП за місцем перебування на обліку у день звернення після отримання ТЦК та СП протоколу засідання штатної ВЛК. Паперова копія документа з постановою засвідчується печаткою ТЦК та СП та видається особі з її підписом про ознайомлення та датою разом з паперовою копією електронного протоколу засідання штатної ВЛК, засвідченою печаткою штатної ВЛК.

Повертаючись до обставин справи, що розглядається, суд звертає увагу на наступне.

ОСОБА_1 згідно довідки № 2025-0620-1544-5304-0 від 20.06.2025 визнано військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 , на підставі статті 31 б графи II Розкладу хвороб придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

На думку позивача, таке рішення є протиправним, оскільки, 16.08.2022 ІНФОРМАЦІЯ_5 проведено огляд ОСОБА_1 , та на підставі Довідки № 22/7 від 16.08.2022 встановлено діагноз: висока міопія обох очей з астигматизмом, та згідно статті 30 графи II Розкладу хвороб - визнано тимчасово непридатним до військової служби, та таким, що потребує відстрочки для обстеження до 16.10.2022.

Позивач вказує, що не зважаючи на однаковий встановлений ВЛК діагноз в обох довідках від 16.08.2022 та 20.06.2025 - Н52.2 (згідно коду НК 025) міопія високого ступеня з астигматизмом, під час прийняття рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 , всупереч вимогам графи II Розкладу хвороб Положення № 402, підставою для визнання ОСОБА_2 придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, стала стаття 31, що згідно графи II Розкладу хвороб відповідає діагнозам - розлади зору та сліпота Н53-Н54 (код НК 025) (амбліопія, диплопія, сліпота та знижений зір одного, обох очей, порушення кольорові відчуття тощо), а не стаття 30 графи II Розкладу хвороб, що відповідає - порушення рефракції та акомодації Н52 (код НК 025) (гіперметропія, міопія, астигматизм, анізометропія, пресбіопія та інше).

Щодо наведеного суд зазначає, що відповідно до додатку 1 до Положення 402 при наявності хвороб, придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально.

Положення №402 містить Пояснення щодо застосування статей Додатку 1 до Положення.

Так, відповідно до пояснень статті 30 вид та ступінь аномалії рефракції визначаються за допомогою скіаскопії або рефрактометрії.

При зміні ступеню придатності до військової служби рефракція визначається за умов циклоплегії.

Згідно з поясненнями до статті 31 під час корекції звичайними сферичними лінзами, а також у разі некоригованої анізометропії в оглянутих за графами I-III Розкладу хвороб враховується гострота зору з практично стерпною корекцією, тобто з різницею в силі лінз для обох очей не більше 2,0 дптр. Корекція астигматизму будь-якого виду повинна бути повністю проведена циліндричними або комбінованими лінзами.

У сумнівних випадках гострота зору визначається за допомогою контрольних методів досліджень. Особи, які користуються контактними лінзами, повинні мати окуляри, гострота зору в яких дає змогу забезпечити виконання службових обов'язків.

В осіб, які вступають у ВВНЗ, гострота зору з корекцією, що не перевищує вказані у ТДВ межі рефракції, визначається тільки за наявності в них короткозорості, простого або складного короткозорого астигматизму, а за інших причин зниження зору (у тому числі при далекозорості, далекозорому або змішаному астигматизмі) - без корекції.

Під час діагностики видів і ступенів зниження кольорового зору слід керуватися методичними вказівками до поліхроматичних таблиць або аномалоскопів.

Отже, як видно з пояснень до Розкладу хвороб, як стаття 30 так і стаття 31 Розкладу хвороб стосується діагнозу, що пов'янаний з астигматизмом та застосовуються в комлексі, при цьому, статтю 31 застосовують при корекції астигматизму будь-якого виду, що і було здійснено військово-лікарською комісією при огляді та встановлені діагнозу позивача.

Також, як вбачається з картки обстеження та медичного огляду від 20.06.2025, під час огляду позивача комісією не встановлено ступінь порушення функцій за ст.30 Розкладу хвороб, яка б визначала непридатність позивача до військової служби.

Крім цього, слід зазначити, що в межах адміністративного процесу суд не може надавати оцінку діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідженні медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб.

Так, Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 по справі № 806/526/16 зазначив: "…що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі".

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Таким чином, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію конкретних статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 26.02.2025 у справі № 600/3273/22-а, де зроблено правовий висновок про те, що до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.

Також суд зазначає, що у разі наявності сумніву у позивача щодо правильності висновку стосовно ступеня його придатності до військової служби, він мав право звернутися до вищестоящої військово-лікарської комісії для перегляду відповідної постанови.

Разом з тим, доказів, що позивач звертався до вищестоящої військово-лікарської комісії для перегляду висновку відповідача, суду надано не було.

При цьому, суд відхиляє доводи позивача вказані у позові про об'єктивну неможливість подати таку скаргу у встановлені строки, оскільки це може бути підставою для поновлення таких строків, подавши відповідне клопотання разом із скаргою, та не є підставою для скасування довідки ВЛК в судовому порядку.

Щодо посилання позивача на Довідку ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 №22/7 від 16.08.2022, якою було визнано позивача тимчасово непридатним до військової служби, та таким, що потребує відстрочки для обстеження до 16.10.2022, суд зазначає наступне.

По-перше, вказана довідка втратила свою чинність. Крім цього, позивача було визнано непридатним тимчасово у зв'язку з потребою додаткового обстеження до 16.10.2022.

Поряд з цим, суду не надано будь-яких доказів, що позивач проходив таке обстеження у визначений строк та про встановлені за її результатами стани і фізичні вади, що визначають ступінь його придатності до військової служби. На картці обстеження та медичного огляду від 20.06.2025 міститься підпис позивача про те, що інформація щодо стану здоров'я надана ним в повному обсязі.

Підсумовуючи наведне, судом не встановлено допущених з боку відповідача порушень вимог чинного законодавства, які б стосувались процедури проведення медичного огляду та оформлення його результатів, а тому, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що позивач мобілізований, є військовослужбовцем та проходить військову службу, а тому, у разі погіршення стану здоров'я не позбавлений права на звернення до лікаря та керівництва військової частини у якій він проходить військову службу для направлення його на огляд військово-лікарської комісії з метою визначення ступеня придатності до військової служби.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового, питання щодо розподілу судових витрат не вирішується.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 24 березня 2026 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 );

відповідачі:

- ІНФОРМАЦІЯ_3 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 );

- Позаштатна постійно діюча військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 );

Головуючий суддя Баб'юк П.М.