Справа № 420/28866/25
23 березня 2026 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хлімоненкова М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому позивач просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 951370822121 від 19.08.2025,
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести ОСОБА_1 з 11.08.2025 на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням заробітку, зазначеного в довідках Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби від 07.08.2025 № 74-Ф та про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 07.08.2025 № 74-ф.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначив, що 11.08.2025 він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про переведення з пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІУ на пенсію по інвалідності за Законом України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», як особа яка має стаж роботи на посадах віднесених до відповідних категорій посад державної служби понад 20 років. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 19.08.2025 № 951370822121 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію по інвалідності за Законом України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» у зв'язку з тим, що позивач вже отримував пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». Зауважує на тому, що підстави такої відмови не передбачені жодними нормами законодавства.
Позивач вважає, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII.
Позивач звертає увагу на те, що його трудовий стаж на державній службі становить більше 20 років, він є особою з інвалідністю ІІ групи, котра була встановлена у період перебування на державній службі, а тому він має право на призначення пенсії по інвалідності відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII і наявні правові підстави для переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 3723-XII.
Ухвалою суду від 27.08.2025 року відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідачем - Головним управління ПФУ в Одеській області було подано відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову та зазначає, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та з 27.03.2012 по 14.01.2015 отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 15.01.2015 по 30.09.2017 отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу", з 01.10.2017 по 16.01.2024 отримував пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058, а з 17.01.2024 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №1058. 11.08.2025 Позивач звернувся до Головного управління із заявою про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу».
На підстави заяви та наданих документів Головним управління Пенсійного фонду України в Сумській області (структурний підрозділ, визначений за принципом екстериторіальності) 19.08.2025 винесено Рішення № 951370822121 про відмову в переведенні з пенсії за віком згідно із Законом № 1058 на пенсію за віком відповідно до Закону № 889, оскільки Позивач вже отримував пенсію за віком згідно Закону №889. Тому здійснити перерахунок пенсії згідно наданих нових довідок про складові заробітної плати від 07.08.2025 №74-Ф немає підстав.
Відповідач звертає увагу на приписи пункту 5 Порядку №622, згідно якого довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №889 пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723 та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця. Зважаючи на те, що Позивачу вже було призначено пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу», то відсутні підстави вважати, що в цьому випадку йдеться про призначення такого виду пенсії за вказаним Законом вперше. Тому здійснити перерахунок пенсії згідно наданих нових довідок про складові заробітної плати від 07.08.2025 №74-Ф немає підстав.
Окрім того, відповідач вказує на те, що органом, що приймав рішення за заявою позивача щодо переходу на інший вид пенсії, а саме на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Отже, з огляду на приписи пунктів 4.2, 4.10 розділу ІV Порядку №22-1 належним відповідачем у правовідносинах щодо розгляду заяви позивача про призначення пенсії є Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яке прийняло спірне рішення про відмову. Відтак на останнього має бути покладено й обов'язок відновлення порушених прав позивача.
Відповідачем - Головним управління ПФУ в Сумській області відзиву на позов до суду не надано. Ухвала про відкриття провадження у справі була надіслана відповідачу до Електронного кабінету та доставлена 29.08.2025.
Позивач надав до суду відповідь на відзив, у якому зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, проживає в м. Одесі, а також при призначенні пенсії її виплату буде здійснювати управління, то і призначення пенсії має здійснювати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Також позивач вважає, що обраний в судовому порядку спосіб задоволення позовних вимог позивача не є втручанням в дискреційні повноваження відповідача, оскільки адміністративний суд у такий спосіб не підміняє інший орган державної влади, а вказує на визначення відповідачу зобов'язання вчинити кореспондуючі праву на належне пенсійне забезпечення позивача дії.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.
Згідно Довідки до Акту огляду МСЕК серія 10ААВ №746891 від 12.01.2015 позивачу встановлена інвалідність ІІ групи безстроково.
З 27.03.2012 по 14.01.2015 позивач отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 15.01.2015 по 30.09.2017 отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу" та з 01.10.2017 по 16.01.2024 отримував пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058, а з 17.01.2024 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №1058.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.03.2025 у справі №420/1297/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати позивачу довідки про складові заробітної плати державного службовця на посаді начальника управління справами Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (аналогічної посади) (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, інші виплати) у відповідності до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2025 рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.03.2025 залишене без змін.
07.08.2025 Головним управління ПФУ в Одеській області ОСОБА_1 видані довідки:
1. довідка про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), про те, що він працював в Головному управлінні ПФУ в Одеській області на посаді начальника управління та станом на 31.12.2023 його заробітна плата становить 14000 грн, що включає: посадовий оклад - 9000 грн, надбавка за ранг (6 ранг) - 500 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 4500 грн;
2. довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби від 07.08.2025 для призначення згідно з пунктом 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року N 889-VII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-ХІІ "Про державну службу" про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії становили: надбавка за інтенсивність праці - 40902,30 грн та премія - 1800 грн. Усього 42702,30 грн.
11.08.2025 року ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII).
Заява позивача розглядалась за принципом екстериторіальності Головним управлінням ПФУ в Сумській області, яким за результатами розгляду заяви позивача прийнято рішення №951370822121 від 19.08.2025 про відмову в перерахунку пенсії позивачу.
Рішення мотивоване тим, що заявник вже отримував пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу». Тому здійснити перерахунок пенсії згідно наданих нових довідок про складові заробітної плати (додаток №4, №6) від 07.08.2025 № 74-Ф немає підстав.
Вважаючи таке рішення протиправним, та наявним у нього права на переведення на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» позивач звернувся до суду із позовом.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Приписами ч.1 ст. 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Як визначено п.1 ст.9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» №889-VІІІ (далі-Закон №889-VІІІ) пунктами 8, 10, 12 Прикінцевих та Перехідних положень якого установлено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» №3723 та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною першою статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч.9 ст. 37 Закону №3723-XII визначено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених ч. 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Якщо зазначені особи повертаються на державну службу, виплата пенсії по інвалідності припиняється на період до звільнення з роботи або досягнення ними граничного віку перебування на державній службі (ч. 10 ст. 37 Закону №3723-XII).
З наведених положень Закону №889-VIII та Закону №3723-XII вбачається, що призначення пенсії по інвалідності згідно із статтею 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993, можливо за таких обставин: наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV; встановлення особі інвалідності I або II групи у період перебування на державній службі, за умови наявності стажу державної служби не менше 10 років, або встановлення особі інвалідності I або II групи незалежно від часу встановлення їй інвалідності, за умови наявності 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вона працювала на зазначених посадах; пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (в редакції станом на момент звернення із заявою про переведення на пенсію державного службовця), пунктом 2 якого також визначено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу» осіб, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу» мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Згідно з п.4 Порядку №622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктом 5 Порядку №622 визначено, що Довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця..
Суд зауважує, що на розгляді Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа № 420/1297/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, у якій, серед іншого, оскаржувалися дії щодо відмови у видачі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII.
Рішенням у вказаній справі від 28.03.2025, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2025, встановлено що трудовий стаж позивача на державній службі становить понад 20 років. Окрім того, він є особою з інвалідністю ІІ групи, що також встановлено судом у даній справі.
Суд у зазначеній справі виснував, що оскільки позивач є особою з інвалідністю ІІ групи, має стаж на посаді державної служби понад 20 років, він має право на призначення пенсії по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993, а тому, наявні правові підстави, для переведення позивача з пенсії по інвалідності, призначеної йому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-XII.
Саме з метою захисту права позивача на отримання пенсії по інвалідності згідно зі ст. 37 Закону №3723-XII, суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати державного службовця на посаді начальника управління справами Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (аналогічної посади) (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, інші виплати) у відповідності до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до частин 2 та 3 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Як встановлено судом в ході розгляду даної справи, Головним управління ПФУ в Одеській області на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа № 420/1297/25 від 28.03.2025 позивачу видані довідки № 74-Ф від 07.08.2025 про складові заробітної плати для державного службовця та про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, для призначення згідно з пунктом 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року N 889-VII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-ХІІ "Про державну службу".
При цьому суд зауважує, що відповідачем не виражено заперечень щодо форми довідок чи вірності розрахунку складових заробітної плати для призначення пенсії позивачу.
Як вбачається із рішення Головного управління ПФУ в Сумській області №951370822121 від 19.08.2025 про відмову в перерахунку пенсії позивачу, відмова обгрунтована тим, що позивач вже отримував пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу».
Втім, аналіз положень Закону №889-VIII, Закону №3723-XII, Порядку №622 не дає підстав для висновку, що позивач обмежений у праві перейти з пенсії за віком, яку він отримує за Законом №1058-IV, на пенсію по інвалідності по Закону №3723-XII за наявності тієї обставини, що позивач вже отримував пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу». При отримані заяви про переведення на пенсію по інвалідності за нормами Закону №3723-XII пенсійному органу необхідно надавати оцінку дотриманню умов призначення такої пенсії, зокрема, наявності страхового стажу, стажу державної служби та встановлення особі інвалідності.
При дотриманні умов для призначення пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» позивач має право на переведення на пенсію по інвалідності за нормами Закону №3723-XII, а відмова у такому переведенні не може вважатися правомірною.
Така відмова у врахуванні довідок при перерахунку пенсії позивача є безпідставною, необгрунтованою, а відтак, не може вважатися правомірною, адже не містить жодних належно обгрунтованих підстав для неврахування, визначених довідками, складових заробітної плати для обрахунку розміру пенсії позивача по Закону України «Про державну службу».
Тому, позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №951370822121 від 19.08.2025 є обгрунтованою та підлягає задоволенню судом.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до вимог пунктів 4.2, 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
Враховуючи наведені положення та оскільки подана позивачем заява з документами по суті розглядалась за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області і рішення про відмову приймалось саме ним, дії зобов'язального характеру щодо переведення на інший вид пенсії, має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, що призначає пенсію, визначений за принципом екстериторіальності, яким у цьому випадку є ГУ ПФУ в Сумській області. Така позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 08.02.2024 у справі №500/1216/23.
Відтак, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перевести ОСОБА_1 з 11.08.2025 на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням заробітку, зазначеного в довідках 07.08.2025 № 74-Ф.
В частині вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області слід відмовити.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведені відповідачем у відзиві на позовну заяву обставини та аргументи судом оцінюються критично, позаяк такі не доводять правомірності поведінки відповідача - Головного управління ПФУ в Сумській області у спірних правовідносинах, не позбавляють права позивача на переведення на пенсію по інвалідності за нормами Закону України «Про державну службу».
Підсумовуючи вищенаведене, оцінивши докази у сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 такими, що підлягають частковому задоволенню.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати не розподіляються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 951370822121 від 19.08.2025
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перевести ОСОБА_1 з 11.08.2025 на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» з урахуванням заробітку, зазначеного в довідках Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби від 07.08.2025 № 74-Ф та про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 07.08.2025 № 74-ф.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідачі:
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, код ЄДРПОУ 21108013, адреса: вул. Степана Бендери, 43 м. Суми, 40009.
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА