Рішення від 23.03.2026 по справі 420/34192/25

Справа № 420/34192/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якій позивач просить суд:

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (Код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , юридична адреса: АДРЕСА_3 ) щодо відмови у внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про результати проходження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_4 військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 28.02.2023 року та виключення з військового обліку військовозобов'язаних, відповідно до інформації, яка міститься у військовому квитку квитку НОМЕР_3 та довідки ВЛК №21/359 від 13.09.2022 року;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (Код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , юридична адреса: АДРЕСА_3 ) внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про результати проходження ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_4 військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 13.09.2022 року та виключення з військового обліку військовозобов'язаних, відповідно до інформації, яка міститься у військовому квитку НОМЕР_3 та довідки ВЛК №21/359 від 13.09.2022 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що з 2021 року хворіє, діагноз «хвороба Крона». 13.09.2022 року ним було пройдено ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 , за висновком якого було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 52А графи III протокол № 10 від 13 вересня 2022 року, що стало підставою виключення його з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Однак, як зазначає позивач, дані щодо непридатності його до військової служби та виключення з військового обліку, не були внесені у Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», у зв'язку з чим, з метою актуалізації даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач неодноразово звертався письмово та в усній формі на адресу відповідача з відповідними заявами про внесення до реєстру інформації щодо останнього медичного огляду ВЛК та постанови ВЛК про виключення з військового обліку. Проте, відповіддю ІНФОРМАЦІЯ_6 №12507 від 07.07.2025 повідомлено, що законних підстав для внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі поданих документів, у ІНФОРМАЦІЯ_6 немає.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про результати проходження ВЛК та виключення з військового обліку, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 14.10.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження по справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня отримання даної ухвали для подання відзиву на адміністративний позов.

30.10.2025 року до суду надійшов відзив на адміністративний позов, відповідно до якого відповідач позов не визнає, позовні вимоги вважає безпідставними з огляду на наступне.

Відповідач зауважує, що перевіркою облікових даних, які наявні у електронній базі Реєстру (“ОБЕРІГ»), встановлено, що позивач перебуває на облік офіцерів запасу ІНФОРМАЦІЯ_6 . Відповідно до пункту 22.3 Глави 22 Розділу II «Положення про військово- лікарську експертизу в Збройних Силах України» передбачено, що дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності , військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК). Підпунктом “в» пункту 22.3 Глави 22 Розділу II передбачено, що діагноз постанови ВЛК записуються на військовозобов'язаних, резервістів - у Карті обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, в військовий квиток та облікову картку. Перевіркою поданих позивачем документів встановлено відсутність картки обстеження та медичного огляду (Додаток 13 до Положення), яка б свідчила про проходження позивачем медичного обстеження ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 . Також перевіркою наданої копії військового квитка НОМЕР_3 розділі 19 «Прием на воинский учет и снятие с учета» наявна відмітка наступного змісту: «Знято з обліку 13.09.2022 за станом здоров'я ст.52А». Разом з цим, законодавством зняття з військового обліку за станом здоров'я не передбачено.

Також відповідач вважає, що Позивач маючи намір звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою про виправлення відомостей у Реєстрі, повинен був особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_6 , а не направляти документи Укрпоштою. Тим більш, обраний спосіб звернення не дає можливості ідентифікувати заявника та ознайомитись з оригіналами документів.

На підставі викладеного відповідач просить у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

22.01.2026 року до суду від представника відповідача надійшла заява про долучення додаткових доказів, а саме витягу з ЄДРПВтаР (“Оберіг») щодо ОСОБА_1 .

Інші заяви по суті справи, клопотання та додаткові докази станом на момент розгляду справи по суті до суду не надходили.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України відповідно до наявної в матеріалах справи копії паспорту серії НОМЕР_4 (а.с.12).

Позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_5 ; минула назва - ІНФОРМАЦІЯ_5 ), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (а.с.50).

Відповідно до копії довідки військово-лікарської комісії №21/359 від 13.09.2022 року (а.с. 19), виданої ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 52А графи ІІІ Розкладу хвороб, графи ТДВ. Діагноз: Хвороба Крона. Є інвалідом ІІІ групи.

На підставі рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_10 від 13.09.2022 року у військовий квиток позивача серії НОМЕР_3 (а.с.17-18) внесено запис про зняття його з обліку за станом здоров'я ст. 52А у пункт 19 “Прийом на військовий облік та зняття з обліку» квитка., та запис про виключення з обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 за станом здоров'я ст. 52А у пункт 20 “Позначка про виключення з військового обліку».

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (а.с. 50), сформованого відповідачем, ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та підлягає призову на військову службу під час мобілізації.

Вважаючи, що позивач повинен бути виключений з військового обліку через визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, останній звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 з заявою (а.с. 34), в якій повідомив про зняття його з військового обліку та просив внести відповідні зміни до реєстру, зазначивши, що готовий надати копії підтверджувальних документів за вимогою. Дата складання та направлення заяви не зазначена.

27.07.20265 року ОСОБА_1 направив на ім'я т.в.о ІНФОРМАЦІЯ_6 заяву щодо повторного розгляду його звернення від 19.05.2025 року та здійснення перевірки його облікових даних з урахуванням перейменування органу (а.с.33). У заяві зазначено про додавання копій документів, які раніше були додані до заяви від 19.05.2025 року. Перелік додатків відсутній.

У відповідь на заяву від 27.06.2025 року відповідач листом від 07.07.2025 року за №12507 (а.с. 35-37) повідомив позивача про наступне:

“Перевіркою облікових даних, які наявні у електронній базі Реєстру (AITC “Оберіг») ІНФОРМАЦІЯ_12 , встановлено, що ви перебуваєте на обліку офіцерів запасу ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Також перевіркою встановлено, що Ви користуєтесь правом на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 2 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як військовозобов'язаний, який визнаний в установленому порядку особою з інвалідністю.

Згідно пункту 56 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Таким чином, з огляду на зазначене та аналіз правових норм, Вами був підтверджений статус військовозобов'язаного.

… Перевіркою поданих Вами документів встановлено відсутність картки обстеження та медичного огляду (Додаток 13 до Положення), яка б свідчила про проходження Вами медичного обстеження ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 (на т.ч).

Також перевіркою наданої Вами копії військового квитка НОМЕР_3 у розділі 19 «Прием на воинский учет и снятие с учета» наявна відмітка наступного змісту: «Знято з обліку 13.09.2022 за станом здоров'я ст.52А».

… зняття з військового обліку за станом здоров'я законодавством не передбачено.

… Ураховуючи вищевикладене, законних підстав для внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі поданих Вами документів, у ІНФОРМАЦІЯ_6 , немає.

З метою приведення Ваших облікових даних відповідно до вимог чинного законодавства, пропонуємо Вам особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_6 (кабінет №10), попередньо записавшись в електронну чергу на сайті Міністерства оборони України (https://g.mod.gov.ua/registration-place).».

Не погоджуючись з відмовою відповідача щодо внесення змін у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно позивача, останній звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Пунктом 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 № 64/2022 військовому командуванню разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування доручено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указом Президента України «Про Загальну мобілізацію» №69/2022 від 24.02.2022 р. оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

На момент розгляду адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу по мобілізації в умовах воєнного стану.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-XII від 21.10.1993 р. (далі - Закон №3543-ХІІ).

У статті 1 Закону №3543-ХІІ визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до частини 8 статті 4 Закону №3543-ХІІ, з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначається Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-ХІІ від 25.03.1992 р. (далі - Закон №2232-ХІІ; в редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно із частиною десятою статті 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Частиною 5 ст. 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч.1 ст.34 Закону №2232-ХІІ).

Пунктом 11 статті 38 Закону № 2232-XII визначено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

На виконання ч. 5 ст. 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок організації ведення військового обліку військовозобов'язаних, призовників та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487), пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 22 Порядку № 1487 визначено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Під час воєнного стану направлення призовників на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду здійснюється лише у разі їх прийняття на військову службу у добровільному порядку.

За приписами пункту 23 Порядку № 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 “Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.

Відповідно до частини 6 статті 37 Закону № 2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі;

5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом;

6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Відповідно до частини 6 статті 37 Закону № 2232-XII в редакції, чинній станом на 13.09.2022 року, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:

1) призвані чи прийняті на військову службу;

2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

4) досягли граничного віку перебування в запасі;

5) припинили громадянство України;

6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.

Пунктом 79 Порядку № 1487 визначено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством та проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього. Також районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів

Відповідно до статті 1 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16 березня 2016 року № 1951-VIII (далі Закон № 1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Положеннями пункту 1 частини 1 статті 2 Закону № 1951-VIII визначено, що основними завданнями Реєстру є зокрема, ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України.

Відповідно до статті 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: 1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

Оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.

Відповідно до ч. 8 статті 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Згідно з ч.9 статті 5 Закону № 1951-VIII органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 9 Закону № 1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Частиною 1 статті 14 Закону № 1951-VIII встановлено, що ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Відповідно до частини 3 статті 14 Закону № 1951-VIII актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Відповідно до пункту 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (далі - Порядок № 559) військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».

Згідно з пунктом 3 Порядку № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним.

Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через:

електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.

У відповідності до вищенаведених приписів Порядку №559 позивач звернувся з відповідною заявою до органу уповноваженого на внесення змін, однак останній зазначив, що внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку не вбачається за можливе з огляду на наступне:

позивач користується правом на відстрочку, а отже є військовозобов'язаним;

відсутні картка обстеження та медичного огляду (Додаток 13 до Положення), яка б свідчила про проходження медичного обстеження ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 ;

зняття з військового обліку за станом здоров'я не передбачено;

для внесення змін необхідно звернутись за місцем перебування на військовому обліку.

Суд зазначає, що посилання відповідача у листі-відповіді від 07.07.2025 року №12507 на те, що позивач користується правом на відстрочку, були спростовані самим же відповідачем у поясненнях від 22.01.2026 року. Так, у поясненнях зазначено, що відповідно до витягу з ЄДРПВтаР (“Оберіг») ОСОБА_1 підлягає призову на військову службу, дані про проходження ним ВЛК у 2022 році, а також про надання йому відстрочки від призову на військову службу відсутні.

Отже, з огляду на відсутність належних доказів, посилання відповідача на наявність у ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу, що підтверджує його статус військовозобов'язаного, суд визнає безпідставними.

Щодо відсутності картки обстеження та медичного огляду суд зазначає наступне.

Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року №402 було затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі Положення №402) (в редакції, що була чинна станом на вересень 2022 року).

За п.3.6 підрозділу 3 розділу ІІ Положення №402 картка обстеження та медичного огляду на солдатів, матросів, сержантів і старшин зберігається у військовому комісаріаті до чергового огляду, а на офіцерів, прапорщиків (мічманів) у їх особових справах - постійно.

Відповідно до п. 3.8. розділу ІІ Положення №402 Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:

"Придатний до військової служби";

"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";

"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

Згідно п.22.1 підрозділу 22 розділу ІІ Положення №402 дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК).

Крім того, діагноз та постанови ВЛК записуються на військовозобов'язаних, резервістів - у Картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку. На офіцерів запасу, визнаних ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, а також на військовозобов'язаних, резервістів, які знаходяться на зборах та визнані непридатними до подальшого проходження зборів, складається Свідоцтво про хворобу.

Відповідно до п.22.2 підрозділу 22 розділу ІІ Положення №402 книга протоколів засідань військово-лікарської комісії ведеться у всіх ВЛК секретарями цих комісій. Протоколи засідань ВЛК підписуються головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, та секретарем комісії у день засідання комісії.

Один примірник Свідоцтва про хворобу (довідки ВЛК) зберігається як додаток до книги протоколів. У книгу протоколів, у додатковий примірник експертного документа та в історію хвороби записується дата та зміст постанови штатної ВЛК.

За п.22.5 розділу ІІ Положення №402 свідоцтво про хворобу у воєнний час складається на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;

У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

У воєнний час свідоцтво про хворобу, довідка ВЛК на всіх оглянутих осіб складається у двох примірниках (п.22.9 розділу ІІ Положення №402).

Аналізуючи вищевказане суд доходить висновку, що згідно редакції Положення №402, що діяла у вересні 2022 року, відповідальність за зберігання карток обстежень та медичного огляду на солдатів, свідоцтв про хворобу (довідки ВЛК), що зберігаються як додатки до книги протоколів засідань ВЛК, несуть виключно військові комісаріати (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). З цього приводу суд також критично ставиться до твердження відповідача у його листі №12507 від 07.07.2025 року щодо того, що при перевірці поданих позивачем документів була відсутня картка обстеження та медичного огляду, яка б свідчила про проходження ним ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Щодо посилань відповідача на неналежне подання заяви позивачем про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (поштою, а не особисто), суд зазначає таке.

На час звернення позивача із заявою про надання відстрочки положення Порядку №559 не містить норм, відповідно до яких військовозобов'язаний повинен особисто прибути до органу, в якому він перебуває на військовому обліку, з метою подання відповідних документів.

Таким чином, на позивача не був покладений обов'язок особистого відвідування територіального центру комплектування та соціальної підтримки для подання заяви та документів для внесення змін у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України. Тобто, обов'язок «особисто подати» не є тотожним «особисто прибути».

На слушність наведених висновків суду також свідчать й приписи п.81 Порядку №1487, яким встановлено, що особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів необхідна виключно у разі взяття їх на військовий облік.

Щодо твердження позивача, що він є таким, що виключений з військового обліку військовозобов'язаних.

Судом встановлено, що відповідно до копії військового квитка серії НОМЕР_3 , виданому ОСОБА_1 21.02.1994 року, останній знятий з військового обліку військовозобов'язаних 13.09.2022 року за станом здоров'я ст. 52А (п. 19 військового квитка).

При цьому, у п. 20 копії військового квитка серії НОМЕР_3 наявний запис про те, що 13.09.2022 року військовозобов'язаний виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 за станом здоров'я ст. 52А.

Суд зазначає, що статтею 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у редакції станом, яка діяла на момент зняття позивача військового обліку (13.09.2022), було визначено, що зняттю з військового обліку військовозобов'язаних підлягають:

які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;

які прийняті на службу до Національної поліції України, Служби судової охорони, Державного бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України;

які вибули на строк більше трьох місяців за межі України;

в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України.

У свою чергу, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:

1) призвані чи прийняті на військову службу;

2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

4) досягли граничного віку перебування в запасі;

5) припинили громадянство України;

6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.

Отже, правові підстави для зняття та виключення з військового обліку є різними поняттями, як за підставами, процедурами так й за наслідками. Таким чином, одночасне зазначення у військовому квитку факту зняття військовозобов'язаного з військового обліку та його виключення з обліку є взаємовиключним.

З копії військового квитка серії НОМЕР_3 вбачається, що ОСОБА_1 13.09.2022 року знятий з військового обліку військовозобов'язаних та одночасно виключений з такого обліку.

Суд зазначає, що відповідно до п.20 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Військово-обліковими документами є для військовозобов'язаних є військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного.

Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ст. 9 Конституції України та ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» - суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Наявність сумнівів не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Irelandv. the United Kingdom), п. 161. Scries А заява № 25). який застосовується при оцінні доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту».

Доведення «поза розумним сумнівом» відображає максимальний стандарт, що має відношення до питань, що вирішуються, при визначенні кримінальної відповідальності. Ніхто не повинен позбавлятися волі або піддаватися іншому покаранню за рішенням суду, якщо вина такої особи не доведена «поза розумним сумнівом (Scvtap Veznedaroglu v. Turkey (Севтан Везнедароглу проти Турції).

Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи викладене з урахуванням встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що для наявності висновку про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних 13.09.2022 року, останньому необхідно привести у відповідність свій військово-обліковий документ. Відтак, дії відповідача щодо відмови у внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку військовозобов'язаних, відповідно до інформації, яка міститься у військовому квитку квитку НОМЕР_3 та довідки ВЛК №21/359 від 13.09.2022 року за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 суд визнає правомірними.

Інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин, судом не встановлено.

У контексті оцінки кожного аргументу (доводу), наданого стороною, суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах Проніна проти України (пункт 23) і Серявін та інші проти України (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів і інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони грунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі Бендерський проти України від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

У зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 77, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя А.А. Радчук

.