Україна
Донецький окружний адміністративний суд
23 березня 2026 року Справа №200/171/26
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Духневич О.С., розглянувши в порядку письмового провадження питання щодо витребування доказів у справі за позовом ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
09.01.2026 до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, яка полягає у неприйнятті у встановлений законом строк рішення за результатами розгляду заяви про виплату № ЗВ-03.11.2025-262628, поданої через Портал «Дія» 03.11.2025, у порядку та строки, визначені частиною 3 статті 6 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та про Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» № 2923-IX;
- зобов'язати Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області негайно поновити розгляд заяви про виплату № ЗВ-03.11.2025-262628, поданої через Портал «Дія» 03.11.2025, та розглянути її у порядку і строки, встановлені Законом України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та про Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» № 2923-IX, і прийняти відповідне рішення по суті заяви з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні в цій справі.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що є власником квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 на підставі Свідоцтва про право на спадщину, виданого 08.10.2021 приватним нотаріусом Покровського районного нотаріального округу Донецької області Михайленко О.В. за реєстровим № 2237. В жовтні 2025 року в наслідок бойових дій квартиру було знищенно. З огляду на це 02.11.2025 через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Дія» позивач зареєстрував Повідомлення про пошкодженні та знищенні об'єкти нерухомого майна: № ІП-02.11.2025-624590. З повідомлення від 01.12.2025 позивачу стало відомо, що Покровська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області зупинила розгляд заяви із зазначенням причини зупинення - проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо неприйняття у встановлений законом строк рішення за результатами розгляду заяви протиправною, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.01.2026 позовну заяву залишено без руху.
16.01.2026 на адресу суду від позивача надійшли докази сплати судового збору.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21.01.2026 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 262 КАС України.
30.01.2026 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Обгруновуючи відзив відповідач зазначає, що на виконання норм діючого законодавства України, начальником міської військової адміністрації прийнято розпорядження від 05.12.2024 №2267рг «Про створення та затвердження складу комісії та Положення про комісію для обстеження будівель та споруд, які потребують відновлення або встановлення факту непридатності до проживання» (із змінами). Розпорядженням начальника Покровської міської військової адміністрації від 09.02.2024 №185рг створена Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затверджено склад та Положення про неї.
Вказує, що абз. 2 п. 15 постанови Кабінету Міністрів України 30.05.2023 № 600 "Про затвердження Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна" передбачено право Комісії, окрім підстав передбачених ст. 7 Закону України № 2923 "Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України", зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.
У зв'язку з наведеним вище, було зупинено розгляд заяви в наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, на підставі абз. 2 п. 15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого Постановою № 600, у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки.
30.01.2026 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якому позивач вважає твердження відповідача, що викладені у відзиві необгрунтованими.
Мотивуючи відповідь на відзив позивач зазначає, що відповідач не надає рішення, яким було зупинено розгляд заяви на невизначений термін, що є порушенням Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».
03.02.2026 на адресу суду надійшли заперечення відповідача, у яких останній просить відмовити у задоволенні позову.
Обгрунтовуючи заперечення відповідач зазначає, що під час дії правового режиму воєнного стану обмеження або особливості реалізації повноважень органів місцевого самоврядування та органів влади не може кваліфікуватися як протиправна бездіяльність, якщо такі дії прямо передбачені спеціальним законодавством. Таким чином Покровська міська військова адміністрація діяла в межах спеціального закону та не могла проводити обстеження в умовах небезпеки.
Розглянувши матеріали справи, суд доходить висновку про необхідність витребування додаткових доказів.
Відповідно до п. 6 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України 30.05.2023 № 600 (далі - Порядок № 600), для отримання компенсації заявник подає до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, уповноваженої розглядати заяви на відповідній території, заяву.
До заяв про надання компенсації прирівнюються подані громадянами України до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, до набрання чинності Законом інформаційні повідомлення про знищення об'єктів нерухомого майна відповідно до підпунктів 1 і 2 пункту 3 статті 15 Закону.
Пунктом 15 Порядку № 600 передбачено, що розгляд заяви здійснюється Комісією відповідно до статей 6, 7, частин четвертої - шостої статті 8 Закону.
Комісія має право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.
Згідно п. 17 Порядку № 600 комісія повідомляє заявнику про прийняття рішення щодо надання/відмови, зупинення розгляду заяви невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття відповідного рішення:
в електронній формі - засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія);
у паперовій формі - на поштову адресу або в інший спосіб, зазначений заявником у заяві.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» від 23.02.2023 № 2923-IX комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у строк, встановлений для розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна та невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення, повідомляє про це заявника у спосіб, у який було подано заяву.
Рішення має містити вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
Отже, з аналізу наведених норм Порядку № 600 та Закону № 2923-IX вбачається, що при зупиненні розгляду заяви Комісія зобов'язана прийняти відповідне рішення про зупинення розгляду та повідомити про таке рішення заявника невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття відповідного рішення.
Як зазначає відповідач у відзиві, розгляд заяви було зупинено у зв'язку із тим, що проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки. Разом з тим, відповідачем не надано відповідного рішення про зупинення розгляду заяви. Таке рішення відсутнє і в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до положень ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема на підставі письмових доказів.
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (ч. 3 ст. 80 КАС України).
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про витребування за ініціативою суду у відповідача інформацію щодо того чи приймалося Покровською міською військовою адміністрацією Покровського району Донецької області рішення про зупинення розгляду заяви позивача за результатами розгляд заяви про виплату № ЗВ-03.11.2025-262628 від 03.11.2025. Якщо так, надати відповідне рішення про зупинення розгляду заяви. Якщо ні, повідомити причини неприйняття такого рішення.
Положеннями ч. 1 та 2 ст. 236 КАС України визначено підстави, за наявності яких суд зобов'язаний зупинити провадження у справі та підстави.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі направлення судового доручення щодо збирання доказів - до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.
Згідно з ч. 6 ст. 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
В зв'язку з тим, що загальними положеннями КАС України не передбачено вирішення питання про зупинення розгляду справи для витребування доказів, суд вважає за необхідне, для повного та об'єктивного розгляду справи, застосувати аналогію закону, а саме: в даному випадку застосувати п. 6 ч. 2 ст. 236 КАС України.
Відтак, враховуючи положення ч. 6 ст. 7 КАС України, з метою реалізації прав сторін щодо надання доказів на обґрунтування своїх вимог і заперечень та для повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, суд вважає за необхідне витребувати докази та зупинити провадження у справі.
Керуючись ст. 9, 72, 77, 80, 236, 248, 256 КАС України, суд-
Витребувати за ініціативою суду у Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, докази, а саме:
- інформацію щодо прийняття Покровською міською військовою адміністрацією Покровського району Донецької області рішення про зупинення розгляду заяви за результатами розгляд заяви ОСОБА_1 про виплату № ЗВ-03.11.2025-262628 від 03.11.2025;
- якщо таке рішення приймалося, надати відповідне рішення про зупинення розгляду заяви. Якщо ні, повідомити причини неприйняття такого рішення.
Зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області надати витребувані судом докази у строк до 30.03.2026.
Витребувані судом докази слід подати до Донецького окружного адміністративного суду шляхом направлення на електронну адресу (inbox@adm.dn.court.gov.ua).
Провадження у справі № 200/171/26 зупинити до отримання витребуваних доказів.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України та підлягає оскарженню в частині зупинення провадження.
Суддя О.С. Духневич