Рішення від 23.03.2026 по справі 200/58/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2026 року Справа№200/58/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Абдукадирової К.Е., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , б ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) відкоригувати в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про неперебування ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 );

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) щодо невнесення даних до Єдиного державного (електронного) реєстру призовників, військовозобов'язаних, та резервістів про визнання ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку за ст. 5а, 49а додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України “Розклад хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14 серпня 2008 року № 402;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) внести дані до Єдиного державного (електронного) реєстру призовників, військовозобов'язаних, та резервістів про визнання ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку за ст. 5а, 49а додатку 1 до Положення про військово лікарську експертизу в Збройних Силах України “Розклад хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14 серпня 2008 року № 402.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ОСОБА_1 перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується довідкою №Оз/43 від 22 квітня 2005 року.

22 грудня 2015 року за результатом медичного огляду військово-лікарська встановила, що ОСОБА_1 непридатний до військової служби зі зняттям з військового обліку за ст. 5а, 49а додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України “Розклад хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14 серпня 2008 року № 402, що підтверджується відповідною відміткою у вказаній вище довідці.

Крім цього, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІІ (третьої) групи, що підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №364303 від 04 жовтня 2021 року.

Вважає, що вищевказане відповідає приписам законодавства, чинним на момент виключення ОСОБА_1 з військового обліку, а саме положенням п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у редакції від 15 березня 2022 року, згідно якої виключенню у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Разом з тим, після встановлення мобільного застосунку “Резерв+» ОСОБА_1 виявив, що інформація про нього в реєстрі Оберіг неповна і є потреба в уточненні даних. Крім цього, вказано про те, що він не знаходиться на військовому обліку.

Вважає, що всупереч факту зняття його з військового обліку, відповідні дані не були належним чином внесені до електронного реєстру, у зв'язку з чим в електронному обліку зберігається неповна та недостовірна інформація щодо правового статусу ОСОБА_1 .

На усунення вказаних недоліків та внесення до Єдиного державного (електронного) реєстру призовників, військовозобов'язаних, та резервістів даних про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку за ст. 5а, 49а додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України “Розклад хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14 серпня 2008 року № 402, ОСОБА_1 звернувся із заявою та підтверджуючими документами до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Листом №01/3557 від 19 грудня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_5 повідомив позивача, що у реєстрі відсутні відомості про перебування позивача на військовому обліку військовозобов'язаних.

Вважає, що дії, які полягають у невиключенні позивача з військового обліку на підставі висновку військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби, є протиправними.

Ухвалою суду від 12 січня 2026 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому заперечую проти задоволення позовних вимог. ІНФОРМАЦІЯ_5 листом від 19.12.2025 року за вих.№01/3557 було розглянуто і надано відповідь на адвокатський запит адвоката Лихачова Романа Борисовича поданого в інтересах громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та на особисте звернення громадянина ОСОБА_1 , подане через урядовий контактний центр "Урядова гаряча лінія". Зазначений адвокатський запит та звернення громадянина ОСОБА_1 , стосувалися питань внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр), а саме: внесення відомостей щодо визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за статтями 5а, 49а додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України “Розклад хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14 серпня 2008 року № 402, громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та виключення на підставі цього з військового обліку військовозобов'язаних 22.12.2015 року ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджувалося записом та відміткою у довідці №Оз/43 від 22 квітня 2005 року.

Станом на час надання Відповідачем відповіді 19.12.2025 року за вих. №01/3557, згідно інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, доступної до перегляду було встановлено, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , не перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , рахується як особа з іншого ІНФОРМАЦІЯ_4 (військкомату) або без прив'язки, підтверджено сформованим на час надання відповіді витягом з ЄДРПВР (особа з іншого ІНФОРМАЦІЯ_4 або без прив'язки) . У зв'язку із зазначеним ІНФОРМАЦІЯ_5 був позбавлений можливості ознайомлюватися зі службовою та персональною інформацією, її повнотою та достовірність, а також вносити будь які зміни до даних Реєстру, стосовно громадянина котрий не перебував на персонально-якісному обліку.

Враховуючи встановлені обставини, у відповіді направленій представнику Позивача було роз'яснено вимоги діючого законодавства України, що регламентує порядок внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в персональні і службові дані громадян які перебувають на військовому обліку або були виключені з нього. Одночасно з цим було повідомлено, що 24.02.2022 року РФ розпочала масштабне вторгнення до України, в період з 25 лютого по березень 2022 року озброєними формуваннями окупаційних військ були захоплені приміщення на території населених пунктів АДРЕСА_3 , в яких розташовувались майнові комплекси та знаходилось обладнання і документація ІНФОРМАЦІЯ_1 та підпорядкованих відділів. У зв'язку із обмеженими можливостями по евакуації паперових носіїв інформації та з метою недопущення потрапляння конфіденційної інформації до агресора, архівні документи персонально-якісного обліку, серед яких книги протоколів засідання ВЛК та картки медичного огляду військовозобов'язаних, ведення яких було передбачено "Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України", затвердженого наказом Міністерства Оборони України № 402 від 14.08.2008 року, були знищені, як такі, що не підлягали екстреній евакуації.

Тобто, у ІНФОРМАЦІЯ_4 , на час звернень із запитом представника Позивача була відсутня можливість встановити факти чи дійсно проходив громадянин гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , у 2015 році медичний огляд ВЛК, та чи дійсно було прийнято рішення та якою постаново ВЛК (її дата, реквізити, формулювання) про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку згідно вимог Наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 року № 402 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України".

Саме тому, Позивачу було запропоновано для актуалізації і виправлення відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, скористатися порядком передбаченим пунктом 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 559, з врахуванням вимог пункту 20 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487. Разом з цим, для вирішення питання по суті, Позивачу додатково було запропоновано, як особі яка пройшла медичний огляд та відповідно до пункт 3.8 глави 3 розділу II Положення № 402, та отримала копію довідки ВЛК (додаток 4 до Положення), що згідно закону є первинним підтверджуючим документом та правовою підставою для виключення з військового обліку, надати таку довідку ВЛК до ІНФОРМАЦІЯ_4 для відновлення документів персонально-якісного обліку та належного розгляду заяви про внесення змін до Реєстру.

Надалі Позивач із відповідною заявою у передбачений, пунктом 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 559, до ІНФОРМАЦІЯ_4 не звертався.

Також, повідомив суд, що враховуючи законодавчі зміни, внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про персонально-якісний військовій облік гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , у ІНФОРМАЦІЯ_8 відбулося вже після звернення Позивача до суду із позовом, відповідно до пункту 14-3 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487, за чим інформація про військовий облік Позивача була автоматично внесена в АІТС «Оберіг» Реєстру.

На час подання відзиву, згідно персональних та службових даних Реєстру гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_1 , на теперішній час перебуває на персонально-якісному військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 , в розділі картотеки «вільні залишки», інформація у розділах облікової картки до військового квитка АІТС «Оберіг» Реєстру: «34 Відомості про медичний огляд», « НОМЕР_3 Військовий квиток (тимчасове посвідчення) видано», «37 Відмітки про взяття, зняття, або виключення з обліку» - в частині зняття чи виключення з військового обліку, відомостей про медичний огляд, про видані військово-облікові документи, відсутня, підтверджено витягами з ЄДРПВР облікова картка та про видані та сформовані військово-облікові документи.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом установлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 .

ОСОБА_1 є особою з інвалідністю третьої групи з 01.10.2021, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААВ №364303 від 21.10.2021.

Згідно із записом у довідці №Оз/43 від 22.04.2005 виданої ІНФОРМАЦІЯ_9 , ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_10 позивача визнаний непридатним до військової служби зі зняттям з в/обліку за ст. 5а, 49а наказу МОУ №402-2008 р. Протокол №217 від 22.12.2015. Відповідно до п. 18 вказаної довідки позивача знято з обліку 22.12.2015 у відставку за станом здоров'я.

16.01.2026 позивач засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія), створив військово-обліковий документ і дізнався, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не містить інформацію про те, що позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (не зазначена дата ВЛК та постанова ВЛК).

Листом №01/3557 від 19 грудня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_5 за результатами розгляду адвокатського запиту представника позивача, повідомив про наступне. «Уповноваженим органом ведення Реєстру, діючи відповідно до вимог Порядку № 559, ІНФОРМАЦІЯ_5 при перевірці на відповідність відомостей зазначених у військово-обліковому документі на бланку, поданого із заявою громадянином, відомостям котрі містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів було встановлено наступне. Громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , не перебуває на обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Беручи до уваги встановлені обставини та вимоги абзацу другого пункту 3 Порядку № 559, вимушені відмовити у внесенні зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Одночасно з цим повідомляємо, що 24 лютого 2022 року Російська Федерація розпочала масштабне вторгнення до України, в період з 25 лютого по березень 2022 року озброєними формуваннями окупаційних військ були захоплені приміщення на території населених пунктів м. Маріуполь та смт. Мангуш, в яких розташовувались майнові комплекси та знаходилось обладнання і документація ІНФОРМАЦІЯ_1 та підпорядкованих відділів. У зв'язку із обмеженими можливостями по евакуації паперових носіїв інформації та з метою недопущення потрапляння конфіденційної інформації до агресора, первинні та архівні документи персонально-якісного обліку були знищені, як такі, що не підлягали екстреній евакуації. Так, згідно "Акту екстреного знищення" від 25.02.2022 року № 1662, книга протоколів військово- лікарської комісії інв.№104 за період з 02.03.2015 року по 16.09.2017 року була знищена визначеним шляхом.»

Відповідно до облікової картки до військового квитка (тимчасового посвідчення) ОСОБА_1 взято на військовий облік 21.02.2009 у ІНФОРМАЦІЯ_2 (аб.11 п.2 ч.1 ст. 37) які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо невнесення відомостей щодо непридатності позивача до військової служби з виключенням з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, строк дії режиму воєнного стану неодноразово продовжувався та діє на час розгляду справи.

Одночасно військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Відповідно до статті 1 Закону України від 21.10.1993 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-ХІІ) мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Абзацом 5 статті 1 Закону №3543-ХІІ визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.

Статтею 1 Закону України від 06.12.1991№1932-XII «Про оборону України» передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі- Закон №2232-ХІІ).

Згідно з частинами першою, третьої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частини десятої статті 1 Закону №2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством. Резервісти зобов'язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.

Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 37 Закону №2262-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Законом України від 11.04.2024 №3633-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" статтю 1 Закону №2232-ХІІ викладено у новій редакції, де у частині десятій, зокрема, передбачено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Підпунктом 1 пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №3633-IX установлено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Підпунктом 12 пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №3633-IX передбачено, що військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов'язку, виданий до дня набрання чинності цим Законом, є чинним та не потребує обов'язкової заміни у випадку (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа.

Закон №3633-IX набрав чинності 18.05.2024.

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (надалі - Порядок №1487), визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У силу пункту 16 Порядку №1487 військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів

За змістом пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 81 Порядку №1487 визначено, що взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» № 1951-VIII від 16.03.2017. (тут і далі Закон № 1951-VIII в редакції станом на 14.02.2022 ).

Відповідно до статті 1 Закону № 1951-VIII, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ведення військового обліку громадян України; 2) забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом в мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку. (стаття 2 Закону № 1951-VIII).

Згідно зі статтею 3 Закону № 1951-VIII, основними засадами ведення Реєстру є:

1) обов'язковість внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру;

3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення.

Частиною 5 статті 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування володільця Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних. (частини 8, 9 статті 5 Закону № 1951-VIII)

За змістом статті 6 Закону № 1951-VIII, до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи) (стаття 8 Закону № 1951-VIII).

Відповідно до статті 9 Закону № 1951-VIII, призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Відповідно до частини першої статті 14 Закону № 1951-VIII, ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом інформаційної взаємодії між Реєстром та інформаційно-телекомунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, зазначені у цій частині. (частина 3 статті 14 Закону № 1951-VIII)

Отже, за змістом вказаних норм, у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.

На момент проходження позивачем військово-лікарської комісії був чинним Положення про військовий облік військовозобов'язаних і призовників, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.1994 №377 (далі Положення №377).

Відповідно до пункту 1 Положення №377, військовий облік військовозобов'язаних і призовників являє собою загальнодержавну систему обліку та аналізу призовних ресурсів у державі, придатних до військової служби. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами Міноборони, МВС, Служби безпеки, Управління державної охорони, Служби зовнішньої розвідки, Державної спеціальної служби транспорту, місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування.

Згідно з пунктом 3 Положення №377, військовий облік військовозобов'язаних і призовників проводиться згідно із Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" і цим Положенням за місцем їх проживання (перебування) з метою: забезпечення контролю за виконанням громадянами України військового обов'язку і за дотриманням ними встановлених правил військового обліку; своєчасного бронювання військовозобов'язаних за підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та воєнного часу; завчасної підготовки кадрів для заміни військовозобов'язаних, які підлягають призову у разі мобілізації, для планомірного переведення національної економіки, державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій на функціонування в умовах особливого періоду; надання допомоги військовим комісаріатам у проведенні оборонних і мобілізаційних заходів.

Відповідно до пункту 8 Положення №377 встановлено, що бланки військових квитків, тимчасових посвідчень, що видаються замість військових квитків, посвідчення про приписку допризовних дільниць, а також бланки посвідчень і повідомлень, які засвідчують перебування на спеціальному військовому обліку військовозобов'язаних виготовляються за замовленням Міноборони.

Суд, дослідивши довідку №Оз/43 від 22.04.2005 видану ІНФОРМАЦІЯ_9 , ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_10 ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби зі зняттям з в/обліку за ст. 5а, 49а наказу МОУ №402-2008 р. Протокол №217 від 22.12.2015.

У зв'язку з цим, позивач був знятий з військового обліку з відміткою «ЗНЯТО», тобто був виключений з військового обліку у зв'язку з непридатністю його до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 37 п.6 пп. 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції, яка діяла на момент виключення). Вказані написи засвідчені печаткою ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Після оновлення військово-облікових даних у застосунку «Резерв+» 07.01.2026 з'явилась інформація про те, що позивач є військовозобов'язаним.

Водночас, за даними застосунку "Резерв+" до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації відносно ОСОБА_1 непридатності до військової служби з виключенням його з військового обліку не внесено.

Отже, у ІНФОРМАЦІЯ_11 , після прийняття рішення ВЛК про визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 5а, 49а наказу Міністерства Оборони України №402 від 2008 року, виник обов'язок актуалізувати базу даних шляхом внесення відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Стосовно доводів відповідача про необхідність затвердження висновку ВЛК Регіональною військово-лікарською комісією суд зазначає таке.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Згідно приписів Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає зокрема придатність за станом здоров'я до військової служби військовозобов'язаних.

Відповідно Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК приймають постанови.

Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби визначено у додатку №1 до Положення №402. Так, ст. 5 «а» (в редакції станом на 22.12.2015) цього Розкладу передбачала хворобу, що зумовлена ВІЛ, яка супроводжується інфекційними, паразитарними хворобами, злоякісними пухлинами та іншими уточненими хворобами В20-В22, ст. 49 «а» цього Розкладу передбачал відсутність 10 і більше зубів на одній щелепі або заміна їх знімним протезом, відсутність 8 кутніх зубів на одній щелепі, відсутність 4 кутніх зубів на верхній щелепі з одного боку та 4 кутніх зубів на нижній щелепі з другого боку або заміна їх знімними протезами, що є підставою для визнання особи непридатною до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідно до пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення № 402, в редакції, чинній на 22.12.2015, за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов: "Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "Обмежено придатний до військової служби"; "Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)"; "Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)"; "Придатний до військової служби".

Отже, на час внесення до виданої позивачу довідки замість військового квитка запису від 22.12.2015, відповідний висновок ВЛК не підлягав затвердженню, відтак у відповідача виник обов'язок виключити позивача з військового обліку на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ та внести відповідні дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Суд враховує, що згідно з абзацом 5 пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 (у редакції, чинній з 04.05.2024) під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Водночас статтею 58 Конституції України закріплено один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права, а саме - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.

Отже, суд апеляційної інстанції вважає неправомірною вимогу відповідача щодо виконання приписів абзацу п'ятого пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 в редакції, яка набрала чинності з 04.05.2024 та запровадила процедуру затвердження регіональною ВЛК постанов ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність військовозобов'язаних до військової служби.

Зважаючи на те, що право позивача бути виключеним з військового обліку за станом здоров'я виникло ще 22.12.2015 і таке право було порушено відповідачем як суб'єктом владних повноважень, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, то захист і відновлення такого права необхідно здійснювати без покладення на позивача обов'язку дотримуватися тих норм права, яких не існувало на час порушення цього права.

Враховуючи приписи постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559, Довідка замість військового квитка №Оз/43 вважається дійсною, а записи, що містяться в ній є офіційними, такими, що засвідчують певні факти.

Проте, суд зауважує, що ані доказів спростування висновків ВЛК від 22.12.2015, ані відомостей щодо проведення перевірки компетентними органами правомірності її видачі, або доказів її скасування, суду під час розгляду справи не надано, і судом не здобуто.

Також, відповідачем не надано будь-яких доказів, що встановлений 22.12.2015 в результаті медичного огляду позивача діагноз не був підставою для визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

І як вже зазначалося вище, відповідачем не надано доказів, що висновок ВЛК від 22.12.2015 та рішення/запис про виключення позивача з військового обліку були скасовані (визнані нечинними) у встановленому законодавством порядку.

При цьому посадові особи відповідача, відповідальні за оформлення та заповнення військового квитка позивача, проставленням свого підпису, скріпленим печаткою цього територіального центру, підтвердили достовірність внесених даних, у тому числі й щодо непридатності позивача до військової служби та виключення з військового обліку, дотримання визначеної законодавством процедури, яка передувала внесенню цих даних, а також наявність визначених законом підстав для виключення позивача з військового обліку через непридатність за станом здоров'я.

Суд вважає, що тягар настання несприятливих наслідків через невиконання (не належне виконання) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки своїх обов'язків, у тому числі й щодо своєчасного внесення даних про військовозобов'язаного до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не може покладатися на позивача та створювати для нього додаткові обов'язки, в тому числі щодо повторного проходження військово-лікарської комісії з метою підтвердження раніше встановленого та діючого висновку ВЛК про непридатність позивача до військової служби за станом здоров'я.

Окрім того, суд зазначає, що відповідно до частин 1 та 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статті 17, частини 5 статті 19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року №3477-ІV, суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року (далі Конвенція), застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Відповідно до статті 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Загальною Декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції (стаття 13), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Відтак суд зазначає, що органи державної влади не можуть посилатися на технічну неможливість чи не збереженість документів в архіві як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Таким чином, із аналізу встановлених вище обставин та приписів чинного законодавства у їх сукупності, суд дійшов висновку, що бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення даних до Єдиного державного (електронного) реєстру призовників, військовозобов'язаних, та резервістів про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку за ст. 5а, 49а додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України “Розклад хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14 серпня 2008 року № 402 підлягає визнанню судом протиправною.

Щодо позовних вимог про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 ) відкоригувати в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про неперебування ОСОБА_1 на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , суд зазначає наступне.

Відповідно до облікової картки до військового квитка (тимчасового посвідчення) ОСОБА_1 взято на військовий облік 21.02.2009 у ІНФОРМАЦІЯ_2 (аб.11 п.2 ч.1 ст. 37) які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку.

Крім того, відповідно до військово-облікового документу «Резерв +» сформованого 16.01.2026 ОСОБА_1 перебуває на обліку як військовозобов'язаний у ІНФОРМАЦІЯ_3 . Адреса проживання: 3950 нижняя Австрія, гмюнд, ваитраер штрасса, б. 111, кв. 4. Дата уточнення даних: 07.01.2026.

Також, відповідачем у відзиві на позовну заяву вказано, що ним внесено відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про персонально-якісний військовій облік гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , у ІНФОРМАЦІЯ_8 відповідно до пункту 14-3 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487, за чим інформація про військовий облік Позивача була автоматично внесена в АІТС «Оберіг» Реєстру, що підтверджуються поданими у якості додатків до відзиву витягами з ЄДРПВР облікова картка та персональні дані, де вказано підстави введення інформації про особу в систему.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

Щодо строку звернення до суду з даним позовом, то суд вважає за необхідне зазначити, що в даній справі суд дійшов висновку про допущення протиправної бездіяльності відповідача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості щодо визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Такі правовідносини виникли з моменту отримання позивачем відповіді ІНФОРМАЦІЯ_4 , тобто з 19.12.2025, до суду позивач звернувся 05.01.2026, тобто в межах встановленого законодавством строку.

За приписами частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частина 2 статті 77 наведеного Кодексу, визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Решта заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

З матеріалів справи встановлено, що позов подано через систему «Електронний суд». Позивач сплатив судовий збір у у розмірі 1331,20 грн.

Водночас, відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Таким чином, суд зазначає, що за подання цього позову позивачу з урахування коефіцієнту пониження слід було сплатити судовий збір у розмірі 1 064,96 грн.

Отже, судовий збір у розмірі 532,48 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Щодо надміру сплаченого судового збору у розмірі 266,24 грн., суд роз'яснює, що відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , б ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) щодо невнесення даних до Єдиного державного (електронного) реєстру призовників, військовозобов'язаних, та резервістів про визнання ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку за ст. 5а, 49а додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України “Розклад хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14 серпня 2008 року № 402.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) внести дані до Єдиного державного (електронного) реєстру призовників, військовозобов'язаних, та резервістів про визнання ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку за ст. 5а, 49а додатку 1 до Положення про військово лікарську експертизу в Збройних Силах України “Розклад хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14 серпня 2008 року № 402.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , б ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 532,48 грн.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 23 березня 2026 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя К.Е. Абдукадирова