Україна
Донецький окружний адміністративний суд
24 березня 2026 року Справа№200/1704/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), третя особа ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про
визнання незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , адреса місця знаходження: АДРЕСА_2 ) які полягають у безпідставному взяттю на військовий облік ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 та внесенні таких відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг»;
визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , адреса місця знаходження: АДРЕСА_2 ) щодо невнесення достовірних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 про те, що 08.10.2001 він був виключений з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пп. г п. 5 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», як такий що раніше був засуджений за вчинення тяжкого злочину, що безпосередньо підтверджується його військовим квитком (тимчасовим) серії НОМЕР_4 від 05.10.2001;
зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , адреса місця знаходження: АДРЕСА_2 ) внести достовірні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 про те, що 08.10.2001 він був виключений з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пп. г п. 5 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», як такий що раніше був засуджений за вчинення тяжкого злочину, що безпосередньо підтверджується його військовим квитком (тимчасовим) серії НОМЕР_4 від 05.10.2001
зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , адреса місця знаходження: АДРЕСА_2 ) виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 правил військового обліку,
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що вироком Слов'янського міського суду Донецької області від 10.04.2000 позивач визнаний винним у вчиненні злочину передбаченого ч. 2 ст. 141 та ч.2 ст. 206 КК України, що кваліфікується, як тяжкий злочин та 08.10.2001 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 , який станом на зараз має назву ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) на підставі пп. г п.5 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (в редакції від 11.02.2001), як такий, що був засуджений за вчинення тяжкого злочину, що безпосередньо підтверджується військовим квитком (тимчасовим) серії НОМЕР_5 від 05.10.2001.
Позивач вказав, що на його звернення відповідачем надано відповідь, в якій повідомлено, що відповідно до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» він перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних».
Позивач вважає, що запис у його військовому квитку (тимчасовому) серії НОМЕР_5 від 05.10.2001 підтверджує той факт, що він вже виключений з військового обліку та не військовозобов'язаний, тому дії відповідача є протиправними, що стало підставою для звернення до суду.
Просив задовольнити позов.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні з огляду на те, що виключення позивача з військового обліку в 2001 році відбулось на підставі діючої на той час норми Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", а правовідносини, пов'язані з перебуванням позивача на військовому обліку, в 2001 році завершились (припинились). Починаючи з 18 травня 2024 Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" не передбачає такої підстави для виключення особи з військового обліку, як засудження до позбавлення волі за вчинення злочину.
Відповідач вказує, що наслідком нового унормування стало те, що якщо особа, яка була виключена на законних підставах з військового обліку, після того як такі підстави відпали і за умови, що вона відповідає законодавчо встановленим критеріям взяття на військовий облік, підлягає взяттю на такій облік. При цьому, нове взяття на військовий облік, слід розглядати не як продовження попередніх правовідносин під час дії яких особа була виключена з військового обліку, так як ці правовідносини завершились, а їх слід розцінювати як нові правовідносини, які виникли на підставі нової норми права.
Відповідач вважає, що оскільки позивач не підпадає під жодну з підстав виключення з військового обліку, визначені діючою з 18.05.2024 нормою ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ, тому ним правомірно внесено відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо взяття позивача на військовий облік з 06.09.2025.
Просили відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою суду від 10 березня 2026 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі; розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні без повідомлення сторін).
Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", згідно якого, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України №133/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21 квітня 2022 року N 2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22 травня 2022 року №2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 серпня 2022 року №2500-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 16.11.2022 р. №2738-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06.02.2023 №2915-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 02.05.2023 №3057-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 27.07.2023 №3275-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08.11.2023 № 3429-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06 лютого 2024 № 3564-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08 травня 2024 № 3684-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 23 липня 2024 № 3892-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 29 жовтня 2024 № 4024-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 січня 2025 № 4220-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 08 лютого 2025 року строком на 90 діб.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 16 квітня 2025 № 4356-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 09 травня 2025 року строком на 90 діб.
Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 липня 2025 № 4524-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб.
Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21 жовтня 2025 № 4643-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 05 листопада 2025 року строком на 90 діб.
Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 14 січня 2026 № 4757-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 03 лютого 2026 року строком на 90 діб.
Враховуючи викладене в Україні продовжує діяти воєнний стан.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року N 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
Згідно п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.
Місцезнаходження Донецького окружного адміністративного суду визначено м.Слов'янськ Донецької області.
У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, виникнення загрози безпеці, здоров'ю та життю людей, головою Донецького окружного адміністративного суду 26 лютого 2022 року прийнято наказ №14/І-г. Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи. Наказом запроваджено особливий режим роботи з 26 лютого 2022 року до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Вироком Слов'янського міського суду Донецької області від 10 квітня 2000 року справа ном.1-468-2000 позивач визнаний винним в скоєнні злочину, передбаченому ст.ст.141 ч.2, 206 ч.2 КК України.
Згідно військового квитка серії НОМЕР_4 позивача 04 квітня 2001 року призовною (приписною) комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 визнано придатним до військової служби і зарахований до запасу за ст.15 п.5 Закону України "Про загальний військовий обов'язок та військову службу".
У військовому квитку міститься запис про виключення позивача з військового обліку за ст.37 п.5 п.п."г" Закону України "Про загальний військовий обов'язок та військову службу".
Згідно військово-облікового документу "Резерв+", сформованого 14.09.2024, позивач не військовозобов'язаний, ТЦК та СП: ІНФОРМАЦІЯ_5 (Слов'янськ).
06.09.2025 відносно позивача ІНФОРМАЦІЯ_6 складено протокол про адміністративне затримання за ст.210 КУпАП.
Відповідачем виписано позивачу повістку про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_7 після проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби 06.09.2025 року.
Позивачу виписано направлення до ВЛК відбудеться на базі закладу охорони здоров'я КНП "Золотоніська багатопрофільна лікарня" ЗМР для визначення придатності до військової служби.
Позивач відмовився отримувати «Картку обстеження та медичного огляду», що підтверджується про відмову військовозобов'язаного від проходження військово-лікарської комісії, що підтверджується про актом про відмову військовозобов'язаного від проходження військово-лікарської комісії від 06.09.2026 та про що складено протокол №707 про адміністративне правопорушення.
Постановою відповідача №707 за справою про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 06 листопада 2025 на позивача накладено штраф 17000 грн.
Рішенням Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 29 грудня 2025 року номер справи 243/11352/25 позовні вимоги ОСОБА_2 , представник позивача - адвокат ГАМОВ Владислав Володимирович, до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування Постанови у справі про адміністративне правопорушення № 707 від 26 листопада 2025 року задоволено; скасовано постанову про адміністративне правопорушення № 707 від 26 листопада 2025 року, складену відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНКОПП НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП та закрити справу про адміністративне правопорушення.
26 січня 2026 року позивач звернувся до відповідача з заявою в якій посилається на те, що він виключений з військового обліку військовим комісаріатом за ст.37 ч.6 абз.6 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Оберіг), в якій просив актуалізувати відомості про нього у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Оберіг) у відповідності до записів, що містяться у тимчасовому військовому квитку серії НОМЕР_4 , шляхом внесення даних про його виключення з військового обліку та надати інформацію, що підтверджує внесення зазначених змін у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Оберіг).
18.02.2026 позивач звернувся до відповідача з заявою в якій посилається на те, що він виключений з військового обліку військовим комісаріатом за ст.37 ч.6 абз.6 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та просив не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати: інформацію, чи була розглянута особиста письмова заява ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка направлялась до ІНФОРМАЦІЯ_1 засобами поштового зв'язку Укрпошта лист № 0411900232861; якщо особиста письмова заява ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка направлялась до ІНФОРМАЦІЯ_1 засобами поштового зв'язку Укрпошта лист № 0411900232861, була розглянута повідомити про прийняте рішення та надати сканкопію відповіді.
12.02.2026 відповідачем надано відповідь позивачу, в якій вказали, що відповідно до абзацу 12 пункту 2 частини 1 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (зі змінами) громадяни України, які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних. Отже, відповідно до чинного законодавства, Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" позивач перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних.
Згідно військово-облікового документу "Резерв+", Сформованого 03.12.2025 16:54, Дата звернення 09.09.2025, Дата уточнення даних 27.09.2025, Причина звернення до Нацполіції: Не прибули за повісткою до ТЦК та СП, позивач є військовозобов'язаним, ТЦК та СП: ІНФОРМАЦІЯ_9 .
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
За приписами частини дев'ятої статті 1 Закону № 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Статтею 37 Закону № 2232-ХІІ урегульовані правовідносини щодо взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Згідно із частиною 5 пункт "г" статті 37 Закону № 2232-ХІІ (у редакції від 11.02.2001) виключенню з військового обліку у військових комісаріатах підлягають громадяни зокрема які були засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжких злочинів.
18.05.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-IX (далі - Закон № 3633-IX), яким статтю 37 Закону № 2232-ХІІ викладено у новій редакції.
Так, пунктом 2 частини першої статті 37 Закону № 2232-ХІІ (в редакції Закону № 3633-IX) визначено, що взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов'язаних: які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.
Відповідно до частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ (в редакції Закону № 3633-IX) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі.
Згідно із чинною редакцією частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом; 6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону.
Законом № 3633-ІХ було також статтю 39 Закону № 2232-ХІІ доповнено частиною четвертою такого змісту: «4. На військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, які засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України.
Такі особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин».
За чинною редакцією частини четвертої статті 39 Закону № 2232-ХІІ на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, які засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, засуджені за вчинення умисного вбивства двох або більше осіб, або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного із зґвалтуванням або сексуальним насильством, або особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень чи засуджені за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-156-1, 258-258-6, частиною четвертою статті 286-1, статтею 348 Кримінального кодексу України, а також засуджені службові особи, які згідно з підпунктом 1 пункту 3 примітки до статті 368 Кримінального кодексу України займали особливо відповідальне становище. Такі особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин.
Крім того, 18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі - Порядок № 560).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 560 на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані:
особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України;
особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи призиваються на військову службу під час мобілізації за рішенням Генерального штабу Збройних Сил, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;
засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, що засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, засуджені за вчинення умисного вбивства двох або більше осіб, або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного із зґвалтуванням або сексуальним насильством, або особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень чи засуджені за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-156-1, 258-258-6, частиною четвертою статті 286-1, статтею 348 Кримінального кодексу України, а також засуджені службові особи, які згідно з підпунктом 1 пункту 3 примітки до статті 368 Кримінального кодексу України займали особливо відповідальне становище. Зазначені особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин.
Отже, з 18.05.2024 редакція частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ не передбачає виключення з військового обліку громадян України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину.
Преамбулою Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII) визначено, що цей Закон визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).
За змістом статті 1 Закону № 1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Згідно із частинами п'ятою, восьмою, дев'ятою статті 5 Закону № 1951-VIII органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. Органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, центри рекрутингу Збройних Сил України, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
За приписами частин першої, другої статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Внесена до Реєстру інформація про призовника, військовозобов'язаного або резервіста є конфіденційною. Нерозголошення конфіденційної інформації гарантується державою. Збирання, зберігання, використання та захист інформації, що міститься у Реєстрі, здійснюються відповідно до закону.
Пунктами 1, 2 частини першої, частиною другою статті 9 Закону № 1951-VIII визначено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру. Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.
Згідно із пунктами 1, 2 частини першої статті 14 Закону № 1951-VIII ведення Реєстру включає: внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.
З огляду на наведені вище положення Закону № 2232-ХІІ (в редакції Закону № 3633-IX) та Порядку № 560, необхідно дійти висновку про те, що з 18.05.2024 громадяни України, які раніше перебували на військовому обліку та були виключені з військового обліку військовозобов'язаних на підставі статті 37 Закону № 2232-ХІІ (у редакції, чинній до 18.05.2024), підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних, оскільки відпала підстава, за якою їх було виключено з військового обліку. Крім того, після запровадження вказаних законодавчих змін, особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Суд також наголошує на тому, що стаття 65 Конституції України не містить винятків щодо виконання обов'язку із захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України для громадян України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину.
З урахуванням наведеного, оскільки із заявою про внесення відомостей про виключення з військового обліку позивач звернувся до відповідача після набрання чинності Законом № 3633-IX та Порядком № 560, тому у відповідача не було правових підстав для внесення відомостей про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних.
На момент звернення позивача редакція частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ уже не передбачала виключення з військового обліку громадян України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину.
Відтак, враховуючи встановлені обставини справи та наведені норми чинного законодавства України, з огляду на те, що у відповідача були відсутні правові підстави для внесення відомостей про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних, а оскаржувані у цій справі дії відповідача є правомірними та такими, що вчинені відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, тому належить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), третя особа ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , адреса місця знаходження: АДРЕСА_2 ) які полягають у безпідставному взяттю на військовий облік ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 та внесенні таких відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг»; визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , адреса місця знаходження: АДРЕСА_2 ) щодо невнесення достовірних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 про те, що 08.10.2001 він був виключений з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пп. г п. 5 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», як такий що раніше був засуджений за вчинення тяжкого злочину, що безпосередньо підтверджується його військовим квитком (тимчасовим) серії НОМЕР_4 від 05.10.2001; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , адреса місця знаходження: АДРЕСА_2 ) внести достовірні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 про те, що 08.10.2001 він був виключений з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пп. г п. 5 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», як такий що раніше був засуджений за вчинення тяжкого злочину, що безпосередньо підтверджується його військовим квитком (тимчасовим) серії НОМЕР_4 від 05.10.2001; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , адреса місця знаходження: АДРЕСА_2 ) виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 правил військового обліку - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.О. Аканов