Рішення від 12.03.2026 по справі 334/3942/25

Справа № 334/3942/25

н/п 2/766/2290/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

заочне

12 березня 2026 року м. Херсон

Херсонський міський суд Херсонської області в складі:

головуючого судді Рядчої Т.І.

секретаря судового засідання Рожок О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Херсон цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам,-

встановив:

15.05.2025 року Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам. Позовна заява мотивована тим, що 09.06.2022 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району із заявою про взяття на облік, як внутрішньо переміщену особу. Цього ж дня, відповідач також звернулася до Управління з письмовою заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

03.10.2022 року відповідачка самостійно знялася з обліку за заявою у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, як внутрішньо переміщена особа, при цьому не повідомивши жодним чином Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району про зміну обставин, які впливають на право та розмір отриманої допомоги, що в свою чергу призвело до неправомірного отримання відповідачем грошових коштів з державного бюджету у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.11.2022 року по 28.02.2023 року включно в сумі 20000 грн.

Оскільки, відповідачка 03.10.2022 року самостійно прийняла рішення про зняття з обліку, як внутрішньо переміщена особа, то остання чітко усвідомлювала, що це автоматично призведе про позбавлення її права на отримання такої допомоги. В той же час, ОСОБА_1 всупереч вимогам діючого на той час Порядку № 332, чинного Порядку № 509 так і не було повідомлено позивача про зміни, які вплинули на її право на отримання даної допомоги. На теперішній час сума надміру виплачених коштів відповідачем не повернута.

Посилаючись на ст.1212 ЦК України позивач просить стягнути з відповідача 20000 грн. та судовий збір у розмірі 3028 грн., в зв'язку з чим позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Запоріжжя від 19.05.2025 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Запоріжжя від 10.07.2025 року справу передано за підсудністю до Херсонського міського суду Херсонської області, оскільки відповідачка знята з обліку внутрішньо переміщених осіб в м. Запоріжжі, має зареєстроване місце проживання в м. Херсон.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 15.09.2025 року відкрито провадження та призначено справу до розгляду у спрощеному провадженні без виклику сторін за наявними у справі матеріалами без проведення судового засідання.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 07.11.2025 року призначено справу до розгляду з викликом сторін.

Представник позивача В.В.Доскач в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, щодо ухвалення заочного рішення не заперечував.

Відповідачка в судове засідання не з'явилася, про розгляд справи повідомлена належним чином, поштовою кореспонденцією (ухвала, копія позовної заяви), яка повернулась до суду врученими з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Відзиву на позовну заяву у строк, встановлений в ухвалі суду про відкриття провадження у справі, не надала.

За таких обставин, суд вважає можливим провести розгляд справи у відсутність сторін, враховуючи згоду представника позивача на заочний розгляд справи, ухвалити заочне рішення на підставі наявних у матеріалах справи доказів в порядку ст. ст. 280, 281 ЦПК України.

У відповідності до вимог ч. 2ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.

Дослідивши матеріали справи та надані суду письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 09.06.2022 року ОСОБА_1 було взято на облік, як внутрішньо переміщену особу в управлінні праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району. Цього ж дня, відповідач також звернулася до Управління з письмовою заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Управлінням на підставі вищевказаної заяви ОСОБА_1 та відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332 було винесено рішення від 16.06.2022 року про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.06.2022 у розмірі 5000,00 грн. щомісячно, виходячи зі складу сім'ї заявниці. Допомога була нарахована та виплачена по лютий 2023 року включно.

03.10.2022 року відповідачка самостійно, за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг - Портал Дія, знялася з обліку, як внутрішньо переміщена особа, при цьому не повідомивши жодним чином Управління про зміну обставин, які впливають на право та розмір отриманої допомоги, що в свою чергу призвело до неправомірного отримання відповідачем грошових коштів з державного бюджету у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.11.2022 року по 28.02.2023 року включно у сумі 20000 грн.

ОСОБА_1 не повідомила позивача про зміни які вплинули на її право на отримання даної допомоги. На теперішній час сума надміру виплачених коштів відповідачем не повернута.

Механізм взяття на облік внутрішньо переміщених осіб встановлено Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб». Призначення та виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам регулюється Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».

Згідно п. 21 Порядку № 509 заява про взяття на облік може бути подана в електронній формі з використанням мобільного додатка Єдиного державного веб-порталу електронних послуг повнолітньою або неповнолітньою внутрішньо переміщеною особою, якій присвоєно реєстраційний номер облікової картки платника податків.

Пунктом 6 Порядку № 332 встановлено, що для отримання допомоги внутрішньо переміщена особа заповнює заяву, яка формується засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка. У заяві зазначаються, зокрема, відомості про неповнолітніх дітей, які перемістилися разом із внутрішньо переміщеною особою. Інформація про неповнолітню дитину включається до заяви одного з батьків.

Згідно п.8 Порядку ЗУ «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» від 03.12.2019 №324ІХ проведено верифікацію достовірності інформації, поданої реципієнтами під час призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат, що випливає на визначення права на отримання та розмір державних виплат.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

08.01.2024 року відповідачу було направлено повідомлення з пропозицією добровільно сплатити надміру виплачені кошти, однак відповідачкою кошти не повернуті.

Згідно з рішенням Запорізької міської ради від 07.12.2022 року № 71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради» та Положення про Департамент, Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником, серед іншого, Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району.

Відповідно до ч. 1ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 3028 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.5, 10-11, 12, 13, 76-81, 89, 141, 258, 259, 265, 274-279, 280-282, 352-355 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам- задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 20000грн. та судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Херсонського апеляційного суду в порядку ст. 355 ЦПК України.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: Департамент праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради (69035, м. Запоріжжя, бульвар Марії Приймаченко, 3, ЄДРПОУ 37573438)

Відповідач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

СуддяТ. І. Рядча