Справа № 645/2347/26
Провадження № 3/645/582/26
24 березня 2026 року м. Харків
Немишлянський районний суд міста Харкова у складі судді Алтухової О.Ю., перевіривши матеріали справи, що надійшли з ВП №2 Харківського РУП №2 ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, не працюючої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , -
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
У провадження Немишлянського районного суду м. Харкова надійшла справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 184 КУпАП - для розгляду.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВБА № 204368 від 20.03.2026, ОСОБА_1 18.03.2026 близько 18.30 год. знаходилась за адресою: АДРЕСА_2 , ухилилась від виконання передбачених ст. 150 СК України та ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» обов'язків у відношенні своєї неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме не забезпечила належних умов для проживання та виховання дитини. В квартирі відсутня достатня кількість меблів, житло перебуває у занедбаному стані, в кімнаті та кухні суцільний безлад.
Згідно з ч.ч.1-3 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Частиною 1 ст. 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 184 КУпАП передбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення дій, передбачених частиною 1, а саме: ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.
Обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 КУпАП є повторність вчинення протягом року дій, передбачених ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Проте в протоколі та доданих до нього документах відсутні докази того, що ОСОБА_1 вже притягалась до адміністративної відповідальності та піддавалась адміністративному стягненню.
Так, доказом підтвердження повторності дій ОСОБА_1 може бути лише належним чином засвідчена постанова суду про притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП, яка набрала законної сили.
Суд доходить висновку, що протокол про адміністративне правопорушення серії ВБА № 204368 від 20.03.2026, разом з долученими до нього матеріалами, не відповідає вимогам ст.256 КУпАП.
У справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09.06.2011року, заява № 16347/02, «Малофєєва проти Росії» (заява № 36673/04), «Карелін проти Росії» (заява № 926/08, рішення від 20.09.2016року) Європейський суд робить висновок, що суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення.
Згідно з абз. 2 п.12 постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні право порушення» норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Також, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 02 вересня 2021 року № 11-97сап20 зроблено висновок, що немає й процесуальних норм, які б забороняли, зокрема, судді, який розглядає справу про адміністративне правопорушення, вимагати від уповноваженого органу виконати належним чином вимоги процесуального закону щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення і його реалізації таким чином, щоб можна було вирішити питання про винність особи у вчиненні адміністративного проступку з дотриманням строків розгляду і без порушення прав особи порушника чи осіб, які потерпіли від дій останнього.
Відсутність доказів на підтвердження кваліфікуючої ознаки складу правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 184 КУпАП позбавляє суд можливості повно та об'єктивно з'ясувати обставини справи та винести обґрунтовану постанову.
З огляду на наведене, суд доходить висновку що матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП необхідно повернути до ВП №2 Харківського РУП №2 ГУНП в Харківській області для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 184, 245, 256, 268, 278, 251 КУпАП, суд, -
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 184 КУпАП повернути до ВП №2 Харківського РУП №2 ГУНП в Харківській області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.Ю. Алтухова