про встановлення адміністративного нагляду
Справа № 439/463/26
24 березня 2026 року м. Броди
Бродівський районний суд Львівської області в складі:
головуючої судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
особи відносно якої розглядається питання про встановлення адміністративного нагляду - ОСОБА_3 , представника ВП №1 Золочівського РВП ГУ НП у Львівській області - ОСОБА_4 , розглянувши подання начальника відділення поліції № 1 Золочівського РВП ГУ НП у Львівській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , раніше судимого 18.01.2018 року Бродівським районним судом Львівської області за ч.3 ст.185 КК України, до покарання 3 (трьох) років позбавлення волі з іспитовим терміном на 1 (один) рік, 21.01.2019 року Бродівським районним судом Львівської області скасовано іспитовий строк,
До Бродівського районного суду Львівської області звернувся начальник відділення поліції № 1 Золочівського РВП ГУ НП у Львівській області полковник поліції ОСОБА_5 із поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 .
Подання мотивоване тим, що 26.06.2024 року ОСОБА_3 звільнився із Дрогобицької виправної колонії №40, де відбував покарання у вигляді трьох років позбавлення волі. Після звільнення ОСОБА_3 до обраного місця проживання не прибув, на облік у відділенні поліції №1 Золочівського РВП ГУНП у Львівській області не став. Також після звільнення ОСОБА_3 на шлях виправлення не став та двічі вчинив кримінальні правопорушення передбачені ч.1 ст.125 КК України. Окрім цього, ОСОБА_3 було тричі притягнуто до адміністративної відповідальності. Незважаючи на неодноразові попередження про припинення ведення антигромадського способу життя ОСОБА_3 на шлях виправлення не став. За місцем проживання ОСОБА_3 характеризується із негативної сторони, ніде не працює, зловживає спиртними напоями.
У судовому засіданні представник ВП №1 Золочівського РВП подання підтримав. Повідомив, що застосовані судом обмеження запобігатимуть вчиненню ОСОБА_3 кримінальних правопорушень.
ОСОБА_3 в судовому засіданні не заперечив проти задоволення подання, вказав, що визначенні в поданні обмеження матимуть на нього виховний вплив.
Дослідивши докази подання, заслухавши думку ОСОБА_3 , суд доходить до переконання, що подання необхідно задовольнити з огляду на таке.
Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Пунктом в ч. 1 ст. 3 цього Закону визначено, що адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Судом встановлено, що вироком Бродівського районного суду Львівської області від 18.01.2018 ОСОБА_6 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.185 КК України та призначено покарання у виді трьох років позбавлення волі та на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування покарання з випробуваннями, встановлено іспитовий строк терміном один рік.
Відповідно до Довідки про звільнення серія ЛЬВ №23369 ОСОБА_3 встановлено, що такий відбував покарання з 27.07.2021 по 26.07.2024 в ДУ "Дрогобицька виправна колонія (№40)" на підставі вироку Бродівського районного суду Львівської області від 18.01.2018 за ч. 3 ст. 185 КК України, ст. 75 КК України , засудженого до 3 років позбавлення волі з іспитовим строком 1 рік. Ухвалою Бродівського районного суду Львівської області від 21.01.2019 скасовано ст. 75 КК України, ОСОБА_3 направлено в місця позбавлення волі на 3 роки згідно вироку від 18.01.2018. Підстава звільнення з ДУ "Дрогобицька виправна колонія (№40)" по закінченню терміну відбування покарання.
Вироком Бродівського районного суду Львівської області від 13.10.2025 року ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.125 КК України та призначено йому покарання у виді 100 (сто) годин громадських робіт.
ОСОБА_3 неодноразово притягався до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст.175-1 КУпАП від 24.02.2026 року, ч.1 ст.178 КУпАП від 13.03.2026 року та 20.03.2026 року.
Окрім цього, із доказів по справі вбачається, що внаслідок вчинення адміністративних правопорушень ОСОБА_3 попереджався про те, що щодо нього може бути встановлено адміністративний нагляд у зв'язку зі скоєнням ним правопорушення, попередження було винесено 02.10.2025 року, 12.02.2026 року, 24.02.2026 року, 13.03.2026 року та 20.03.2026 року.
Згідно з довідками КНП «Бродівська ЦМЛ» ОСОБА_3 на обліку в лікаря нарколога та лікаря психіатра не перебуває.
Відповідно до характеристики на особу, виданої Виконавчим комітетом Бродівської міської ради від 25.02.2026 за місцем проживання ОСОБА_3 зарекомендував себе з негативної сторони, зловживає алкогольними напоями.
Отже, ОСОБА_3 після звільнення від відбування покарання за вчинення тяжкого злочину, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян.
За таких обставин суд приходить до переконання, що стосовно поведінки ОСОБА_3 як особи, яка звільнилась з місць позбавлення волі, необхідно вжити заходів спостереження та контролю.
Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», з метою запобігання повторного вчинення ОСОБА_3 кримінальних правопорушень, суд вважає, що їй необхідно встановити адміністративний нагляд терміном на один рік та встановити такі обмеження:
- заборонити виходити з будинку по місцю проживання за адресою: АДРЕСА_1 22.00 год. до 06.00 год. наступного дня;
- заборонити відвідувати кафе, бари, ресторани та інші заклади, де спиртні напої продаються на розлив;
- заборонити виїзду за межі Бродівської територіальної громади без дозволу ВП № 1 Золочівського РВП ГУНП у Львівській області;
- з'являтися для реєстрації в ВП № 1 Золочівського РВП ГУНП у Львівській області 07 та 18 числа кожного місяця до закінчення строку адміністративного нагляду.
Керуючись статтями 1, 2, 3, 5, 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», суд,
Подання начальника відділення поліції № 1 Золочівського РВП ГУ НП у Львівській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 - задовольнити.
Встановити відносно ОСОБА_3 адміністративний нагляд терміном один рік, застосувавши обмеження у виді:
- заборонити виходити з будинку по місцю проживання за адресою: АДРЕСА_1 22.00 год. до 06.00 год. наступного дня;
- заборонити відвідувати кафе, бари, ресторани та інші заклади, де спиртні напої продаються на розлив;
- заборонити виїзду за межі Бродівської територіальної громади без дозволу ВП № 1 Золочівського РВП ГУНП у Львівській області;
- з'являтися для реєстрації в ВП № 1 Золочівського РВП ГУНП у Львівській області 07 та 18 числа кожного місяця до закінчення строку адміністративного нагляду.
Термін, на який встановлено адміністративний нагляд, починається з дня оголошення особі цієї постанови судді.
Копію постанови надіслати для виконання начальнику відділення поліції № 1 Золочівського РВП ГУ НП у Львівській області.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом 7 днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1