19.03.2026 Справа № 914/3669/23
Господарський суд Львівської області у складі судді Коссака С.М., при секретарі судового засідання Полюхович Х.М., розглянувши матеріали звіту: Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, м. Львів
у справі № 914/3669/23
за позовом: Сумського обласного центру зайнятості в особі Шосткинської філії Сумського обласного центру зайнятості, м. Шостка, Сумська обл.
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, м. Львів
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: ОСОБА_1 , м. Шостка, Сумська обл.
про стягнення коштів
За участю учасників справи:
Від позивача: Білан Олена Анатоліївна (в режимі відеоконференції) - представник;
Від відповідача: Страхоцька Ольга Ярославівна - представник;
Від третьої особи: не з'явився
На розгляд Господарського суду Львівської області через систему “Електронний суд» подано заяву (вх.№1372/25) представника Сумського обласного центру зайнятості про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення, в якій заявник просить зобов'язати відповідача (боржника) Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) подати звіт про виконання рішення Господарського суду Львівської області від 14.03.2024 року у справі №914/3669/23.
Відповідно до ст.339 ГПК України Розділу VI “Судовий контроль за виконанням судових рішень», судовий контроль за виконанням судових рішень у господарських справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому цим розділом.
Відповідно до частин 1-2 ст.345-2 ГПК України, суд розглядає заяву про зобов'язання боржника подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 345-1 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні за правилами статті 342 цього Кодексу. За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання боржника подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою суду від 15.01.2026 року прийнято звіт (вх.№ 34419/25) Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у справі №914/3669/23 та зобов'язано відповідача (боржника) - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) у строк - 50 календарних днів з дня отримання цієї ухвали, подати суду звіт про виконання судового рішення Господарського суду Львівської області від 14.03.2024 року у справі №914/3669/23.
03.03.2026 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області подано звіт про виконання рішення господарського суду Львівської області від 14.03.2024 року у справі №914/3669/23 за вх.№ 6072/26 з документами згідно вказаного додатку.
03.03.2026 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області подано клопотання за вх.№6131/26, в якому просить розглядати звіт про виконання рішення господарського суду Львівської області від 14.03.2024 року у справі №914/3669/23 у судовому засіданні з викликом сторін.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 06.03.2026 року судом постановлено розглянути матеріали звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання судового рішення судовому засіданні з викликом сторін; розгляд звіту призначено на 19.03.2026 року на 13:00 год. та учасникам справи забезпечити явку.
В судове засідання 19.03.2026 року позивач явку представника в режимі відеоконференції забезпечив, який надав пояснення щодо невиконання рішення у даній справі. 12.03.2026 року представником позивача подано через систему «Електронний суд» додаткові пояснення у справі за вх.№7175/26, у яких надано пояснення, з яких слідує, що передача позивачем виконавчого документа до органу Казначейства не знімає з Відповідача статусу боржника та не звільняє його від відповідальності за кінцевий результат - фактичне надходження коштів стягувачу. Позивач (стягувач) зазначає, що спроба представити Казначейство як єдиного виконавця є очевидним намаганням Відповідача уникнути судового контролю та приховати власну бездіяльність, відтак станом на 11.03.2026 року рішення Господарського суду Львівської області від 14.03.2024 року у справі № 914/3669/23 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь Центру зайнятості 11 959,15 грн.шкоди та 2684,00 грн. судового збору залишається повністю невиконаним.
В судове засідання 19.03.2026 року відповідач явку представника забезпечив, яка надала пояснення щодо поданого звіту, обставин зазначених у ньому та просять суд його прийняти.
В судове засідання 19.03.2026 року третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача явку не забезпечила.
Відповідно до ст. 345-3 ГПК України, суд розглядає звіт про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні за правилами статті 342 цього Кодексу.
Статтею 342 ГПК України, скарга розглядається у двадцятиденний строк з дня прийняття її до розгляду у судовому засіданні за участю стягувача, боржника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються.
В судовому засіданні оголошено перерву для постановлення ухвали суду, вступна резолютивна частина якої оголошено в даному судовому засіданні.
Розглянувши поданий звіт, суд встановив таке.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 14.03.2024 року у справі №914/3669/23 позов задоволено, стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, код ЄДРПОУ 13814885) на користь Сумського обласного центру зайнятості в особі Шосткинської філії Сумського обласного центру зайнятості (40030, м. Суми, майдан Незалежності, б. 3-1, код ЄДРПОУ 03491406) 11 959,15грн. шкоди та 2684,00грн. судового збору.
Постановою Західного апеляційного господарського суду від 05.06.2024 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишено без задоволення; рішення Господарського суду Львівської області від 14.03.2024 року у справі №914/3669/23 залишено без змін.
19.06.2024 року Господарським судом Львівської області на виконання рішення Господарського суду Львівської області від 14.03.2024 року та постанови Західного апеляційного господарського суду від 05.06.2024 року видано відповідний наказ.
На розгляд Господарського суду Львівської області через систему “Електронний суд» подано заяву (вх.№1372/25) представника Сумського обласного центру зайнятості про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення, в якій заявник просить зобов'язати відповідача (боржника) Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) подати звіт про виконання рішення Господарського суду Львівської області від 14.03.2024 року у справі №914/3669/23.
Позивач заяву про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення обгрунтовує невиконанням рішення суду у справі №914/3669/23.
Для примусового виконання рішення суду у справі №914/3669/23 Сумський обласний центр зайнятості 16.07.2024 року звернувся до Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області із заявою №05/941 про виконання рішення суду.
01.10.2024 року стягувач за наказом звернувся до Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області із листом №05/1350 про повідомлення щодо прийняття, реєстрації та результати попереднього розгляду заяви від 16.07.2024 року.
15.10.2024 року Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області повідомило позивача листом №04-08-06/10147 про прийняття до виконання наказу суду у справі №914/3669/23.
Згідно із частиною 4 ст.345-1 ГПК України, якщо боржником, який не виконує судове рішення, є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, суб'єкт господарювання державного або комунального сектору економіки, суд за письмовою заявою стягувача та за умови відкриття виконавчого провадження зобов'язує такого боржника подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення незалежно від характеру спору.
24.12.2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області подано звіт про виконання рішення господарського суду Львівської області від 14.03.2024 року у справі №914/3669/23 за вх.№ 34419/25 з документами згідно вказаного додатку.
У поданому звіті боржник зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській надіслало листа до Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області від 18.06.2025 року №1300-5803-5/82307 з проханням повідомити про стан виконання наказу Господарського суду Львівської області у справі №914/3669/23, який перебуває на виконанні у Головному управлінні Державної казначейської служби України у Львівській області.
На вказаний лист Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області надало відповідь за вих. РМК № 04-08-06/6378 від 15.07.2025, в якій зазначено, зокрема: “24.07.2024 на виконання до Головного управління Казначейства надійшов наказ Господарського суду Львівської області від 19.06.2024 по справі № 914/3669/23 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь Сумського обласного центру зайнятості в особі Шостинської філії Сумського обласного центру зайнятості 11 959,15 грн. шкоди та 2684 грн. судового збору.
Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області звернулося до Державної казначейської служби України з листом від 17.07.2025 року № 04- 04-08/6444 про надання роз'яснень, в якому вказано, зокрема: “враховуючи те, що тривале невиконання виконавчих документів по зазначених вище справах було і є предметом не одного судового розгляду, Головне управління Казначейства просить надати роз'яснення з приводу подальшого виконання зазначених вище виконавчих документів у відповідності до вимог Закону № 4901-VI, а саме можливості та/або неможливості обліку (внесення) останніх до реєстру судових рішень АС «Є-Казна» згідно п. 3 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону № 4901-VI.»
Пенсійний фонд України листом від 22.07.2025 року № 2800-030202-9/48683 повідомив територіальні органи Пенсійного фонду України про судові рішення, за якими боржниками є територіальні органи Пенсійного фонду України та по яких Державною казначейською службою України у серпні 2025 року буде здійснено виконання судових рішень про стягнення коштів з органів Пенсійного фонду України.
Також Державна казначейська служба України надіслала Пенсійному фонду України листа від 08.07.2025 року за вих. РМК № 5-06-06/14867, в якому зазначено, зокрема: “Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України “Про виконавче провадження» рішення, зокрема, про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Зазначає, що більшість таких рішень стосуються стягнення з органу Пенсійного фонду України грошових коштів у вигляді заборгованості з пенсії, які становлять значну суму та в подальшому будуть виконуватися за бюджетною програмою КПКВК 3504040 “Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою» за І чергою погашення заборгованості. »
Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області звернулося до Державної казначейської служби України з листом від 17.07.2025 № 04-04-08/6444 про надання роз'яснень з приводу подальшого виконання виконавчих документів, зокрема і у справі № 914/3669/23, у відповідності до вимог Закону України від 5 червня 2012 року № 4901-VI “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - Закон № 4901), а саме можливості та/або неможливості обліку (внесення) останніх до реєстру судових рішень АС «Є-Казна» згідно п. 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 4901-VІ.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області 26.08.2025 року за вих. РМК № 1300-5803-5/110557 подано у Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області запит щодо стану надання відповіді Державною казначейською службою України на лист від 17.07.2025 року № 04-04-08/6444 про надання роз'яснень та прохання скерувати на юридичну адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області копію зазначеної відповіді для долучення до матеріалів судової справи № 914/3669/23.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області 16.10.2025 року за вих. РМК № 1300-5803-5/136522 було подано у Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області повторний запит щодо стану надання відповіді Державною казначейською службою України на лист від 17.07.2025 року № 04-04-08/6444 про надання роз'яснень та прохання скерувати на юридичну адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області копію зазначеної відповіді для долучення до матеріалів судової справи № 914/3669/23.
На даний запит Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській 23.10.2025 року за вх. РМК № 5366/5 від Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області вих. РМК № 04-08-06/9118 від 20.10.2025 року отримано відповідь Державної казначейської служби України від 15.10.2025 вих. РМК № 5-08-08/22721 на лист від 17.07.2025 № 04-04-08/6444 про надання роз'яснень, в якій зазначено наступне: “Враховуючи викладене вище, у разі зобов'язання судом Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області прийняти до виконання виконавчий документ, стягувачем за яким є обласний центр зайнятості, а боржником Головне управління Пенсійного фонду України в області, відомості про виконавчий документ вносяться до АРМ Реєстр судових рішень АС “Є-Казна» WEB.»
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області 02.12.2025 року за вих. РМК № 1300-5803-5/162603 було подано у Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області запит щодо стану внесення відомостей про виконавчий документ у справі № 914/3669/23 до АРМ Реєстр судових рішень АС “Є-Казна» WEB згідно п. 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 4901-VІ та прохання скерувати на юридичну адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області копію зазначеної відповіді для долучення до матеріалів судової справи № 914/3669/23.
На даний запит Головним управлінням Державної казначейської служби України у Львівській області було надано відповідь від 12.12.2025 вих. РМК № 04-08-06/10897: “Зважаючи на те, що стягувач за вказаним вище виконавчим документом - Сумський обласний центр зайнятості є державною організацією (установою, закладом), дія Закону № 4901-VI не поширюється на рішення суду по справі № 914/3669/23. Враховуючи викладене вище, відомості про поданий на виконання виконавчий документ по справі № 914/3669/23 не може бути внесений та відповідно не внесений Головним управлінням Казначейства до АРМ Реєстр судових рішень АС «Є-Казна» WEB. Додатково інформуємо, що Головне управління Казначейства листом від 28.11.2025 року №04-04-08/10408 (додається) звернулося до Державної казначейської служби України про надання уточненої інформації щодо останнього абзацу роз'яснення Державної казначейської служби України від 15.10.2025 № 5-08-08/22721.»
Пенсійний фонд України листом від 22.07.2025 № 2800-030202-9/48683 повідомив територіальні органи Пенсійного фонду України про судові рішення, за якими боржниками є територіальні органи Пенсійного фонду України та по яких Державною казначейською службою України у серпні 2025 року буде здійснено виконання судових рішень про стягнення коштів з органів Пенсійного фонду України.
Державна казначейська служба України надіслала Пенсійному фонду України листа від 08.07.2025 за вих. РМК № 5-06-06/14867, в якому зазначено, зокрема: “Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України “Про виконавче провадження» рішення, зокрема, про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Більшість таких рішень стосуються стягнення з органу Пенсійного фонду України грошових коштів у вигляді заборгованості з пенсії, які становлять значну суму та в подальшому будуть виконуватися за бюджетною програмою КПКВК 3504040 “Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою» за І чергою погашення заборгованості. »
У судовому засіданні судом з'ясовано та сторонами не заперечується, що 15.10.2024 року Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області повідомило позивача листом №04-08-06/10147 про прийняття до виконання наказу суду у справі №914/3669/23, відтак наказ на виконання рішення Господарського суду Львівської області від 14.03.2024 року у справі №914/3669/23 перебуває на виконанні у Головному управлінні Державної казначейської служби України у Львівській області, який повинен вчинити дії вказані у листі про надання роз'яснень Державної казначейської служби України №5-08-08/22721 від 15.10.2025 року.
У судовому засіданні 19.03.2026 року сторони погодили необхідність вчинення ряд дій з метою належної організації виконання рішення суду, а саме позивачем (стягувачем) зазначено, що передача позивачем виконавчого документа до органу Казначейства не знімає з Відповідача статусу боржника та не звільняє його від відповідальності за кінцевий результат фактичне надходження коштів стягувачу, а саме повне виконання рішення Господарського суду Львівської області від 14.03.2024 року у справі №914/3669/23.
Одночасно судом встановлено, що позивач звертався до ГУ ДКСУ у Львівській області та ГУ ПФУ у Львівській області із запитами щодо виконання судового рішення у справі № 914/3669/23, а також про надання інформації щодо бачення способу та порядку, які дадуть змогу виконати судове рішення (копії додано до матеріалів справи).
Згідно відповіді ГУ ДКСУ у Львівській області від 09.12.2025 року №04-08-06/10722, на запит центру зайнятості, виконавчий документ у справі № 914/3669/23 не може бути внесений та відповідно не внесений Головним управлінням Казначейства до АРМ Реєстр судових рішень АС «Є-Казна Також повідомлено, що виконання вказаного виконавчого документа органами Казначейства за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду здійснюватися не може через статус стягувача.
Відповідно до листа ГУ ДКСУ у Львівській області від 09.01.2026 року №04-06-06/266, на запит центру зайнятості, виконавчий документ у справі № 914/3669/23 може бути виконаний органом казначейства способом безспірного списання коштів з рахунку боржника лише за умови, коли боржник знаходитиметься на розрахунково - касовому обслуговуванні та буде мати відкриті рахунки в Головному управлінні Казначейства з яких можливо здійснити таке безспірне списання коштів.
Окремо орган казначейства у відповіді звернув увагу, що виконання рішень суду у відповідності до вимог Закону України щодо виконання судових рішень, а саме за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду не може вважатися виконанням рішення за рахунок коштів боржника (з рахунків боржника), оскільки таке виконання здійснюється за рахунок коштів державного бюджету за спеціальною бюджетною програмою (КПКВК 3504040).
ГУ ПФУ у Львівській області у своїй відповіді від 31.12.2025 року №1300-0903-6/176012 на запит центру зайнятості щодо бачення способу і порядку виконання рішення суду у справі № 914/3669/23 вказало, що виплата заборгованості підлягає перерахуванню позивачу через казначейські органи в порядку, передбаченому Законом України щодо виконання судових рішень та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845.
Одночасно стягувачем (позивачем) зазначено, що передача позивачем виконавчого документа до органу Казначейства не знімає з відповідача статусу боржника та не звільняє його від відповідальності за кінцевий результат - фактичне надходження коштів стягувачу.. Відповідно до листів - відповідей Казначейства (Копія листа казначейства № 04-06-06/1033 від 06.02.2026 з додатком, копія листа казначейства № 5-06-06/4606 від 20.02.2026), Головні управління Пенсійного фонду України, як боржники за виконавчими документами, зобов'язані самостійно, за рахунок коштів, що знаходяться в їх розпорядженні, вживати заходи щодо погашення заборгованості перед стягувачами. Враховуючи специфіку статусу Стягувача (державна установа) та відсутність певних рахунків Боржника в Казначействі, що ускладнює безспірне списання, Відповідач зобов'язаний був ініціювати добровільне виконання рішення суду шляхом прямого перерахування коштів, чого зроблено не було.
Згідно доданих листів Державної казначейської служби України №04-06-06/1033 від 06.02.2026 року та №5-06-06/4606 від 20.02.2026 року судом встановлено, що казначейством зазначено, що у разі встановлення судом у рішенні про зобов'язання Головного управління прийняти до виконання виконавчий документ, стягувачем за яким є обласний центр зайнятості, а боржником Головне управління Пенсійного фонду України в області, дії Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» не поширюється на спірні правовідносини, виконавчий документ у зазначеній категорії справ не може бути поставлений на облік за бюджетною програмою за КПКВК 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою» та, відповідно, відомості про виконавчий документ не можуть бути внесені до АРМ Реєстр судових рішень АС «Є-Казна» WEB.
Також казначейством зазначено, що під час виконання рішень, боржником за якими є державний орган, підприємство, установа, організація, а також безспірного списання коштів державного та місцевого бюджетів або боржників Казначейство та органи Казначейства керуються Бюджетним кодексом України. Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.201 І № 845 (далі - Порядок № 845).
При цьому, саме Порядок № 845 визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 845, терміни у цьому Порядку вживаються у такому значенні: безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та органами Казначейства рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів; боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання.
На ім'я Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 00035323) в Казначействі відкриті рахунки, кошти з яких спрямовуються виключно на фінансування пенсій, соціальних та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Наголошує на тому, що Пенсійний фонд України та його територіальні органи не мають відкритих рахунків в Казначействі та органах Казначейства, з яких можливо здійснити безспірне списання коштів на виконання судових рішень.
Таким чином, у Казначейства та органів Казначейства відсутні повноваження щодо здійснення відносно територіальних органів Пенсійного фонду України заходів, передбачених розділом «Безспірне списання коштів з рахунків боржника» Порядку № 845.
Враховуючи вищенаведену інформацію, суд констатує, що зі змісту вищенаведених обставин вбачається, що ні казначейство, ні відповідач фактично не спростовують наявності у позивача права на виконання ухваленого відносно нього судового рішення, що перебуває на виконанні в органах Казначейства. Пунктами 31, 32 Порядку № 845 визначено, що у разі коли за визначеними органом Казначейства кодами класифікації видатків бюджету, за якими здійснюється безспірне списання коштів, відсутні відкриті асигнування (кошти на рахунках) або до кінця бюджетного періоду їх недостатньо для виконання судового рішення, орган Казначейства надсилає боржнику або бюджетній установі, що здійснює централізоване обслуговування боржника, вимогу щодо необхідності вжиття заходів для встановлення таких асигнувань або здійснення інших дій, спрямованих на виконання судового рішення.
Якщо у боржника або бюджетної установи, що здійснює централізоване обслуговування боржника, недостатньо відкритих асигнувань (коштів на рахунках) для виконання виконавчого документа, безспірне списання коштів здійснюється частково. На виконавчому документі ставиться відмітка про обсяг списаних коштів, яка засвідчується підписом відповідальної особи, скріпленим гербовою печаткою.
Боржник або бюджетна установа, що здійснює централізоване обслуговування боржника, зобов'язані протягом одного місяця після надходження зазначеної вимоги надіслати органу Казначейства письмове повідомлення про заходи, вжиті ними з метою виконання судового рішення, та у разі, коли в результаті здійснення таких заходів не забезпечено виконання судового рішення у повному обсязі, - надсилати щомісяця повідомлення про вжиті заходи.
На період виконання вимоги орган Казначейства здійснює проведення платежів за платіжними дорученнями боржника або бюджетної установи щодо операцій, пов'язаних із централізованим обслуговуванням боржника, лише за платежами, зазначеними в пункті 25 цього Порядку.
Орган Казначейства забезпечує облік та зберігання виконавчих документів до їх виконання в повному обсязі або повернення стягувачу.
Безспірне списання коштів з рахунків боржника або бюджетної установи, що здійснює централізоване обслуговування боржника, здійснюється органом Казначейства з моменту відкриття відповідних асигнувань (надходження коштів на рахунок) на підставі розрахункового документа, оформленого відповідно до вимог законодавства.
Отже, відповідно до положень Порядку № 845 безспірне списання коштів за рішенням судів здійснюється з рахунків боржника у межах відкритих асигнувань, а в разі їх відсутності територіальний орган Держказначейства надсилає боржнику вимогу, якою зобов'язує здійснити дії, спрямовані на виконання рішення суду та пошук відкритих асигнувань. У такому випадку орган Держказначейства може заборонити боржнику здійснювати інші видатки, окрім захищених статей, передбачених Бюджетним кодексом України.
У постанові від 03 липня 2018 року у справі № 910/13057/16 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду вказав, що відсутність відкритих рахунків в органах Казначейства не може стати підставою для невиконання судового рішення. Водночас Законом «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» не передбачено такого винятку щодо поширення його дії на виконання судового рішення про стягнення грошових коштів, боржником за яким є державний орган, як відсутність відкритих в органі казначейства відповідних рахунків боржника. Не передбачено такого винятку й іншим чинним законодавством України.
Тобто навіть відсутність нормативної регламентації порядку виконання судового рішення за фактичних обставин, що склалися між учасниками спору, зумовлює необхідність встановлення та вжиття заходів, необхідних для виконання судового рішення саме компетентним органом, адже ефективна і законодавчо, і практично організація системи виконання рішень є позитивним обов'язком держави.
За таких обставин, суд зазначає, що відповідач повинен вживати всіх заходів по виконанню вказаного вище рішення суду, встановлених Порядком № 845. Натомість, у матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про вчинення боржником комплексу дій, передбачених Порядком № 845, спрямованих на виконання рішення суду.
Частиною першою статті 25 Бюджетного кодексу України регламентовано, що казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Суд наголошує, що судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права та є практикою, несумісною з положеннями Конвенції.
Згідно з рекомендаціями, викладеними у Висновку Консультативної ради Європейських суддів № 13 (2010) «Щодо ролі суддів у виконанні судових рішень» КРЄС вважає, що в державі, яка керується верховенством права, державні органи, насамперед, зобов'язані поважати судові рішення і якнайшвидше реалізувати їх як частину своїх посадових обов'язків. Сама думка, що державний орган може відмовитися від виконання рішення суду, підриває концепцію верховенства права. Виконання рішення повинно бути справедливим, швидким, ефективним і пропорційним. Тому для цього мають бути забезпечені необхідні кошти. Чіткі правові норми повинні визначати доступні ресурси, відповідальні органи та відповідну процедуру їх розподілу.
У п.52,53 постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 16.01.2026 року у справі №480/13268/23 52 зазначено, що підпункт 1 пункту 9 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» БК України передбачає, що до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету: рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Зазначені рішення передаються до Казначейства України для виконання. Безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань. Отже, у державних виконавців відсутні законні підстави проводити будь-яке списання коштів за виконавчими документами в справах, де боржниками є державні органи. Такі повноваження належать виключно органам Казначейства.
Виконуючи обов'язок здійснення судового контролю, суд вважає раціональним застосування у даному випадку положень ч. 7 ст. 345-4 ГПК України, якою передбачено, що якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але боржником судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 345-2 цього Кодексу.
Частиною 3 ст. 345-2 ГПК України встановлено, що встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання боржником відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Відповідно до частини 1 ст.345-4 ГПК України, за наслідками розгляду звіту боржника суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 345-2 цього Кодексу. Оскарження ухвали суд не зупиняє її виконання.
З огляду на наведене, враховуючи встановлені обставини про невиконання рішення суду, прийняття Головним управлінням Державної казначейської служби України у Львівській області до виконання наказу суду від 19.06.2024 року у справі №914/3669/23, та станом на даний час наказ перебуває на виконанні (докази протилежного в матеріалах справи відсутні) у Головному управлінні Державної казначейської служби України у Львівській області та відповідно такий не виконаний, взявши до уваги пояснення учасників справи щодо поданого звіту, подані додаткові пояснення у справі та додані до матеріалів справи листи Державної казначейської служби України, суд дійшов висновку прийняти поданий звіт боржника та застосувати норму ч. 7 ст. 345-4 ГПК України, щодо встановлення строку для подання звіту про виконання рішення суду.
Суд зазначає боржнику, що рішення Господарського суду Львівської області від 14.03.2024 у справі № 914/3669/23, яке набрало законної сили та є обов'язковим до виконання всіма органами державної влади без жодних винятків чи додаткових умов, відтак у разі ненадання доказів виконання рішення суду, судом вправі застосувати до боржника захід процесуального примусу у виді штрафу за правилами ст. 135 Господарського процесуального кодексу України, про що визначено у с. 345-4 Господарського процесуального кодексу України.
З огляду на викладене, керуючись ст. ст. 234, 235, 339, 345-1, 345-2, 345-4 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Прийняти звіт (вх.№ 6072/26) Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у справі №914/3669/23.
2. Зобов'язати відповідача (боржника) - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) у строк - 50 календарних днів з дня отримання цієї ухвали, подати суду звіт про виконання судового рішення Господарського суду Львівської області від 14.03.2024 року у справі №914/3669/23.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строк, передбачені ст.235 ГПК України, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - lv.arbitr.gov.ua/sud5015/.
Повний текст ухвали складено та підписано 23.03.2026 року.
Суддя Коссак С.М.