Постанова від 20.03.2026 по справі 495/1738/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2026 рокуСправа № 495/1738/26

Номер провадження 3/495/666/2026

Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Братків І.І., розглянувши матеріали, що надійшли від Білгород-Дністровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гр. України, уродженця с. Яськи, Одеського р-н., Одеської обл., проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , одружений, місце служби та посади: НОМЕР_1 прикордонний загін ДПСУ, інспектор прикордонної служби 2 категорії - водій впс « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б), - на момент вчинення правопорушення, сержант, НОМЕР_1 прикордонний загін ДПСУ інспектор прикордонної служби 1 категорії - старший оператор групи артелерійської розвідки відділення управляння прикордонної застави гармат прикордонної комендатури швидкого реагування,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-18 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

04.03.2026 до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від Білгород-Дністровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону надійшов протокол про адміністративне правопорушення №10-2026/СП від 03.03.2026 з доданими до них матеріалами відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-18 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КУпАП).

З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що сержант ОСОБА_2 27.01.2026 о 09:15 виконуючи обов'язки з охорони держаного кордону на контрольному пості під умовною назвою «Маяки», порушив правила несення прикордонної служби, що виразилось у не здійсненні належної перевірки транспортного засобу «Hyundai» з державним номером реєстрації « НОМЕР_2 », який слідував транзитною ділянкою дороги «Одеса-Рені».

Так, ОСОБА_3 , під час здійснення перевірки проходження вищезазначеним транспортним засобом контролю, не здійсни перевірку вказаного транспортного засобу та не вжив заходів щодо затримання водія. В наслідок чого, не було вчасно встановлено, що пасажири вказаного транспортного засобу, вишли з нього та направився в сторону населеного пункту Паланка Республіки Молдова, та незаконно перетнули державний кордон України.

Відтак, сержант ОСОБА_3 не належно здійснив огляд транспортного засобу «Hyundai» з державним номером реєстрації « НОМЕР_2 », під час огляду не перевірив кількість осіб, що перебувають в салоні, що призвело до невчасного виявлення незаконного перетину кордону України пасажирами вказаного транспортного засобу.

Таким чином, за викладених вище обставин, сержант ОСОБА_2 , проходячи військову службу на посаді інспектора прикордонної служби 2 категорії - водія впс « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б), НОМЕР_1 прикордонний загону ДПСУ, о 09:15, 27.01.2026, виконуючи обов?язки з охорони держаного кордону у прикордонному наряді «КрП» МТНС «Маяки», що знаходиться на ділянці автомобільної дороги Одеса-Рені в районі н.п. Маяки Одеської області, порушив правила несення прикордонної служби, а саме не належно здійснив огляд транспортного засобу «Hyundai» з державним номером реєстрації « НОМЕР_2 », з якого в районі пункту пропуску «Паланка-Маяки-Удобне» вийшло два пасажири та незаконно перетнули ДКУ, чим порушив вимоги ст. 16 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, пункту 5 «Інструкції прикордонних нарядів, які залучаються до несення служби в МТНС» затвердженої наказом НОМЕР_1 прикордонного загону від 22.10.2025 №3220-АГ, тим самим вчинивши військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 1728 КУпАП, а саме: порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинене у період дії в державі особливого періоду.

У судове засідання ОСОБА_1 з'явився, з пам'яткою про права та обов'язки ознайомився, подав до суду заяву згідно якої свою вину визнав, просив справу розглянути за його відсутності.

Також суддя бере до уваги, що в силу дії ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені зокрема статтею 172-18, розглядаються протягом доби.

За таких обставин, вважаю за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних у справі доказів.

Вивчивши матеріали справи, суддя доходить до наступного висновку.

Відповідно до протоколу про вчинене адміністративне правопорушення вбачається, що 27.01.2026 о 09:15 виконуючи обов'язки з охорони держаного кордону на контрольному пості під умовною назвою «Маяки», порушив правила несення прикордонної служби, що виразилось у не здійсненні належної перевірки транспортного засобу «Hyundai» з державним номером реєстрації « НОМЕР_2 », який слідував транзитною ділянкою дороги «Одеса-Рені».

Так, ОСОБА_3 , під час здійснення перевірки проходження вищезазначеним транспортним засобом контролю, не здійсни перевірку вказаного транспортного засобу та не вжив заходів щодо затримання водія. В наслідок чого, не було вчасно встановлено, що пасажири вказаного транспортного засобу, вишли з нього та направився в сторону населеного пункту Паланка Республіки Молдова, та незаконно перетнули державний кордон України.

Відтак, сержант ОСОБА_3 не належно здійснив огляд транспортного засобу «Hyundai» з державним номером реєстрації « НОМЕР_2 », під час огляду не перевірив кількість осіб, що перебувають в салоні, що призвело до невчасного виявлення незаконного перетину кордону України пасажирами вказаного транспортного засобу.

Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» № 69/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» №2264-1X від 22.03.2022, відповідно до п.п. 1, 17, 20 ч. 1 ст.ст. 106, 112 Конституції України та ст.ст. 4, 11 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-ХІІ від 21.10.1993 на території України оголошено про проведення загальної мобілізації.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» №1932-XII від 06.12.1991 та ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-XII від 21.10.1993 особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності військовослужбовців та деяких інших осіб» № 1952-VIII від 16.03.2017 (набрав законної сили 16.04.2017) внесено зміни до глави 13-Б Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вчинення військовослужбовцями військових адміністративних правопорушень в умовах особливого періоду.

Будучи військовослужбовцем Державної прикордонної служби України, відповідно до вимог ст.ст. 9, 11, 16, 17 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а також своїх посадових обов'язків, старший солдат ОСОБА_1 зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців.

Крім того, згідно п. п. 1, 2, 3 ч. 3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язок військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять) чи поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника), на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби.

Проте, солдат ОСОБА_1 діючи умисно, всупереч наведеним статутних обов'язків та інтересам служби, вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 17218 КУпАП, а саме: порушення правил несення прикордонної служби, вчинене в умовах особливого періоду.

Дослідивши матеріали справи, вважаю, що у діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП діяння, передбачені частиною першою цієї статті (порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України), вчинені в умовах особливого періоду.

Зважаючи на викладене, вина ОСОБА_1 у вчиненні даного правопорушення повністю доводиться зібраними у справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення №10-2026/СП від 03.03.2026; витягом з наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 28.01.2026 №75-ос; висновком службового розслідування за фактом затримання прикордонним нарядом Прикордонної поліції Республіки Молдова на напрямку Удобне (Україна) - Паланка (РМ) в районі 55 км. + 200 м. транзитної ділянки автодороги Одеса-Рені двох громадян України, які незаконно перетнули державний кордон на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) з додатками та іншими матеріалами справи.

Враховуючи викладене, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин, встановлених в судовому засіданні, знайшла своє підтвердження зібраними доказами, і його дії необхідно кваліфікувати за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який вину визнав у повному обсязі, ступінь його вини, ставлення до скоєного, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі, передбаченому санкцією ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно п. 12 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

Так, як ОСОБА_1 є військовослужбовцем (службове посвідчення НОМЕР_3 ), він підлягає звільненню від сплати судового збору.

Керуючись ст. 33, 172-18 ч. 2, 283, 284 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИЛА:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним в здійсненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбаченач. 2 ст. 172-18 КУпАП і піддати його адміністративному стягненню у вигляді штрафу у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.

Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від сплати судового збору на підставі п.12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Згідно зі ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.

Згідно із ст.308 КУпАП - у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307цього Кодексу,постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або на неї може бути внесено подання прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання становить три місяці.

Суддя Ірина БРАТКІВ