29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"18" січня 2011 р.
Справа № 16/2165-10
За позовом Славутського міжрайонного прокурора, м. Славута в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації, м. Хмельницький
до 1. Славутської районної державної адміністрації, м. Славута
2. Виробничо-комерційного підприємства "Явір-Інвест", с. Велика Калинівка Хмельницького району
3. Хмельницької регіональної філії "Державного підприємства Центру державного земельного кадастру", м. Хмельницький
про 1. визнання недійсним договору оренди землі від 24.03.2008 р.;
2. зобов'язання скасувати державну реєстрацію договору від 24.03.2008 р.
Суддя В.В. Магера
Представники сторін:
від позивача: Назарчук В.М. -за довіреністю № 99/13-12-1533/2010 від 16.04.10 р.;
від відповідача 1: не з'явився;
від відповідача 2: Шевченко О.А. -за довіреністю № 128 від 14.09.10 р.;
від відповідача 3: не з'явився;
За участю -Грамчук Т.А. -прокурора відділу облпрокуратури.
Суть спору: Позивач в позовній заяві просить суд визнати недійсним договір оренди землі від 24.03.2008 р. та зобов'язати відповідача 3 скасувати державну реєстрацію договору від 24.03.2008 р.
Повноважний представник позивача у засідання суду 18.01.11 р. з'явився, позовні вимоги підтримав та подав письмову заяву про обгрунтування позовних вимог, в якій повідомив суду наступне: 24.03.2008 р. між Славутською районною державною адміністрацією та ВКП „Явір-Інвест” укладено договір оренди землі, який зареєстрований Славутським районним відділом „Державного підприємства „Хмельницької регіональної філії ЦДЗК” за № 040876000005 та набрав чинності 26.03.2008 року.
Відповідно до п.1 договору Славутська райдержадміністрація надала, а ВКП „Явір-Інвест” прийняло в строкове платне користування земельну ділянку для виробничих потреб - видобування піску, яка знаходиться за межами населеного пункту Крупецької сільської ради, згідно розпорядження голови Славутської районної державної адміністрації від 20.09.2007 року № 460-р, та від 24.03.2008 року № 193-р.
В оренду передано земельну ділянку площею 10 га строком на 20 років на підставі розпорядження голови Славутської районної державної адміністрації від 20.09.2007 р. № 460-р, а не на підставі розпорядження голови Хмельницької облдержадміністрації.
Зі слів позивача, даний договір оренди укладений з порушенням вимог ст.118, 123, п.4 ст.122 Земельного кодексу України, що відповідно до ст.215 ЦК України є підставою визнати його недійсним.
Відповідно до ст. 203 ЦК України зміст правочину ее може суперечити Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства, тому недотримання даних вимог є підставою для визнання правочину недійсним.
Відповідно до п.4 ст.122 Земельного кодексу України передача земельних ділянок із земель державної власності у власність або у користування за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою та сьомою цієї статті, належить до повноважень обласної державної адміністрації.
Таким чином, Славутська районна державна адміністрація передала в оренду ВКП ,,Явір-Інвеет” земельну ділянку без належних на те повноважень.
Крім того, як стверджує позивач, договір оренди укладений з порушенням вимог ст.ст.118. 123, 124 Земельного кодексу України, що відповідно до ст. 215 ЦК України також є підставою визнання його недійсним.
Відповідно ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому ст.118,123 ЗК України.
Відповідно до ст.9 Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації” обов'язковій державній експертизі підлягають проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Згідно вимог ч.4 ст.35 Закону, лише позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування, відкриття фінансування робіт з реалізації заходів, передбачених відповідною документацією. Реалізація заходів, передбачених документацією із землеустрою та документацією з оцінки земель щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи, без позитивних висновків державної експертизи забороняється (ч.5 ст.35 Закону).
В порушення вимог ст.ст. 118, 123, 124 Земельного кодексу України, ст.9 ч.ч. 4,5 ст.35 Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації” земельна ділянка надана в оренду без позитивного висновку державної землевпорядної експертизи.
У Висновку державної експертизи землевпорядної документації проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ВКП „Явір-Інвест” під кар'єр для видобування піску №168 від 19.09.2007 року зазначено, що землевпорядна документація не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам і повертається на доопрацювання.
Як стверджує позивач, незважаючи на те, що землевпорядна документація так і не була доопрацьована, вказана земельна ділянка без позитивного висновку була надана в оренду.
Як встановлено в ході перевірки при укладенні договору оренди від 24.03.2008 року, зареєстрований за № 040876000005 26.03.2008 року, було змінено конфігурацію земельної ділянки, її координати, що були в затвердженому проекті землеустрою. Конфігурація земельної ділянки, яка передана в оренду відповідно до договору оренди від 24.03.2008 року, зареєстрованого за № 040876000005, не відповідає конфігурації земельної ділянки, яка була передана в оренду згідно першого договору оренди від 27.09.07р. № 040776000010, який розірвано 30.0].08р., укладеного на підставі розпорядження голови Славутської РДА від 20.09.2007 року № 460-р.
Зміни конфігурації земельної ділянки здійснені МПП „Кадастр” після затвердження головою РДА 20.09.07р. №460-р проекту землеустрою із внесенням до нього змін щодо кадастрового плану земельної ділянки з новими координатами, новий проект землеустрою не розроблявся, не погоджувався, зміни також не затверджувались.
Укладення договору оренди земельної ділянки, конфігурація якої та координати змінені після затвердження проекту землеустрою, є порушенням вимог ст.ст. 124, 186 Земельного кодексу України. Тому, договір оренди землі, укладений між Славутською районною державною адміністрацією та Виробничо-комерційним підприємством „Явір-Інвест” від 24.03.2008 р., зареєстрований за № 040876000005 26.03.2008 року, є незаконним.
Відповідно до ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній власності або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно зі ст.186 Земельного кодексу України проекти відведення земельних ділянок, складовою частиною яких є кадастровий план земельної ділянки згідно з Законом України „Про землеустрій”, затверджуються органами, які надають земельні ділянки.
Відповідач-1 повноважного представника в судове засідання не направив. При цьому, 17.01.11 р. від останнього на адресу суду надійшло письмове клопотання про розгляд справи без участі його представника. Крім того, у вищевказаному клопотанні, відповідач-1 повідомив, що визнає позовні вимоги прокурора.
Представник відповідача-2 в судове засідання з'явився та подав письмовий відзив на позов, в якому повідомив суду наступне: Славутська міжрайонна прокуратура Хмельницької області звернулася до суду з позовом в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації до Славутської районної адміністрації, ВКП „Явір-Інвест”, Хмельницької регіональної філії „Державного підприємства Центру державного земельного кадастру” про визнання недійсним договору оренди землі від 24.03.2008р. та зобов'язання скасувати державну реєстрацію.
ВКП „Явір-Інвест” не визнає позов в повному обсязі з наступних підстав: 02.11.2006 р. за реєстраційним № 4101 ВКП „Явір-Інвест” отримало Спеціальний Дозвіл Міністерства охорони навколишнього природного середовища України на розробку Горинь-Крупецького родовища піску.
Згідно розпорядження Славутської райдержадміністрації №460-р від 20.09.2007 р. було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ВКП „Явір-Інвест” для видобування піску на території Крупецької сільської ради, змінено цільове при значення земельної ділянки площею 10,00га, яка використовується ВКП „Явір-Інвест” на умовах оренди, з ведення товарного сільськогосподарського виробництва на використання для виробничих потреб та зобов'язано ВКП „Явір-Інвест” сплатити втрати сільськогосподарського виробництва.
Пунктом 4 цього розпорядження було надано ВКП „Явір-Інвест” цю земельну ділянку в довгострокове користування на умовах оренди терміном 20 років для ВКП „Явір-Інвест” для виробничих потреб (видобування піску). Категорія земель: землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Пунктом 6 цього розпорядження було рекомендовано директору ВКП „Явір-Інвест” укласти в місячний термін договір оренди земельної ділянки та зареєструвати його.
Однак, 24.10.2007 р. розпорядженням № 70/13-12-3388/2007 Хмельницька Обласна держадміністрація зобов'язала Славутську райдержадміністрацію відмінити своє рішення № 460-р від 20.09.2007р. Дана вимога була виконана: 02.11.2007 р. розпорядженням № 556-р райдержадміністрація скасувала розпорядження № 460-р. від 20.09.2007р.
Враховуючи те, що роботи по освоєнню виділеної земельної ділянки вже розпочалися, а також те що на це були затрачені значні власні кошти ВКП „Явір-Інвест” не погодилося з рішенням райдержадміністрації, так як вважало його таким, що суперечить чинному законодавству. 25.02.2008 р. в прокуратуру Хмельницької області була направлена скарга на вказані дії. 29.02.2008 р. скарга для виконання була направлена в Славутську міжрайонну прокуратуру.
12.03.2008 р. прокурором був внесений протест на розпорядження райдержадміністрації № 556-р від 02.11.2007р. з вимогою скасувати вказане розпорядження, оскільки розпорядженням голови райдержадміністрації від 20.09.2007р. № 460-р питання щодо надання земель у постійне користування не вирішувалось - земельна ділянка надавалась в оренду. Згідно із розпорядженням № 460 від 20.09.2007р., зміна цільового призначення використання земель сільськогосподарського призначення на землі промисловості здійснювалась з земель, які вже перебували в оренді ВКП „Явір-Інвест”. Тому, відповідно до ст.20 Земельного кодексу України змінити цільове призначення наданої райдержадміністрацією в оренду земельної ділянки та внести зміни у відповідний проект землеустрою може лише орган, який надав земельну ділянку у користування - Славутська районна державна адміністрація (ст.31 Закон України „Про землеустрій”).
Зміни до документації із землеустрою вносяться за рішенням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування або власників землі та землекористувачів, у тому числі орендарів, які затвердили проекти землеустрою.
Виконуючи протест прокуратури райдержадміністрація своїм розпорядженням №193-р від 24.03.2008 р. скасувала власне розпорядження №556-р від 02.11.2007р., в той же час попереднє розпорядження №460-р від 20.09.2007р. залишено в силі, як прийняте згідно чинного законодавства.
На вимогу вказаного розпорядження ВКП „Явір-Інвест” 24.03.2008 р. було укладено з райдержадміністрацією договір оренди земельної ділянки площею 10,0 га, який зареєстровано відповідно до умов чинного законодавства. ВКП „Явір-Інвест” використання наданої ділянки погоджено з всіма відповідними органами, на що є відповідні матеріали та висновки. Також було погоджено проект землеустрою відведення земельної ділянки.
Крім того, зі слів відповідача-2, відшкодувало втрати сільськогосподарського виробництва за оренду земельної ділянки в сумі 63 007,00 грн.
Як стверджує відповідач-2, Славутською міжрайонною прокуратурою визнавався факт законного надання ВКП „Явір-Інвест” земельної ділянки, про що свідчить рішення господарського суду Хмельницької області від 10.10.2008 р. по справі № 13/4660 за позовом цієї ж прокуратури до ВКП „Явір-Інвест” про стягнення втрат сільськогосподарського виробництва на підставі розпорядження Славутської райдержадміністрації № 460-р від 20.09.2007 р.
Крім того, як вважає, відповідач-2, в позовній заяві позивачем не вказано, які саме вимоги ст.ст. 123,124 ЗК України було порушено.
У позовній заяві позивачем зазначається, що відповідно до ст.9 Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації” обов'язковій державній експертизі підлягають проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Проте, на думку відповідача-2, таке твердження не відповідає редакції самої статті, позивачем не зазначено згідно якого саме пункту цієї статті передбачено обов'язковість проведення державної експертизи в даному випадку.
Згідно висновку державної експертизи землевпорядної документації від 19.09.2007р. №168. землевпорядна документація не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам і повертається на доопрацювання. Контроль покладається на начальника районного відділу земельних ресурсів.
Всі зауваження та пропозиції до землевпорядної документації було виконано, що підтверджується підписом начальника Славутського районного відділу земельних ресурсів Чубок П.К., на якого було висновком експертизи покладено контроль, та коректурним аркушем про усунення зауважень.
Стосовно доводів позивача щодо непроведеної нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 10 га, відповідач-2 вказує на таке: Згідно витягу №245 від 06.09.2007р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки зі змінами внесеними згідно розпорядження Славутської райдержадміністрації від 29.08.2007р. №421, нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки складає 21,11грн., нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 10 га складає 2 111 000 гривень.
11.11.2010 р. Славутським міжрайонним прокурором з участю держінспектора ОНПС та Держкомзему в Славутському районі здійснена перевірка дотримання підприємством вимог природоохоронного законодавства. Складено акт перевірки № 227/06 від 11.11.2010р. Недоліків або порушень в діяльності ВКП „Явір-Інвест”, в тому числі щодо наявності необхідних документів не виявлено.
Розпорядження Славутської райдержадміністрації № 460-р від 20.09.2007 р., яке було правовою підставою для укладення договору оренди земельної ділянки у встановленому законодавством порядку недійсним не визнавалось, позивачем не надано доказів його скасування або визнання нечинним.
Крім того, за твердженням 2-го відповідача, висновки прокуратури про укладення оспорюваного договору з порушенням вимог Земельного кодексу України є невірними, оскільки таке питання стосуються порядку надання земельної ділянки у користування, а тому має з'ясовуватися в разі оскарження рішень компетентних органів про надання земельних ділянок у користування, а не при розгляді даного господарського спору.
Посилаючись на викладені у письмовому відзиві на позов заперечення, відповідач 2 - ВКП „Явір-Інвест”, с. Велика Калинівка Хмельницького району вважає позов необгрунтованим та безпідставним, у зв'язку із чим в його задоволенні просить відмовити.
Представник відповідача-3 повноважного представника в судове засідання не направив, про поважні причини неявки суд не повідомив.
Прокурор в судове засідання прибув.
27.12.10 р. від Славутського міжрайонного прокурора на адресу суду надійшло письмова заява про забезпечення позову, в якій останній просить суд вжити заходів до забезпечення позову шляхом встановлення заборони Виробничо-комерційному підприємству „Явір-Інвест” на використання земельної ділянки, переданої в оренду згідно договору від 24.03.08 р., зняття з неї родючого шару грунту.
Суд, розглянувши клопотання прокурора про вжиття заходів до забезпечення позову вважає за необхідне у його задоволенні відмовити, так як він не довів, що невжиття таких заходів утруднить чи зробить неможливим виконання рішення господарського суду.
Згідно ч.1 п.1 ст.77 ГПК України, господарський суд відкладає розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному судовому засіданні, зокрема у зв'язку із неявкою в засідання представників сторін, інших учасників судового процесу.
Розглянувши матеріали справи, приймаючи до уваги неявку у судове засідання представників 1-го та 3-го відповідача, спір не може бути вирішено в даному судовому засіданні, тому суд вважає за необхідне з метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження усіх обставин, відкласти розгляд справи на іншу дату.
Керуючись ст.ст. 66, 67, ч.1 п.1 ст.77, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, СУД -
В задоволенні клопотання прокурора від 27.12.10 р. про вжиття заходів до забезпечення позову шляхом встановлення заборони Виробничо-комерційному підприємству „Явір-Інвест” на використання земельної ділянки, переданої в оренду згідно договору від 24.03.08 р., зняття з неї родючого шару грунту відмовити.
Розгляд справи № 16/2165-10 відкласти на 10 год. 30 хв. „31” січня 2011 року.
Зобов'язати відповідача 3 - подати суду: копію довідки органу державної статистики про включення до Єдиного державного реєстру; письмовий відзив на позов із документальним обгрунтуванням своїх доводів та докази, які є у відповідачів.
Судове засідання відбудеться в приміщенні господарського суду Хмельницької області за адресою: м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1, к. 329.
Явка повноважних представників сторін та прокурора в засідання суду обов'язкова.
Суддя В.В. Магера
1 - до справи;
2 -позивачу;
3-5 -відповідачам;
6-7 - прокуратура області та району.