Постанова від 23.03.2026 по справі 380/12991/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2026 рокуЛьвівСправа № 380/12991/24 пров. № А/857/20837/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

Судді-доповідача - Шинкар Т.І.,

суддів - Довгої О.І.,

Запотічного І.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційні скарги Львівської митниці, Енергетичної митниці на додаткове рішення Львівського окружного адміністративного суду (головуючий суддя Коморний О.І.), ухвалене у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження в м. Львів 12 травня 2025 року у справі № 380/12991/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОВМ-К» до Енергетичної митниці, Львівської митниці про визнання протиправними та скасування карток відмов в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення,

ВСТАНОВИВ:

17.06.2026 Товариство з обмеженою відповідальністю «ОВМ-К» (далі - Товариство) звернулося в суд з позовом до Енергетичної митниці, Львівської митниці, в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати рішення про визначення коду товару від 04.01.2023 №KT-UA209000-0003-2024, прийняте Львівською митницею Держмитслужби України;

- визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів від 26.01.2024 №UA903000/2024/000010/2, прийняте Енергетичною митницею Держмитслужби України;

- визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 18.01.2024 J№UA209230/2024/000102, прийняту Львівською митницею Держмитслужби України;

- визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 26.01.2024 №UA903050/2024/000090, прийняту Енергетичною митницею Держмитслужби України.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2025 року позов задоволено.

05.05.2025 представник Товариства звернувся в суд з заявою, в якій просив ухвалити додаткове судове рішення про стягнення солідарно з Львівської митниці Державної митної служби України та Енергетичної митниці Державної митної служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОВМ-К» судові витрати у вигляді витрат на професійну правничу допомогу за супроводження цієї справи в суді першої інстанції, кінцевий розмір (розрахунок) яких складає 30 000,00 грн.

Додатковим рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року заяву задоволено частково: стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОВМ-К» (39600, м. Кременчук, вул. Софіївська, 36-Б; код ЄДРПОУ 45312493) з Львівської митниці (вул. Костюшка, 1, м.Львів, Україна, 79000; код ЄДРПОУ : 43971343) за рахунок бюджетних асигнувань витрати на професійну правничу допомогу в сумі 3000,00 грн (три тисячі гривень 00 коп); стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОВМ-К» (39600, м. Кременчук, вул. Софіївська, 36-Б; код ЄДРПОУ 45312493) з Енергетичної митниці (04215, м. Київ, вул. Світлицького, 28-А; код ЄДРПОУ: 44029610) за рахунок бюджетних асигнувань витрати на професійну правничу допомогу в сумі 3000,00 грн (три тисячі гривень 00 коп). В іншій частині заяви представника позивача про ухвалення додаткового рішення щодо стягнення витрат на правничу допомогу в сумі 24000 грн - відмовлено.

Задовольняючи частково заяву, суд першої інстанції виходив з того, що сума судових витрат на правничу допомогу, яку позивач просить стягнути за рахунок відповідача, підлягає зменшенню на підставі заперечень відповідачів та у зв'язку з відсутністю ознак співмірності, визначених частиною п'ятою статті 134 КАС України. Суд першої інстанції врахував незначну складність категорії справи, усталену правову позицію у таких справах, відтак вважав, що підготовка і подання адміністративного позову не відповідають критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності).

Не погоджуючись з додатковим рішенням суду першої інстанції, Львівська митниця та Енергетична митниця подали апеляційні скарги, просять таке скасувати, у задоволенні заяви відмовити.

Апеляційну скаргу Львівської митниці на додаткове рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що дана справа розглядалась у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, отже представником позивача не було витрачено часу на відвідування засідань по цій справі. Звертає увагу, що предмет спору у даній категорії справи не є складним, містить один епізод спірних правовідносин, не потребує великого обсягу фактичних даних, обсяг і складність процесуальних документів не є важкими.

Апеляційну скаргу Енергетичної митниці на додаткове рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що заявник має право на відшкодування судових витрат та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір - обґрунтованим, що є відсутнім та не обґрунтованим у поданій заяві про ухвалення додаткового рішення суду.

Враховуючи положення статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції дійшов висновку щодо можливості розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, на підставі наявних у ній доказів.

Згідно з ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Суд апеляційної інстанції, переглядаючи справу за наявними у ній доказами та перевіряючи законність і обґрунтованість оскаржуваного додаткового рішення суду першої інстанції, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши докази, що стосуються фактів, на які посилаються учасники справи, приходить до переконання, що оскаржуване додаткове рішення суду першої інстанції вимогам статті 242 КАС України відповідає.

З матеріалів справи судом першої інстанції встановлено, що між компанією PARELLA Sp.z o.o. (Польща), як продавцем, та ТОВ «ОВМ-К» (Україна), як покупцем, укладений міжнародний контракт від 05.10.2023 №05-10-23 (далі - Контракт), предметом якого є поставка хімічної товарної продукції, в переліку, кількості та за ціною, зазначеними в додатках до цього договору, що є невід'ємною частиною договору (а.с.29-31).

Львівською митницею прийняте рішення від 04.01.2024 №КТ- UA209000-0003-2024 (а.с.25) про визначення коду товару, яким зазначений Товариством з обмеженою відповідальністю «ОВМ-К» у графі 31 митної декларації від 30.12.2023 типу ІМ 40 ДЕ №UA209230/2023/135253 код товару УКТ ЗЕД 3814009090 змінено на 3811190000 та як наслідок прийнято картку відмови в прийнятті вказаної митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 18.01.2024 №UA209230/2024/000102 (а.с.26), якою повідомлено про відмову у митному оформленні (випуску) товарів.

ТОВ «ОВМ-К» подано до митного органу митну декларацію типу ІМ 40 ДЕ від 24.01.2024 №24UA903050001581U5 (а.с.64 зворот- 65), в якій, зокрема, зазначено код, визначений відділом класифікації товарів Львівської митниці у рішенні про визначення коду товару від 04.01.2024 №КТ-UA209000-0003-2024, а саме 3811190000.

Енергетичною митницею у зв'язку з цим прийняте рішення від 26.01.2024 №UA903000/2024/000010/2 (а.с.27) про коригування митної вартості товарів імпортованих позивачем на митну територію України, та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 26.01.2024 №UA903050/2024/000090 (а.с.28).

ТОВ «ОВМ-К» не погоджується з рішенням Львівської митниці від 04.01.2024 №КТ-UA209000-0003-2024 про визначення коду товару та прийнятою карткою відмови від 18.01.2024 №UA209230/2024/000102, а також з рішення Енергетичної митниці від 26.01.2024 №UA903000/2024/000010/2 про коригування митної вартості товарів та прийнятою карткою відмови від 26.01.2024 №UA903050/2024/000090, вважає їх протиправними та такими, що підлягають скасуванню, тому позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2026 року апеляційну скаргу Енергетичної митниці залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2025 року у справі № 380/12991/24 - без змін.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного додаткового рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції враховує такі підстави.

Статтею 132 КАС України встановлено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Витрати на професійну правничу допомогу належать до витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до статті 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною 7 статті 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Зазначені вимоги кореспондуються з положеннями частини 3 статті 143 КАС України, якими передбачено, що якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Таким чином, необхідною умовою для відшкодування витрат на правничу допомогу є подання стороною детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Відповідно до частини 9 статті 139 КАС України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Згідно з положеннями статті 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05 липня 2012 року № 5076-VI гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Аналіз вищенаведених положень дає підстави для висновку про те, що документально підтверджені судові витрати на професійну правничу допомогу адвоката, пов'язані з розглядом справи, підлягають компенсації стороні, яка не є суб'єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

При цьому, суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалене судове рішення, всі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, враховуючи такі критерії, як складність справи, витрачений адвокатом час, значення спору для сторони тощо.

При визначенні суми компенсації витрат, понесених на професійну правничу допомогу, необхідно досліджувати на підставі належних та допустимих доказів обсяг фактично наданих адвокатом послуг і виконаних робіт, кількість витраченого часу, розмір гонорару, співмірність послуг категоріям складності справи, витраченому адвокатом часу, об'єму наданих послуг, ціні позову та (або) значенню справи.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, яка в силу приписів частини 2 статті 6 КАС України та статті 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» застосовується судами як джерело права, заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим, про що, зокрема, зазначено у рішеннях від 26 лютого 2015 року у справі «Баришевський проти України», від 10 грудня 2009 року у справі «Гімайдуліна і інших проти України», від 12 жовтня 2006 року у справі «Двойних проти України», від 30 березня 2004 року у справі «Меріт проти України».

Отже, при визначенні суми відшкодування витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, слід виходити з реальності цих витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, з огляду на конкретні обставини справи. Надані послуги повинні бути обґрунтованими, тобто доцільність надання такої послуги та її вплив на кінцевий результат розгляду справи, якого прагне сторона, повинні бути доведені стороною у справі. При цьому, складність справи є не єдиним критерієм для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу.

Пунктом 3.2 рішення Конституційного Суду України від 30 вересня 2009 року №23-рп/2009, передбачено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз'яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах тощо. Вибір форми та суб'єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб'єктами права.

Водночас, адвокат самостійно визначається зі стратегією захисту інтересів свого клієнта та алгоритмом дій задля задоволення вимог останнього та найкращого його захисту.

З матеріалів справи судом першої інстанції встановлено, що між ТОВ «ОВМ-К» та Адвокатським об'єднанням «Адвокатська група сприяння бізнесу», в особі керуючого партнера адвоката Васильчук Світланою Станіславівною, укладено договір про надання правової допомоги від 21.03.2024 №21-03/24 та додаткову угоду від 16.05.2024 №1 до Договору.

Згідно п. 3 Додаткової угоди сторонами відповідно до п. 5.4 Договору узгоджено фіксований розмір винагороди (гонорару) адвоката за надання правової допомоги розмір якого становить 30 000 грн.

Об'єднанням виставлено рахунок на оплату від 21.05.2024 №21/05, оплата якого підтверджується платіжною інструкцією від 23.05.2024 №63.

При цьому, суд апеляційної інстанції зауважує, що правомірне очікування стороною, яка виграла справу, відшкодування своїх розумних, реальних та обґрунтованих витрат на професійну правничу допомогу не повинно обмежуватися із суто формалістичних причин відсутності в детальному описі робіт (наданих послуг) відомостей про витрати часу на надання правничої допомоги.

Касаційний адміністративний суд у постанові від 23.01.2025 у справі №240/32993/23 дійшов висновку, що від учасника справи вимагається надання доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою, але не доказів обґрунтування часу, витраченого фахівцем в галузі права, оскільки зі змісту вказаних норм процесуального права можна зробити висновок, що достатнім є підтвердження лише кількості такого часу, але не обґрунтування, яка саме кількість часу витрачена на відповідні дії.

З огляду на зміст спірних правовідносин та правове регулювання таких, з врахуванням наданих позивачем документів, задоволення позову, враховуючи критерії об'єктивного визначення розміру суми послуг адвоката, критерії, з врахуванням яких визначається розмір витрат на оплату послуг адвоката, встановлені частиною 5 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що витрати на правничу допомогу адвоката в загальному розмірі 6 000,00 грн. є співмірними із складністю справи та виконаними адвокатом роботами (наданими послугами); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт.

Крім того, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне вказати, що метою стягнення витрат на правничу допомогу є не тільки компенсація стороні, на користь якої прийняте рішення, але і у певному сенсі спонукання суб'єкта владних повноважень утримуватися від подачі безпідставних заяв, скарг та своєчасно вчиняти дії, необхідні для поновлення порушених прав та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин.

На переконання суду апеляційної інстанції, Львівською митницею, Енергетичною митницею не спростовано правомірність стягнення судом першої інстанції на користь позивача судових витрат на професійну правничу допомогу в сумі 6 000,00 грн., не доведено, що надані послуги були необґрунтованими, не доцільними, не спростовано вплив наданих послуг на кінцевий результат розгляду справи, якого прагне сторона.

При цьому, аргументи клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги ідентичні аргументам апеляційної скарги.

Оскільки позивач не оскаржує рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні заяви, а відтак таке в силу приписів ст. 308 КАС України не є предметом апеляційного перегляду.

У пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

З огляду на викладене, враховуючи положення статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції доходить висновку, що при винесені оскаржуваного додаткового рішення суд першої інстанції виклав підстави задоволення заяви частково, на основі об'єктивної оцінки наданих сторонами доказів повно встановив фактичні обставини справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційних скарг висновків суду першої інстанції не спростовують, на законність додаткового рішення суду першої інстанції не впливають.

Керуючись статтями 139, 241, 243, 252, 308, 311, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Львівської митниці, Енергетичної митниці залишити без задоволення, а додаткове рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року у справі № 380/12991/24 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Т. І. Шинкар

судді О. І. Довга

І. І. Запотічний