Рішення від 14.01.2011 по справі 36/141-11/113-58/165

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 36/141-11/113-58/16514.01.11

За позовомПрокурора Таращанського району Київської області в інтересах держави в

доособі Таращанської міської ради

Закритого акціонерного товариства «А.Е.К. Київобленерго»

простягнення коштів за використання земельної ділянки.

Суддя О.Є. Блажівська

Представники сторін:

Від прокуратури: Морозов В.Ю.

Медведська О.Г.

Від позивача Войцехівська П.В.

Від відповідача Дятловська І.В.

Від третьої особи не з'явився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Прокурор Таращанського району Київської області в інтересах держави в особі Таращанської міської ради звернувся до Господарського суду м. Києва з позовом до Закритого акціонерного товариства «А.Е.К. Київобленерго»про стягнення коштів за використання земельної ділянки.

Постановою Вищого Господарського суду України від 01.11.10 р. касаційну скаргу Закритого акціонерного товариства “А.Е.К. Київобленерго” на рішення Київського апеляційного господарського суду від 07.09.2010 р. у справі № 36/141-11/113 задоволено частково. Постанову Київського апеляційного господарського суду від 07.09.2010 та рішення Господарського суду міста Києва від 11.06.2010 р. скасовано, а справу передано на новий розгляд до Господарського суду міста Києва.

Як зазначено в постанові Вищого Господарського суду України № 36/141-11/113 від 01.11.2010 року: “ …як на підставу нарахування збитків на користь селищної ради прокурор, місцевий та апеляційний господарські суди посилались на статтю 2 Закону України "Про плату за землю". Слід зазначити, що в цьому Законі взагалі не йдеться про збитки, а в статті 2 згаданого Закону йдеться про те, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати. … отже, якщо в даному випадку йдеться про порушення відповідачем вимог Закону України "Про плату за землю" до участі у справі слід залучити відповідну податкову службу.”

Відповідно до резолюції Голови Господарського суду міста Києва, справу передано судді Блажівській О.Є.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.11.2010 року справу прийнято до провадження, розгляд справи призначено на 03.12.2010 року.

03.12.2010р. судове засідання не відбулося у зв'язку з перебуванням судді Блажівської О.Є. на лікарняному.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.12.2010р. розгляд справи призначено на 17.12.2010р.

У судове засідання 17.12.2010р. представник відповідача з'явився. На виконання вимог ухвали суду надав відзив на позовну заяву.

Враховуючи неявку представника прокуратури, позивача та третьої особи, розгляд справи підлягає відкладенню.

В судове засідання 27.12.2010р. представники прокуратури, позивача та відповідача з'явились.

Представник позивача надав суду письмові пояснення по справі.

Представник позивача заявив усне клопотання про витребування у третьої особи інформації за якою ставкою сплачується Закритим акціонерним товариством “А.Е.К. Київобленерго”податок на землю.

Клопотання судом задоволено.

У зв'язку з неявкою у судове засідання представника третьої особи та необхідністю витребувати додаткові документи по справі, розгляд справи підлягає відкладенню.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.12.2010р. розгляд справи призначено на 14.01.2011р.

Згідно ст. 27 Закону України «Про плату за землю»контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

До участі у розляді справи судом залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Державну податкову службу, в особі Таращанського відділення Рокитнянської міжрайонної державної податкової інспекції. Проте, третя особа, жодних пояснень суду не надала, у судових засіданнях не була присутня.

Відповідно до ст. 75 ГПК України Якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Судом, у відповідності з вимогами ст. 81-1 ГПК України, складено протоколи судових засідань, які долучено до матеріалів справи.

В судовому засіданні 14.01.2010 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у відповідності до ст. 85 ГПК України.

Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення уповноваженого представника, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд-

ВСТАНОВИВ

Як вбачається з позовної заяви, у березні 2009 року прокурор Таращанського району Київської області в інтересах держави в особі Таращанської міської ради звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Закритого акціонерного товариства "А.Е.С. Київобленерго", як вказано у позовній заяві, про стягнення із Закритого акціонерного товариства "А.Е.С. Київобленерго" на користь Таращанської міської ради 55 859,55 грн. втрат до міського бюджету від несплати орендної плати за земельні ділянки, якими користується ЗАТ "А.Е.С. Київобленерго".

За твердженням позивача предметом спору даної судової справи є дві земельні ділянки, що розташовані в м. Тараща по вул. Богдана Хмельницького, 219, де розташований цілісний майновий комплекс нежитлових будівель Закритого акціонерного товариства "А.Е.С. Київобленерго", який займає земельну ділянку площею 0,90 га та по вул. Видній, 68, де розташований комплекс нежитлових будівель, що перебуває у власності Закритого акціонерного товариства "А.Е.С. Київобленерго", та який займає земельну ділянку площею 2,333 га.

Однак договору оренди земельної ділянки, під якою знаходяться вказані об'єкти, що належать відповідачу, останній не оформив, з урахуванням сплати відповідачем земельного податку ним заборговано до міського бюджету м. Тараща суму 37197,04 грн.

Відповідач у відзиві позов не визнав, вказав про те, Договорів оренди земельних ділянок якими користується Товариство з Таращанською міською радою -не укладено, оскільки для укладення останніх необхідно здійснити інвентаризацію земельних ділянок та виготовити проектну документацію. 12 грудня 2008 року між ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго»(Замовник) та ПП «Умань-Земпроект»(Виконавець) було укладено договір про проведення інвентаризації земель які використовуються Товариством в м. Тараща та Таращанському районі Київської області для документації. На період проведення інвентаризації та у період з 2006 по 2008 роки Товариство сплачувало земельний податок на підставі довідок управління земельннх ресурсів Таращанського району Київської області про площу земельних ділянок, їх грошову оцінку та категорії земель, що знаходяться під енергетичними об'єктами.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги Позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Статтею 19 Основного Закону встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом статті 12 ЗК розпорядження землями територіальної громади міста, у тому числі надання їх у користування, належить до повноважень міської ради та здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

Згідно з частиною першою статті 116 ЗК громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної чи комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

За частиною першою статті 124 ЗК передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що питання регулювання земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Отже, зазначеними нормами матеріального права встановлено, що набуття права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності та передача в оренду таких земельних ділянок здійснюються на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідач використовує вказані земельні ділянки не безпідставно, оскільки, як встановлено судами, в м. Тараща по вул. Богдана Хмельницького, 219 розташований цілісний майновий комплекс нежитлових будівель Закритого акціонерного товариства "А.Е.С. Київобленерго", який займає земельну ділянку площею 0,90 га; крім того, в м. Тараща по вул. Видній, 68 розташований комплекс нежитлових будівель, який перебуває у власності Закритого акціонерного товариства "А.Е.С. Київобленерго", та який займає земельну ділянку площею 2,333 га.

Як зазначає скаржник, він вчинив всі передбачені чинним законодавством дії, які є необхідними для укладення договорів оренди, а саме уклав договір про проведення інвентаризації земельних ділянок, які використовуються Закритим акціонерним товариством "А.Е.С. Київобленерго" в м. Тараща та Таращанському районі Київської області, своєчасно в період з 2006 по 2008 роки сплачував земельний податок на підставі довідок управління земельних ресурсів Таращанського району Київської області про площу земельних ділянок, їх грошову оцінку та категорії земель, що знаходяться під енергетичними об'єктами.стування земельною ділянкою.

Згідно зі ст. 2 Закону України “Про плату за землю” в редакції чинній на момент виникнення спору, плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати за землю, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Згідно з положеннями ст. 21 Закону України “Про оренду землі” річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”.

Рішенням Таращанської міської ради від 25.10.2005 р. № 391-24-ІУ “Про затвердження технічної документації по грошовій оцінці земель міста Тараща” було затверджено грошову оцінку земель міста Тараща, розроблену Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст “Діпромісто”, та встановлено грошову оцінку земель різного функціонального призначення у розрізі економіко-планувальних зон та за функцією використання.

Відповідно до грошової оцінки землі в м.Таращі базова вартість одного квадратного метра землі земельної ділянки по вул. Видна, 49 становить 36,61 грн., а по вул. Б.Хмельницького, 219, відповідно 33,68 грн.

Також рішенням Таращанської міської ради від 25.10.2005 р. № 395-24-ІУ “Про встановлення ставок орендної плати на землю відповідно до грошової оцінки земель міста Тараща” було встановлено відсоток від грошової оцінки земель орендної плати за земельні ділянки по категоріям земель за функцією використання відповідно до Закону України “Про оренду землі”.

Так, для земель інших галузей виробництва ставка орендної плати від нормативної грошової оцінки земель міста було встановлено в розмірі 1,0 %.

Рішенням Таращанської міської ради від 22.01.2008 р. № 161-14-У “Про встановлення ставок орендної плати на землю міста Тараща” було встановлено відсоток від грошової оцінки земель орендної плати за земельні ділянки по категоріям земель за функцією використання відповідно до Закону України “Про оренду землі” та Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”. Для земель інших галузей виробництва ставка орендної плати від нормативної грошової оцінки земель міста було встановлено в розмірі 3,0%.

Судом встановлено, що в місті Тараща по вул. Богдана Хмельницького, 219 розташований цілісний майновий комплекс нежитлових будівель Закритого акціонерного товариства “А.Е.С. Київобленерго”, який займає земельну ділянку площею 0,90 га.

Відповідно до листа управління земельних ресурсів у Таращанському районі Київської області від 26.01.2009 р. № 68 за Таращанським РЕМ рахується земельна ділянка площею 0,90 га.

Відповідно до Українського класифікатора цільового використання земель, затвердженого Держкомземом України 24.04.1998 р. з наступними змінами (код 1.11.3), землі, на яких розташована нежитлова будівля та споруди по вул. Б.Хмельницького, 219, належать до земель інших галузей виробництва.

Відповідно до Українського класифікатора цільового використання земель (УКЦВЗ), затвердженого в Держкомземі України 24.04.1998 р. з наступними змінами (код 1.11.3), землі, на яких розташована нежитлова будівля та споруди по вул. Видна, 68, належать до земель інших галузей виробництва.

Для обчислення земельного податку, необхідно знати грошову оцінку земельних ділянок. Відповідно до ч. 3 ст. 201 Земельного кодексу України, ст. 13 ЗУ «Про оцінку земель», для визначення розміру земельного податку застосовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Статтею 5 Закону України "Про оцінку земель" встановлені види оцінки земель, які залежно від мети та методів проведення поділяються на: бонітування ґрунтів; економічну оцінку земель; грошову оцінку земельних ділянок.

Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України "Про плату за землю" ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.

Таким чином, нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку. У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.

Оскільки відповідач самостійно обчислював розмір плати за землю, то він повинен був враховувати зміни складових земельного податку, що як наслідок спричиняє і зміну розміру для обчислення земельного податку.

Крім того при обчисленні розміру земельного податку, відповідачу необхідно було враховувати нормативи, визначені Рішенням Таращанської міської ради від 25.10.2005 р. № 391-24-ІУ “Про затвердження технічної документації по грошовій оцінці земель міста Тараща” (яким затверджено грошову оцінку земель міста Тараща), Рішенням Таращанської міської ради від 25.10.2005 р. № 391-24-ІУ “Про затвердження технічної документації по грошовій оцінці земель міста Тараща” та Рішенням Таращанської міської ради від 22.01.2008 р. № 161-14-У “Про встановлення ставок орендної плати на землю міста Тараща”.

Відповідно до ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Незалежно від того, передбачене це право договором чи спеціальною нормою, воно має загальний характер.

Відповідно ч.2 ст. 224 Господарського кодексу України під збитками розуміється, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управлена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Упущена вигода -це такі негативні майнові наслідки, які виражаються у неодержанні доходів, які б могли бути одержані у разі належного виконання зобов'язання, чи обов'язку покладеного на особу законом.

Відповідно до акта комісії визначення розміру збитків, затвердженого розпорядженням голови Таращанської районної державної адміністрації від 29.12.2008 р. № 56-01, загальна сума втрат до міського бюджету від несплати орендної плати за 2006-2008 роки за земельні ділянки, якими користується відповідач, становить 55 859,55 грн.

За використання землі на території м. Тараща ЗАТ„А.Е.С. Київобленерго»протягом 2006-2007 років було сплачено земельний податок в загальній сумі 18666,51 грн. за використання спірних земельних ділянок.

Таким чином, внаслідок використання ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго»земельних ділянок в м. Тараща, Таращанська міська рада недоотримала доход в розмірі 37197,04 грн.

Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

З огляду на викладене, позовні вимоги про стягнення з відповідача збитків в сумі 37197,04 грн. підлягає задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача та стягуються з нього в доход Державного бюджету України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства "А.Е.С. Київобленерго" (04136, м. Київ, вул. Стеценка, 1, ідентифікаційний код 23243188, з будь-якого рахунку, виявленого під час виконання судового рішення) на користь міського бюджету Таращанської міської ради Київської області (09500, м. Тараща Київської області, вул. Шевченка, 7, ідентифікаційний код 04054955) 37 197 (тридцять сім тисяч сто дев'яносто сім) грн. 04 коп. збитків.

3. Стягнути з Закритого акціонерного товариства "А.Е.С. Київобленерго" (04136, м. Київ, вул. Стеценка, 1, ідентифікаційний код 23243188, з будь-якого рахунку, виявленого під час виконання судового рішення) в доход Державного бюджету України 371 (триста сімдесят одну) грн. 97 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4. Після вступу рішення в законну силу видати накази.

5. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо останню не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя О.Є. Блажівська

Повний текс рішення складено: 20.01.2011 р.