953/3262/26
н/п 2-а/953/97/26
про відкриття провадження у адміністративній справі
20 березня 2026 р. м. Харків
Суддя Київського районного суду м. Харкова Муратова С.О., вивчивши матеріали адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), поданою його представником - адвокатом Здоровко Сергієм Сергійовичем (РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_3 ) про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, -
18.03.2026 до Київського районного суду м. Харкова в системі «Електронний суд» надійшла вказана позовна заява, в якій позивач просить:
- скасувати постанову ТВО начальника індустріального районного у місті ІНФОРМАЦІЯ_2 майора ОСОБА_2 №3286-4п від 14.11.2025, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 гривень 00 копійок, а справу про адміністративне правопорушення - закрити;
- витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_3 інформацію щодо проходження ОСОБА_1 військово лікарської комісії, а саме - Протокол військово-лікарської комісії №234 від 01.11.2024 та витяг з книги протоколів військово-лікарської комісіїї із записом № 234 від 01.11.2024 про проходження ОСОБА_1 військово лікарської комісії;
- витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_4 інформацію щодо проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії та протокол проходження військово-лікарської комісії ОСОБА_1 №234 від 01.11.2024.
Позовна заява подана з додержанням вимог статей 160, 161 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі немає,тому позовну заяву слід прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі.
Згідно з правилами ст. 12 КАС України зазначений спір є незначної складності, а тому відповідно до вимог ст. 257 КАС України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Крім того, за визначеннями, наведеними у п. 7 ч.1 ст. 4 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень це орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154 (далі Положення) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Згідно з п. 3 Положення районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, як структурні підрозділи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та Севастополя підпорядковуються відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.
п.7 Положення передбачає, що Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
Відповідно до ч. 2 ст. 235 КУпАП, від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Аналіз наведених норми права свідчить про те, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, керівник відповідного органу діє не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені територіальному центру комплектування та соціальної підтримки області.
Приймаючи до уваги, що оскаржуване рішення було прийнято посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_3 , а юридичною особою у даному випадку є ІНФОРМАЦІЯ_5 , залучення співвідповідача не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Ч.3, ч.4 ст. 48 КАС України передбачено - Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
Отже, визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи. При цьому обов'язком суду є встановлення належності відповідачів та їх заміна у разі необхідності.
Крім того, з метою своєчасного вирішення спору, суддя зазначає про можливість задоволення клопотання представника позивача про витребування доказів.
Згідно з правилами ст. 12 КАС України зазначений спір є незначної складності, а тому відповідно до вимог ст. 257 КАС України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Крім того, за правилами ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування ч. 1ст. 73КАС України.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 77 КАС України, докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Згідно з ч. 3 ст. 80 КАС України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
З метою повного та всебічного з'ясування обставин справи, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання представника позивача та витребувати: з ІНФОРМАЦІЯ_3 інформацію щодо проходження ОСОБА_1 військово лікарської комісії, а саме - Протокол військово-лікарської комісії №234 від 01.11.2024 та витяг з книги протоколів військово-лікарської комісіїї із записом № 234 від 01.11.2024 про проходження ОСОБА_1 військово лікарської комісії; з ІНФОРМАЦІЯ_4 інформацію щодо проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії та протокол проходження військово-лікарської комісії ОСОБА_1 №234 від 01.11.2024.
Відповідно до ч. 6-8 ст. 80 КАС України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 121, 133, 171, 257, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Ухвалив:
Прийняти до розгляду та відкрити провадження у адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), поданою його представником - адвокатом Здоровко Сергієм Сергійовичем (РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_3 ) про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення.
Розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження.
Судове засідання для розгляду справи по суті провести 30.03.2026 о 13 год. 45 хв. у приміщенні Київського районного суду м. Харкова ( м. Харків, вул. Валентинівська, 7-Б каб. 25), з повідомленням сторін.
Залучити до участі у справі за позовом ОСОБА_1 , поданим його представником - адвокатом Здоровко Сергієм Сергійовичем до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення у якості другого відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_5 (ЄДРПОУ: НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_4 ).
Зобов'язати позивача направити копію позовної заяви на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 (ЄДРПОУ: НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_4 ), надати до суду докази направлення до судового засідання.
Встановити відповідачу пятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Відповідно до ч.ч. 3,4,6 ст.162 КАС України копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду. До відзиву додаються: 1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; 2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Встановити позивачу пятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачу пятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін (ч. 5 ст. 262 КАС України).
Клопотання представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Здоровка Сергія Сергійовича про витребування доказів - задовольнити.
Витребувати з ІНФОРМАЦІЯ_3 інформацію щодо проходження ОСОБА_1 військово лікарської комісії, а саме - Протокол військово-лікарської комісії №234 від 01.11.2024 та витяг з книги протоколів військово-лікарської комісіїї із записом № 234 від 01.11.2024 про проходження ОСОБА_1 військово лікарської комісії.
Витребувати з ІНФОРМАЦІЯ_4 інформацію щодо проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії та протокол проходження військово-лікарської комісії ОСОБА_1 №234 від 01.11.2024.
Витребувані документи надати до Київського районного суду м. Харкова (м. Харків, вул. Валентинівська, 7Б зал №36, каб.№37).
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається, на офіційному вебпорталі «Судова влада України» за веб-адресою: http://ki.hr.court.gov.ua
Копію ухвали про відкриття провадження у справі разом з копією позовної заяви та копіями доданих до неї матеріалів надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена лише щодо мотивів порушення правил підсудності в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подання у встановленому порядку апеляційної скарги протягом пятнадцяти днів з дня її складення. В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя С.О. Муратова