Постанова від 05.03.2026 по справі 904/5540/25

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.03.2026 м. Дніпро Справа № 904/5540/25

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді Соп'яненко О.Ю. (доповідач)

суддів: Джепи Ю.А., Фещенко Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання: Хомеріки Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 12.01.2026 (суддя Мілєва І.В.; повне рішення складено 12.01.2026) у справі № 904/5540/25

за позовом Садівничого товариства «Дружба», Дніпропетровська область, с. Первомайське

до Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас», Дніпропетровська область, с. Воронове

про зобов'язання застосовувати тариф на централізоване водопостачання, встановлений для населення

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовної заяви і рішення суду першої інстанції.

30.09.2025 Садівниче товариство «Дружба» звернулося до господарського суду з позовною заявою до Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас», в якій просить суд зобов'язати Державне міжрайонне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» застосовувати до правовідносин із Садівничим товариством «Дружба», що формлені договором № 73 від 22.09.2022, тариф на централізоване водопостачання, встановлений для населення.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 12.01.2026 у справі № 904/5540/25 позов задоволено в повному обсязі. Зобов'язано Державне міжрайонне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» застосовувати до правовідносин із Садівничим товариством «Дружба», що оформлені договором № 73 від 22.09.2022, тариф на централізоване водопостачання, встановлений для населення. Стягнуто з Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» на користь Садівничого товариства «Дружба» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 6000,00 грн.

2. Короткий зміст вимог та узагальнені доводи апеляційної скарги.

Не погоджуючись із ухваленим рішенням, Державне міжрайонне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» звернулося через підсистему «Електронний суд» до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить:

- скасувати повністю рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 12.01.2026 у справі № 904/5540/25;

- ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що суд першої інстанції при ухваленні рішення порушив норми матеріального права та фактично втрутився у сферу державного тарифного регулювання. Скаржник зазначає, що між сторонами діє чинний договір водопостачання, який передбачає оплату послуг за тарифами, встановленими уповноваженим органом НКРЕКП, і ці тарифи змінюються автоматично без внесення змін до договору. Відповідно до постанов НКРЕКП для позивача як юридичної особи має застосовуватися тариф для споживачів, які не є суб'єктами господарювання у сфері водопостачання, а не тариф для населення. Відповідач наголошує, що садівниче товариство є юридичною особою (обслуговуючим кооперативом), не є колективним споживачем у розумінні законодавства та не прирівнюється до населення, а отже не має права на пільговий тариф. Суд першої інстанції, задовольнивши позов, фактично змінив дію нормативних актів НКРЕКП, що виходить за межі його повноважень. Окремо вказано на неправильний спосіб захисту, обраний позивачем, оскільки вимога про «зобов'язання застосовувати тариф» не передбачена законом, а належним способом могло бути визнання умов договору недійсними.

На думку апелянта, суд першої інстанції порушив правила юрисдикції, оскільки фактично здійснив тлумачення та зміну нормативних актів, що не належить до компетенції господарських судів.

3. Короткий зміст вимог та узагальнені доводи відзиву на апеляційну скаргу.

Садівниче товариство «Дружба», скориставшись правом, наданим статтею 263 Господарського процесуального кодексу України, подало відзив на апеляційну скаргу Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас», в якому заперечило проти доводів апеляційної скарги, просило залишити її без задоволення, оскаржуване судове рішення без змін та стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу в суді апеляційної інстанції у розмірі 4 000,00 грн.

Так, рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 12.01.2026 ухвалено при дотримані норм матеріального та процесуального права. Тобто рішення суду першої інстанції цілком відповідає встановленим критеріям законного і обґрунтованого.

Апелянт у своїй скарзі ігнорує той факт, що спірне правове питання вже було вирішене у судовій практиці між тими ж сторонами (в широкому сенсі - тим самим суб'єктом владних повноважень/монополістом та аналогічними споживачами). Наголошується, що аналогічне правове питання вже вирішено Верховним Судом у справі № 904/3697/24, де зроблений висновок про застосування тарифу для населення у випадку, коли садівниче товариство діє як колективний споживач в інтересах фізичних осіб, і цей висновок є обов'язковим для застосування. Позивач вказує, що Садівниче товариство «Дружба» відповідає ознакам колективного споживача, оскільки об'єднує фізичних осіб і закуповує воду для задоволення їх побутових потреб, виступаючи фактично як посередник (агрегатор), а не самостійний комерційний споживач. Тому застосування до нього тарифу для інших споживачів є неправомірним і дискримінаційним. Позивач підкреслює, що вода використовується для санітарно-гігієнічних потреб, що є ознакою побутового споживання.

Позивач заперечує доводи апелянта щодо застосування постанов НКРЕКП, вказуючи на необхідність їх тлумачення з урахуванням принципу ієрархії нормативних актів та спеціальних норм, зокрема щодо тарифів для населення і рекомендацій не підвищувати їх в умовах воєнного стану. Окремо вказує, що сторони не є вільними у визначенні тарифу, оскільки він є регульованим, а обов'язком відповідача є правильна класифікація споживача.

Також заявлено вимогу про відшкодування витрат на правничу допомогу у сумі 4000 грн, які підтверджені належними доказами та є співмірними зі складністю справи.

Позивач наголошує у відзиві, що апеляційна скарга не містить нових фактів чи засобів доказування, які б спростовували висновки суду першої інстанції. Аргументація апелянта базується на вибірковому тлумаченні законодавства та ігноруванні обов'язкової судової практики Верховного Суду.

4. Рух справи в суді апеляційної інстанції.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.01.2026 у даній справі визначена колегія суддів у складі: головуючий суддя Соп'яненко О.Ю. (суддя-доповідач), судді: Джепа Ю.А., Фещенко Ю.В..

Процесуальний хід розгляду справи відображений у відповідних ухвалах Центрального апеляційного господарського суду.

Хронологія надходження інших процесуальних документів до суду.

30.01.2026 до Центрального апеляційного господарського суду від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просить скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.

В судове засідання 05.03.2026 з'явилися представники позивача, відповідача та вільні слухачі, що є членами Садівничого товариства «Дружба».

Колегія суддів у судовому засіданні 05.03.2026 оголосила скорочену постанову.

5. Встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини справи та визначені відповідно до них правовідносини.

22.09.2022 між Садівничим товариством «Дружба» (споживач) та Державним міжрайонним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» (виконавець) було укладено договір з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення № 73 (далі - договір).

Виконавець зобов'язується надавати споживачу послуги з централізованого водопостачання (далі - послуги) відповідної якості, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, в строки і на умовах, визначених цим договором (пункт 1 договору).

Одиницею вимірювання обсягу спожитих споживачем послуг є куб. метр (пункт 10 договору).

Пункт 19 договору встановлює, що споживач вносить однією сумою плату виконавцю за послуги, що розраховується виходячи з розміру затверджених тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та обсягу спожитих послуг, визначеного відповідно до Правил надання послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 року № 690 (Офіційний вісник України, 2019 року № 637 ст. 2194), в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2022 року № 85 та Методики розподілу.

Вартість послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення визначається за обсягом спожитих послуг та встановленими відповідно до законодавства тарифами. Станом на дату укладення цього договору тариф (без урахування податку на додану вартість) на послугу з централізованого водопостачання становить 30,20 гривень за куб. метр відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.06.2016 № 1141 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення» (у редакції постанови НКРЕКП № 2854 від 22.12.2021, що набрала чинності з 01.01.2022). У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну цін/тарифів на послугу з централізованого водопостачання та/або на послугу з централізованого водовідведення виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення її у дію, повідомляє про це споживачу з посиланням на рішення відповідного органу шляхом їх оприлюднення на офіційному веб-сайті без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. У разі зміни зазначених тарифів протягом строку дії цього договору новий розмір тарифів застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. Виконавець зобов'язаний забезпечити їх оприлюднення на офіційному веб-сайті www.vodadzd.org.ua (пункт 20 договору).

Розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитих послуг є календарний місяць. Плата за абонентське обслуговування нараховується споживачу щомісяця та зазначається в рахунку. Початок і закінчення розрахункового періоду для розрахунку розміру плати за абонентське обслуговування завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно. У разі зміни розміру плати за абонентське обслуговування протягом строку дії цього договору новий розмір плати за абонентське обслуговування застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. Виконавець зобов'язаний забезпечити їх оприлюднення на офіційному веб-сайті vvvvw.vodadzd.org.ua. Розмір плати за абонентське обслуговування: плата за абонентське обслуговування по договору для споживачів, які мають власний вузол комерційного обліку (без розподілу обсягу послуг централізованого водопостачання) становить 35,12 грн. з ПДВ (пункт 21 договору).

Цей договір набирає чинності з моменту його підписання і діє протягом одного року з дати набрання чинності. Сторони цього договору домовились, що відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цього договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладання і діють з 01.01.2022, а в частині проведення розрахунків до повного виконання (пункт 42 договору).

Садівниче товариства «Дружба» звернулося до Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» з претензією про застосування до правовідносин сторін, оформлених договором № 73 від 22.09.2022, тарифу на централізоване водопостачання, встановленого для населення, на рівні, що застосовувався станом на 24.02.2022, а саме у розмірі 30,20 грн за 1 куб.м (без податку на додану вартість), відповідно до пункту 2 Постанови НКРЕКП № 2317 від 24.12.2024 (та аналогічного пункту Постанови НКРЕКП № 1024 для відповідного періоду). Просило здійснити перерахунок вартості наданих товариству послуг з централізованого водопостачання за договором № 73 від 22.09.2022.

Державне міжрайонне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» у листі № 1/10-4/839/8 від 20.06.2025 надало Садівничому товариству «Дружба» відповідь на претензію, відповідно до якої зазначило, що позивач не відноситься до категорії колективний споживач згідно з законодавством, яке регулює відносини у сфері надання комунальних послуг, зокрема послуг з централізованого водопостачання. Садівниче товариство «Дружба» є обслуговуючим кооперативом, має статус юридичної особи. Відповідними Постановами НКРЕКП ні садівничі товариства, ні обслуговуючі кооперативи за садово-городнім напрямом діяльності не зазначені як такі, до яких має застосовуватися тариф на централізоване водопостачання як для населення. Садівничі товариства, як юридичні особи, мають сплачувати послуги з централізованого водопостачання за тарифом, установленим споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.

6. Оцінка апеляційним господарським судом аргументів учасників справи і висновків суду першої інстанції.

Об'єктом апеляційного оскарження є рішення місцевого господарського суду про зобов'язання постачальника послуг з централізованого водопостачання та водовідведення застосовувати при визначенні вартості наданих садівничому товариству послуг тарифу для населення.

Предметом апеляційного оскарження є встановлення наявності підстав для застосування при розрахунку вартості наданих послуг з централізованого водопостачання садівничому товариству тарифу, встановленого для населення станом на 24.02.2022, - 30,20 грн за 1 м3.

Предметом регулювання Закону України «Про житлово-комунальні послуги» є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та управління побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках. Норми цього Закону застосовуються з урахуванням особливостей, встановлених законами, що регулюють відносини у сферах постачання та розподілу електричної енергії і природного газу, постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, управління побутовими відходами (частини 1, 3 статті 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача.

Послуга з централізованого водопостачання надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами Правил надання послуг з централізованого водопостачання, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом (частина 4 статті 23 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Постановою Кабінету Міністрів України № 690 від 05.07.2019 (в редакції постанови КМУ № 85 від 02.02.2022) затверджені Правила надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (Правила № 690).

Пункт 5 Правил № 690 встановлює, що послуги надаються споживачу згідно з умовами типового договору про надання послуг, що укладається з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Згідно з пунктом 9 Правил № 690 виконавець забезпечує постачання питної води у відповідній кількості та якості послуги, що встановлені нормативами:

- за індивідуальним договором про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем (далі - індивідуальний договір про надання послуг з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем) - до межі внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку (будівлі) та інженерно-технічних систем приміщення споживача;

- за колективним договором про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - колективний договір), договором з колективним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - договір про надання послуг з колективним споживачем), індивідуальним договором про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - індивідуальний договір), договором з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - договір з власником (користувачем) будівлі) - до межі зовнішніх інженерних мереж постачання послуг виконавця та внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку (будівлі).

Закон України «Про житлово-комунальні послуги» надає визначення термінам «колективний споживач» та «індивідуальний споживач». Так, відповідно до пунктів 6, 9 статті 1 Закону індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги; колективний споживач - юридична особа, що об'єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги.

Матеріалами справи підтверджується, що Садівниче товариство «Дружба» уклало 22.09.2022 з Державним міжрайонним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» договір № 73 про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Сторони договору визначили, що вартість послуг з централізованого водопостачання станом на час укладення цього правочину становить 30,20 грн за 1 м3 і визначається відповідно до постанови НКРЕКП № 1141 від 16.06.2016 у редакції постанови № 2854 від 22.12.2021, якою Державному міжрайонному підприємству водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» встановлені тарифи на централізоване водопостачання з такою структурою:

- споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 15,45 грн за 1 м3 (без податку на додану вартість);

- споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 30,20 грн за 1 м3 (без податку на додану вартість).

Відповідно до підпунктів 10, 11 пункту 3 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою № 869 Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 (в редакції постанови КМУ № 291 від 03.04.2019), встановлено:

- споживачі, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, - ліцензіати, які придбавають в іншого ліцензіата питну воду з метою її подальшої реалізації споживачам та/або подають стічні води на очищення іншому ліцензіату за окремими тарифами на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення;

- споживачі, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, - фізичні чи юридичні особи, які отримують або мають намір отримати послуги з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення.

Таким чином, суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення є як фізичні, так і юридичні особи, тому під час укладення 22.09.2022 договору № 73 застосовано тариф у розмірі 30,20 грн за 1 м3.

Своєю чергою, положення договору № 73 передбачають порядок застосування нового тарифу на послуги водопостачання у разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну цін/тарифів на послугу.

Постановою НКРЕКП № 1024 від 28.05.2024 Державному міжрайонному підприємству водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» встановлені тарифи на централізоване водопостачання з такою структурою:

- споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 25,83 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);

- споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 50,52 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).

Встановлено, що тариф на централізоване водопостачання застосовується для населення на рівні тарифу, що застосовувався станом на 24 лютого 2022 року, а саме: на централізоване водопостачання - 30,20 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).

Таким чином, постановою № 1024 збільшено тариф споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання до 50,52 грн за 1 м3, а для населення цей тариф залишено на рівні 24.02.2022 - 30,20 грн за 1 м3.

У зв'язку з прийняттям постанови НКРЕКП № 1024 Державне міжрайонне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» стало розраховувати вартість наданих Садівничому товариству «Дружба» на підставі умов договору № 73 послуг з централізованого водопостачання за тарифом 50,52 грн за 1 м3, що і стало підставою позову у даній справі, оскільки позивач вважає, що для нього має бути застосований тариф на централізоване водопостачання, встановлений для населення, чиї потреби задовольняє товариство.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про кооперацію» кооперація - система кооперативних організацій, створених з метою задоволення економічних, соціальних та інших потреб своїх членів.

Положення статті 2 Закону України «Про кооперацію» надають визначення терміну «обслуговуючий кооператив», яким є кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.

Пунктом 2.2 статуту Садівничого товариства «Дружба» визначено, що основною метою Товариства є організація колективного саду і використання його членами виділених земельних ділянок за цільовим призначенням: вирощування фруктів, овочів і іншої сільськогосподарської продукції особисто, працею членів сім'ї, за винятком послуг, що вимагають залучення фахівців, послуги яких винагороджуються членськими внесками, встановленими членами Товариства на ці цілі, а також створення умов для культурного проведення вільного часу, зміцнення здоров'я, залучення до праці підлітків.

Підписаним сторонами 22.09.2022 актом № 120 встановлено, що об'єктом споживача є садове товариство. Джерелом водопостачання об'єкту є трубопровід ДУ 3000 мм.

Актом № 120 і схемою розмежування майнової належності та експлуатаційної відповідальності сторін підтверджується, що виконавець постачає питну воду по трубопровідній мережі до колодязя ВК-1 з патрубком і запірною арматурою, який належить садівничому товариству, а далі по водопровідному відводу постачається безпосередньо на територію Садівничого товариства «Дружба» для її подання населенню, яке має присадибні ділянки, розташовані на території садівничого товариства, тобто споживачами у даному випадку є фізичні особи.

Отже, позивач згідно з нормами чинного законодавства є юридичною особою, яка утворена шляхом об'єднання власників земельних ділянок, з метою сприяння в отриманні останніми, зокрема, комунальних послуг, які включають в себе і централізоване водопостачання. При цьому метою укладення Садівничим товариством «Дружба» договору № 73 з Державним міжрайонним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» є забезпечення потреб членів товариства питною водою, необхідною для задоволення санітарно-гігієнічних потреб та зрошення земельних ділянок.

У цьому випадку позивач має особливий статус, відмінний від інших юридичних осіб, оскільки створюється та функціонує як неприбуткова організація, не займається виробничою діяльністю, не використовує воду для власних потреб.

Суд першої інстанції, дійшов вірного висновку, що позивач - Садівниче товариство «Дружба» як юридична особа, що створена шляхом об'єднання власників земельних ділянок (фізичних осіб), які у розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» є споживачами, споживаючи питну воду для забезпечення потреб таких осіб, є колективним споживачем.

Своєю чергою, постановою Кабінету Міністрів України № 502 від 29.04.2022 протягом дії воєнного стану в Україні, але не раніше завершення поточного опалювального періоду, рекомендовано органам, уповноваженим встановлювати тарифи, не підвищувати тарифи на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), у тому числі тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням альтернативних джерел енергії, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення та застосовувати їх до споживача (населення) на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24 лютого 2022 року.

На виконання рекомендацій Кабінету Міністрів України, викладених у постанові № 502 від 29.04.2022, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, постановою № 1024 від 28.05.2024 встановила, що тариф на централізоване водопостачання застосовується для населення на рівні тарифу, що застосовувався станом на 24 лютого 2022 року, а саме: на централізоване водопостачання - 30,20 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).

Верховний Суд у постанові від 22.07.2025 у справі № 904/3697/24 за позовом Садівничого товариства «Тягинка» до Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» про зобов'язання вчинити певні дії сформулював такий висновок: «Якщо юридична особа (зокрема, садівниче товариство, обслуговуючий кооператив) виступає як колективний споживач у розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та закуповує комунальну послугу в інтересах своїх членів - фізичних осіб для задоволення їхніх побутових потреб, до таких правовідносин має застосовуватися тариф, встановлений для категорії «населення»».

Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що при розрахунку вартості наданих за договором № 73 послуг з централізованого постачання, споживачами за якими є фізичні особи - власники земельних ділянок Садівничого товариства «Дружба», підлягає застосуванню тариф на централізоване постачання, встановлений для населення.

7. Висновки апеляційного господарського суду за результатами перегляду рішення суду.

Апеляційний господарський суд, здійснивши апеляційний перегляд справи у межах доводів апеляційної скарги, відповідно до вимог статті 269 Господарського процесуального кодексу України дійшов висновку про відсутність порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладене, апеляційний господарський суд вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, а рішення Господарського суду Дніпропетровської області - таким, що підлягає залишенню без змін.

8. Розподіл судових витрат.

Оскільки апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає і підстави для скасування оскаржуваного судового рішення не вбачаються, судові витрати зі сплати судового збору відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на апелянта.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу просить суд стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу в суді апеляційної інстанції у розмірі 4000,00 грн.

Пунктом 4 частини 1 статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об'єднання) зобов'язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов'язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Згідно з частиною 3 статті 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

За приписами статті 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Статтею 126 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Відповідно до частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Колегією суддів встановлено, що на підтвердження понесених витрат позивач надав апеляційному суду договір про надання правової допомоги № 1/22-05-2025 від 22.05.2025, укладений між позивачем та адвокатом Сліс А.С.; додаткову угоду № 1 від 29.01.2026 до Договору, в пункті 2.1 якої сторони погодили фіксовану вартість супроводу справи в апеляційній інстанції у розмірі 4 000,00 грн; акт № 2 про надання правової допомоги від 29.01.2026, який підтверджує факт надання послуг (аналіз апеляційної скарги, підготовка відзиву) на суму 4 000,00 грн; рахунок-фактуру № 2 від 29.01.2026 на оплату послуг адвоката; квитанцію від 30.01.2026 про оплату послуг.

Розмір заявлених витрат є співмірним зі складністю справи та обсягом виконаних робіт, що полягали у правовому аналізі апеляційної скарги, вивченні судової практики та підготовці відзиву на апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про задоволення вимоги позивача та вважає необхідним стягнути з відповідача 4000,00 грн понесених позивачем витрат в суді апеляційної інстанції.

З підстав наведеного та керуючись статями 129, 269, 270, 275-284 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 12.01.2026 у справі № 904/5540/25- залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 12.01.2026 у справі № 904/5540/25 - залишити без змін.

3. Судові витрати, понесені у зв'язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції, покласти на скаржника.

4. Стягнути з Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» (вул. Дніпровська, будинок 28, село Воронове, Синельниківський район, Дніпропетровська область, 52591, код ЄДРПОУ 03564045) на користь Садівничого товариства «ДРУЖБА» (вул. Журналістів, будинок 1, селище Первомайське, Синельниківський район, Дніпропетровська область, 52541, код ЄДРПОУ 24241085) витрати на професійну правничу допомогу в суді апеляційної інстанції у розмірі 4 000,00 грн (чотири тисячі гривень 00 копійок).

5. Доручити Господарському суду Дніпропетровської області видати відповідний наказ.

6. Матеріали справи № 904/5540/25 повернути до Господарського суду Дніпропетровської області.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення і може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку та строк, передбачений статтями 286-291 Господарського процесуального кодексу України.

Повна постанова підписана 23.03.2026 у зв'язку з навчанням суддів - членів колегії з 16.03.2026 по 20.03.2026.

Головуючий суддя О.Ю. Соп'яненко

Суддя Ю.А. Джепа

Суддя Ю.В. Фещенко