20 березня 2026 року Справа № 580/10797/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши у порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення в адміністративній справі №580/10797/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 24.01.2025 адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області 971090161836 від 30.10.2024. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, ПЛОЩА СОБОРНА, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок та виплату основної пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01.05.2024 відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 1-р (ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" 230/96-ВР, у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.06.2025 рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.01.2025 залишено без змін.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 13.11.2025 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області тримісячний строк для подання до суду звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.01.2025 у справі 580/10797/24. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протягом трьох місяців з моменту отримання копії даної ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.01.2025 у справі 580/10797/24.
12.02.2026 до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.01.2025 у справі № 580/10797/24.
Згідно поданого звіту на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.01.2025 у справі № 580/10797/24 Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії з 01.05.2024, пенсію розраховано у розмірі шести мінімальних пенсій за віком із збереженням доплат встановлених ОСОБА_1 . В результаті проведення перерахунку мінімальна пенсія інвалідам ЧАЕС починаючи з 01.05.2024 становить 14 166,00 грн (2361 грн х 6 мін. пенсій), а розмір розмір пенсії з надбавками - 14 336,82 грн (доказ додається - Додаток 2). Головним управлінням нарахована сума доплати за результатами перерахунку, згідно рішення суду, з урахуванням виплачених сум за період з 01.05.2024 по 31.07.2025, яка склала 127 593,15 грн. Оскільки ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області, то виплата пенсії проводиться територіальним органом Пенсійного фонду України за місцем перебування на обліку, тому здійснення виплати пенсії та заборгованості, нарахованої на виконання рішення суду Головним управлінням технічно провести неможливо.
Розглянувши звіт ГУПФ України в Черкаській області про виконання судового рішення в порядку ст. 382 КАС України, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ч.1 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Згідно ч.2 ст.241 КАС України процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
З матеріалів, доданих до звіту, вбачається, що ГУПФ України в Донецькій області на виконання рішення суду у даній справі проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
В результаті проведення перерахунку мінімальна пенсія інвалідам ЧАЕС починаючи з 01.05.2024 становить 14 166,00 грн (2361 грн х 6 мін. пенсій), а розмір розмір пенсії з надбавками - 14 336,82 грн.
Головним управлінням нарахована сума доплати за результатами перерахунку,згідно рішення суду, з урахуванням виплачених сум за період з 01.05.2024 по 31.07.2025, яка склала 127 593,15 грн.
Абзацом першим пункту 1 статті 47 Закону України від 09.07.2003 № 1058- ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) визначено, зокрема, що пенсія виплачується за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера.
Відповідно до пункту 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Оскільки ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області, то виплата пенсії проводиться територіальним органом Пенсійного фонду України за місцем перебування на обліку, тому здійснення виплати пенсії та заборгованості, нарахованої на виконання рішення суду Головним управлінням технічно провести неможливо.
Головне управління в межах закріплених повноважень з метою отримання інформації щодо здійснення виплати пенсійних коштів ОСОБА_1 на виконання рішення суду Головним управлінням 26.11.2025 направлено лист № 0500-0404-9/130209 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо стану виконання рішення суду.
Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області листом від 27.11.2025 № 2300-0306-9/90551 надало рішення по пенсійній справі ОСОБА_1 від 15.07.2025 та повідомило, що нараховану суму доплати на виконання рішення суду буде здійснено до Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій, призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.
Водночас Головне управління зазначає, що з листа від 02.12.2025 № 2300- 0401-5/91312 Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо запиту коштів для фінансування нарахованої доплати на виконання рішення вбачається, що ОСОБА_1 забезпечено часткову виплату боргового зобов'язання протягом 2025 року у відповідності з виділеними на означені цілі асигнуваннями з державного бюджету (Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік») та порядку її погашення згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 «Про затвердження порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій, призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» (далі - Порядок № 821), якою передбачено загальнодержавний механізм поетапної виплати боргових зобов'язань за рішенням суду, та яка є обов'язковою для виконання територіальними органами Пенсійного фонду України, в загальній сумі 374,70 грн: в жовтні 2025 року в сумі 187,35 грн та в листопаді 2025 року в сумі 187,35 грн.
Залишок заборгованості становить 127 218,45 грн. Сума доплати облікована в Реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою у передбаченій Порядком обліковій системі Пенсійного фонду України. В подальшому виплати будуть продовжуватись згідно виділених з державного бюджету асигнувань та вищеозначеного порядку (п. 5 Порядку №821).
Головні управління відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280 «Про затвердження Положення про Пенсійний фонд України» (далі - Положення), входять до системи органів Пенсійного фонду України.
Пунктом 1 Положення визначено, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Положення про головні управління та покладених на них завдань до компетенції (Головних управлінь) входить забезпечення виконання бюджету в межах кошторисних призначень бюджетного року.
Всі видатки на виплату пенсій здійснюються головними управліннями відповідно до бюджету Пенсійного фонду України на поточний рік, Закону України «Про державний бюджет на поточний рік», Бюджетного кодексу України та інших нормативно-правових актів, які передбачають джерело/обсяги бюджетних асигнувань.
Згідно зі статтями 23 та 24 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Виплата боргових ретроспективних зобов'язань по нарахованих на виконання рішень суду сум проводиться щомісяця одержувачам, включеним до загального переліку станом на початок місяця, що передує місяцю виплати (пункт 5 Постанови №?821).
Видатки здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету та помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, але не перевищують належну до виплати суму, що обліковується в переліку. Відповідно до статті 116 Бюджетного Кодексу України використання коштів без відповідних бюджетних асигнувань є порушенням бюджетного законодавства та нецільовим використанням бюджетних коштів.
Нецільове використання бюджетних коштів, видання нормативноправових або розпорядчих актів, які змінюють доходи і видатки бюджету всупереч встановленому законом порядку, а також примус посадових осіб суб'єкта владних повноважень до дій всупереч статті 19 Конституції України передбачають кримінальну відповідальність, а також підпадають під дію Закону України «Про запобігання корупції».
Вищезазначене пояснює правову неможливість державного органу/ керівника державного органу самостійно впливати на розподіл обсягів та цільового спрямування бюджетних асигнувань.
Докази відсутності бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень для повного одномоментного виконання боргового зобов'язання за Рішенням суду.
Відповідно до статті 63 Закону № 796 фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів.
Статтями 72, 73 Закону № 1058 визначено, що кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України, їх використання на цілі, не передбачені Законом № 1058 забороняється.
Всі видатки на погашення заборгованості здійснюються в межах бюджетних асигнувань, затверджених Законом України Про Державний бюджет на відповідний рік та розпису доходів і видатків Пенсійного фонду України, і відповідають вимогам статей 23, 24 та 116 Бюджетного кодексу України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05 лютого 2026 року № 127 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2026 рік», бюджет Пенсійного фонду України враховує видатки на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, що розподілені за джерелами їх виплати (фінансування) з урахуванням постанови № 821 на загальну суму 2,0 млрд грн.
Відповідно до пункту 5 розділу VІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 після затвердження бюджету Пенсійного фонду передбачено проведення регламентних робіт щодо опрацювання та розподілення виділених асигнувань між територіальними органами Пенсійного фонду України в якості складової части Плану доходів і видатків на поточний бюджетний рік.
Станом на теперішній час означений бюджетний процес триває. З огляду на означене Головним управлінням після затвердження/отримання Плану доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на бюджетний 2026 рік будуть вчинені дії, спрямовані щодо погашення зобов'язання на виконання рішення суду від 26 травня 2025 року в адміністративній справі №200/2786/25.
Виділені бюджетні асигнування виплачуються територіальними органами у виділених обсягах та у відповідності до діючого порядку, затвердженого Постановою № 821. Інші бюджетні асигнування, які б можна було використати на погашення боргового зобов'язання за Рішенням суду, без порушення норм Бюджетного кодексу України та бюджетного законодавства, у головних управлінь відсутні.
Водночас, з свого боку з урахуванням положень ст. 19 та п.5 ст. 382-3 КАСУ за ініціативи Головного управління/керівника Головного управління на виконання судового рішення з метою прискорення розрахунків по боргових зобов'язаннях перед Позивачем та виділення коштів на означені цілі було спрямовано до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області лист від 24.11.2025 № 0500-0305-9/129300 про надання інформації щодо направлення запитів коштів для виплати боргу нарахованого на виконання рішення суду до Пенсійного фонду України (додається).
В свою чергу Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області до Пенсійного фонду України направлено лист від 02.12.2025 № 2300-0401- 5/91312 щодо виділення повного обсягу коштів для виплати заборгованості з пенсії, нарахованої за Рішенням суду у сумі 127 218,45 грн (доказ додається).
Таким чином, Головним управлінням рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року по справі №580/10797/24 відповідно до норм діючого законодавства, приписів ст. 19 та п.5 ст. 382-3 КАСУ та функціональних повноважень державного органу територіального рівня/керівника державного органу територіального рівня, виконано.
Таким чином, вжиті Головним управлінням в Донецькій області дії щодо належного виконання Рішення суду є обґрунтованими, достатніми і вичерпними, з урахуванням законодавчих вимог (зокрема щодо територіального закріплення компетенції територіальних органів Пенсійного фонду України).
З урахуванням вказаного, суд вважає, що наявні підстави для прийняття звіту, оскільки можливі заходи для виконання рішення наразі вжиті боржником, це підтверджується наданими доказами, виплата доплати не проведена за наявності обґрунтованих обставин, наведених боржником.
З урахуванням вказаного суд приймає звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.01.2025 у справі № 580/10797/24 та долучає його до матеріалів адміністративної справи.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 248, 256, 294, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.01.2025 у справі № 580/10797/24 та долучити його до матеріалів справи.
Ухвала набирає законної сили після її підписання та не може бути оскаржена.
СуддяСергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ