20 березня 2026 року
м. Київ
справа № 160/15957/24
адміністративне провадження № К/990/53364/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Єзерова А.А., суддів Стеценка С.Г., Чиркіна С.М.,
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 (суддя Бондар М.В.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 13.11.2025 (колегія суддів у складі головуючого судді Баранник Н.П., суддів Малиш Н.І., Щербака А.А.) у справі №160/15957/24 за позовом Приватного підприємства «Еталон» до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, третя особа Кам'янська міська рада, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
І. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
1. У червні 2024 року Приватне підприємство «Еталон» (далі - позивач, Підприємство, ПП «Еталон») звернулось до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області), за участю третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Кам'янської міської ради (далі - третя особа, Міська рада), в якому просило:
визнати протиправною бездіяльність відповідача при видачі витягу із технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 14.03.2024 №HB-9933204032024, а саме незастосування таких показників нормативної грошової оцінки земельної ділянки: площа земельної ділянки - 8319 кв.м; середня (базова) вартість 1 кв.м - 461,69 кв.м, коефіцієнт Км2 - 1,36; сукупний коефіцієнт Км3 - 0,50; коефіцієнт Кф - 1,2; коефіцієнт індексації - 1,33;
зобов'язати відповідача видати ПП «Еталон» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,8319 га, розташованої вул. Стасова, 65, Кам'янське, Дніпропетровської області, (кадастровий номер 1210400000:02:029:0016) із застосуванням при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки таких показників: площа земельної ділянки - 8319 кв.м.; середня (базова) вартість 1 кв.м.- 461,69 кв.м., коефіцієнт Км2 - 1,36; сукупний коефіцієнт Км3 - 0,50; коефіцієнт Кф - 1,2; коефіцієнт індексації - 1,33, станом на 14.03.2024.
2. На обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач допустив порушення при формуванні витягу щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, які виявились у незастосуванні (неправильному застосуванні) необхідних "локальних коефіцієнтів", що в результаті призвело до невірної (занадто високої) нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, а їх наслідком стало формування протиправного витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що безпосередньо впливає на права позивача.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
3. Суди першої та апеляційної інстанції встановили, що рішенням 10 сесії VII скликання Кам'янської міської ради від 30.09.2016 №334-10/VII "Про набуття (припинення) права на землю" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ПП «Еталон» для розміщення комплексу нежитлових будівель за адресою: вул. Стасова, 65, м. Кам'янське, Дніпропетровська область (пункт 14.1 розділу 14); надано ПП «Еталон» на умовах оренди строком до 30.09.2026 земельну ділянку за адресою: вул. Стасова, 65, м. Кам'янське, Дніпропетровська область загальною площею 0,8319 га, для розміщення комплексу нежитлових будівель, кадастровий номер земельної ділянки 1210400000:02:029:0016, КВЦПЗ - 03.09, обмеження у використанні земельної ділянки: санітарно-захисна зона навколо об'єкта - 0,8319 га; охоронна зона навколо інженерних комунікацій - 0,0054 га; охоронна зона навколо інженерних комунікацій - 0,0324 га (підпункт 14.1.1 пункту 14.1 розділу 14).
4. Рішенням 44 сесії VII скликання Кам'янської міської ради від 09.07.2020 №1975-44/VII "Про затвердження Технічної документації нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020" затверджено технічну документацію нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 (пункт 1); установлено, що це рішення набирає чинності з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 застосовується з 01.01.2021 (пункт 2 рішення).
5. Рішенням 3 сесії VIII скликання Кам'янської міської ради від 18.12.2020 №41-03/VIII "Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське на 01.01.2020":
впроваджено нормативну грошову оцінку земель міста Кам'янське із застосуванням базової вартості 1 м2 в розмірі 461,69 грн та введено в дію з 01.01.2021 (пункт 1 рішення);
застосовано сукупний (добуток) коефіцієнт Км3, який дорівнює 1, для земельних ділянок, що входять до економіко-планувальних зон №16, №67, №68, №69, №73, №74, №89, на яких розташовані підприємства, що є основними джерелами забруднення атмосферного повітря (пункт 2 рішення);
визначено, що обов'язок сплати земельних платежів (орендна плата та/або земельний податок) відповідно до впровадженої нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське пунктів, 2 цього рішення, виникає з 01.01.2021 (підпункт 4.3. пункту 4 рішення);
рекомендовано відділу у м. Кам'янське міськрайонного управління у Петриківському районі та відділу у м. Кам'янське ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області забезпечити видачу витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок з урахуванням пунктів 1, 2 цього рішення (підпункт 7.1. пункту 7 рішення).
6. Згідно з витягом з технічної документації нормативної грошової оцінки земельної ділянки Відділу у м. Кам'янське міськрайонного управління у Петриківському районі та у м. Кам'янське ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 06.01.2021 №38: замовник: ПП «Еталон»; кадастровий номер земельної ділянки: 1210400000:02:029:0016; місце розташування земельної ділянки: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Стасова, 65; категорія земель: 900 Землі промислові, транспорту, зв'язку, енергетики, оброни та іншого призначення; призначення земельної ділянки: 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості:
площа земельної ділянки, кв. м: 8319;
середня (базова) вартість земель населеного пункту, грн/кв. м: 461,69;
номер економіко-планувальної зони: 35;
коефіцієнт Км2: 1,36;
локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки:
земельна ділянка, що примикає до вулиці без твердого покриття - 0,9;
земельна ділянка не забезпечена централізованим водопостачанням - 0,9;
земельна ділянка не забезпечена централізованим водовідведенням - 0,9;
земельна ділянка не забезпечена централізованим газопостачанням - 0,9;
земельна ділянка не забезпечена централізованим теплопостачанням - 0,9;
земельна ділянка, що примикає до вулиці із твердим покриттям - 1;
місцезнаходження земельної ділянки у санітарно-захисній зоні - 0,83;
сукупний коефіцієнт Км3: 0,50;
коефіцієнт Кф: 1,20;
площа сільськогосподарських угідь, га: 0,0000;
нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, грн: 0,00;
коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки: 1;
нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн: 3134100,66.
7. Згідно з витягом ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області із технічної документації нормативної грошової оцінки земельної ділянки, сформованим 17.01.2022, нормативна грошова оцінка земельної ділянки за кадастровим номером земельної ділянки 1210400000:02:029:0016, становить 3447510,07 грн.
8. Згідно з витягом із технічної документації із нормативної грошової оцінки земельних ділянок №НВ-9933204032024, сформованого 14.03.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки за кадастровим номером 1210400000:02:029:0016, становить 6902775,11 грн.
9. Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо незастосування таких показників нормативної грошової оцінки земельної ділянки: площа земельної ділянки - 8319 кв. м.; середня (базова) вартість 1 кв. м.- 461,69 кв. м., коефіцієнт Км2 - 1,36; сукупний коефіцієнт Км3 - 0,50; коефіцієнт Кф - 1,2; коефіцієнт індексації - 1,33 при видачі витягу із технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 14.03.2024 №HB-9933204032024, Підприємство звернулося до суду.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
10. Дніпропетровський окружний адміністративний суд рішенням від 11.06.2025, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 13.11.2025, позов задовольнив. Визнав протиправною бездіяльність ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області при видачі витягу із технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 14.03.2024 №HB-9933204032024 щодо незастосування таких показників нормативної грошової оцінки земельної ділянки: площа земельної ділянки - 8319 кв. м; середня (базова) вартість 1 кв. м - 461,69 кв. м, коефіцієнт Км2 - 1,36; сукупний коефіцієнт Км3 - 0,50; коефіцієнт Кф - 1,2; коефіцієнт індексації - 1,33.
Зобов'язав ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області видати ПП «Еталон» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,8319 га, розташованої на вул. Стасова, 65, м. Кам'янське, Дніпропетровської області (кадастровий номер 1210400000:02:029:0016) із застосуванням при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки таких показників: площа земельної ділянки - 8319 кв. м; середня (базова) вартість 1 кв. м - 461,69 кв. м, коефіцієнт Км2 - 1,36; сукупний коефіцієнт Км3 - 0,50; коефіцієнт Кф - 1,2; коефіцієнт індексації - 1,33, станом на 14.03.2024. Стягнув на користь ПП «Еталон» за рахунок бюджетних асигнувань ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області судові витрати: на сплату судового збору у розмірі 4542,00 грн; на професійну правничу допомогу у розмірі 4000,00 грн, на проведення судової експертизи з питань землеустрою у розмірі 75900,00 грн.
11. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, керувався тим, що відповідач, формуючи спірний витяг, зобов'язаний був перевірити правомірність та обґрунтованість вказаних в ньому даних, які впливають на вартість грошової оцінки земельної ділянки. Формування витягу в автоматичному режимі не може бути підставою для встановлення в ньому розмірів коефіцієнтів, які не відповідають вимогам чинного законодавства, а також підставою для відмови позивачу в захисті судом його порушеного права. Застосування локальних коефіцієнтів, які перевищують встановлені законодавством максимальні значення, при формуванні витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є неправомірним.
З метою дотримання гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд зобов'язав ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області видати ПП «Еталон» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,8319 га, розташованої на вул. Стасова, 65, м. Кам'янське, Дніпропетровської області (кадастровий номер 1210400000:02:029:0016) із застосуванням при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки таких показників: площа земельної ділянки - 8319 кв. м; середня (базова) вартість 1 кв. м - 461,69 кв. м, коефіцієнт Км2 - 1,36; сукупний коефіцієнт Км3 - 0,50; коефіцієнт Кф - 1,2; коефіцієнт індексації - 1,33, станом на 14.03.2024.
ІV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ І ВІДЗИВІВ НА НЕЇ
12. Не погодившись з рішенням суду першої інстанції та постановою суду апеляційної інстанції, відповідач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у позові.
13. Підставою касаційного оскарження скаржник визначає положення пункту 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), яка передбачає, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права виключно в таких випадках, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку.
На обґрунтування цієї підстави скаржник зазначає про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права, зокрема статті 201 Земельного кодексу України, пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України, статей 5, 15, 18, 23 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 №1378-IV (далі - Закон №1378-IV, у редакції, чинній на час виникнення правовідносин), Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 (далі - Порядок №1051, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489 (далі - Порядок №489, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
14. Скаржник у касаційній скарзі покликається на те, що суди попередніх інстанцій не врахували висновок Верховного Суду щодо застосування наведених норм права, викладений у постанові від 14.06.2023 у справі №160/14039/22, де Суд дійшов висновку, що видача витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки не передбачає можливість вибору суб'єктом владних повноважень на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, оскільки є єдиним законодавчо закріпленим варіантом поведінки відповідача при оформленні даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки. Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої в межах населеного пункту, сформований правомірно із діючої, розробленої відповідно до вимог Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту, яка затверджена та введена в дію рішенням органу місцевого самоврядування та відповідно до відомостей з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
У наведеній постанові Верховний Суд звернув увагу, зокрема на формування спірного витягу про нормативну грошову оцінку саме виходячи з внесених до Державного земельного кадастру відомостей стосовно цієї земельної ділянки, що корелюючи до обставин у цій справі, на думку відповідача, здійснено ним на законних та обґрунтованих підставах, оскільки формування спірного витягу здійснено відповідачем з використанням програмного забезпечення Державного земельного Кадастру та в автоматичному режимі, який не передбачає можливості коригування чи впливати на застосовані програмним забезпеченням складові та коефіцієнти під час розрахунку, формуючи розмір нормативної грошової оцінки за визначеною формулою та у чіткій відповідності до внесених до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку, які в цій справі, на думку скаржника, внесені з некоректними (помилковими) даними і не відповідають змісту її затвердженої паперової копії.
15. Відповідач вважає, що суд апеляційної інстанції не врахував висновки Верховного Суду, сформульовані у постанові від 14.06.2023 у справі №160/14039/22 щодо ефективного способу захисту порушених прав позивача шляхом подання позову про скасування виданих витягів нормативної грошової оцінки.
16. Відповідач доводить, що висновок експерта №1-10/04 від 10.04.2025 містить відомості на підтвердження обставин, що невідповідність розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки затвердженій Технічній документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське Дніпропетровської області є результатом невідповідностей даних, внесених до ХМЛ файлу, який є невід'ємною частиною вказаної технічної документації.
За вказаним висновком експерта порушення прав позивача спричинене наявністю помилок в технічній документації з землеустрою щодо оцінки землі м. Кам'янського, внесених до Державного земельного кадастру згідно з рішенням Кам'янської міської ради від 18.12.2020 №41-03/VIII.
17. Також, скаржник зазначає про порушення судами норм процесуального права та покликається на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, що, на його думку, призвело до неправильного її вирішення.
Відповідач зауважує, що суд апеляційної інстанції залишив поза увагою його доводи, що заявлені у цій справі позовні вимоги не передбачають скасування виданого відповідачем витягу із технічної документації нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 14.03.2024 №НВ9933204032024, що в свою чергу, на його думку, вказує на неефективність заявлених позовних вимог про видачу нового витягу без скасування в судовому порядку раніше виданого витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з невірно визначеним розрахунком її вартості.
18. Скаржник покликається на неврахування судами, що внесені до Державного земельного кадастру відомості щодо оцінки землі м. Кам'янського відповідно до рішення Кам'янської міської ради від 18.12.2020 №41-03/VIII, можуть бути виправлені виключно коригуванням та повторним внесенням до Державного земельного кадастру виправлених відомостей в ХМЛ файлі розробником вказаної технічної документації або органом місцевого самоврядування, що виходить за межі повноважень відповідача у цій справі та вказує на безпідставність заявлення позовних вимог до ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області.
19. Відповідач доводить, що позовні вимоги у цій справі з урахуванням висновків експерта, є також неефективними та не поновлюють права позивача, оскільки за таких обставин зобов'язання ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області видати новий витяг нормативної грошової оцінки позивачу станом на 14.03.2024 з застосуванням визначених в судовому рішенні коефіцієнтів фактично не змінить внесені до Державного земельного кадастру помилкові відомості щодо спірної земельної ділянки та при подальших видачах витягів нормативної грошової оцінки стосовно вказаної земельної ділянки, останні будуть також формуватися в автоматичному режимі з застосуванням некоректних (помилкових) коефіцієнтів, внесених до Державного земельного кадастру, що спричинятиме подальше порушення прав позивача та вимагатиме повторне звернення позивача до суду по суті виниклого спору, який є предметом судового розгляду у цій справі.
20. Зауважує про неврахування судами того, що висновок експерта від 10.04.2025 №1-10/04 є доказом на підтвердження факту, що порушення прав позивача відбулось внаслідок допущених помилок в технічній документації з землеустрою (ХМЛ файлі, який є додатком до цієї технічної документації з оцінки земель м. Кам'янське, внесених до Державного земельного кадастру згідно з рішенням Кам'янської міської ради про затвердження вказаної технічної документації), оскільки розрахунок нормативної грошової оцінки здійснювався шляхом надання адміністративної послуги в автоматичному режимі в умовах відсутності підстав проведення відповідачем розрахунку нормативної грошової оцінки в ручному режимі, та у відповідності до внесених з додержанням правової процедури відомостей електронної системи Державного земельного кадастру. Порушення прав позивача щодо невірного визначення коефіцієнтів спірної земельної ділянки під час видачі витягу нормативної грошової оцінки виникли внаслідок невірних відомостей в поданому електронному файлі, що не відповідає паперовій копії, затвердженій органом місцевого самоврядування технічної документації з оцінки земель м. Кам'янського.
21. Окрім цього, скаржник звертає увагу Суду на те, що суди першої та апеляційної інстанцій, ухвалюючи рішення щодо стягнення з нього судових витрат на професійну правничу допомогу у сумі 4000,00 грн та витрати на проведення судової експертизи з питань землеустрою у розмірі 75900,00 грн, не дослідили опис і зміст виконаних робіт (наданих послуг), витрат, необхідних для надання правничої допомоги, розрахункові документи вартості експертизи тощо, що має значення при визначенні розміру наведених витрат.
22. Позивач, не погодившись із доводами касаційної скарги, надав до суду відзив на касаційну каргу, в якому, посилаючись на законність і обґрунтованість судових рішень попередніх інстанцій, просить залишити їх без змін, а касаційну скаргу відповідача залишити без задоволення.
23. У відзиві на касаційну скаргу позивач зазначає про те, що він обрав належний і ефективний спосіб захисту, який був визначений ефективним способом захисту Верховним Судом, зокрема у постанові від 04.07.2024 у справі №520/16250/23.
24. Позивач наполягає на правомірності висновків судів попередніх інстанцій стосовно того, що відповідач, формуючи спірний витяг, зобов'язаний був перевірити правомірність і обґрунтованість вказаних в ньому даних, які впливають на вартість грошової оцінки земельної ділянки. Формування витягу в автоматичному режимі не може бути підставою для встановлення в ньому розмірів коефіцієнтів, які не відповідають вимогам чинного законодавства та технічній документації.
25. Також ПП «Еталон» наголошує на тому, що у цій справі відповідач рішення суду виконав та видав Підприємству витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,8319 га, розташованої вул. Стасова, 65, Кам'янське, Дніпропетровської області, (кадастровий номер 1210400000:02:029:0016) із застосуванням при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки таких показників: площа земельної ділянки - 8319 кв.м; середня (базова) вартість 1 кв.м - 461,69 кв.м, коефіцієнт Км2 - 1,36; сукупний коефіцієнт Км3 - 0,50; коефіцієнт Кф - 1,2; коефіцієнт індексації - 1,33, станом на 14.03.2024.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
26. Відповідно до частин третьої та п'ятої статті 201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
27. Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель встановлені Законом України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 №1378-IV (далі - Закон №1378-IV, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Статтею 1 цього Закону визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
28. Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру, зокрема, земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
29. Статтею 18 цього ж Закону встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше, ніж один раз на 5 - 7 років.
За результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація (частина перша статті 20 Закону №1378-IV).
30. Відповідно до статті 15 Закону №1378-IV підставою для проведення оцінки земель, у тому числі нормативної грошової оцінки земельних ділянок, є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
31. Згідно з положеннями статті 23 Закону №1378-IV технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації..
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України. Зокрема, у цьому пункті зазначено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
32. Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що нормативна грошова оцінка землі проводиться в обов'язковому порядку для визначення розміру орендної плати за землі комунальної та державної форм власності. При цьому, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, затверджується рішенням відповідної сільської, селищної чи міської ради. Таке рішення офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує року застосування нормативної грошової оцінки.
Щодо доводів скаржника про формування витягу за допомогою програмного забезпечення та відсутності впливу на значення застосованих коефіцієнтів нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки колегія суддів зазначає про таке.
33. За правилами пункту 2 розділу ІІІ Порядку №489 з метою внесення даних до Державного земельного кадастру про нормативну грошову оцінку земель населених пунктів оформлюється електронний документ відповідно до вимог Порядку №1051.
34. Відповідно до пункту 5 Порядку №1051 до складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України "Про Державний земельний кадастр" та цим Порядком. Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, а також відмову у внесенні або наданні відомостей.
35. Згідно з підпунктом 1 пункту 6 Порядку №1051 до повноважень державних кадастрових реєстраторів Держгеокадастру та його територіальних органів належить внесення до Державного земельного кадастру геодезичної, картографічної основи та відомостей про них (змін до них), індексних кадастрових карт (планів) відповідних адміністративно-територіальних одиниць (змін до них), індексної кадастрової карти кадастрової зони за межами адміністративно-територіальних одиниць (змін до неї) та відомостей про кадастрове зонування земель в межах території України (змін до них).
36. Зі змісту цих норм Порядку №1051 впливає, що ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр і саме до повноважень Держгеокадастру належить внесення до Державного земельного кадастру геодезичної, картографічної основи та відомостей про них (змін до них), індексних кадастрових карт (планів) відповідних адміністративно-територіальних одиниць (змін до них), індексної кадастрової карти кадастрової зони за межами адміністративно-територіальних одиниць (змін до неї) та відомостей про кадастрове зонування земель в межах території України (змін до них).
37. Згідно з пунктом 4 Порядку №1051 ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи. Держателем Державного земельного кадастру є Держгеокадастр. Функції адміністратора Державного земельного кадастру виконує визначене Держгеокадастром за погодженням з Мінагрополітики державне підприємство, яке належить до сфери управління Держгеокадастру.
38. Таким чином, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки, зокрема, що стосуються зонування земель в межах території України, відноситься до компетенції державного кадастрового реєстратора, який, у свою чергу, згідно з пунктом 5 Порядку №1051, входить до складу Держгеокадастру та його територіальних органів, що спростовує доводи відповідача про неможливість його впливу на показники коефіцієнтів КмЗ.
Аналогічний підхід застосований Верховним Судом також у постанові 03.06.2022 у справі №160/12709/19.
39. Відповідач, формуючи спірний витяг, зобов'язаний був перевірити правомірність та обґрунтованість вказаних в ньому даних, які впливають на вартість грошової оцінки земельної ділянки. Формування витягу в автоматичному режимі не може бути підставою для встановлення в ньому розмірів коефіцієнтів, які не відповідають вимогам чинного законодавства, а також підставою для відмови позивачу в захисті судом його порушеного права.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд, зокрема у постанові від 05.09.2023 у справі №520/9277/2020.
40. Відтак, колегія суддів не погоджується з доводами скаржника про те, що виготовлення оскаржуваного витягу відбувалося за допомогою програмного забезпечення, а тому він не мав впливу на значення застосованих коефіцієнтів нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки.
Стосовно доводів скаржника про обрання неефективного способу захисту своїх прав колегія суддів зазначає наступне.
41. Верховний Суд у постанові від 11.01.2022 у справі №820/105/16 вказав, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний здійснювати реалізацію наданих йому повноважень при оформленні і видачі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у чіткій відповідності з законом та прийнятих на його підставі нормативно-правових актів.
42. Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.01.2015 №15, Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
43. Згідно з підпунктами 29, 36 пункту 4 цього Положення Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань видає витяги із Державного земельного кадастру про земельні ділянки, організовує професійну підготовку оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, веде Державний реєстр оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, які отримали кваліфікаційне свідоцтво, видає витяги з нього, готує пропозиції щодо вдосконалення методики та порядку виконання робіт з грошової оцінки земель, видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки.
44. У правовідносинах, пов'язаних з оцінкою земель та земельних ділянок, Держгеокадастр і його територіальні органи здійснюють публічно-владні управлінські функції. Тому, перевірка законності їх дій (бездіяльності), прийнятих рішень, зокрема під час формування даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, оформлення таких даних у вигляді витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, здійснюється адміністративним судом.
Така правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постановах від 20.06.2018 у справі № 823/902/17, від 30.01.2020 у справі № 820/1804/16.
45. Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 24.11.2021 у справі №817/1780/17 досліджував питання повноважень органів влади при оформленні даних про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та відступивши від висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 27.11.2018 у справі №817/1819/17, від 17.10.2019 у справі №817/1814/17, від 28.07.2020 у справі №817/1783/17, від 10.09.2020 у справі №817/1793/17, від 04.02.2021 у справі №817/1809/17, від 15.06.2021 у справі №817/1802/17, від 15.07.2021 у справі №817/1800/17, дійшов висновку що дії з формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки можуть бути об'єктом судового оскарження, а підстави позову слугуватимуть висновку про належність обраного способу захисту прав.
46. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 20.06.2018 у справі № 823/902/17 вказала, що у правовідносинах, пов'язаних з оцінкою земель та земельних ділянок, Держгеокадастр і його територіальні органи здійснюють публічно-владні управлінські функції. Тому перевірка законності їх дій (бездіяльності), рішень, зокрема під час формування даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, оформлення таких даних у вигляді витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, має здійснюватися адміністративним судом.
Така позиція узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 30.08.2022 у справі №500/2804/18, від 05.07.2023 у справі №240/2816/21.
47. Враховуючи ці висновки, колегія суддів зазначає, що дії Держгеокадастру, вчинені під час формування даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, а також оформлення таких даних у вигляді витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель можуть бути предметом судового розгляду в контексті перевірки судом законності і правомірності таких дій.
З огляду на це, колегія суддів відхиляє доводи скаржника стосовно того, що позивам обрав неефективний спосіб захисту своїх прав.
Стосовно доводів позивача про правильність формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:02:029:0016, розташованої на вул. Стасова, 65, м. Кам'янське, Дніпропетровської області, із застосуванням локальних коефіцієнтів, які передбачені Порядком №489, колегія суддів зазначає про таке.
48. За правилами статті 12 Закону № 1378-1V нормативно-методичне регулювання оцінки земель здійснюється у відповідних нормативно-правових актах, що встановлюють порядок проведення оцінки земель, організації і виконання землеоціночних робіт, склад і зміст технічної документації та звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, вимоги до них, порядок їх виконання. Нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України.
49. Процедура проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів визначена Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.12.2016 за №1647/29777 (далі - Порядок №489)
Пунктом 2 розділу І цього Порядку передбачено, що нормативна грошова оцінка земель населених пунктів проводиться відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 № 213 (із змінами).
50. Відповідно до цієї норми Кабінет Міністрів України постановою від 23.03.1995 №213 затвердив Методику нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (далі - Методика №213).
Пунктом 2 розділу І Методики №213 визначено, що інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є затверджені генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій і детальні плани території, відомості Державного земельного кадастру, інвентаризації земель та державної статистичної звітності.
Дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.
У разі подання заяви в електронній формі витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки або мотивована відмова у наданні такого витягу видаються в електронній формі технічними засобами телекомунікацій з накладенням кваліфікованого електронного підпису, а за бажанням заявника можуть також надаватися у паперовому вигляді (пункт 2-1 розділу І Методики №213).
51. За правилами пункту 21 розділу ІІІ Методики №213 нормативна грошова оцінка земель населених пунктів визначається за формулою:
В х Нп
Цн = ---------------------------- х Кф х Км,
Нк
де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);
В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях);
Нп - норма прибутку (6%);
Нк - норма капіталізації (3%);
Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо);
Км - коефіцієнт, який характеризує місцерозташування земельної ділянки.
52. Згідно з пунктом 3 розділу І Порядку № 489 інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є затверджені генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій і детальні плани територій, відомості Державного земельного кадастру, дані інвентаризації земель та державної статистичної звітності.
53. Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Порядку № 489 в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
54. За змістом пункту 3 цього розділу нормативна грошова оцінка всіх категорій земель та земельних ділянок населених пунктів (за винятком земель сільськогосподарського призначення та земельних ділянок водного фонду, що використовуються для риборозведення) визначається згідно з формулою, одним із показників якої є Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.
55. Згідно з пунктом 4 розділу ІІ Порядку №489 витрати на освоєння та облаштування території (В) включають відновну вартість як первісну вартість, що змінюється після переоцінки, інженерної підготовки головних споруд і магістральних мереж водопостачання, каналізації, теплопостачання, електропостачання (у тому числі зовнішнє освітлення), слабкострумових пристроїв, газопостачання, дощової каналізації, вартість санітарної очистки, зелених насаджень загального користування, вулично-дорожньої мережі, міського транспорту за станом на початок року проведення оцінки.
Індексація витрат здійснюється за індексами вартості основних фондів відповідно до законодавства України. Витрати на освоєння та облаштування території визначаються за кожним конкретним населеним пунктом за даними статистичної звітності відповідних органів державної статистики та органів місцевого самоврядування.
56. Відповідно до пункту 5 розділу ІІ Порядку №489 коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), встановлюється на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 №548, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1011/18306.
На підставі пункту 6 розділу ІІ Порядку №489 коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки (Км), обумовлюється трьома групами рентоутворювальних факторів регіонального, зонального та локального характеру і обчислюється за формулою: Км - Км1 * Км2 * Км3, де:
Км1- регіональний коефіцієнт, який характеризує залежність рентного доходу від місцеположення населеного пункту у загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва і розселення;
Км2 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території в межах населеного пункту (економіко-планувальної зони);
Км3 - локальний коефіцієнт, який враховує місце розташування земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони.
Вихідними даними для обчислення коефіцієнта Км є затверджені матеріали Генеральної схеми планування території України, схем планування території Автономної Республіки Крим та областей, генеральні плани населених пунктів у частині, яка характеризує існуючий стан населеного пункту.
Значення коефіцієнтів установлюються за результатами пофакторних оцінок кожної групи з урахуванням питомої ваги рентоутворювальних факторів у формуванні загального рентного доходу в межах населеного пункту та його економіко-планувальних зон.
57. Згідно з пунктом 7 розділу ІІ Порядку №489 середня (базова) вартість одного квадратного метра земель населеного пункту залежно від регіональних факторів місця розташування (Цнм) визначається за формулою:
В х Нп
Цнм = ----------------------- х Км1
Нк
Значення коефіцієнта Км1 є добутком коефіцієнтів, які враховують: чисельність населення, географічне положення, адміністративний статус населених пунктів, їх господарські функції (додаток 2); місця розташування населених пунктів у приміській зоні великих міст (додаток 3); віднесення населених пунктів до курортних (додаток 4); місця розташування населених пунктів на території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи (додаток 5).
58. У відповідності до пункту 8 розділу ІІ Порядку №489 у межах населеного пункту середня (базова) вартість одного квадратного метра земель диференціюється за економіко-планувальними зонами, які встановлюються на основі економічної оцінки території населеного пункту, з урахуванням таких факторів: неоднорідність функціонально-планувальних якостей території; доступність до центру населеного пункту, місць концентрації трудової діяльності, центрів громадського обслуговування, масового відпочинку; рівень інженерного забезпечення та благоустрою території; рівень розвитку сфери обслуговування населення; екологічна якість території; привабливість середовища: різноманітність місць докладання праці, наявність історико-культурних та природних пам'яток тощо.
Середня (базова) вартість одного квадратного метра земель не диференціюється для: смуги відводу магістральної залізниці, за винятком економіко-планувальних зон, які включають вокзали та привокзальні площі; смуги відводу магістральних нафто-, газо- та продуктопроводів, які проходять через територію населеного пункту і виходять за його межі; смуги відводу ліній електропостачання високої напруги і виходять за його межі.
59. За правилами пункту 9 розділу ІІ Порядку №489 вартість одного квадратного метра земель населених пунктів за економіко-планувальними зонами розраховується за формулою: Цнз = Цнм х Км2, де Цнз - середня для економіко-планувальної зони вартість одного квадратного метра земель (у гривнях).
Значення коефіцієнта Км2 визначається як добуток пофакторних оцінок з урахуванням вагової характеристики кожного з факторів.
Числові значення пофакторних оцінок приймаються в межах граничних значень коефіцієнтів Км2 для груп населених пунктів із різною чисельністю населення (додаток 6) з урахуванням нормативно-технічної документації та експертної оцінки.
Питома вага зональних рентоутворювальних факторів визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей.
Сума вагових характеристик, встановлена для факторів, має дорівнювати 1,0.
60. Відповідно до пункту 10 розділу ІІ Порядку №489 вартість одного квадратного метра земельної ділянки певного функціонального використання (Цн) визначається з урахуванням територіально-планувальних, інженерно-геологічних, історико-культурних, природно-ландшафтних, санітарно-гігієнічних та інженерно-інфраструктурних особливостей місця її розташування в межах економіко-планувальної зони за формулою: Цн = Цнз х Кф х Км3.
Значення коефіцієнта Км3 визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей. Значення локального коефіцієнта для окремої земельної ділянки можливо встановлювати на основі визначення частки площі, яку займає цей фактор на земельній ділянці. Встановлення частки площі здійснюється переважно шляхом використання ГІС-технологій та електронних цифрових карт масштабу не менше ніж 1:10000 - для міст з чисельністю населення понад 100 тис. осіб, та 1:5000 - для інших населених пунктів.
Для обчислення Км3 враховуються локальні фактори, наведені в додатку 7, при цьому добуток пофакторних оцінок не має бути нижче 0,50 і вище 1,50.
Вихідними даними для обчислення коефіцієнта Км є затверджені матеріали Генеральної схеми планування території України, схем планування території Автономної Республіки Крим та областей, генеральні плани населених пунктів у частині, яка характеризує існуючий стан населеного пункту. Значення коефіцієнтів установлюються за результатами пофакторних оцінок кожної групи з урахуванням питомої ваги рентоутворювальних факторів у формуванні загального рентного доходу в межах населеного пункту та його економіко- планувальних зон.
Для обчислення Км3 враховуються локальні фактори, наведені в додатку 7.
61. Відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України (далі - ПК України) для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Згідно з пунктом 298.2 статті 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
62. Відповідно до пункту 9 підрозділу 6 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, індекс споживчих цін за 2017-2023 роки, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, застосовується із значенням 100 відсотків.
Відповідно до формули, що визначена Порядком №489, а саме:
Цн = Цнм х Кф х Км1 х Км2 х Км3 х Кін, де,
Цнм - базова вартість 1 кв.м.,
Кф - коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки,
Км1 - регіональний коефіцієнт, який характеризує залежність рентного доходу від місцерозташування населеного пункту у загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення;
Км2 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території в межах населених пунктів (економіко-планувальної зони);
Км3 - сукупний локальний коефіцієнт, який враховує місцеположення земельної ділянки у межах економіко-планувальної зони;
Кін - коефіцієнт індексації.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначається як добуток площі земельної ділянки на вартість 1 кв. м (Цн).
63. Відповідно до статті 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 №3613-VI (далі Закон №3613-VI, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) відомості про нормативну грошову оцінку земель вносяться до Державного земельного кадастру, зокрема, на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні.
64. За правилами статті 23 Закону №3613-VI документація з оцінки земель, яка є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, подається органу, що здійснює внесення таких відомостей, також у формі електронного документа.
65. Як встановлено судами і зазначалось раніше, згідно з витягом з технічної документації нормативної грошової оцінки земельної ділянки Відділу у м. Кам'янське міськрайонного управління у Петриківському районі та у м. Кам'янське ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 06.01.2021 №38, кадастровий номер земельної ділянки: 1210400000:02:029:0016; місце розташування земельної ділянки: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Стасова, 65; категорія земель: 900 Землі промислові, транспорту, зв'язку, енергетики, оброни та іншого призначення; призначення земельної ділянки: 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості; площа земельної ділянки, кв. м.: 8319; середня (базова) вартість земель населеного пункту, грн/ кв. м.: 461,69; номер економіко-планувальної зони: 35; коефіцієнт Км2: 1,36; локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки: земельна ділянка, що примикає до вулиці без твердого покриття - 0.9; земельна ділянка не забезпечена централізованим водопостачанням - 0.9; земельна ділянка не забезпечена централізованим водовідведенням - 0.9; земельна ділянка не забезпечена централізованим газопостачанням - 0.9; земельна ділянка не забезпечена централізованим теплопостачанням - 0.9; земельна ділянка, що примикає до вулиці із твердим покриттям - 1; місцезнаходження земельної ділянки у санітарно-захисній зоні - 0.83; сукупний коефіцієнт Км3: 0,50; коефіцієнт Кф: 1,20; площа сільськогосподарських угідь, га: 0,0000; нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, грн: 0,00; коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки: 1; нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн: 3134100,66.
66. Судами також установлено, що за висновком експерта №3-10/04, складеного 10.04.2025, за результатами проведення судової експертизи з питань землеустрою, встановлено, що згідно з графічними матеріалами технічної документації та електронного документу, що містить результати робіт із землеустрою, а саме нормативної грошової оцінки - обмінний файл формату XML по внесенню інформації про нормативну грошову оцінку земель міста Кам?янське Дніпропетровської області, до земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:02:029:0016 підлягають застосуванню такі локальні коефіцієнти: земельна ділянка, що примикає до вулиці без твердого покриття - 0,90; земельна ділянка не забезпечена централізованим водопостачанням - 0,90; земельна ділянка не забезпечена централізованим водовідведенням - 0,90; земельна ділянка не забезпечена централізованим теплопостачанням - 0,90; земельна ділянка не забезпечена централізованим газопостачанням - 0,90; місце знаходження земельної ділянки у санітарно-захисній зоні - 0,83.
Згідно з технічною документацією фактори з першого по п'ятий включно, передбачають безальтернативний коефіцієнт - 0,90.
67. Експертом встановлено, що всупереч викладеному, до електронного документу, що містить результати робіт із землеустрою, а саме нормативної грошової оцінки - обмінний файл формату XML по внесенню інформації про нормативну грошову оцінку земель міста Кам?янське Дніпропетровської області фактори з першого по п'ятий включно занесені з мінімальним та максимальним значенням цього показника: 0,90 та 0,95.
Згідно з технічною документацією, фактор "місце знаходження земельної ділянки у санітарно-захисній зоні" передбачає альтернативу коефіцієнта: від мінімального 0,80 - до максимального 0,96.
68. Експерт зробив висновок, що оскільки земельна ділянка з кадастровим номером 1210400000:02:029:0016 з цільовим призначенням 11.02. для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, площею 8319 кв.м., знаходиться у 35 економіко-планувальній зоні, а це, переважно, промислова зона, варто застосовувати нижнє значення коефіцієнта 0,80.
У технічній документації (розділ 5: Визначення зон прояву локальних факторів та значень локальних коефіцієнтів) зазначено, що значення локальних факторів визначалось з урахуванням віддаленості конкретної земельної ділянки від території, на якій визначено максимальне значення того або іншого фактору.
Оскільки санітарно-гігієнічний фактор покриває не всю земельну ділянку, а лише 6859 кв.м, його значення для даної ділянки становитиме 0,83.
Для обчислення Км3 у технічній документації враховувалися перераховані вище локальні фактори, а згідно з положеннями Порядку №489, добуток пофакторних оцінок не повинен бути нижче 0,50 та вище 1,50, для Км3 застосовується значення 0,50.
Крім того, коефіцієнт індексації (Кін) за 2021 становить 1,00 відповідно до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 06.01.2021 №22-28-0.222-171/2-21 "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2020 рік".
Виходячи з вище наведеного, нормативна грошова оцінка 1м.кв. земельної ділянки станом на 2021 рік становила:
Цн = 461,69 х 1,2 х 1,00 х 1,36 х 0,50 х 1,00 = 376,74 грн за 1 кв.м (з округленням до сотих).
Таким чином, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 2021 рік становила: 8319 * 376,74 = 3134100,06 грн.
69. Отже, суди правильно встановили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:02:029:0016 з цільовим призначенням 11.02. для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості площею 8319 кв.м., станом на 2021 рік, у 3 134 100,06 грн відповідає витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №38 від 06.01.2021, виданому Відділом Держгеокадастру у м. Кам?янське Міськрайонного управління у Петриківському районі та у м. Кам?янське Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровські області.
Для визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:02:029:0016 станом на 2024 рік, необхідно проіндексувати нормативну грошову оцінку, визначену станом на 2021 рік у розмірі 3134100,06 грн.
Згідно з листом Держгеокадастру від 12.01.2024 № 6-28-0.222-600/2-24 рівень індексації становить: Кін = 1,1 х 1,15 х 1,051 = 1,330.
Отже, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:02:029:0016 з цільовим призначенням 11.02. для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, площею 8319 кв.м., станом на 2024 рік повинна становити: 3134100,06 * 1,330 = 4168353,08 грн.
При перевірці ХМЛ файлу, судовим експертом було встановлено, що всі показники занесені до обмінного файлу переважно відповідають технічній документації (окрім розбіжності в мінімальних та максимальних значеннях коефіцієнтів) та графічним матеріалам. У висновку судового експерта висловлено, що саме через розбіжність у максимальних та мінімальних значення коефіцієнтів відбулося значне збільшення розміру нормативної грошової оцінки. Експерт вказав, що ХМЛ файл має порушену структуру. Зокрема, шари територіальна зона та НГО межа оціночної території не покривають усю територію населеного пункту, що може впливати на автоматичний розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки в бік її спотворення. Тому, в такому випадку, потрібно надавати перевагу витягам, порахованим вручну з технічної документації, а не наданим в автоматичному режимі.
70. Суди правильно встановили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 1210400000:02:029:0016 у витязі №НВ-9933204032024 від 14.03.2024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок відділу ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області не відповідає технічній документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське Дніпропетровської області, виготовленої згідно з договором №1 від 16.06.2020, видавник: ТОВ "КМіС", м. Кам?янське 2020, затвердженої рішенням Кам?янської міської ради 44 сесії VII скликання від 09.07.2020 №1975-44/VII "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам?янське станом на 01.01.2020" та Методиці нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 №213. При розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 1210400000:02:029:0016 станом на 14.03.2024, нормативна грошова оцінка має становити 4168353,08 грн.
Завищення при формуванні витягу локального коефіцієнту вплинуло на кінцевий результат нормативної грошової оцінки земельної ділянки і призвело до завищення вартості нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:02:029:0016.
71. Ураховуючи встановлені судами обставини, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:02:029:0016, розташованої на вул. Стасова, 65, м. Кам'янське, Дніпропетровської області, із застосуванням локальних коефіцієнтів, які перевищують встановлені значення, що суперечить Порядку №489.
72. Відтак, суди дійшли правильного висновку про протиправність дій відповідача із формування оспорюваного витягу із застосуванням неналежних локальних коефіцієнтів.
73. Згідно зі статтею 23 Закону №1378-IV витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
74. Відповідно до частини другої статті 7 Закону № 3613-VI до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належать ведення поземельних книг та надання витягів із Державного земельного кадастру про земельні ділянки.
75. Зі змісту наведених норм не вбачається наявності декількох варіантів поведінки Держгеокадастру під час видачі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а правомірним для відповідача за встановлених судом обставин справи, є лише один варіант поведінки і відповідач не наділений повноваженнями діяти не за законом, а на власний розсуд.
Обраний судом спосіб захисту має забезпечити реальне відновлення порушеного права та остаточне вирішення спірних правовідносин, тобто запобігати виникненню необхідності звернення до суду повторно за захистом одних і тих самих прав та(або) для вжиття додаткових засобів захисту.
76. Верховний Суд, зокрема у постановах від 04.09.2021 у справі №320/5007/20, від 14.09.2021 у справі № 320/5007/20, вказав, що у разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб'єкт звернення дотримав усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення.
Якщо ж таким суб'єктом на момент прийняття рішення не перевірено дотримання відповідним заявником усіх визначених законом умов або при прийнятті такого рішення суб'єкт дійсно має дискреційні повноваження, то суд повинен зобов'язати суб'єкта владних повноважень до прийняття рішення з урахуванням оцінки суду.
77. Таким чином, суди дійшли обґрунтовано висновку про зобов'язання відповідача видати позивачу витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої на вул. Стасова, 65, м. Кам'янське, Дніпропетровської області (кадастровий номер 1210400000:02:029:0016) із застосуванням при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідних показників станом на 14.03.2024.
78. Колегія суддів не приймає посилання скаржника на висновки Верховного Суду від 14.06.2023 у справі №160/14039/22, оскільки ці висновки зроблені за відмінних обставин від цієї справи. На відміну від цієї справи у справі №160/14039/22 суди установили, що витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої в межах відповідного населеного пункту сформований із діючої, розробленої відповідно до вимог Порядку №489, технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, яка затверджена та введена в дію рішенням селищної ради та відповідно до відомостей з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Однак у цій справі за висновком судового експерта встановлено, що всі показники занесені до обмінного файлу переважно відповідають технічній документації (окрім розбіжності в мінімальних та максимальних значеннях коефіцієнтів) та графічним матеріалам і саме через розбіжність у максимальних та мінімальних значення коефіцієнтів відбулося значне збільшення розміру нормативної грошової оцінки. Експерт вказав, що ХМЛ файл має порушену структуру. Зокрема, шари територіальна зона та НГО межа оціночної території не покривають усю територію населеного пункту, що може впливати на автоматичний розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки в бік її спотворення. Тому, в такому випадку, потрібно надавати перевагу витягам, порахованим вручну з технічної документації, а не наданим в автоматичному режимі.
Стосовно доводів скаржника про неправильний розподіл судових витрат колегія суддів зазначає наступне.
79. Відповідно до частин 1 та 3 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи; до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; 3) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
80. Згідно з частинами 3, 4, 5 статті 137 КАС України спеціаліст, перекладач, експерт отримують винагороду за виконані роботи (надані послуги), пов'язані із справою, якщо це не входить до їхніх службових обов'язків.
У випадках, коли сума витрат на оплату робіт (послуг) спеціаліста, перекладача, експерта або проведення експертизи повністю не була сплачена учасниками справи попередньо (авансом), суд стягує ці суми на користь спеціаліста, перекладача, експерта чи експертної установи зі сторони, визначеної судом відповідно до правил про розподіл судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Розмір витрат на підготовку експертного висновку на замовлення сторони, проведення експертизи, залучення спеціаліста, перекладача чи експерта встановлюється судом на підставі договорів, рахунків та інших доказів.
81. Судами попередніх інстанцій встановлено, що проведена експертиза призначалась судом, витрати на проведення експертизи з питань землеустрою складають 75900,00 грн, на підтвердження чого позивачем надано копію платіжної інструкції №54 від 16.12.2024 на суму 75900,00 грн, де платником є ПП "Еталон", отримувачем - ТОВ "УКРАЇНСЬКИЙ ЦЕНТР СУДОВИХ ЕКСПЕРТИЗ", призначення платежу: "згідно рах. №1-2\11 від 21.11.2024 за експертизу по ухвалі від 04.09.2024 р. №160\15957\24, без ПДВ".
82. Враховуючи задоволення позовних вимог, суди дійшли обґрунтованого висновку про стягнення за рахунок відповідача на користь позивача понесених судових витрат, пов'язаних з проведенням судової експертизи з питань землеустрою.
83. Статтею 134 КАС України визначено, що витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
84. Судами установлено, що Інтереси ПП "Еталон" у цій справі представляла адвокат Васильцова О.М., що діє на підставі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії ДП №3968.
Між ПП "Еталон" (клієнт) та Васильцовою О.М. (адвокат) укладено договір про надання правничої допомоги №105 від 27.10.2023 (далі - Договір).
На підставі пункту 1.1. Договору предметом даного Договору є надання адвокатом усіма законними методами та способами правничої допомоги клієнту у всіх справах, які пов'язані та можуть бути пов'язані зі захистом та відновленням порушених, оспорюваних, невизнаних його прав та законних інтересів.
Згідно з пунктом 4.1. Договору вартість правничої допомоги, що надається адвокатом, обчислюється згідно з вартістю адвокатської діяльності з надання правничої допомоги по факту виконаних робіт та в строк, погоджений між ними. Оплата може здійснюватися частинами згідно з актами виконаних робіт. На підтвердження факту надання адвокатом клієнту послуг правничої допомоги відповідно до умов цього договору складають акт приймання-передачі виконаних робіт з детальним описом виконаних доручень клієнта, який підписується сторонами.
Вартість правничої допомоги, що надається адвокатом, обчислюється згідно з гонораром адвоката, який надає правничу допомогу (пункт 4.2. Договору).
Відповідно до підпункту 4.2.1. пункту 4.2. Договору вартість правничої допомоги (адвокатської діяльності) за 1 годину складає 900,00 грн; за адвокатський запит - 600,00 грн; позовна заява - 3500,00 грн, представництво інтересів у суді - 4500,00 грн.
На підставі підпункту 4.2.2. пункту 4.2. Договору гонорар адвоката за представництво інтересів клієнта у судових засіданнях обчислюється з фактичного числа судових засідань згідно розкладу та оформлюється актом приймання-передачі виконаних робіт.
14.06.2024 сторонами Договору підписаний акт приймання-передачі виконаних робіт до Договору про те, що клієнт оплачує адвокату кошти на суму 8000,00 грн в межах Договору та в повній відповідності з умовами Договору за представництво інтересів у справі про визнання протиправними дій Головного управління Держтеокадастру у Дніпропетровській області при формуванні та видачі витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210400000:02:029:0016, в тому числі: позовна заява - 3500,00 грн (4 год * 900 грн), представництво у суді - 4500,00 грн.
27.10.2024 сторонами Договору підписано додаткову угоду №1 до Договору про внесення змін та викладення пункту 3.1. Договору в іншій редакції: "Договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до " 27" жовтня 2025 року".
85. Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
86. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.11.2022 у справі № 922/1964/21вказала, що визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суд має виходити зі встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами статті 30 Закону № 5076-VI, враховуючи при цьому положення законодавства щодо критеріїв визначення розміру витрат на правничу допомогу. В цій постанові Велика Палата Верховного Суду також зазначила, що не є обов'язковими для суду зобов'язання, які склалися між адвокатом та клієнтом у контексті вирішення питання про розподіл судових витрат. Вирішуючи останнє, суд повинен оцінювати витрати, що мають бути компенсовані за рахунок іншої сторони, враховуючи як те, чи були вони фактично понесені, так і оцінювати їх необхідність.
Окрім цього, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд за наявності заперечення сторони проти розподілу витрат на адвоката або з власної ініціативи, керуючись критеріями, що визначені частиною п'ятою статті 134 КАС України, може не присуджувати стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, всі її витрати на професійну правову допомогу.
87. Суди попередніх інстанцій оцінили наявні в матеріалах справи докази, склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правничої допомоги, перевірили їх розумну необхідність, а також враховали конкретні обставини у цій справі, та дійшли обґрунтованого висновку про наявність підстав для часткового задоволення заяви позивача та стягнення на його користь витрат на правничу допомогу у розмірі 4000 грн.
88. Оскільки колегія суддів залишає у силі рішення суду апеляційної інстанції, то відповідно до статті 139 КАС України судові витрати не підлягають новому розподілу.
Керуючись статтями 341, 350, 356 КАС України, Суд -
Касаційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 13.11.2025 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач А.А. Єзеров
Суддя С.Г. Стеценко
Суддя С.М. Чиркін