Справа № 420/332/26
19 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Одеського окружного адміністративного суду 05.01.2026 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області (далі - відповідач), в якому з урахуванням уточнень від 09.01.2026 позивач просив:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення з 01.01.2025 і, починаючи з 01.03.2025 загального розміру нарахованої пенсії ОСОБА_1 по інвалідності після вчинення перерахунку призначеної та виплачуваної пенсії по інвалідності за рішенням суду по справі № 420/7630/25: з 01.01.2025 року: від суми - 74885.42 грн. до суми - 64463.29 грн.; з 01.02.2025 року: від суми - 74885.42 грн. до суми - 64463.29 грн.; з 01.03.2025 року: від суми - 76760.42 грн. до суми - 66338.29 грн.; з 01.09.2025 року: від суми - 76760.42 грн. до суми - 66338.29 грн.; з 01.11.2025 року: від суми - 76760.42 грн. до суми - 66338.29 грн.; з 01.12.2025 року: від суми - 76760.42 грн. до суми - 66338.29 грн.;
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у вигляді відмови ОСОБА_1 вчинити з 01.01.2025, з 01.03.2025, з 01.09.2025, з 01.11.2025 та з 01.12.2025 перерахунок призначеної та виплачуваної пенсії по інвалідності: з урахуванням розміру підвищення (індексації) пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України: від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168, від 23.02.2024 № 185, від 25.02.2025 № 209 та збільшення на 25% розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381, без застосування обмежувальних коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1, без обмеження пенсії максимальним (фіксованим) розміром та здійснити виплату недоотриманої з вини пенсійного органу частини пенсії - різниці між максимально нарахованою та фактично виплаченою сумою пенсії починаючи з 01.01.2025 по дату фактично проведеної виплати включно;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 по інвалідності у повному розмірі визначеної: на 01.01.2025 року - у розмірі 74885.42 грн. та, починаючи з 01.03.2025 року у розмірі - 76760.42 грн., без застосування обмежувальних коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", без обмеження максимальним (фіксованим) розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12.01.2026 було відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, зобов'язано відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відомості про розмір пенсії позивача з 01.01.2025, з 01.02.2025, з 01.03.2025, з 01.09.2025, з 01.11.2025, з 01.12.2025 (надати перерахунки).
В обґрунтування адміністративного позову позивачем зазначено, що позивач є військовим пенсіонером, отримує пенсію як особа з інвалідністю внаслідок війни. Відповідачем з 01.01.2025 року та 01.03.2025 року обмежено максимальним розміром пенсію позивача та застосовано понижуючі коефіцієнти, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану". Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2025 року по справі № 420/7630/25, залишеного без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2025 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії - задоволено, суд вирішив: Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо застосування з 01.01.2025 року коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" при перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 по інвалідності з 01.01.2025. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 по інвалідності з 01.01.2025 року без застосування коефіцієнтів встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням раніше проведених виплат Судове рішення набрало законної сили - 22.07.2025, а виконавчий лист видано.
ГУПФУ в Одеській області 21.08.2025 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 : з 01.01.2025, з 01.03.2025 та з 01.09.2025 року по інвалідності від суми грошового забезпечення - 56791.50 грн., що підтверджується наданими позивачем до позову перерахунками, Але при цьому позивач вважає, що відповідачем протиправно не було враховано індексації основного розміру пенсії 2022, 2023 років, що в свою чергу вплинуло на обчислення 25 % надбавки як особі з інвалідністю , яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення". Таким чином з 01.01.2025 підсумок пенсії (з надбавками) - становив 64463.29 грн., а з урахуванням максимального розміру пенсії до виплати визначено - 64463.29 грн.; з 01.03.2025 підсумок пенсії (з надбавками) - 66338.29 грн., а з урахуванням максимального розміру пенсії до виплати визначено - 64463.29 грн. з 01.09.2025 підсумок пенсії (з надбавками) - 66338.29 грн., а з урахуванням максимального розміру пенсії до виплати визначено - 64463.29 грн.
Головне управління ПФУ в Одеській області 06.11.2025 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 по інвалідності від суми грошового забезпечення - 56791.50 грн. та з 01.11.2025 визначило розмір пенсії (з урахуванням індексацій 2024 та 2025 років) в сумі 66338 грн. 29 коп., вказано максимальний розмір пенсії 64463 грн. 29 коп., до виплати обмежили суму пенсії із застосуванням обмежувальних коефіцієнтів, визначених постановою КМУ від 03.01.2025 № 1 у сумі - 32889.53 грн.
Розмір пенсії позивача з 01.12.2025 (після перерахунку 06.11.2025) склав 66338 грн. 29 коп., але обмежений максимальним розміром 64463 грн. 29 коп.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач просить задовольнити позов.
27.01.2026 до суду надійшла заява відповідача про залишення позову без розгляду з посиланням на п. 3 ч. 1 ст. 240 КАС України.
Ухвалою від 19.03.2026 суд задовольнив заяву частково. Залишено без розгляду позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у вигляді відмови ОСОБА_1 вчинити з 01.01.2025, з 01.03.2025, з 01.09.2025, з 01.12.2025 перерахунок пенсії по інвалідності без обмеження пенсії максимальним (фіксованим) розміром, а з 01.11.2025 перерахунок пенсії по інвалідності без застосування обмежувальних коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", та здійснити виплату недоотриманої з вини пенсійного органу частини пенсії - різниці між максимально нарахованою та фактично виплаченою сумою пенсії по дату фактично проведеної виплати включно.
Станом на дату розгляду справи відповідач відзиву на позовну заяву та витребувані судом докази не надав.
Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію як особа з інвалідністю внаслідок війни відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2025 року по справі № 420/7630/25, залишеного без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2025 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії - задоволений, суд вирішив: "Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо застосування з 01.01.2025 року коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" при перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 по інвалідності з 01.01.2025. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 по інвалідності з 01.01.2025 року без застосування коефіцієнтів встановлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням раніше проведених виплат".
Судове рішення набрало законної сили - 22.07.2025, а виконавчий лист видано.
ГУ ПФУ в Одеській області на виконання рішення суду по справі № 420/7630/25 здійснило 21.08.2025 перерахунок пенсії ОСОБА_1 по інвалідності: з 01.01.2025, з 01.03.2025 та з 01.09.2025 року.
З перерахунку пенсії станом на 01.01.2025 вбачається, що розмір пенсії обчислений 86% від суми грошового забезпечення (56791.50 грн.), застосована індексація 2024 року (1500 грн.), збільшення основного розміру пенсії 25% обчислено від проіндексованого основного розміру пенсії 50340 грн. 69 коп. (48840 грн. 69 коп. + 1500 грн. = 50340 грн. 69коп.) . Підсумок пенсії (з надбавками): 64463 грн. 29 коп. З урахуванням максимального розміру: 64463,29 грн.
З перерахунку пенсії з 01.03.2025 вбачається, що загальний розмір пенсії становить 66338 грн. 29 коп., виходячи з основного розміру пенсії 51840 грн. 69 коп. (48840 грн. 69 коп. (86% від суми грошового забезпечення 56791 грн. 50 коп.) + 1500 грн. (індексацій пенсії 2024р.) + індексації пенсії 2025 року (1500 грн.). До складу пенсії включено 12960 грн. 17 коп. (25 % збільшення основного розміру пенсії як інваліду війни від суми 51840 грн. 69 коп.). Розмір пенсії обмежений максимальним розміром 64463 грн. 29 коп.
З перерахунку пенсії станом на 01.09.2025 вбачається аналогічний розрахунок пенсії, загальний її розмір становить 66338 грн. 29 коп., до виплати обмежено сумою 64463 грн. 29 коп.
Також позивачем надано перерахунки пенсії, здійснені ГУ ПФУ в Одеській області 06.11.2025, які свідчать, що пенсія позивача з 01.11.2025 має становити 66338 грн. 29 коп. , але обмежена максимальним розміром - 64463.29 грн., а також обмежена із застосуванням коефіцієнтів, визначених постановою КМУ від 03.01.2025 № 1 у сумі - 32889.53 грн. З 01.12.2025 пенсія позивача становить 66338 грн. 29 коп., обмежена максимальним розміром 64463 грн. 29 коп., обмежувальних коефіцієнтів не застосовано.
Позивач вважає неправомірними дії ГУПФУ в Одеській області щодо перерахунку пенсій на виконання рішення суду по справі № 420/7630/25 і вказує, що при перерахунку пенсії 18.03.2025 відповідачем був визначений загальний розмір його пенсії: станом на 01.01.2025 та 01.02.2025 розмір пенсії становив - 74885.42 грн. був зменшений до 64463 грн. 29 коп., станом на 01.03.2025 та 01.09.2025, 01.11.2025 розмір пенсії становив - 76760.42 грн. , але був зменшений до 64463.29 грн., 01.12.2025 розмір пенсії становив 76760.42 грн., але був зменшений до 66338.29 грн.
Позивач, не погоджуючись з перерахунками його пенсії, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 46 Конституції України гарантовано, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з ч.3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частинами другою та третьою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Уразі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Поряд з цим, ст.64 Закону № 2262-ХІІ визначено, що у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини ч.4 ст.63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У пп.1 п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 р. № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" (далі - Постанова № 209) встановлено, що з 1 березня 2025 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та пп.1 п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2024 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.
Абзацем 3 пп.1 п.2 постанови № 209 передбачено: "Підвищення пенсії на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2024 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до зазначеного Закону, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом."
Пенсія позивача обчислюється виходячи з 86% грошового забезпечення та з урахуванням 25% надбавки за постановою КМУ від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення", яка передбачає:"Установити, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків. Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії" .
Що стосується доводів позивача про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування з 01.01.2025 при обчисленні пенсії підвищення (індексації) пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України: від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168, та у зв'язку з цим неправильного обчислення збільшення на 25% розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381, тобто не від суми проіндексованого розміру пенсії за 2022, 2023, 2024, 2025 рр., а тільки з урахуванням індексацій 2024 та 2025 років, суд дійшов наступних висновків.
Питання підвищення пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення урегульовано Кабінетом Міністрів України: у 2022 році - постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118; у 2023 році - постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168; у 2024 році - постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185, у 2025 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 р. № 209.
23.02.2024 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Пунктом 2 цієї постанови установлено, що з 1 березня 2024 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про Індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей І строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього підпункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Разом з тим , в п. 2 постанови Уряду вказано: "Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом".
При перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024 до її розміру була включена тільки індексація 2024 року згідно постанови КМУ від 23.02.2024 № 185 (рішення ООАС від 18.03.2026 у справі № 420/29366/24), індексації 2022 та 2023 років не враховувалась. Такі дії ПФУ суд не вважає незаконними з огляду на висновки, наведені ВС у постанові № 400/6254/24 від 13.03.2025 у зразковій справі , де суд зазначив, що перерахунок пенсії у зв'язку із зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є підставою для припинення виплати індексації в розмірі, передбаченому Постановами КМУ № 118, № 168.
Оскільки пенсія позивача перераховувалася з підвищеного розміру грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року (56791 грн. 50коп.), підстави для її індексації в силу приписів постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", та від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" відсутні.
З урахуванням викладеного не знайшли свого підтвердження доводи позивача про неправильне обчислення ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни, збільшення на 25% основного розміру пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" внаслідок не врахування індексації основного розміру пенсії 2022 та 2023 років.
Позовні вимоги щодо неправомірного обмеження пенсії максимальним розміром та обмеження пенсії внаслідок застосування обмежувальних коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1, суд залишив без розгляду, оскільки дане спірне питання вже було вирішено в межах іншої судової справи. Факт обмеження пенсії позивача внаслідок застосування обмежувальних коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1, підтверджено перерахунком пенсії позивача тільки з 01.11.2025, порушені права позивача захищені рішенням ООАС від 02.03.2026 по справі № 420/379/26.
Щодо доводів позивача про обмеження його пенсії з 01.03.2025 внаслідок застосування обмежуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1, то вони не знайшли свого підтвердження при розгляді справи. Останній актуальний перерахунок пенсії (здійснений 21.08.2025) з 01.03.2025 не містить таких обмежень. З перерахунку вбачається, що загальний розмір пенсії становить 66338 грн. 29 коп., виходячи з основного розміру пенсії 51840 грн. 69 коп. (48840 грн. 69 коп. (86% від суми грошового забезпечення 56791 грн. 50 коп.) + 1500 грн. (індексацій пенсії 2024р.) + індексації пенсії 2025 року (1500 грн.). До складу пенсії включено 12960 грн. 17 коп. (25 % збільшення основного розміру пенсії як інваліду війни від суми 51840 грн. 69 коп.). Розмір пенсії обмежений максимальним розміром 64463 грн. 29 коп.
Щодо вимог позивача про протиправність дій відповідача у вигляді зменшення загального розміру нарахованої пенсії ОСОБА_1 по інвалідності з 01.01.2025 від суми - 74885.42 грн. до суми - 64463.29 грн.; з 01.02.2025 року: від суми - 74885.42 грн. до суми - 64463.29 грн.; з 01.03.2025 року: від суми - 76760.42 грн. до суми - 66338.29 грн.; з 01.09.2025 року: від суми - 76760.42 грн. до суми - 66338.29 грн.; з 01.11.2025 року: від суми - 76760.42 грн. до суми - 66338.29 грн.; з 01.12.2025 року: від суми - 76760.42 грн. до суми - 66338.29 грн., то судом встановлено, що відповідно до перерахунків пенсії, які були проведені відповідачем у січні-березні 2025 року вбачається, що розмір пенсії позивача дійсно складав за січень-лютий 2025 року 74885.42 грн., а за березень 2025 року 76760.42 грн. (відомостей про розмір пенсії за інші періоди не надано). Аналізуючи склад пенсійних виплат, суд встановив, що така розбіжність виникла внаслідок індексації пенсії позивача за постановами Уряду не тільки 2024-2025 років, а й за постановами Уряду 2022. 2023 рр., що суд не вважає правильним з урахуванням вже наведеної аргументації та постанови ВС по зразковій справі № 400/6254/24.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат зі сплати судового збору відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі статті 5 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір".
Керуючись ст. ст. 7, 9, 77, 243-246, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд -
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА
.