Справа № 308/4850/25
3/308/2778/25
19 березня 2026 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Шепетко І.О., за участі представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я., представника особи, що притягається до адміністративної відповідальності адвоката Загарії О.Д., розглянувши матеріали справи про порушення митних правил, які надійшли з Закарпатської митниці Держмитслужби, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, місце народження - м. Казань, російська федерація; паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , виданий 31.03.2020, орган, що видав - 7310; місце роботи - голова благодійного фонду «Волонтерський рух Буковина» (фактична адреса: 58000, м.Чернівці, Центральна площа, 9, юридична адреса: 58001, м.Чернівці, вул. Героїв Майдану, 54; місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , -
за ст. 472 Митного кодексу України, -
25.02.2025 року о 10 год. 17 хв. в зону митного контролю митного поста "Тиса" Закарпатської митниці в напрямку «в?їзд в Україну» прибув вантажний автомобіль марки «RENAULT» р.н.з НОМЕР_3 з напівпричепом марки «Schmitz» р.н.з. НОМЕР_4 під керуванням громадянина України ОСОБА_2 , який працює водієм в ПП « ОСОБА_3 » (Закарпатська обл., Мукачівський р-н., с. Іванівці, вул. Мира 25).
Згідно поданих до митного контролю водієм товаросупровідних документів, а саме декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою N?25UA120001000FZVH4 (унікальний код) N?24388244, CMRN?151te25 від 17.02.2025 та проформи-фактури N?2D від 17.01.2025 через митний кордон України в якості гуманітарної допомоги слідує товар «одяг БВ у кількості 70 місць, 720 кілограм, 4 паллети.»
Відправником товару виступає підприємство «Medici Con Lafrica Cuamm Onlus» (VIA SAN Francesco, 126, Padova 35121 Italy), а одержувачем БФ «Волонтерський рух Буковини» (фактична адреса:58000, м. Чернівці, Центральна площа 9, юридична адреса: 58001, м. Чернівці, Героїв Майдану 34).
В ході проведення митного контролю та повного митного огляду товару з його вивантаженням, перерахунком та ідентифікацією встановлено, що у вантажному відску напівпричепу на 4-х палетах знаходиться новий товар, а саме: 1. Шарф ТМ GARANT в кількості 370 шт (19 коробок) 2. Шапка ТМ GARANT в кількості 245 шт (5 коробок) 3. Ковдра дитяча з надписом HELLO KITTY розміром 125*160 см в кількості 920 шт (46 коробок).
Визначення вартості виявленого товару буде проведено додатково із залученням експерта - спеціаліста.
В наданому поясненні водій ОСОБА_2 зазначив, що 13.02.2025 року в Італії м.Віченца йому було завантажено 4 палети, вміст яких він не перевіряв. Дані палети він мав доставити до Чернівців для БФ «Волонтерський рух Буковини»:
З метою недопущення переміщення на митну територію України вищевказаного вантажу з можливим порушенням митного законодавства, митницею у відповідності до вимог п. 8 статті 336 МК України застосовано форму митного контролю - подання запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, наданих митним органам України.
26.02.2025 року митницею на адресу керівника БФ «Волонтерський рух Буковини» направлений запит N?7.7-20/20-02/14/811, з метою отримання інформації щодо виявленої невідповідності товару.
26.02.2025 митницею від БФ «Волонтерський рух Буковини» отриманий лист-відповідь б/н від 26.02.25, відповідно до якого зазначається, що відомості до декларації вносились головою БФ ОСОБА_1 . Про те що відправник в останній момент замінив одяг з бувшого у використанні на новий, отримувачу відомо не було.
Таким чином, голова БФ «Волонтерський рух Буковини» ОСОБА_1 не заявила за встановленою формою точних і достовірних відомостей про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 472 Митного кодексу України.
18.04.2025 на адресу суду від представника особи, що притягається до адміністративної відповідальності адвоката Загарії Олександра Дмитровича надійшло клопотання про закриття провадження у справі.
В обґрунтування поданого клопотання адвокат зазначив, що ОСОБА_1 є головою і співзасновником благодійного фонду «Волонтерський рух Буковини» з часу його створення. Цілями благодійної діяльності фонду є надання допомоги для сприяння законним інтересам осіб, які потребують допомоги у сферах благодійної діяльності фонду, а також розвиток і підтримка цих сфер у суспільних інтересах.
Благодійний фонд «Волонтерський рух Буковини» співпрацює із відправником (донором) гуманітарної допомоги «Medici Con L' Аfrica Cuamm Onlus» починаючи з квітня 2022 року на підставі укладеного між ними безстрокового Меморандуму про взаєморозуміння від 13.04.2022. На підтвердження благодійної діяльності фонду, представником особи, що притягається до адміністративної відповідальності адвокатом Загарією О.Д. до матеріалів справи було долучено документи, що свідчать про благодійну і гуманітарну діяльність фонду.
Також адвокат зазначив, що будь-яких потреб умисно вказувати в декларації неправдиву інформацію щодо одягу, зазначивши його бувшим у вжитку замість нового, в ОСОБА_1 не було, тобто в неї відсутній умисел на неправомірне звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру.
Звернув увагу, що дії ОСОБА_1 не були спрямовані на спричинення шкоди громадським або державним інтересам, правам і свободам громадян або іншим цінностям, що охороняються законом, а навпаки його позитивними намірами.
Виходячи з вищенаведеного просив звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч.472 МК України через малозначність вчиненого нею адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням, а провадження по справі закрити.
В судовому засіданні представник особи, що притягається до адміністративної адвокат Загарія О.Д. підтримав подане клопотання, просив таке задовольнити. Зазначив, що ОСОБА_1 дійсно являється головою благодійного фонду, наміру умисно зазначити неправдиву інформацію в декларації не мала, оскільки не була присутня при пакуванні вказаного товару, яке відбувалось в Італії, відтак об'єктивно не знала про те, що одяг в ящиках новий, а не бувший у вжитку. Просив визнати діяння малозначним, оскільки його наслідки не представляють суспільної небезпеки, не завдали та не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб.
Представник Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О.Я. в судове засідання з'явився, протокол про порушення митних правил підтримав у повному обсязі та просив притягнути громадянку України ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності ст. 472 Митного кодексу України (далі - МК України) та накласти на неї адміністративне стягнення, передбачене санкцією вказаної статті.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Статтею 280 КУпАП на орган який розглядає справу про адміністративне правопорушення покладено обов'язок з'ясування чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з вимогами статті 318 Митного кодексу України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Митний контроль передбачає виконання митними органами мінімуму митних формальностей необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи.
Відповідно до частини першої статті 320 МК України форми та обсяг контролю. достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань держаної митної справи та міжнародних договорів України при митному оформленні, обираються на підставі результатів системи управління ризиками.
Згідно п.8 ст.4 МК України, декларант - особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування.
Відповідно до ч.1 ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей. необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.266 МК України декларант зобов?язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом.
Відповідно до ч. 8 ст.264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Згідно з вимогами ч.2 ст. 266 МК України перед подачею митної декларації декларант має право з дозволу митного органу здійснювати фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах, брати проби та зразки товарів.
При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Відповідно до п. 5 Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2023
N?953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» (далі - Порядок) пропуск гуманітарної допомоги через митний кордон України та її митне оформлення здійснюються у пунктах пропуску через державний кордон України без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності шляхом подання декларації у спосіб, визначений цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку, перед початком декларування товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, отримувач вносить інформацію про такі товари до автоматизованої системи шляхом заповнення електронних форм в електронному кабінеті та/або завантаження в нього документів у порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему.
За результатами внесення в автоматизовану систему інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, такому переліку товарів автоматично присвоюється унікальний код гуманітарної допомоги.
Внесення інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, до автоматизованої системи та присвоєння унікального коду гуманітарної допомоги засвідчує факт визнання товарів, які зазначені в абзаці четвертому пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 року N? 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану», гуманітарною допомогою.
Абзацом другим пункту 9 Порядку визначено, що з моменту прийняття митним органом декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 МК України зазначає, що суб?єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Відповідно до п.43 ст.4 МК України посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов?язків відповідають за виконання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи, укладеними в установленому законом порядку.
Стаття 472 МК України передбачає адміністративну відповідальність за недекларування товарів транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто, не заявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність найменування або назва кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню, у разі переміщення через митний кордон України.
Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, зокрема, протокол про порушення митних правил №0159/UA305000/2025 від 27.02.2025, декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою № 25UA120001000FZVH4 (унікальний код №24388244) від 15.02.2025, CMR №151te25 від 17.02.2025, проформа-фактура №2D від 17.01.2025 (з перекладом), пояснення гр. ОСОБА_2 від 25.02.2025, акт митного огляду товарів від 25.02.2025 з фотоматеріалами, лист-відповідь гуманітарної організації «Medici Con L' Аfrica Cuamm Onlus» від 27.02.2025 з додатками, лист-відповідь гр. ОСОБА_1 від 28.02.2025 з додатками та інші матеріали, суд приходить до висновку, що гр. ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 472 МК України, та враховуючи положення ст. 33 КУпАП вважає, що на неї слід накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів відповідно до зазначеної вартості в пакінг-листі в сумі 1000 євро, що становить - 43 644,80 грн. з конфіскацією товарів, вилучених протоколом про порушення митних правил №0159/UA305000/2025.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» - ставка судового збору, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить - 605,60 грн.
Щодо клопотання представника особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_4 про визнання діяння малозначним та закриття провадження у справі суд зазначає наступне.
Відповідно до положень ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого правопорушення орган, посадова особа, уповноважені вирішувати справу, можуть звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
В кожному конкретному випадку суд має вирішувати питання про визнання діяння малозначним, виходячи з того, що його наслідки не представляють суспільної небезпеки, не завдали або не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб.
Згідно зі ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
З урахуванням конкретних обставин вчинення порушення митних правил, кількості та вартості предметів порушення митних правил, відсутності доказів щодо можливості застосування щодо правопорушника вимог ст. 22 КУпАП, в даному конкретному випадку відсутня можливість визнання дій ОСОБА_1 малозначними та звільнення правопорушника від адміністративної відповідальності.
Тому суддя не вбачає підстав для застосування до ОСОБА_1 інституту звільнення від адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 472 МК України, у зв'язку із малозначністю вчиненого нею адміністративного правопорушення, на підставі ст. 22 КУпАП.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст. ст. 458, 464, 465, 472, 522, 526-529 МК України ст. ст. 33, 40-1, 283, 284, 287-291 КУпАП, , ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 43 644,80 грн. з конфіскацією товарів, вилучених протоколом про порушення митних правил №0159/UA305000/2025.
Стягнути з громадянки України ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
Постанова суду у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя І.О. Шепетко