Ухвала від 17.03.2026 по справі 727/1454/26

Справа № 727/1454/26

Провадження № 4-с/727/13/26

УХВАЛА

17 березня 2026 року м. Чернівці

Шевченківський районний суд м. Чернівців в складі:

головуючого судді Дубець О.С.

за участю секретаря судового засідання Чебуришкіної Н.Ю.,

скаржника - ОСОБА_1 ,

представниці Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області - Ісопеску К.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Шевченківського районного суду м. Чернівців скаргу ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області, державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Антонюка Андрія Георгійовича, Державної казначейської служби України, на дії/бездіяльність органу примусового виконання,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із вимогами:

-Визнати протиправними дії Головного управління Державної казначейської служби у Чернівецькій області щодо невиконання судового рішення у справі № 727/749/24.

-Визнати протиправними дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Андрія Антонюка щодо невиконання судового рішення у справі № 727/749/24.

-Зобов'язати державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Івано- Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Андрія Антонюка прийняти до провадження виконавчий лист, виданий Шевченківським районним судом м. Чернівців 17.06.2024 у справі № 727/749/24 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 5000,00 грн витрат на правову допомогу.

Ухвалою від 04 лютого 2026 року скарга була призначена до судового розгляду.

В ході слухання скарги представником Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області були надані пояснення, відповідно до яких вбачається, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

На підставі наведеного суд ухвалою від 18 лютого 2026 року залучив до участі у справі Державну казначейську службу України.

09 березня 2026 року ОСОБА_1 подав заяву в якій вказав, що просить суд:

- Визнати протиправними дії Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області щодо невиконання судового рішення у справі № 727/749/24 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 5000,00 грн витрат на правову допомогу.

- Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України в Чернівецькій області прийняти повторно до виконання виконавчий лист у справі № 727/749/24 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 5000,00 грн витрат на правову допомогу, виданий 17 червня 2024 року Шевченківським районним судом м. Чернівців.

- У відповідності до статті 447 ЦПК України встановити судовий контроль за виконанням судового рішення про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 5000,00 грн витрат на правову допомогу.

В судовому засіданні ОСОБА_1 усно заявив, що просить залишити без розгляду вимогу скарги щодо визнання протиправними дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Андрія Антонюка щодо невиконання судового рішення у справі № 727/749/24 та зобов'язання державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Андрія Антонюка прийняти до провадження виконавчий лист, виданий Шевченківським районним судом м. Чернівців 17.06.2024 у справі № 727/749/24 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 5000,00 грн витрат на правову допомогу.

Розглянувши заяву ОСОБА_1 щодо залишення без розгляду вимоги до державного виконавця суд дійшов таких висновків.

Приписами статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках

Частиною 1 статті 43 ЦПК України визначено, що учасники справи мають право: 1) ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень; 2) подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам; 3) подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб; 4) ознайомлюватися з протоколом судового засідання, записом фіксування судового засідання технічними засобами, робити з них копії, подавати письмові зауваження з приводу їх неправильності чи неповноти; 5) оскаржувати судові рішення у визначених законом випадках; 6) користуватися іншими визначеними законом процесуальними правами.

Відповідно до частини 9 статті 10 ЦПК України, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо позивач до початку розгляду справи по суті подав заяву про залишення позову без розгляду.

Відтак, беручи до уваги принцип диспозитивності, який передбачає право сторони подати відповідну заяву, так і залишити її за власним бажанням без розгляду, суд дійшов висновку що заяву ОСОБА_1 про залишення без розгляду вимоги скарги до державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Антонюка Андрія Георгійовича, на дії/бездіяльність органу примусового виконання, слід задовольнити.

В частині вимоги скарги до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області, Державної казначейської служби України, на дії/бездіяльність органу примусового виконання, ОСОБА_1 посилається на таке.

17 червня 2024 року Шевченківським районним судом м. Чернівців був виданий виконавчий лист за № 727/749/24 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 5000,00 грн витрат на правову допомогу.

Вказаний виконавчий лист ним був поданий до Головного управління Державної казначейської служби України в Чернівецькій області (далі - Казначейство) для виконання. Однак, протягом 18 місяців Казначейство не виконувало судове рішення про стягнення коштів з Пенсійного фонду, тому скаржник звернувся із заявою про повернення йому виконавчого документа.

Пізніше ОСОБА_1 звернувся до Казначейства із заявою про надання інформації про причини невиконання судового рішення, на яку йому була надана відповідь яка не відповідає Положенню про Державну казначейську службу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, яким передбачено, що до повноважень Казначейства, в тому числі входить здійснення безспірного списання коштів державного та місцевого бюджетів або боржників на підставі рішення суду. Крім того, зазначає скаржник, Казначейство, відповідно до Положення, в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Мінфіну, а також доручень Кабінету Міністрів України і Міністра фінансів видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує і контролює їх виконання.

Разом з тим, вважає Вакарюк В.М., Казначейство самоусунулось від виконання судового рішення.

У поданій заяві від 04 березня 2026 року ОСОБА_1 посилається також на те, що йому відомо про проведення банківських перерахувань з рахунку Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, відкритому в АТ «Державний ощадний банк» на здійснення адміністративно-господарської діяльності, представницьких заходів, комунальних та інших послуг. Разом з тим, вважає, скаржник, Казначейство не вчиняє всіх можливих дій для забезпечення виконання рішення суду щодо стягнення на його користь коштів з Пенсійного фонду. Зауважує, що виконання рішення суду має відбуватись не за рахунок Державного бюджету, а з рахунків боржника.

Також скаржник посилається на те, що Казначейство жодного разу не зверталося до суду за роз'ясненням судового рішення, не ініціювало зміну способу чи порядку його виконання, а також не вживало інших заходів для забезпечення виконання судового рішення, що свідчить про протиправну бездіяльність Казначейства.

У поданих письмових поясненнях Держана Казначейська служба України вказала, що Казначейство здійснює виконання рішень судів про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845.

Оскільки в органах Казначейства відсутні рахунки Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, виконання виконавчого листа здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду, яка виконується почергово. Так, в першу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду щодо пенсійних та соціальних виплат, про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, а також у зв'язку з втратою годувальника; у другу чергу - за рішеннями суду, пов'язаними з трудовими правовідносинами; у третю чергу - заборгованість за всіма іншими рішеннями суду.

Виходячи із припису пункту 3 розділу ІІ Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», вказує Держана Казначейська служба України, заборгованість Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області перед ОСОБА_1 про стягнення витрат на правничу допомого в сумі 5000,00 грн відноситься до третьої черги.

У зв'язку із наведеним заборгованість за рішенням у справі №727/749/24 підлягає погашенню після виконання всіх судових рішень, які обліковуються за першою та другою чергами, а також після рішень, що також перебувають у третій черзі та надійшли на виконання раніше, ніж рішення у справі № 727/749/24.

Положеннями статті 23 Бюджетного кодексу України визначено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України.

Погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом Казначейства, згідно з Порядком № 845.

Станом на дату надходження виконавчого документа, обсяг бюджетних призначень був недостатнім для забезпечення виконання всіх судових рішень.

В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав свою скаргу в повному обсязі.

Представниця Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області заперечувала щодо вимог скарги ОСОБА_1 та зазначила, що Казначейство діяло в межах положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників.

Дослідивши скаргу ОСОБА_1 на дії/бездіяльність органу примусового виконання, судом встановлені такі фактичні обставини справи.

Судом встановлено, що 17 червня 2024 року Шевченківським районним судом м. Чернівців був виданий виконавчий лист за № 727/749/24 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 5000,00 грн витрат на правову допомогу.

01 липня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до начальника Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області із заявою про виконання вказаного виконавчого листа.

01 липня 2024 року Головним управлінням Державної казначейської служби України в Чернівецькій області на адресу Головного управління ПФУ в Чернівецькій області був направлений лист, відповідно до якого доведено до відома Головного управління ПФУ в Чернівецькій області, що до Головного управління Державної казначейської служби України в Чернівецькій області надійшла заява з доданими документами про стягнення з Головного управління ПФУ в Чернівецькій області за рахунок бюджетних асигнувань, що передбачені на утримання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, на користь ОСОБА_1 витрати на правову допомогу у розмірі 5000,00 грн. Разом із листом також була направлена копія виконавчого листа.

При цьому Головне управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області просило також повідомити в місячний термін про вжиті заходи щодо виконання судового рішення.

18 липня 2024 року Головним управлінням ПФУ в Чернівецькій області повідомлено, що Пенсійний фонд України є органом виконавчої влади, реалізація нормативних приписів та програм якого здійснюється шляхом фінансування виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду джерел і відповідно до конкретних напрямків витратної частини бюджету Пенсійного фонду України.

При цьому зазначено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України (ч. 1 та ч. 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України).

Зазначено також, шо відповідно до вимог статті 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 1058-ІV від 09.07.2003, витрати, пов'язані з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду здійснюються за рахунок власних коштів, передбачених в бюджеті Пенсійного фонду України. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені Законом № 1058.

Бюджет Пенсійного фонду України на 2023 рік затверджено постановою Кабінету Міністрів України 24.06.2023 № 631. Згідно з бюджетною програмою «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду», не передбачені кошти на повернення сплаченого судового збору. Кошти Пенсійного фонду України використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають.

З урахуванням наведеного, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зазначило, що виконавчий лист може бути виконаний виключно у спосіб, визначений Порядком № 845.

В листі від 02 серпня 2024 року Головне управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області повідомило ОСОБА_1 про те, що відповідно до вимог Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845, Головним управлінням Казначейства було здійснено реєстрацію та попередній розгляд поданих документів.

Оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області не має відкритих в Головному управлінні Казначейства рахунків, виконавчий лист був направлений боржнику з вимогою добровільного виконання. Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомило про неможливість добровільного виконання рішення про стягнення судових витрат.

Також ОСОБА_1 повідомлено про те, що згідно з вимогами пункту 33 Порядку № 845 виконавчий документ 02 серпня 2024 року був внесений до АРМ Реєстр судових рішень АС «Є-Казна» WEB та обліковується у третій черзі КПКВК 3504040 «Забезпечення виконання рішень суду, що гарантовані державою» і буде виконаний за рахунок коштів Державного бюджету України, як тільки буде отримане відповідне фінансування.

17 грудня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до начальника Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області із заявою про повернення вказаного виконавчого листа без виконання.

18 грудня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до начальника Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області із заявою в якій просив надати інформацію про причини невиконання судового рішення.

22 грудня 2025 року Головним управлінням Державної казначейської служби України в Чернівецькій області Вакарюку В.М. була надана відповідь з якої вбачається, що Головним управлінням Казначейства було здійснено реєстрацію та попередній розгляд поданих документів. Оскільки Головне управління ПФУ в Чернівецькій області не включено до Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів та до мережі установ і організацій, які отримують кошти з державного бюджету України, а також у боржника відсутні в Головному управлінні Казначейства реєстраційні та особові рахунки по державному та місцевому бюджетах, Головним управлінням Казначейства було направлено лист боржнику з вимогою добровільного виконання виконавчого листа Шевченківського районного суду м. Чернівців, виданого 17.06.2024 по справі № 727/749/24.

Головне управління ПФУ в Чернівецькій області письмово повідомило Казначейство про неможливість відшкодування судових витрат на користь ОСОБА_1 .

Також Головне управління Казначейства в Чернівецькій області повідомило ОСОБА_1 про те, що 02 серпня 2024 року дані виконавчого документу були внесені до реєстру судових рішень за бюджетною програмою КПКВК 3504040 «Забезпечення виконання рішень, що гарантовані державою» відповідно до п. 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Дослідивши доводи скарги та досліджені докази, суд доходить таких висновків.

Відповідно до статті 447 ЦПК України судовий контроль за виконанням судових рішень у цивільних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.

Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому цим розділом.

Судом встановлено, що 17 червня 2024 року Шевченківським районним судом м. Чернівців був виданий виконавчий лист за № 727/749/24 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 5000,00 грн витрат на правову допомогу.

За змістом статті 447-1 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.

Відповідно до частини 1 статті 449 ЦПК України скаргу може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права або свободи.

Відповідно до виданого Шевченківським районним судом м. Чернівців виконавчого листа вбачається, що стягувачем по ньому є ОСОБА_1 , а боржником - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.

Положеннями статті 129-1 Конституції України передбачено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Частиною першою статті 18 ЦПК України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - за її межами.

Виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка підлягає застосуванню згідно з частиною четвертою статті 10 ЦПК України.

Виконання судового рішення відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 26 червня 2013 року № 5-рп/2013 у справі № 1-7/2013 є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави; невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом.

Одним із засобів юридичного захисту сторін виконавчого провадження при проведенні виконавчих дій є судовий контроль за виконанням судових рішень у цивільних справах, який передбачає, зокрема, можливість здійснення певних процесуальних дій у виконавчому провадженні лише з дозволу суду, а також обов'язок суду розглянути скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби й позови, що виникають з відносин щодо примусового виконання судових рішень.

Під час виконання судових рішень учасники справи мають право оскаржити рішення, дії або бездіяльність органів державної виконавчої служби, їх посадових осіб, виконавців чи приватних виконавців у порядку судового контролю, оскільки виконання судового рішення є завершальною стадією судового розгляду.

Згідно зі статтею 451 ЦПК України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника). Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII, у випадках, передбачених законом, рішення щодо стягнення майна та коштів виконуються податковими органами, а рішення щодо стягнення коштів - банками та іншими фінансовими установами.

Рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

У випадках, передбачених законом, рішення можуть виконуватися іншими органами.

Органи та установи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, не є органами примусового виконання.

Гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження» та особливості їх виконання регламентуються Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судовий рішень» від 5 червня 2012 року № 4901-VI.

Так, частиною 1 статті 2 цього Закону закріплено, що держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація; юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.

Частиною 2 цієї статті передбачено, що дія цього Закону не поширюється на рішення суду, стягувачем за якими є державний орган, державне підприємство, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа, організація, що належать до комунальної власності.

У частині 1 статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судовий рішень» зазначається, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Судом встановлено, що за виконавчим листом, виданим 17 червня 2024 року Шевченківським районним судом м. Чернівців за № 727/749/24, боржником є Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, яке фінансується за кошти державного бюджету України

Поряд з цим, механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення регулюється Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників» (далі - Порядок від 03.08.2011 № 845).

Пунктом 3 Порядку від 03.08.2011 № 845 передбачається, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Відповідно до положень пункту 6 Порядку від 03.08.2011 № 845 у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб:

заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка (у разі наявності - довідку банку), назви банку, його МФО та коду ЄДРПОУ, номера рахунка (поточний, транзитний, картковий), прізвища, імені, по батькові (повне найменування - для юридичної особи) власника рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних для пересилання коштів через підприємства поштового зв'язку, що здійснюється за рахунок стягувача (прізвище, ім'я, по батькові адресата, його поштова адреса (найменування вулиці, номер будинку, квартири, найменування населеного пункту, поштовий індекс), реквізити банківського рахунка поштового відділення);

оригінал виконавчого документа;

судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності);

оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету (у судових рішеннях про стягнення коштів з відповідного бюджету).

Пунктом 8 Порядку від 03.08.2011 № 845 визначено, що органи Казначейства після надходження документів, зазначених у пунктах 6 і 7 цього Порядку:

1) приймають їх до розгляду та реєструють відповідно до вимог організації діловодства. На заяві стягувача про виконання рішення про стягнення коштів (супровідному листі керівника відповідного органу державної виконавчої служби) зазначається дата надходження і вхідний номер;

2) здійснюють попередній розгляд документів, за результатами якого визначають необхідність отримання від стягувача інших відомостей для виконання рішення про стягнення коштів;

3) повідомляють стягувачеві (представникові стягувача) на його письмову вимогу про прийняття, реєстрацію та результати попереднього розгляду документів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 01 липня 2024 року звернувся до начальника Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області із заявою про виконання вказаного виконавчого листа. Вказаний виконавчий лист був прийнятий до розгляду та зареєстрований відповідно до вимог діловодства.

Пунктами 31, 32 Порядку від 03.08.2011 № 845 визначено, що у разі коли за визначеними органом Казначейства кодами класифікації видатків бюджету, за якими здійснюється безспірне списання коштів, відсутні відкриті асигнування (кошти на рахунках) або до кінця бюджетного періоду їх недостатньо для виконання судового рішення, орган Казначейства надсилає боржнику або бюджетній установі, що здійснює централізоване обслуговування боржника, вимогу щодо необхідності вжиття заходів для встановлення таких асигнувань або здійснення інших дій, спрямованих на виконання судового рішення.

Якщо у боржника або бюджетної установи, що здійснює централізоване обслуговування боржника, недостатньо відкритих асигнувань (коштів на рахунках) для виконання виконавчого документа, безспірне списання коштів здійснюється частково. На виконавчому документі ставиться відмітка про обсяг списаних коштів, яка засвідчується підписом відповідальної особи, скріпленим гербовою печаткою.

Боржник або бюджетна установа, що здійснює централізоване обслуговування боржника, зобов'язані протягом одного місяця після надходження зазначеної вимоги надіслати органу Казначейства письмове повідомлення про заходи, вжиті ними з метою виконання судового рішення, та у разі, коли в результаті здійснення таких заходів не забезпечено виконання судового рішення у повному обсязі, - надсилати щомісяця повідомлення про вжиті заходи.

На період виконання вимоги орган Казначейства здійснює проведення платежів за платіжними дорученнями боржника або бюджетної установи щодо операцій, пов'язаних із централізованим обслуговуванням боржника, лише за платежами, зазначеними в пункті 25 цього Порядку.

Орган Казначейства забезпечує облік та зберігання виконавчих документів до їх виконання в повному обсязі або повернення стягувачу.

Безспірне списання коштів з рахунків боржника або бюджетної установи, що здійснює централізоване обслуговування боржника, здійснюється органом Казначейства з моменту відкриття відповідних асигнувань (надходження коштів на рахунок) на підставі розрахункового документа, оформленого відповідно до вимог законодавства.

Отже, відповідно до положень Порядку від 03.08.2011 № 845 безспірне списання коштів за рішенням судів здійснюється з рахунків боржника у межах відкритих асигнувань, а в разі їх відсутності територіальний орган Держказначейства надсилає боржнику вимогу, якою зобов'язує здійснити дії, спрямовані на виконання рішення суду та пошук відкритих асигнувань.

Наведене відповідає висновку, викладеному Верховним Судом в постанові від 26 січня 2026 року у справі № 480/13268/23.

Судом встановлено, що 01 липня 2024 року Головним управлінням Державної казначейської служби України в Чернівецькій області на адресу Головного управління ПФУ в Чернівецькій області був направлений лист відповідно до якого доведено до відома Головного управління ПФУ в Чернівецькій області, що до Головного управління Державної казначейської служби України в Чернівецькій області надійшла заява з доданими документами про стягнення з Головного управління ПФУ в Чернівецькій області за рахунок бюджетних асигнувань, що передбачені на утримання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, на користь ОСОБА_1 витрати на правову допомогу у розмірі 5000,00 грн. Разом із листом також була направлена копія виконавчого листа.

При цьому Головне управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області просило також повідомити в місячний термін про вжиті заходи щодо виконання судового рішення.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області листом від 18 липня 2024 року повідомило про неможливість добровільного виконання рішення суду про стягнення на користь ОСОБА_1 витрат на правову допомогу у розмірі 5000,00 грн, у зв'язку із тим, що затвердженим Кабінетом Міністрів України бюджетом Пенсійного фонду України, згідно з бюджетною програмою «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду», не передбачені кошти на повернення сплаченого судового збору. Кошти Пенсійного фонду України використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають, та зазначило, що виконавчий лист може бути виконаний виключно у спосіб, визначений Порядком від 03.08.2011 № 845.

Відповідно до пункту 33 Порядку від 03.08.2011 № 845 у разі коли судове рішення стосується спорів фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг або судове рішення неможливо виконати протягом двох місяців з дня надходження документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку, орган Казначейства для виконання рішення про стягнення передає до Казначейства документи та відомості згідно з підпунктом 1 пункту 47 цього Порядку. При цьому органом Казначейства відновлюється проведення платежів боржника. У разі встановлення боржнику відповідних бюджетних асигнувань після передачі до Казначейства документів та відомостей орган Казначейства здійснює заходи, спрямовані на безспірне списання коштів з рахунків боржника, визначені цим Порядком.

Судом встановлено, що Головним управлінням Державної казначейської служби в Чернівецькій області ОСОБА_1 повідомлено, що відповідно до пункут 33 Порядку № 845 виконавчий лист був внесений до АРМ Реєстр судових рішень АС «Є-Казна» WEB та обліковується у третій черзі КПКВК 3504040 «Забезпечення виконання рішень суду, що гарантовані державою» і буде виконаний за рахунок коштів Державного бюджету України, що відповідає положенням пункту 3 Перехідних положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», відповідно до якого заборгованість погашається в такій черговості:

у першу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду щодо пенсійних та соціальних виплат, про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, а також у зв'язку з втратою годувальника;

у другу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду, пов'язаними з трудовими правовідносинами;

у третю чергу погашається заборгованість за всіма іншими рішеннями суду.

Бюджетні асигнування на погашення заборгованості визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Судом також встановлено, що 17 грудня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до начальника Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області із заявою про повернення вказаного виконавчого листа без виконання.

З урахуванням наведеного суд доходить висновку, що Головне управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області, виконуючи судове рішення про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 витрат на правову допомогу у розмірі 5000,00 грн, діяло в межах повноважень та у спосіб, визначений Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судовий рішень» від 5 червня 2012 року № 4901-VI та відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845, а тому підстави для визнання протиправними дії Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області щодо невиконання судового рішення у справі № 727/749/24 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 5000,00 грн витрат на правову допомогу, відсутні.

Разом з тим суд вважає за необхідне звернути увагу Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області на таке.

У постанові від 03 липня 208 року у справі № 910/13057/16 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду вказав, що відсутність відкритих рахунків в органах Казначейства не може стати підставою для невиконання судового рішення. Водночас Законом № 4901-VI не передбачено такого винятку щодо поширення його дії на виконання судового рішення про стягнення грошових коштів, боржником за яким є державний орган, як відсутність відкритих в органі казначейства відповідних рахунків боржника. Не передбачено такого винятку й іншим чинним законодавством України.

У контексті зазначеного Верховний Суд бере до уваги, що відповідно до підпункту 2 пункту 4, підпунктів 2 і 7 пункту 5 Порядку № 845 органи Казначейства вживають заходів до виконання виконавчих документів протягом установленого строку, і під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право звертатися у передбачених законом випадках до органу, який видав виконавчий документ, щодо роз'яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення, а також відстрочку та/або розстрочку його виконання, вживати інших заходів до виконання виконавчих документів.

Тобто навіть відсутність нормативної регламентації порядку виконання судового рішення за фактичних обставин, що склалися між учасниками спору, зумовлює необхідність встановлення та вжиття заходів, необхідних для виконання судового рішення саме компетентним органом, адже ефективна і законодавчо, і практично організація системи виконання рішень є позитивним обов'язком держави.

За таких обставин, Верховний Суд в постанові від 26 січня 2026 року у справі № 480/13268/23 виснував, що орган Казначейства повинен вживати всього комплексу дій, спрямованого на виконання рішень судів, встановленого Порядком № 845.

Вирішуючи вимогу про зобов'язання Головне управління Державної казначейської служби України в Чернівецькій області прийняти повторно до виконання виконавчий лист, то суд вважає, що ця вимога не підлягає задоволенню, оскільки доказів того, що ОСОБА_1 повторно звертався до Головного управління Державної казначейської служби України в Чернівецькій області із заявою про прийняття до виконання виконавчого листа і йому в цьому було відмовлено, судом не встановлено.

Щодо вимоги ОСОБА_1 про встановлення у відповідності до статті 447 ЦПК України судового контролю виконання судового рішення про стягнення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 5000,00 грн витрат на правову допомогу, то суд зазначає, що відповідно до розділу VII «Судовий контроль за виконання судових рішень» ЦПК України судовий контроль відбувається шляхом розгляду судом скарг, поданих сторонами виконавчого провадження або шляхом зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення.

Розгляд скарг здійснюється у випадку подання такої стороною виконавчого провадження, яка вважає, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено її права.

Щодо зобов'язання боржника податі звіт про виконання судового рішення, то беручи до уваги те, що виконавчий лист, про невиконання якого заявлено ОСОБА_1 , стосується стягнення витрат на правову допомогу, суд доходить висновку, що підстави для зобов'язання боржника подати звіт про виконання судового рішення відповідно до частини 1 статті 453-1 УПК України, відсутні.

Керуючись статтями 13, 43, 257, 259-261, 447-450 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Вимогу скарги ОСОБА_1 до державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Антонюка Андрія Георгійовича, на дії/бездіяльність органу примусового виконання - залишити без розгляду.

В задоволенні скарги ОСОБА_1 в частині вимог до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області, Державної казначейської служби України, на дії/бездіяльність органу примусового виконання - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Чернівецького апеляційного суду.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Повна ухвала суду складена 20 березня 2026 року о 14:00 год.

Суддя Дубець О.С.