Справа № 159/8828/25
Провадження № 2/159/660/26
19 березня 2026 року Ковельський міськрайонний суд Волинської області
в складі: головуючого судді Грідяєвої М.В.
при секретарі Посполітак Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованих об'ємів газу,
ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Волинської філії, згідно уточненням, звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованих об'ємів газу вказуючи на те, що ТОВ «Газорозподільні мережі України» через структурний підрозділ Волинську філію ТОВ «Газорозподіліьні мережі України» виконую діяльність по розподілу природного газу на території Волинської області на підставі внесення змін постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №224 від 29.11.2023 року до постановив від 26.12.2022 року №1839 «Про видачу ліцензії з розподілу природного газу ТОВ «Газорозподільні мережі України». Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498 затверджено Типовий договір розподілу природного газу, який є публічним та регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної поставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам до об'єктів споживачів. ОСОБА_1 , як споживач фактично приєдналась до умов типового договору розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 . 19.06.2025 року працівниками Волинської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» за адресою житлового будинку відповідача: АДРЕСА_2 на місці було встановлено пофарбування корпусу лічильника газу «METRIX G-6», 1996 року випуску заводський №033383, що може свідчити про ймовірне приховування слідів втручання в роботу ЗВТ, що стало приводом складання акту про порушення №1652 від 19.06.2025 року, в присутності споживача ОСОБА_1 , яка підписала його без зауважень та заперечень. 19.06.2025 року лічильник газу «METRIX G-6», 1996 року випуску заводський №033383 було демонтовано представниками оператора ГРМ на експертизу, в присутності ОСОБА_1 , складено протокол про направлення на експертизу, лічильник поміщений до пакету, який був опломбований, споживач повідомлена про проведення експертизи 25.06.2025 року о 09 год. 00 хвл. за адресою; м.Луцьк вул.Львівська, 152-Б. ОСОБА_1 протокол підписала без зауважень. Упакований в пакет, який опломбований, лічильник поставлений на експертизу. Ні споживач ні її представник на експертизу не з'явились, експертиза проводилась уповноваженою комісією оператора ГРМ без присутності споживача та його уповноваженої особи. Актом експертизи лічильника ЗВТ таабо пломб 1331-14-25-25 від 25.06.2025 року підтверджено, що цілісність пломби на упаковці (пакувальній тарі) не було порушено, встановлено механічні пошкодження (п.1.3) у технологічному отворі лічильного механізму наявний сторонній предмет, а саме полімерна плівка, яка просунута крізь нього під лічильний механізм та зроблено висновок про виявлення несанкціонованого вручання в роботу ЗВТ, а саме: корпус лічильника під кришкою лічильного механізму наявні потертості та подряпини в напрямку від металевої пломби до магнітної муфти, що свідчить про несанкціонований вплив на роботу лічильника з метою викривлення даних обліку природного газу. Вартість експертизи становила 2098 грн. 20 коп. 08.07.2025 року комісією оператора ГРМ з розгляду актів про порушення, на яку ОСОБА_1 не прибула, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце проведення комісії, за актом про порушення №1652 від 19.06.2025 року, складеним комісією оператора ГРМ за наслідками виявленого виду порушення, передбаченого п.3 п.1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ, що кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу з газорозподільних систем -«несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ» і виражається у виявленому комісією з експертизи ЗВТ втручанні в роботу лічильника газу «Metrix G-6», 1996 року випуску, заводський №033383, який експлуатувався за адресою: АДРЕСА_1 (о/р НОМЕР_1 ) прийнято рішення провести визначення необлікованих об'ємів природного газу та їх вартості у відповідності до абзацу 1 пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ, яке оформлене протоколом. №08/07/2025 від 08.07.2025. На виконання протокольного рішення комісії Волинською філією ТОВ «Газорозподільні мережі України» за відповідний розрахунковий період визначено обсяги необлікованих об'ємів природного газу, які становили 14360 грн. 09 коп. За результатами експертизи прилад обліку - лічильник був визнаний непридатним для подальшої експлуатації, що підтверджено довідкою Волинської філії ДП «Львівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації». Посилається на ЗУ «Про ринок природного газу», Закону України «Про житлово- комунальні послуги», Кодекс газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015 року, ЦК України, постанови ВС. Позивач звертався до відповідача з вимогою відшкодування вартості необлікованого(донарахованого) обєму природного газу, яка залишена без реагування. Просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Волинської філії ТОВ «Газорозподіліьні мережі України» 14360 грн. 09 коп. вартості не облікованих об'ємів газу, 2098 грн. 20 коп. витрати на проведення експертизи ЗВТ та сплачений судовий збір в розмірі 2422 грн. 40 коп.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, згідно письмової заяви, просить розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, не заперечує проти ухвалення заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з'явилась, про час, дату та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила.
Суд ухвалив слухати справу заочно.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає позов ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Волинської філії до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованих об'ємів газу обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно п.1 ст.1 Закону України «Про ринок природного газу»: оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників); побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; Регулятор - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; Кодекс газотранспортної системи, кодекс газорозподільних систем, кодекс газосховища, кодекс установки LNG - правила експлуатації та доступу до газотранспортної системи, газорозподільної системи, газосховища, установки LNG, що затверджуються Регулятором.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов'язаний, зокрема: не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Відповідно до п.3 ч.2, 3 ст.7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», споживач зобов'язаний: забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг відповідно до умов договору та не втручатися в їхню роботу, цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг відповідно до умов договору та не втручатися в їхню работу.
Відповідно до п.1 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ) та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Відповідно до п. 4 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ, за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає їх власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені.
Відповідно до п.1 статті 4 Закону України «Про ринок природного газу» державне регулювання ринку природного газу здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.
Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. № 2498 затверджено Типовий договір розподілу природного газу (надалі - Типовий договір), який є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної поставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів.
Відповідно до пункту 4 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494 у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.
Відповідно до п.1 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
Відповідно до п.п.5 п.4 глави 1 розділу XII Кодексу ГРМ, різниця між об'ємом (обсягом) надходження природного газу в ГРМ протягом місяця (календарного року) і об'ємом (обсягом) природного газу, який розподілений по підключених до/через ГРМ об'єктів споживачів та переданий в суміжні ГРМ протягом зазначеного періоду, - є об'ємом (обсягом) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ, понесених Оператором ГРМ протягом зазначеного періоду.
Відповідно до п.п.1 п.11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.
Відповідно до п-п 3 пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ належить до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу.
Відповідно до пункту 8 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Згідно заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу від 10.07.2024 року, споживач ОСОБА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,приєдналась до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року
Згідно акту про порушення №1652 від 19.06.2025 року, складеного представниками Волинської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», за адресою АДРЕСА_1 , за участю споживача ОСОБА_1 , встановлено порушення розділу ХІ глави п.1.п.п.3 розділу ХІ глава 2 п.3 п.п.1 пофарбований лічильник (корпус), показання лічильника 66575,84. Лічильник METRIX G-6, 1996 року випуску заводський №033383 знятий на проведення експертизи. Споживач запрошений на засідання комісії з розгляду акту на 08.07.2025 року. Акт підписаний споживачем ОСОБА_1 .
Згідно акту на демонтаж лічильника газу в житловому фонді від 19.06.2025 року, за адресою АДРЕСА_1 за участю споживача ОСОБА_1 , знято газовий лічильник METRIX G-6, 1996 року випуску заводський №033383 на проведення експертизи.
Згідно протоколу про направлення ЗВТ таабо пломби на експертизу від 19.06.2025 року, споживач ОСОБА_1 запрошена на проведення експертизи 25.06.2025 року в зв'язку з встановленими ознаками порушення, що засвідчено підписом споживача.
Актом №1331-14-25-25 від 25.06.2025 року комісії Волинської філії ТОВ«Газорозподільні мережі України», підтверджено цілісність пломби на упаковці, виявлені механічні пошкодження METRIX G-6, 1996 року випуску заводський №033383, встановлено корпус лічильника під кришкою лічильного механізму наявні потертості та подряпини в напрямку від металевої пломби до магнітної муфти, що свідчить про несанкціонований вплив на роботу лічильника з метою викривлення даних обліку природного газу.
Згідно довідки Волинської філії ДП «Львівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» від 25.06.2025 року лічильник газу мембраного типу METRIX G-6 визнаний непридатним.
Протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення від 08.07.2025 року, за результатами розгляду акту про порушення №16521 від 19.06.2025 року за наслідками виявленого порушення лічильника газу METRIX G-6 за адресою АДРЕСА_2 , вирішено провести визначення об'єму спожитого природного газу відповідно до КГС.
Згідно довідки Волинської філії та розрахунку суми збитків, необлікований обсяг за адресою: адресою АДРЕСА_1 споживач ОСОБА_1 склав 14360 грн. 09 коп.
Згідно вимоги від 23.07.2025 року позивач звертався до відповідача з вимогою відшкодувати необлікованоий об'єм спожитого природного газу.
Згідно рахунку на оплату від 04.12.2025 року, витрати на проведення експертизи лічильника склали 2098 грн. 20 коп.
Судом з наведених вище досліджених письмових доказів встановлено порушення відповідачем, як споживачем природного газу за адресою проживання порушення Кодексу ГРМ у вигляді несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що кваліфікується як несакціонований відбір природного газу, в зв'язку з чим позивачем розрахована вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу відповідно до встановлених правил та методик в розмірі 14360 грн. 09 коп. який підлягає стягненню з відповідача.
Також з відповідача на користь позивача підлягає стягненню витрати на проведення експертизи лічильника в розмірі 2098 ггрн. 20 коп.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, в зв'язку з задоволенням позову, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір в розмірі 2422 грн. 40 коп.
Відповідно до ч.5 ст.268 ЦПК України, датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Керуючись Законом України «Про ринок природного газу», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Кодексом ГРМ, затвердженим Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494, ст.ст.12, 89, 141, 263, 265, 268, 273, 280-282, 354 ЦПК України,
Позов Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованих об'ємів газу- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Волинської філії вартість необлікованих об'ємів газу в розмірі 14306 грн. 09 коп., 2098 грн. 20 коп. витрати на проведення експертизи.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Волинської філії судовий збір в розмірі 2422 грн. 40 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана до Ковельського міськрайонного суду Волинської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення може бути оскаржено позивачем до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Судове рішення складено 19.03.2026 року.
Суддя:М. В. ГРІДЯЄВА