Справа № 159/164/26
Провадження № 3/159/374/26
18 березня 2026 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Денисюк Т.В., розглянувши матеріали, що надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ; військовослужбовець військової частини НОМЕР_2 (військовий квиток серії НОМЕР_3 виданий 30.06.1993 ІНФОРМАЦІЯ_3 ), командир відділення, старший сержант, учасник бойових дій,
за вчинення правопорушення передбаченого частиною третьою статті 172-20 КУпАП,
Військовослужбовець ВЧ НОМЕР_2 , призваний за мобілізацією старший сержант ОСОБА_1 09.01.2026 о 14.30 годині в умовах особливого періоду перебував в пункті тимчасової дислокації підрозділу в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджено консультативним висновком спеціаліста Ковельського МТМО від 09.01.2026 №20.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 в суді визнав факт вживання алкогольних напоїв 09.01.2026, що пояснив проблеми в сім'ї, погіршення стану здоров'я та психоемоційним навантаженням. Згідний сплатити штраф, проте просив надати йому можливість сплатити штраф частинами через тяжке матеріальне становище та необхідність значних коштів на лікування.
Заслухавши пояснення особи, вивчивши матеріали справи, суддя дійшов такого висновку.
Диспозиція ч.3 ст.172-20 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Порядок оформлення і складання матеріалів про вчинення правопорушення, передбаченого ст. 172-20 КУпАП, визначені Інструкцією про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі Інструкція), затвердженою Наказом Служби зовнішньої розвідки України 14.08.2018 №300 .
Згідно з пунктом 7 Розділу ІІ Інструкції, у разі виявлення факту або виникнення підозри у розпиванні алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживанні наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцем на території місця проходження військової служби, військових об'єктів, або появи військовослужбовця на території місця проходження військової служби, військових об'єктів у нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння для підтвердження ознак військового адміністративного правопорушення (стаття 172-20 КУпАП), такого військовослужбовця направляють до закладу охорони здоров'я на підставі письмового направлення військовослужбовця на огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння (додаток 2) уповноваженої посадової особи.
Військовослужбовець направляється до закладу охорони здоров'я з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння у супроводі військовослужбовців підрозділу власної безпеки СЗРУ.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст.280 КУпАП).
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (стаття 251 КУпАП).
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною третьою статі 172-20 КУпАП, доводиться зібраними у справі письмовими доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЛВЛ №17 від 09.01.2026, в якому вказані дата, час та місце вчинення правопорушення та в якому у графі «Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності» ОСОБА_1 надав пояснення, в яких визнав факт вживання 09.01.2026 алкогольних напоїв та перебування в цей день в пункті тимчасової дислокації підрозділу у стані алкогольного сп'яніння;
- консультативним висновком спеціаліста №20 від 09.01.2026, в якому лікарем Ковельського МТМО ОСОБА_2 зафіксований стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 09.01.2026 о 16.50 годині;
- заявою ОСОБА_1 від 09.01.2026, в якій останній визнав провину.
Зазначені вище докази не викликають жодних сумнівів щодо їх достовірності та допустимості, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.
Таким чином, у суду немає обґрунтованих сумнівів у доведеності вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 КУпАП.
При визначенні виду стягнення для ОСОБА_1 суд враховує конкретні обставини вчинення правопорушення, особу порушника, його статус, вік, майновий стан та стан здоров'я, обставини, що пом'якшують відповідальність (визнання вини) вважаю, що відносно останнього необхідно обрати адміністративне стягнення у виді штрафу.
Водночас, врахувавши дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, відсутність інших доходів окрім матеріального забезпечення військовослужбовця, суд вважає можливим задовольнити клопотання ОСОБА_1 і на підставі ст. 304 КУпАП розстрочити сплату штрафу на 10 місяців.
Згідно з військовим квитком серії НОМЕР_3 від 30.06.1993 ОСОБА_1 є військовослужбовцем, проходить військову службу пов'язану із збройною агресією Російської Федерації проти України, має пільги встановлені законодавством України (п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір»), а тому підлягає звільненню від сплати судового збору.
Керуючись статтями 40-1, 221, 283, 284, 304 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі одна тисяча неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень (штраф підлягає сплаті за такими реквізитами - Отримувач: ГУК у Волин.обл/с.Колодяжне/21081100, Номер рахунку (IBAN): UA828999980313070106000003516, Код отримувача (ЄДРПОУ): 38009371. Справа №159/164/26, протокол серії ЛВЛ №17 від 09.01.2026).
Розстрочити ОСОБА_1 виконання постанови суду в частині сплати штрафу на 10 (десять) місяців зі сплатою щомісячних платежів в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень із строком сплати до 10 числа кожного місяця, починаючи з квітня 2026 року до січня 2027 року.
Перебіг строку давності виконання постанови в частині адміністративного стягнення у вигляді штрафу зупинити до закінчення строку відстрочки.
Після закінчення строку встановленої розстрочки (10.01.2027) строк пред'явлення до примусового виконання постанови в частині накладання адміністративного стягнення у виді штрафу - протягом трьох місяців.
Після сплину строку, на який розстрочено сплату штрафу, виконання постанови, у разі несплати штрафу особою, яка притягнута до адміністративної відповідальності, штраф стягнути у порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
СуддяТ. В. Денисюк