Рішення від 19.03.2026 по справі 520/22445/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2026 р. № 520/22445/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії та бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягають у не внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та до системи «Оберіг» інформації щодо виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_1 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути документи ОСОБА_1 щодо виключення з військового обліку та за результатами розгляду прийняти обґрунтоване рішення внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та до системи «Оберіг» інформацію про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії та бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягають у не внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та до системи «Оберіг» інформації щодо виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_1 є протиправною та такою, що суперечить нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 257 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа до Електронного кабінету, яка міститься в матеріалах справи.

Представником відповідача надано до суду відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.

З позовної заяви вбачається, що 18.04.1996 рішенням призовної комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 позивач був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за станом здоров'я на підставі пп. 3 п. 6 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу». Причиною цього виключення було те, що позивач хворий дисциркуляторну (гіпертонічну, атеросклеротичну, посттравматичну) енцефалопатію з цефалгічним, лікворно-гіпертензивним, вестибуло-атактичним, астенічним синдромами. Правобічна посттравматична шийна плексопатія з брахіалгією, правобічним дистальним монопарезом, проводниковою гіпестезією. Остеохондроз шийного відділу хребта. Нестабільна форма.

Про виключення позивача з військового обліку в зв'язку з тим, що він за рішенням ВЛК був визнаний непридатним до військової служби, була зроблена відповідна відмітка у його тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного.

Даний факт підтверджується копією військово-облікового документу позивача (тимчасового посвідчення військовозобов'язаного з відповідним записом) із записом про те, що він визнаний непридатним до військової служби, з виключенням з військового обліку. Копії даного документу додані до позову.

Коли запрацював додаток Резерв+, позивач за допомогою додатку перевірив, яка інформація щодо нього наявна в реєстрі.

Так, позивачем було виявлено, що в реєстрі відсутня інформація про нього та про його непридатність до військової служби та виключенням з військового обліку.

При цьому наявна інформація про те, що він перебуває на військовому обліку.

Позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою з метою внесення в реєстр актуальної інформації. Дана заява була направлена по пошті до Відповідача 18.02.2025, була отримана ним згідно інформації на сайті АТ «Укрпошта» 21.02.2025.

На дану заяву надійшла відповідь від 03.04.2025 № 1247/4/ВОБ, у якій зазначено, що дані про виключення з військового обліку гр. ОСОБА_1 в ІНФОРМАЦІЯ_4 відсутні і що громадянину ОСОБА_1 потрібно пройти військово-лікарську комісію для визначення стану придатності до військової служби відповідно до наказ Міністра оборони України № 402 від 2008 року (зі змінами).

З такою відповіддю позивач не погодився, адже він вже був виключений з військового обліку, і у нього як у невійськовозобов'язаного не може з'являтись повторного обов'язку проходити ВЛК; процедури повторної його постановки на військовий облік не існує; від того як слідкує ТЦК та СП за своїм ділооборотом, збереглись у них первинні документи чи ні, це не залежить. Ці документи є у позивача, він їх пред'явив відповідачу.

Після отримання даної відповіді позивач звернувся з відповідною скаргою на дії та бездіяльність відповідача до Міністерства оборони України. Дана заява була направлена по пошті до Міністерства оборони України 26.06.2025, була отримана ним згідно інформації на сайті АТ «Укрпошта» 02.07.2025.

У відповідь на дану скаргу надійшла відповідь від 12.07.2025 №4121/ВОБ, в якій ТВО Заступника начальника ТЦК та СП - начальника сектору мобілізаційно-оборонної роботи ІНФОРМАЦІЯ_5 інформує, що облікова інформація щодо ОСОБА_1 у ІНФОРМАЦІЯ_4 відсутня. І що виходячи із зазначеного, йому необхідно звернутись з відповідною заявою та завіреними копіями його документів до ІНФОРМАЦІЯ_4 , з метою фактичного з'ясування його придатності до військової служби та взяття його на військовий облік.

Позивач вважає, що оскільки він був виключений відповідачем з військового обліку на підставі визнання його непридатним до військової служби згідно висновку ВЛК відповідач зобов'язаний був внести відповідну інформацію в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, але на думку позивача протиправно не зробив цього.

Вважає бездіяльність відповідача, що полягає у невнесенні інформації в реєстр, протиправною та такою, що порушує його права, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» № 1951-VIII від 16.03.2017 (далі - Закон № 1951-VIII).

Відповідно до ст. 1 Закону № 1951-VIII єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - це інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно зі ст. 2 Закону № 1951-VIII основними завданнями Реєстру є: ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Відповідно до ст. 3Закону № 1951-VIII, основними засадами ведення Реєстру є:

1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

Частиною 5 ст. 5 Закону №1951-VIII передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Згідно з ч. ч. 8, 9 ст. 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Статтею 6 Закону № 1951-VIIIпередбачено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно зі ст. 8 Закону № 1951-VIII до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; відомості про участь у бойових діях.

Відповідно до ст. 9 Закону № 1951-VIII, призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Частинами 1, 3ст. 14 Закону № 1951-VIII передбачено, що ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 №1487.

Відповідно до абзаців 2, 3, 6, 7, 18, 19, 20 п. 79 Порядку районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, з-поміж іншого:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

організовують взаємодію з державними органами, підприємствами, установами та організаціями щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку та карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також їх оповіщення;

організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них;

проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Отже, на районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покладено обов'язок вносити до Реєстру передбачені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Судовим розглядом встановлено, що 18.04.1996р. рішенням призовної комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 позивач був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за станом здоров'я на підставі пп. 3 п. 6 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу».

При цьому, відповідно до інформації з Електронного кабінету призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Резерв+" Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" категорія обліку позивача - не на обліку.

Таким чином, за встановлених обставин справи, суд не може повністю підмінити собою орган, який уповноважений закріпити результати оцінки наданих документів позивачем з доданими до нього документами та вирішити питання про виключення його з військового обліку та внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та до системи «Оберіг» інформації про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

З огляду на вищевикладене, належним способом захисту прав позивача у даній справі є: визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягають у не належному розгляді заяви та доданих до неї документів щодо виключення позивача з військового обліку та щодо внесення чи не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та до системи «Оберіг» інформації щодо виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_1 та зобов'язання відповідача повторно розглянути документи ОСОБА_1 щодо виключення з військового обліку та за результатами розгляду прийняти обґрунтоване рішення щодо внесення чи не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та до системи «Оберіг» інформації про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у не належному розгляді заяви та доданих до неї документів щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку та щодо внесення чи не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та до системи «Оберіг» інформації щодо виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_1 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути документи ОСОБА_1 щодо виключення з військового обліку та за результатами розгляду прийняти обґрунтоване рішення щодо внесення чи не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та до системи «Оберіг» інформації про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини НОМЕР_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М.Панов