Ухвала від 19.03.2026 по справі 480/2160/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про продовження строку подання звіту про виконання рішення суду

19 березня 2026 року м. Суми Справа № 480/2160/25

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Сидорук А.І., розглянув звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 05.03.2026 про виконання судового рішення.

Суть питання, з якого постановляється ухвала суду.

Рішенням суду у даній справі вимоги позивача були задоволені.

Судом 05.12.2025 було постановлено ухвалу про встановлення судового контролю та зобов'язано відповідача протягом 90 днів, з дня набрання ухвалою законної сили, подати до суду звіт про виконання рішення суду.

До суду надішов звіт відповідача про виконання рішення суду, а також клопотання про звільнення керівника ГУ ПФУ в Сумській області від сплати штрафу.

Суд, перевіривши поданий звіт відповідача про виконання рішення суду, дійшов висновку про відсутність підстав для його прийняття.

Мотиви для висновків суду.

Щодо рішення по даній справі та його виконання.

Рішенням суду від 13.08.2025 зобов'язано відповідача виплатити позивачу пенсію з 01.01.2025, без урахування коефіцієнтів, передбачених ст.46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" і постановою КМУ від 03.01.2025 № 1 та без обмеження максимальним розміром, враховуючи виплачені суми. В абзаці другому розділу ''Встановлені судом обставини'' мотивувальної частини рішення суду судом зазначено, що з 01.01.2025 позивачу перераховано пенсію. Підсумок пенсії з надбавками складає 63996,39 грн, з урахуванням максимального розміру - 61996,39 грн, з урахування пониження суми відповідно до постанови КМУ № 1 - 32642,84 грн.

Як вбачається з поданого звіту, позивачу здійснено з 01.01.2025 перерахунок пенсії. Сума коштів перерахованої пенсії за період з 01.01.2025 до 30.11.2025 нарахована до виплати та складає 344889,05 грн.

Сума перерахованих коштів буде виплачена за наявності бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету, оскільки, згідно зі статтею 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Суд зазначає, що у наданому відповідачем звіті фактично вказано про перерахунок, а не про виплату позивачу пенсії у сумі 344889,05 грн. Також до звіту відповідачем не надано жодного протоколу перерахунку пенсії на виконання рішення суду, що унеможливлює судом перевірку правльності нарахування перерахованої суми пенсії за період з 01.01.2025 до 30.11.2025. Отже, рішення суду не виконано.

Щодо процесуальних норм та питання прийняття звіту.

Стаття 129-1 Конституції України передбачає, що судове рішення є обов'язковим до виконання.

Згідно з п.6 ч.2 ст.382-2 КАС України звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити у разі невиконання судового рішення, в тому числі: орієнтовні строки виконання та їх обґрунтування; відомості , які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання, або заходи, які вживаються є недостатніми для виконання рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу (ч.2 ст.382-3 КАС України).

Звіт відповідача не містить орієнтовних строків виконання рішення суду та їх обґрунтування. Також у звіті не наведено обґрунтовані заходи, які вживаються відповідачем для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Зазначення про те, що "нараховані кошти будуть виплачені за наявності бюджетних коштів" не є зазначенням орієнтовного строку виконання рішення суду. Отже, відповідачу необхідно зазначати певний орієнтовний строк. Відповідач не спростував того факту, що він не має можливості спрогнозувати орієнтовні строки виконання рішення.

Суд звертає увагу, що недостатньо зазначити фразу "будуть виплачені у порядку, передбаченому Постановою № 821 та за наявності бюджетних призначень ПФУ на цю мету".

Суд ще раз зазначає, що не займає позицію законодавчої чи виконавчої влади, а є незалежним і контролює виконання вже ухваленого рішення на користь позивача та враховує принцип верховенства права. Крім того, згідно ст.3 Конституції України утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Отже, поданий звіт відповідача про виконання судового рішення не підлягає прийняттю судом, оскільки рішення не виконано, орієнтовний строк не зазначено, а також не доведено, що відповідачем вживаються, не один захід, а саме обґрунтовані заходи.

Щодо накладення на керівника штрафу.

Частиною 3 ст.382-2 КАС України передбачено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від 20 до 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту.

Судом встановлено, що керівником відповідача на даний час не забезпечено виконання рішення суду у повному обсязі, а саме в частині виплати позивачу перерахованих коштів, в тому числі подано звіт, який не містить орієнтовних строків виконання та їх обґрунтування, а також не містить обґрунтованих заходів, які вживаються відповідачем. Отже, правопорушення наявне.

Оскільки судом відмовлено у прийнятті звіту відповідача, то суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф. Тому за таке порушення суд визначає розмір штрафу для керівника ГУ ПФУ в Сумській області - 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 66560 грн (3328 х 20).

Щодо звільшення керівника від штрафу.

Приписом абзацу 2 ч.5 ст.382-3 КАС України передбачено, що якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Звільнення від сплати можливе лише за наявності факту правопорушення, накладення такого штрафу в конкретному розмірі та за наявності клопотання відповідача про звільнення від сплати, яке є обґрунтованим.

Відповідачем подане клопотання, в якому зазначено про таке.

Згідно з ст.23 БК України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Постановою КМУ від 14.07.2025 № 821 унормовано, що виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду, буде здійснено у порядку, передбаченому Постановою № 821 та за наявності бюджетних призначень ПФУ на цю мету.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач перерахував позивачу суми доплати пенсії, однак не виплатив кошти саме через відсутність бюджетних асигнувань.

Отже, відповідач в особі керівника ГУ ПФУ в Сумській області вжив заходи з метою виділення бюджетних асигнувань для виконання рішення суду, проте рішення не виконано саме через відсутність таких асигнувань.

Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу може бути застосовано за умисне невиконання рішення, недобросовісність у діях СВП, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.

Зважаючи на те, що рішення суду не виконано, у зв'язку з відсутністю бюджетних асигнувань, проте керівником все ж було вжито заходи для встановлення таких бюджетних асигнувань, то суд дійшов висновку про задоволення клопотання відповідача та звільнення керівника головного управління від сплати штрафу.

Щодо встановлення нового строку для подання звіту.

Частиною 3 ст.382-2 КАС України передбачено, що суд додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Отже, з метою недопущення порушення прав позивача, то суд дійшов висновку про необхідність встановлення відповідачу повторно нового 90 денного строку для подання звіту про виконання рішення суду, а саме в частині здійснення виплати позивачу перерахованої доплати до пенсії.

Керуючись статтями 248, 256, 295, 382-2, 382-3 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Клопотання відповідача від 05.03.2026 про звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу - задовольнити.

2. Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу в розмірі 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 66560 грн.

3. Визнати поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області звіт від 05.03.2026 таким, що не підтверджує виконання рішення суду від 13.08.2025 у справі № 480/2160/25.

4. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 13.08.2025 у справі № 480/2160/25 протягом 90 днів, з дня отримання даної ухвали.

5. Звернути увагу відповідача на вимоги норм ст.ст.382-2 та 383-3 КАС України, які передбачені для звіту, в тому числі стосовно орієнтовних строків виконання рішення суду, а також надання доказів перерахнку пенсії на виконання рішення суду за період з 01.01.2025 до 30.11.2025 (всі протоколи перерахунку пенсії) та доказів виплати коштів перерахованої пенсії.

6. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя А.І. Сидорук